Miljölampan som inte är miljövänlig

Att byta till energisparlampor ökar energiförbrukningen. Detta enligt en ännu opublicerad studie på Tekniska högskolan i Finland.

Miljölampan som inte är miljövänlig

En studie som tidningen Vasabladet tagit del av visar att det inte är miljövänligt att byta ut sina gamla glödlampor mot energisparlampor. Enligt den Tekniska högskolan i Finland går det åt mer energi när värmebortfallet under bytet kompenseras. Oljeuppvärmda hushåll uppges öka koldioxidutsläppen med 200 kilo om året vid ett byte. Studien visar också att de som använder led-lampor ökar utsläppet ytterligare.

De som värmer upp sina hushåll med jordvärmepump gör dock en miljövänlig handling om de byter till engergisparlampor. Enligt Tekniska högskolan minskar de koldioxidbelastningen med 150-250 kilo per år vid ett byte.

Av: Jonas Blomquist /MiniMedia

Annons

Bloggar som länkar hit

Kommentarer

Senaste inlagd av TEE 19 oktober 2009 14:40 Sortera: Senaste överst

Slutsats

Elektrisk belysning är ur koldioxidsynpunkt bättre än oljelampor.

Anmäl

Svar till lasse

...inte om det är vegetabilisk olja

Svara
Anmäl

Vad var det vi sa?

Dessutom kommer kvicksilverutsläppen att öka dramatiskt.
Det är naivt att tro att alla lysrörslampor kommer att återvinnas.

Men så går det när miljölobbyn får som de vill.

Anmäl

Svar till Anakin

Köp LED-lampor, mest ljus per effekt, inget kvicksilver där heller.

Förresten, du läste att de skrev om oljeuppvärmning va? Väldigt få villor i Sverige som använder oljepannor idag, så artikeln gäller helt enkelt inte här;
"De som värmer upp sina hushåll med jordvärmepump gör dock en miljövänlig handling om de byter till engergisparlampor."

Svara
Anmäl

Svar till Anakin

Det är också ett bra sätt att få utvecklingen för lågenergilampor att gå framåt. Snart är kvicksilvern borta också, och då ser det annorlunda ut.

Men det är klart att "miljölobbyn" alltid är dumma, eftersom de klagar på att miljön går åt skogen. De borde ju skärpa sig och se till ekonomisk utveckling i första hand...

Svara
Anmäl

Svar till m_gbg

Du kan ju gärna visa den LED som ger mer ljus/W än vad ett vanligt lysrör ger.

Svara
Anmäl

Svar till Sv - http://teknikoverkligheten.blogspot.com/

Jag har bytt till LED lampor men det var en miss, de sprider ljuset så dåligt att man får stora mörka ytor i ett rum. LED duger nog bara som punktbelysning än så länge

Svara
Anmäl

Svar till Anakin

Återvinningen är inget problem om varje lampa beläggs med en pant vilket för övrigt ven borde göras med batterier.

Svara
Anmäl

Svar till Joche

Går lamporna inte i kras om de beläggs med pant?

Svara
Anmäl

Svar till m_gbg

Nu står det i artikeln: "Studien visar också att de som använder led-lampor ökar utsläppet ytterligare."

D v s diametrala motsatsen till vad du säger. Varför ska vi lita på dig och hur kan du vara så säker? Säljer du eller har aktier i LED? (Jag kan iofs tänka mig att LED blir populärare när den blir billigare och i applikationer där koncentrerat ljus krävs.)

Kul om en undersökning hastigt och lustigt sänker det alla klimatlurade väsnats så om, nämligen kvicksilverlampornas välsignelse, men jag vet förstås vad detta kommer sig. (Kanske i kalla Finland med värmeutnyttjande bostäder där el-energi från lampor har mindre emission än uppvärmningssystem??? Någon som vet mer? Får spåna vidare...)

Svara
Anmäl

Svar till Magnus

Det stod i artikeln... vaken sen 4 i morse. Trööött. :P

Svara
Anmäl

Svar till Lars

Jag har en likande problem. Har monterat upp inte mindre än 8 stycken led lampor (230V 3W) i taket. Blir inte jätte ljust. För dålig styrka för att ha som indirekt belysning, och för punktformat för att ha som direkt. Skulle behöva kanske 10W:are för att de skulle bli riktigt bra.

