Tre gram av ämnet betaglukaner från havre sänker ditt kolesterolvärde. Nu har företaget Prorsum skapat ett "käkmedel" som kan hjälpa diabatiker och hjärt– och kärlsjuka.
27-åringen kopplade in sin syrgastub till kväveflödet – och dog. Nu vill mannens familj att företaget AMPI ska bära ansvaret för tragedin.
Här är högskolan som skapar framtida entreprenörer. 60 av de 120 företag som finns på Science Park Jönköping är nämligen startade av studenter på Tekniska högskolan i Jönköping.
I dag visades Saabs nya Biogasbil Saab 9-3 SportCombi 1,8t BioPower – som kan köras på såväl bensin, etanol som biogas.
I morgon visas Saab 9-3 SportCombi 1,8t BioPower för första gången. Bilen kan köras på såväl biogas, bensin som etanol.
500 miljoner människor insjuknar i malaria – varje år. Nu har forskningsarbetet med att hitta en ny substans mot den dödliga formen av sjukdomen nått en ny milstolpe.
Skill, verksamma på Jönköping Science Park, har utsetts till Gasell. Något som bara en procent av Sveriges aktiebolag har blivit.
Under 24 Hour Sörmland ska nio lag bygga en varsin webbtjänst – på ett dygn. Tävlingen hålls på Munktell Science Park.
Christer Sigurd har tagit fram ett unikt paket för de som är trötta på att köra på bensin. – Nu kan du bli först på din gata att ha en elbil.
Nu kan du spåra stulna värdesaker – med hjälp av RFID-teknik. Här är spårsändaren som kan lokalisera objekt på centimetern.
Företaget TechPay, verksamma på Jönköping Science Park, har lanserat Sveriges första terminal för kontaktlösa betalkort. Nu vill de även införa betalningar – med mobiltelefoner.
Om tre år kan en svensktillverkad elbil finnas på marknaden. Här är leverantörerna som ska uppfylla visionen.
Ett forskarteam i England kan vara på väg att bota mensvärk.
– Det finns ingenting som talar för att medicinen inte ska fungera.
Elbilarna gör succé på Lindholmens teknikpark i Göteborg. – Det fungerar som vilket fordon som helst.
Här är Mjärdevis senaste tillskott – det amerikanska bolaget Zoran. Detta efter att svenska Sicon gått i konkurs.
Nu kan privatpersoner investera i Chalmers Innovations inkubatorverksamhet.
Här är Giraff – en robot som fungerar som ett rullande Skype. Robotdalen: – Väldigt, väldigt många har visat ett stort intresse för roboten.
Här är arbetshandskarna – som kostar 41 000 kronor. – Det här är ett smidigt sätt att hantera mätarna på, handsken har många fördelar.
Svårt att få dina barn att ta sin medicin? Här är den prisbelönade metoden ”Snorisar” – som gör medicineringen till en lek.
Här är handsken som kan rädda hundratusentals byggarbetare från arbetsskador. ”Jämför man med våra konkurrenter är de billiga”.
Nya kontaktlösa kort kan vara på väg till Sverige. – Vi ser oerhört positivt på korten. Många som gör småköp kommer att uppskatta dem.
Här är företaget som ska göra det omöjligt att avlyssna samtal från polisen och försvaret.
Så ska företaget TechPay få svenskarna att använda de nya betalkorten. ”Både kunder och företagare kommer att tycka den är jättebra”.
Här är CCPoint från Medeon Science Park som avslöjar om du lider av folksjukdomen – på tio minuter. ”En vision är att även sälja testet på Apotek så att folk kan testa sig själva”.
Transportgods som pratar och tänker – som människor. Under Lindholmen Sceince Parks demoteater får besökarna en försmak om hur framtidens transportsystemlösningar kan komma att se ut.
Problem att få finansiärer till ditt företag? Då ska du kontakta nätverket "Affärsänglarna" på Munktell Science Park i Eskilstuna.
Revolutionerade nyhet från Science Park. ”Drömmen är att få förlamade människor att gå”.
Trots finans och fordonskris – Lindholmen Science Park fortsätter att växa. Under 2009 ökade antalet anställda från 8 888 till 9 457.
”Det är mycket tillfredställande att vi fortsätter växa trots turbulenta tider”.
CombiQ ska göra Husqvarnas maskiner smartare.
"Genom tekniken får våra kunder daglig information om hur produkterna används".
Datorspel gör dig effektivare på jobbet – i alla fall om man ska tro Volvo. Företaget har tillsammans med bland annat Gothia Science Park utvecklat ett spel som ska öka effektiviteten i arbetsprocesser.
