Över två tusen bilder bygger upp panoramat över Paris som både kan zoomas och vridas.
Upplev Paris i världens
största panoramabild
Av: Jan Melin
Publicerad 15 mars 2010 12:39
9 kommentarer
En zoombar bild på webben sägs vara världens största hopsatta panoramabild.
Den är på 26 gigapixel och visar utsikten över Paris.
Projektet ”Paris 26 Gigapixel” hade två målsättningar. Att producera det vackraste gigapixelfotot av Paris och att skapa världens största panoramabild hopsatt av flera små.
Resultatet kanbeskådas via webbendär 2 246 foton satts samman till en bild med 26 miljarder bildpunkter som visar ett panorama över Frankrikes huvudstad.
Den som vill skriva ut alltihopa kan få en bild på 585 kvadratmeter i utmärkt kvalitet, enligt projektets webbplats.
För att granska den stora parisbilden finns flera navigationshjälpmedel som zooming, panorering, informationstexter och lokalisering av de främsta sevärdheterna.
Alla bilder togs 8 september 2009. Då hade fotograferna väntat i 16 månader på att få en dag med perfekta väderförhållanden, enligt projektets blogg.
Allt fotograferades med ett specialbyggt huvud för panoramabilder med två kameror försedda med teleobjektiv på 300 mm.
På webbplatsen finns länkar till mycket information om hurfotograferingengick till och hur den stora bildenpussladesihop.



Kommentarer
9 kommentarer Sortera: Äldsta överst