Svara
Anmäl

Svar till Sv - http://teknikoverkligheten.blogspot.com/

Värme i form av dåligt ljusutbyte/w ger inget ljus ----eller???
Ingen satsar väl på att byta ut värmepannan mot lampor?
Varken olje- eller elpannor lyser nämvärt bra!
Min framlidna mormor skulle inte ringa när telefonen med fingerskiva kom- det tar en stund innan alla förstår!
(OBS Ironi!)
Det finns LED-lampor som lyser tillräckligt bra- men dom är något för dyra ännu!
Inom varje icke förnybart energislag så måste förbrukningen minskas!
Solens effekt räcker bara vi hade struntat i att lägga pengar i att utveckla ett oljeberoende under 200 år.

Svara
Anmäl

Svar till X

det är klart att en liten del kommer förstås att gå i kras, troligtvis kommer den största delen att gå till återvinning

Svara
Anmäl

Svar till m_gbg

Håller med. köp led lampor istället! Desutom mindre förbrukning än lågenergilampor + att man slipper det vita lite sjuka skenet!

Svara
Anmäl

Självklart

Trist att vetenskapen fått falla offer för tro.
Det oroar mig att större delen av befolkningen låter sig ledas av politiker som antingen inte förstår enkel fysik, eller medvetet ljuger om den.

Klimatizmen är en religion som kräver sina offer.

Anmäl

Svar till Olaf

är det mycket bättre att direkt sätta sig på tvären så fort orden klimat eller miljö dyker upp? det enda man kommit fram till är att olja och el ur miljösynpunkt är olämpliga energibärare för att värma byggnader. att sen vinkla det efter sin egen åsikt, det är det som kallas forskning.

Svara
Anmäl

Svar till lasse

lasse: "det enda man kommit fram till är att olja och el ur miljösynpunkt är olämpliga energibärare för att värma byggnader"

Eh? Hur argumenterar du för det påståendet? Det man gör är att jämföra olja och el och då är el bättre.

För miljöparti-religiösa är ju dogmen att el till bostäder är fel men el till bilar är khalleluja. Några rationella argument för det finns givetvis inte. Om du har denna MP-ståndpunkt får du gärna ....upplysa mig! :)

Svara
Anmäl

Svar till Olaf

Trist att gammal folktro står i vägen för vetenskapen. Det oroar mig att delar av befolkningen har svårt att ta till sig nya rön och synsätt samt att de inte låter sig påverkas av klimatfakta.
Konservatism är en religion som kräver sina offer bland kommande generationer.

Svara
Anmäl

Svar till lasse

"För miljöparti-religiösa är ju dogmen att el till bostäder är fel men el till bilar är khalleluja."
Det ar val inget fel med el till bostader, men man ska val inte slosa med det

Svara
Anmäl

Svar till Olle

Ja, det är många gammaldags tongångar i miljödebatten. "Vi kommer att dö för våra synder", "vattnet kommer att stiga" osv. Syndafloden är en klassiker som nu dras fram i ny kostym.

Klimatfakta är ett roligt ord. Genom att välja ut valfri fakta kan man "bevisa" att jorden håller på att gå under pga värme. Genom att välja ut andra fakta kan man bevisa att jorden håller på att gå under av kyla.

För några decennier sedan varnade forskarna för en ny istid, och föreslog att man skulle sprida kolstoft över polerna för att öka temperaturen. Jag tror inte det hade varit så lyckat.

Å andra sidan vore en temperaturhöjning bättre än en avkylning. Klimatet har varierat stort i alla tider. Det är under de varmare perioderna som kulturer blomstrat.

Svara
Anmäl

Svar till Olle

instämmer!

Svara
Anmäl

Svar till Magnus

"För miljöparti-religiösa är ju dogmen att el till bostäder är fel men el till bilar är khalleluja."

Nej, det säger inte att det är fel med el till bostäder. Däremot är det fel att använda el för direkt uppvärmning av bostäder.

Vad den här opublicerade studien från Finland _förmodligen_ säger är att användning av olja för uppvärmning av bostäder skapar högre koldioxidutsläpp än direktverkande el (i form av ineffektiva glödlampor) då man tittar på den finska el-mixen (som till stor del består av kärnkraft och vattenkraft). Jag kan bara säga att det förmodligen är såhär, eftersom jag inte har läst den opublicerade artikeln.

Svara
Anmäl

Korkad artikel!

Det här var den dummaste artileln på länge.

Hur många bostäder värms upp av olja idag?

Anmäl

Svar till Jonas

Ca 3 procent.

Svara
Anmäl

Svar till Joppe

(i Sverige alltså)

Svara
Anmäl

Svar till Joppe

Vad i helsicke gör du med min signatur?!

