Antalet svåra oväder har ökat fyra gånger på tjugo år
Av: Lars Anders Karlberg
Publicerad 27 november 2007 13:58
De våldsamma oväder som dödade tusentals människor i Bangladesh och Vietnam nu i höst är ingea enstaka fenomen. På tjugo år har antalet väderrelaterade katastrofer fyrfaldigats, hävdar den brittiska hjälporganisationen Oxfam. Nu vill man att FN griper in.
I mitten av 1980-talet höll sig antalet väderrelaterade katastrofer till cirka 120 stycken per år. I dag är det så många som 500 stycket enligt Oxfams rapport ”Climate Alarm” som publicerades i söndags.
Antalet människor som drabbats av dessa naturkatastrofer har ökat från i genomsnitt 174 miljoner mellan 1985 och 1994 till 254 miljoner per år mellan åren 1995 och 2004.
Hittills i år har enbart de stora översvämningarna i Sydostasien, på den afrikanska kontinenten och i Mexiko påverkat 250 miljoner människors liv. De har fått sina hem ödelagda, tvingats flytta till andra områden samtidigt som många familjer drabbats av dödsfall bland anhöriga.
- Men detta är inget ”freak year”. Det följer ett mönster av mer frekventa, mer oberäkneliga och fler extrema väderkatastrofer som påverkar allt fler människor, skriver Oxfarm-rapportens författare.
I rapporten beskrivs flera av de värsta katastroferna.
Ett av de länder som drabbats värst i år är Vietnam, vars centrala provinser träffades hårt av tyfonen Pabuk och sedan i oktober av en annan stor tyfon som orsakade jordskred och översvämningar i samma områden.
Oxfam vill att FN-konferensen på Bali i december föreslår en global överenskommelse om att hjälpa de fattiga länder som drabbas av den pågående klimatförändringen.






Kommentarer