Kommentarer
Senaste inlagd av Luft 3 november 2009 21:07 Sortera: Senaste överst
Darwin!
...
Svar till Michael
På nattskift brukar man inte vara helt alert.
SvaraSvar till Michael
Jaså? Fick han knulla eller inte knulla? Hur går det för avkomman nu när han är borta? I hur många generationer kan en tragedi ärvas? Påverkar det möjligheten till barnens produktivitet?
SvaraDags dig att plocka upp läroböckerna igen kanske. Rikspucko!
Svar till Charlie
Han tog felaktigt beslut och plockade bort sig själv från genpoolen. Hans barn kommer inte att ärva hans "svaghet".
SvaraSvar till Charlie
Jag menar att i och med hans död så kommer han inte göra fler barn, dvs, hans gener försvinner ur bilden.
SvaraPå vilket sätt är detta inte relaterat till Darwins teorier?
* Om han hade barn från början är en annan femma.
* Om det dessutom var en ofrånkommlig olyckshändelse eller sabotage gäller inte argumentet.
* Det är tragiskt vilket som.
Svar till Michael
Problemet med Darwins teorier är att de felaktigt inkluderar människan.
SvaraJu färre människor desto bättre universum.
Populationstrenden i världen idag behöver alltså brytas. I så stor utsträckning som möjligt.
Svar till PeopleAreScum
Så vad du säger är att om du t.ex. var Bruce Willis rollfigur i filmen "Armageddon", så skulle du välja att INTE trycka på knappen i slutet på filmen? I syfte att skydda resten av kosmos från människan?
SvaraVansinne!
Det är fullkomligt vansinne att slangarna passar fel!
Självklart ska företaget bära ansvaret! Slangarna SKA INTE GÅ att förväxla! Går de att förväxla så har företaget gjort ett misstag och ska SJÄLVKLART bära ansvaret!
Svar till Walle
Håller med.
SvaraDetta är ett typiskt Murphyproblem. Hade man följt Murphys lags andemening så hade man konstaterat att denna olycka kommer inträffa om det går att koppla slangarna fel! Enda säkra sättet att undvika den är att ha olika kopplingar för de olika gassystemen så att förväxling inte kan ske. Skyltar eller olika färger på slangar hjälper föga; GÅR DET ATT GÖRA FEL SÅ KOMMER NÅGON GÖRA DET!!
Ska det vara så svårt att fatta?
Murhpy är värd att ta på allvar, hans "lag" är inte bara kuriosa utan mycket viktig om man vill undvika fel och olyckor.
Svar till Walle
Jag håller med!
SvaraHar man olika ämnen/gaser tillgängliga, ska det naturligtvis vara OLIKA uttag för dem.
"Allt annat är puckat".
Låg säkerhet
Självklart skall syrgas- och kvävgas system ha slangar som ser helt olika ut. Dessutom skall det helst vara olika kopplingar så att en syrgasslang ej går att ansluta till en kvävgasledning.
Att undra över
Hade killen verkligen en hel tub som han gick omkring med (rubriken) eller var det snarare en slang med en mask (texten)? Var det verkligen syrgas eller var det ren luft som han ville använda? Känner kroppen av att syret försvinner? (Har hört att det främst är koldioxiden som reglerar andningen.) Hittades han livlös eller död - kroppen klarar väl inte många minuter utan att andas syre, eller?
Svar till Kan inte låta bli att undra
Har haft denna typ av tillbud på vårt företag. Det tar 1-2 andetag innan du svimmar ifall du befinner dig i kväveatmosfär. Det handlar alltså om enstaka sekunder.
SvaraSvar till Simon
nja, man svimmar normalt inte efter ett andetag. Se på alla helium-pratare. Men klart efter några andetag så sjunker nog syrenivån farligt mycket. Det otäca är att man inte triggar andningsreflexen då den går igång på höga CO2 halter. Man känner ingen andnöd. Trösten är ioförsig en ganska behaglig död.
SvaraSvar till syrgasplutten
Ballonghelium innehåller 20% syre. Så det är helt ofarligt att andas. Simons beskrivning låter helt rimmlig.
SvaraJag gissar att det var luft han skulle ha, och att det inte var en tub.
Svar till Daniel
Man kan googla allt!
SvaraDet tar mellan 47 och 112 sekunder (mean 87) innan man svimmar enligt följande artikel:http://ajplegacy.physiology.org/cgi/pdf_extract/94/2/464
Luft
helt uppenbart att det är kinesens eget fel och darwins för att inte tala om svenskar hjärndödet blandat med danskt öl resulterar i norsk visdom om hur kineser raderar sig själv bort i från den darwinistiska genpolen!