Svara
Anmäl

Svar till JOPPE

Kanske finns fler Joppe här i världen?

Svara
Anmäl

Tillverkning

Sedan verkar dom inte ha tagit med hur mycket mer energi det går åt för att tillverka de där lågenergilamporna. Innehållet i en sådan är glas, plast, förkromad metall, kretskort (koppar+tenn+glasfiber), halvledare, passiva komponenter. Samtliga dessa komponenter har krävt tillverkning och bearbetning. Sedan ihopsättning och montering av alla dessa komponenter till en färdig lampa.

Jämför detta med motsvarande för en glödlampa, så är lågenergilamporna rena rama miljöbovarna redan innan man har inhandlat och slagit på strömmen. Men det är väl ingen som reflekterar över detta, eftersom lågenergilampor tillverkas i Kina. Då slipper vi att varken se eller bekymmra oss för den delen. Vi har blivit miljömedvetna genom att dumpa all skit i Kina.

Anmäl

Svar till Hampus

Det går mindre energi åt att tillverka en lågenergilampa per lystimme än en glödlampa, detta beror helt enkelt på att lågenergilampor lever betydligt mycket längre.

Svara
Anmäl

Svar till Hampus

Priset är en bra fingervisning om hur mycket energi och resurser som går åt vid tillverkningen. Lågenergilampan är mycket riktigt dyrare, och kostar alltså mer energi att producera. Stämmer, eller hur?!

Men ungefär vid samma tidpunkt som du börjar spara pengar p.g.a. den längre livslängden, så börjar också energiutbytet bli positivt.

Med samma resonemang kan man förstå att om det blir billigare att slakta svenska grisar i Polen och skeppa tillbaks bacon till Sverige, så har det också mindre miljöpåverkan. Grovt räknat. Där ligger miljövinsten i att de polska slakteriarbetarna inte har råd att flyga till Thailand, vilket de svenska slaktarna naturligtvis har.

Om man betraktar helheten så ger lägre kostnader normalt sett även lägre energiåtgång. Snålhet är alltså bra för miljön!

(Ja, SJ utgör ett undantag. Jag vet. )

Svara
Anmäl

Svar till Dr. Strutsman

Jag är inte enig...
Min erfarenhet är att lågenergilamporna håller MKT sämre än vanliga glödlampor.
Kanske har jag köpt någon billig sort på ikea, eller jula. Några håller i 1/2år, och andra i 1 år. Gamla glödlamporna håller i en evighet om man jämför (flera år).
C:a hälften av mina lampor är utbytta till lågenergi, och numera så är det nästan endast dom bytta som byts ut igen.

Svara
Anmäl

Svar till Sv - http://teknikoverkligheten.blogspot.com/

Det tråkiga med lågenergilampor är att de tappar i effekt efter en tid. De kanske fortfarande lyser och "fungerar" men ger inte den ljusstyrka som behövs. Fast det stämmer säkert ändå att de är mer energieffektiva än en traditionell glödlampa inräknat tillverkning.

Svara
Anmäl

Svar till Gigante

Ja, lysrörslampor har ofta en förfärande kort livslängd, i alla fall lågprislamporna. Jag köpte några stycken på ICA. En small direkt, och ytteligaren några efter något hundratal timmar.

Lysrörslampor inomhus i applikationer där de tänds och släcks ofta är ofta fel. Bättre är att köpa halogenlampor med E14- eller E27-sockel till de gamla armaturerna. De har ungefär 30% lägre energiförbrukning än de nu "förbjudna" traditionella lamptyperna (vid samma ljusflöde). Kostar f n 18-30 kr/st. Det finns också ännu bättre typer som har 50% lägre energiförbrukning. Dessa kostar dock ca 100 kr.

Svara
Anmäl

Svar till Johan

Skillnaden är inte enorm, även om den finns. I många rum har jag läst de helt enkelt igenom att ha 3-4lampor i samma armatur som är osynkade. Ungefär lika bra sken alltid.

Svara
Anmäl

Svar till Sv - http://teknikoverkligheten.blogspot.com/

När LED-lampor blir lite billigare blir dom iaf oslagbara för inomhusbelysning. De är som gjorda för att slås av och på ofta; det är fullständigt irrelevant för livslängden, som ju kommer att vara praktiskt taget oändlig för de flesta privatanvändare. 50.000 timmar är en vanlig siffra; det motsvarar 6 år konstant användning dygnet runt. Och inte ens då dör dom tvärt, utan tappar bara i ljusstyrka. Och de funkar bäst vid relativt låga temperaturer, vilket inomhustemperatur normalt sett måste räknas som. Kanske får man stoppa nåt annat i bastubelysningen, dock.

Tyvärr är dom fortfarande lite för dåliga och eller dyra, de LED:er som erbjuds på marknaden. Men det kommer snart bättre...

Lågenergilamporna blir också bättre och bättre. Det finns ju t.ex. varmvita lågenergilampor att få tag på. Det är ett bra alternativ i väntan på LED:ernas segertåg.

Svara
Anmäl

Svar till Dr. Strutsman

För alla som vill titta på lite roligare LED belysning än de patetiska försöker till dem som finns i Sverige så rekommenderar jag: http://www.ledlightdisplay.com
Man måste maila/chatta med dem om priserna men de har bra priset! har beställt ett par gånger. Mitt tips är att titta på SMD-LED belysningen. De har mycket bra spridning.

Svara
Anmäl

Svar till Johan

Har 2 st utelampor som i huvudsak används vintertid.
Den ena är en glödlampa, vanlig hederlig, och lyser ganska bra. Till den är det kopplat en detektor som gör att den lyser enbart när någon finns i närheten. Har haft samma glodlampa i ca 4-5 år och den går fortfarande.
Den andra är en lågenergilampa, den har problem att tända när det är kallt. När det börjar att bli mörkt både morgon och kväll och kylan tränger på så är aternativet att den lyser dygnet runt för att slippa treva i glödljus. Den brukar behöva bytas efter 2 år. Trots alt är glödlampan betydligt billigare i det här fallet trots att jag inte eldar med olja ute.

Svara
Anmäl

Svar till BK53

Utmärkt läge att byta till lysdiodbelysning. Den skadas inte av att slås av och på ofta, och funkar bättre ju kallare det är. Här är ju all genererad värme också fullständigt bortkastad, så strömbesparingen blir verkligen en riktig besparing.
Om du har en 100W lampa kan denna ersättas med säg 15-20W LED. Detta sparar alltså 80W. Du sparar alltså 8 öre per timme om 1kWh kostar en krona. Om lampan är tänd 5 timmar per dygn under 200 av årets dagar blir detta ca. 80 kronor per år. På 5 år sikt skulle det alltså löna sig att köpa en LED-lampa för 400 spänn. Med en betydligt längre livslängd hos LED-lampan blir besparingen sannolikt ännu större. Frågan är bara om man hittar en tillräckligt bra LED-lampa idag, eller om man måste vänta några år.

Svara
Anmäl

Svar till Gigante

På de billiga (Ikea, Jula) lamporna står det att de fungerar i ca 8000 (eller tom 10 000)timmar, det är nästan ett år. Det är bara att gå tillbaka med lampa och kvitto till butiken och få en ny lampa om den gått sönder före ett års dagen. Motivet stärks ju av att man oftast inte har lampan tänd alla årets timmar. Detta är nog vi konsumenters bästa sätt att påverka att vi får bättre kvalité på produkterna vi köper.

Svara
Anmäl

Hur räknar man då?

"Oljeuppvärmda hushåll uppges öka koldioxidutsläppen med 200 kilo om året vid ett byte."

Förutsatt att man skiter fullständigt i var elen kommer ifrån. Hur tänker man då?

Anmäl

Politiskt korrekt

Glödlampsförbudet fyller säkert nån (viktig) politisk funktion i alla fall.

Anmäl

Svar till Kattsand

Ja, teknisk utveckling.

Svara
Anmäl

Gungor och karuseller

Politiker klarar ju bara att tänka på en sak i taget. Därför har givetvis ingen räknat efter ordentligt på konsekvenserna av glödlampsförbudet. Denna undersökning är ett utmärkt exempel på det.
En annan sak är att lågenergilampor är tända mer än glödlampor eftersom det lönar sig sämre att släcka dem. Dels är förbrukningen lägre och dessutom minskar lampans livslängd varje gång den tänds och släcks.
Räkna på det den som orkar.

Anmäl

Ljus och värme

Bytet har nog inte någon betydelse om man värmer med
direktverkande el. 60 w ljus ger väl nästan lika mycket värme

Anmäl

Svar till Ovetande

Det finns många som använder luftkonditionering på sommaren och vanliga glödlampor. Hur bra är det på en skala?

Svara
Anmäl

Svar till Heather

Hur många i Sverige har luftkonditionering?
Jag känner... ingen.

Svara
Anmäl

Svar till Heather

-2 förmodligen
har en panasonic värmepump fungerar även som ac
men har aldrig använt fuktionen (vi bor ju i sverige)

Svara
Anmäl

Svar till ovetande

Alternativet att inte ha ac är att ha det riktigt mysigt varmt 28+ grader i bostaden. Glödlampornas värme ger då det lilla extra gosiga som gör att man sover gott. Några månader om året behöver vi inte glödlampornas värme (även i Sverige faktiskt).

Svara
Anmäl

Svar till Heather

Trösten i värmen är att det aldrig blir mörkt så man behöver tända vare sig en glödlampa eller snållampa.
Har en ac, införskaffad för sin värmefunktion, och den ger faktiskt hyfsad kyla för att sova gott om natten.

Svara
Anmäl

Svar till Heather

Har man en luftkonditionerad miljö tänker man på sådant. Sådan finns vanligen på företag som har lysrör.

Sen ska man tänka på kvoten mellan sommarens luftkond och vinterns uppvärmning liksom att belysning på våra breddgrader mest använt vintertid då sommaren är ljus.

Luftkonditionering vidare fossilfri el.

Få normala lär krämar på varm belysning samtidigt med luftkonditionering.

Svara
Anmäl

Bäst "opublicerad"

Värma bostäder med glödlampor, hoppas att de blir utslängda från skolan.

Anmäl

Epic fail.

Artikelförfattarna hade kunnat tillägga att som lösning på "problemet" med den ökade oljeeldningen kan man slå på spisen på ettan...eller någon annan idiotisk lösning för att förbruka lite extra el utan att behöva sätta in el-element.

Anmäl

Svar till Tok

Ett elelement med termostat skulle ju enligt den här uträkningen genera minskning i CO2 uttsläpp eftersom de faktiskt vissa tider på dygnet finns så mycket eftervärme från när solen varit framme att man inte drar någon nytta av glödlamporna, speciellt i augusti och september.

Svara
Anmäl

Svar till Sv - http://teknikoverkligheten.blogspot.com/

Det beror mest på var du bor.
Energiåtgången med elvärme eller att använda värmen från glödlampan bör bli ganska lika. Energisparlamporna kostar förståss lite mer men ger ingen energivinst om du har elvärme.

Svara
Anmäl

Svar till BK53

Tror du missa lite poängen med vad jag skrev. Dvs jämförde en glödlampa med en lågenergilampa+element med termostat. Termostaten gör i detta fallet skillnaden.

Svara
Anmäl

Svar till BK53

Tror du missa lite poängen med vad jag skrev. Dvs jämförde en glödlampa med en lågenergilampa+element med termostat. Termostaten gör i detta fallet skillnaden.

Svara
Anmäl

Installerar ni lampor för att värma i finland?

Men en lampas uppgift är ju inte att värma utan att lysa. Det borde väl gälla i finland med?

Anmäl

CO2

Jag begriper inte hur energisparlampor kan minska CO2-utsläppen överhuvudtaget. I Sverige och även i Finland (?) sker ju elektricitetsproduktionen CO2-fritt (kärn- och vattenkraft).

Anmäl

Svar till Kurt Myrhagen

Akta dig för marginalelsfanatiker och deras polska kolkraft...;)

Svara
Anmäl

Svar till Kurt Myrhagen

Ingen elproduktion är koldioxidfri. Sedan minskar lågenergilampor också elimporten vid hög belastning och minskar vi vår egen förbrukning så kan vi öka elexporten. Den mesta elen inom Europa är ju faktist producerad från fossila källor.

Svara
Anmäl

ReasonTV tycker...

http://www.youtube.com/watch?v=hojEjXnuYxA

ReasonTV menar även att lågenergilampan inte passar i vissa tillämpningar. (Det är ju lätt att tänka sig känsliga miljöer där den inte passar som har med exvis temperatur (lågenergilampans gränser snävare) eller kanske skakningar att göra.)

Anmäl

Svar till Magnus

glödlampor förbjuds inte bara försäljning på vissa sätt, exempelvis i detaljhandel. teatrar och andra med speciella behov kommer att kunna fortsätta använda halogenbelysning även efter att dessa försvunnit från ica. (däremot blir ljuskällorna givetvis dyrare när produktionsvolymen sjunker med 99%)

Svara
Anmäl

Svar till Magnus

När det gäller skakningar så är lågenergilampan bättre än glödlampan. Skakningar är något som inte uppskattas av glödlampan.

Dessutom är det relativt få fall där glödlampor är enda alternativet och i dessa fall är fortfarande glödlampor tillåtna. Ett exempel på detta är ugnslampor då varken lysdioder eller lysrör klarar flera hundra grader.

Svara
Anmäl

ReasonTV

http://www.youtube.com/watch?v=hojEjXnuYxA

De anger även skälet att lågenergilampor inte passar vissa miljöer (har väl snävare temperaturintervall?) men framför allt att staten inte ska bestämma detta.

Anmäl

Tänsdstickor nästa?

Borde man inte jämföra tändstickor med något annat och förbjuda tändstickor? Vad säger ni obotliga "miljöfantaster" som inte hymlar med att ni är som ni är?

Anmäl

Bara halva året!

Fast man behöver ju inte värma huset med olja hela året, många (kanske inte i norra finland?) stänger ju av oljepannan på sommaren.

Och som sagt kompensera med en oljefylld elradiator istället då så blir det nog bra (se till att elen är grön bara).

Förövrigt så kanske man kan se artikeln som en sista spark i baken på den som fortfarande sitter med oljebrännare i källaren, DAGS ATT BYTA!

Anmäl

Svar till Kapten

Du skriver: "Förövrigt så kanske man kan se artikeln som en sista spark i baken på den som fortfarande sitter med oljebrännare i källaren, DAGS ATT BYTA!"

Varför skulle det vara en spark i baken för det? Förklara!

El är fossilfri så det är omöjligt att spara CO2 med giftiga lampor, även om uppvärmning är från fossilfri el.

Syftet med lagstiftningen är alltså inte uppfyllt och lagstiftningen är därmed meningslös. Extra illa är den för att folk blir förgiftade och den tvingar folk att lägga resurser på det som inte gör den tänkta nyttan.

Ovanpå det kan läggas att den tänkta nyttan är en bluff (att ett CO2-hot finns), men eftersom CO2 inte minskas är *det* felet i detta dubbelfel det kritiska.

Kanske bättre att ni ger er på tändstickor. Om era beräkningar på effekten där visar sig fel spelar det ju -- som vanligt -- ingen som helst roll. Det viktiga är ju att ni "segrar" i er (väderkvarns)kamp och känner att ni ger er på de som är sämre (fastän inget är mer motsatt).

Svara
Anmäl

Svar till Magnus

Den som påstår att el är koldioxidfri borde få minst en kvart i skamvrån. Otroligt att folk inte kan tänka längre än näsan räcker.

Svara
Anmäl

Element i taket?

Om nu glödlampor ger så bra värme. Varför har man inte elementen i taket? Är det inte så att placeringen har stor betydelse för hur bra det går att värma ett rum? Fast då bara på vinterhalvåret.

Anmäl

Svar till Linda

Värmeelement sitter under fönstren för att hindra kallras. När elementen är varma följer värmen från lamporna med denna stora ström av varmluft.
En stor del av värmen från en lampa är strålningsvärme, även ljuset blir värme när det absorberas. Många taklampor sitter inte ända uppe vid taket, de hänger ner en bit. Lampor står också på bord och på gölvet osv.
Fastna inte mentalt uppe vid taket! Varför inte mäta temperaturen på olika ställen i rummet och bli övertygad i stället för att spekulera?

Svara
Anmäl

Miljöeffekter från råvara till avfall?

Vad är den ungefärliga kostnaden och miljöeffekten från råvaruutvinning till avfallshantering per W, för ljuskällorna: glöd-, lågenergi-, LED-lampor respektive lysrör?

Anmäl

Svar till Frågvis

Egentiggen sparar man inget alls med energisparlmp enligt mitt sätt att se det. Iaf inte i norden. Lampor används bara under kalla delen av året.När det är mörkt ute. Då behövs det energi för att värma husen.Det spelar ingen roll var värmen kommer i från så länge man inte har nådon typ av värmepump.

Svara
Anmäl

Svar till carl

Tråkigt att höra att ditt sätt att se det inte är verklighetsrelaterat.

Tänk om, tänk rätt.

Svara
Anmäl

Svar till Edis

Var brister mitt tänkande?

Svara
Anmäl

Svar till carl

Troligen brister det i att du inte är frälst och tillräckligt stark i din tro på klimatizmen. Du ifrågasätter dom heliga "åtgärderna" mot det här årtiondets politiskt korrekta ondska. Översteprästen Gore har ju sagt att "Science is settled" så det måste ju vara så med alla påbud som kommer från den sanna tron oavsett om verklighet, fakta och mätvärden inte håller med om det. Nu när liket av klimatbubblans CO2 svullna buk har börjat rämna pga alla lögner vad ska PK gänget ge sig på härnäst. Att ge sig på glödlamporna och återinföra kvicksilver i systemet är bara ytterligare ett exempel på hur sjukt det är när politik får företräde framför förnuft och fakta

Svara
Anmäl

Svar till Ratzz

I Finland används oljeuppvärmning i 14% av gamla hus och 5% i nybyggen så artikeln gäller bara dessa hus.

Svara
Anmäl

Nyheter/Teknikutbildningar

”Gudstro är den enda vetenskapliga världsbilden”

”Gudstro är den enda vetenskapliga världsbilden”

Bibelns skapelseberättelse stämmer med vetenskapliga slutsatser. Det säger forskaren Allan Emrén vid Chalmers tekniska högskola. (202 kommentarer)

Yrkena som ger 
dig högst status

Jobben som ger
dig högst status

Lista: Här är jobben som har högst status enligt en undersökning av företaget United Minds. (22 kommentarer)

KRAV : Vi ser inte
någon avmattning

KRAV : Vi ser inte någon avmattning

Forskare på KTH och Handelshögskolan avslöjade i SVT att konsumenterna väljer bort KRAV-märkta produkter när de handlar. Men enligt företaget stämmer inte uppgifterna. (4 kommentarer)

Regeringen sågas – av sin egen utredare

Regeringen sågas – av sin egen utredare

KTH-professorn Lennart Söder riktar kritik mot regeringens nya lagförslag om hur det ska bli mer lönsamt att göra sin egen el med hjälp av solceller eller vindsnurror. – Det kommer absolut inte att bli så mycket som vi hoppades på, säger han till Vetenskapsradion. (9 kommentarer)

Här är jobben med högst lön i Sverige

Här är jobben med högst lön i Sverige

Det lönar sig att plugga på tekniska högskolor. När Medlingsinstitutet och SCB listar Sveriges bäst betalda jobb finns teknikjobb med bland de 20 bäst betalda yrkesgrupperna. (19 kommentarer)

Mikroballonger ska bota cancersjuka

Mikroballonger ska bota cancersjuka

Skolan för teknik och hälsa på KTH har fått 60 miljoner kronor för att forska i kontravätska. Ett ämne som kan hjälpa till att bota cancersjuka. (1 kommentar)

Skolan som hyllar Facebook

Skolan som hyllar Facebook

Facebook förbjuds på arbetsplatser och skolor. Men på en högskola i England ser man sajten som en stor tillgång för studenterna. (1 kommentar)

Injicerar nanopinnar i råttans hjärna

Injicerar nanopinnar i råttans hjärna

Nu testar forskare vid Lunds universitet säkerheten med nanoteknik. – Resultaten pekar på att detta är en framkomlig väg. (6 kommentarer)

Jätteras för 
Chalmers

Jätteras för Chalmers

Ansökningarna strömmar in till landets universitet och högskolor – med några undantag. Ett av dem är Chalmers, som noterat en nedgång på 69 procent i antalet sökande jämfört med förra året. (13 kommentarer)

Här är skolorna som 
skapar miljardärer

Här är skolorna som
skapar miljardärer

Universiteten har format många av världens dollarmiljardärer – och två av de största it-jättarna någonsin. (16 kommentarer)

Så får du 2,0 på högskoleprovet

Så får du 2,0 på högskoleprovet

Einar Robillard och Martin Svalin har fått 2,0 — högsta möjliga poäng på högskoleprovet. Här deras bästa tips för att lyckas. (9 kommentarer)

”Det är förskräckligt frustrerande”

”Det är förskräckligt frustrerande”

Majoriteten av de stora it-projekten genomförs inte i tid. Något som enligt KTH-professorn Torsten Cegrell kostar miljardbelopp – varje år. (14 kommentarer)

Uppfinningen som kan sänka din elräkning

Uppfinningen som kan sänka din elräkning

LTH-studenten Sofia Olsson har skapat en vertikalaxlad vindturbin – som är avsedd för privata hushåll. Och kan sänka din elräkning. – Det finns en stor efterfrågan, säger Olsson till Nyteknik.se. (66 kommentarer)

Högutbildade dricker mer än lågutbildade

Högutbildade dricker mer än lågutbildade

Högutbildade mår bättre, röker mindre och rör på sig mer än lågutbildade. Men dricker mer alkohol än de med kort utbildning. (32 kommentarer)

Därför kan musikälskare 
tacka tekniska högskolan

Därför kan musikälskare
tacka tekniska högskolan

80 procent av Spotifys stjärnutvecklare har pluggat på en den tekniska högskolan. ”Det handlar om konsten att utveckla smarta lösningar” (14 kommentarer)

Donationen: Två miljoner till studenter från Thailand

Donationen: Två miljoner till studenter från Thailand

Nu ska thailändska studenter få chansen att ta en mastersexamen på Chalmers tekniska högskola. (2 kommentarer)

Nobelpristagare hedersdoktor på svenskt universitet

Nobelpristagare hedersdoktor på svenskt universitet

Hon utnämndes till hedersdoktor på en av Sveriges teknisk högskolor för tre år sedan. I veckan tilldelades hon nobelpriset i ekonomi. (4 kommentarer)

Så här ska de lösa teknik-krisen

Så här ska de
lösa teknik-krisen

Teknikkris och brist på ingenjörer. Då vill Sveriges Science Centers ordförande Olle Nordberg öka intresset för teknik bland unga. (31 kommentarer)

Ericsson-chefens uppmaning
till Sveriges kvinnor

Ericsson-chefens uppmaning till Sveriges kvinnor

Här är Ericssons nya cio Eva Listi tips till Sveriges kvinnor. – Ja, det uppmanar jag alla. (4 kommentarer)

Teknikstudenter har 
billigast kurslitteratur

Teknikstudenter har billigast kurslitteratur

Teknikstudenter har den billigaste kurslitteraturen i Sverige. Detta enligt en undersökning av studenttidningen Lundagard.se. (3 kommentarer)

De byggde robot – för 1000 kronor

Sju KTH-studenter byggde en robot – för 1000 kronor. Som dessutom kunde guida besökare på ett museum. (7 kommentarer)

Så ska universitetet sänka
kostnaderna för Jas Gripen

Så ska universitetet sänka kostnaderna för Jas Gripen

Luleå tekniska universitet ska tillsammans med Saab Aerotech minska underhållningskostnaderna för nästa genareations JAS 39 Gripen. (4 kommentarer)

Miljölampan som inte är miljövänlig

Miljölampan som inte är miljövänlig

Ny studie på Tekniska högskolan visar: Att byta till energisparlampor ökar energiförbrukningen. (77 kommentarer)

Här är nordens bästa programmerare

Teknisk högskola vann nordiska mästerskapen

Kungliga tekniska högskolan är nordens bästa programmerare – för åttonde året i rad. (3 kommentarer)

Här är teknikutbildningen som ger dig jobb

Här är teknikutbildningen som ger dig jobb efter examen

Tekniska högskolor toppar Svenskt Näringslivs lista över utbildningarna där studenterna har störst chans till jobb. (23 kommentarer)

Slöa teknikstudenter kan
förlora 681 000

Slöa teknikstudenter kan förlora 681 000

Ineffektiva studier kan stå dig dyrt. Enligt en undersökning av Svenskt Näringsliv kan två års längre studietid betyda en minskad livslön på över en halv miljon kronor. (28 kommentarer)

Dalai Lamas gåva till teknikstudenterna

Dalai Lamas gåva till teknikstudenterna

Skänker sexsiffrigt belopp i förmån för utbildning. Vill öka kunskapen om naturvetenskap och teknik bland munkar och nunnor i Tibet. (2 kommentarer)

Frukt förstörs för 100 miljarder - varje år

Frukt för 100 miljarder förstörs

Frukt och grönt förstörs till ett värde av 100 miljarder kronor – varje år. Nu vill forskningscentret iPack på KTH stoppa stora delar av svinnet. (18 kommentarer)

Chalmers-rektorn sågar regeringen

Chalmers-rektorn sågar regeringen

Menar att de vill undvika en diskussion om Sveriges framtid. ”Det finns bevis på att man även kan vinna politiskt på att vara långsiktig”. (5 kommentarer)

Annons
Information från företag

Ny Teknik Klipp

Hur fungerar moderna solfångare?

Visa alla

Vill du synas med dina klipp här?
Kontakta Jens Ander 0736-257680 eller jens@clipsource.se

Teknikutbildningar i Sverige

Valet av utbildning är ett viktigt beslut. Här hittar du ett urval spännande utbildningar inom olika områden