Tänd ljuset med
din tankekraft
Av: Jan Melin
Publicerad
8 februari 2010 14:44
16 kommentarer
Senaste av energislös, NEJ 20 februari 2010 21:25
Bestäm färgen på belysningen vid Niagarafallen med dina egna tankar.
Det är ett evenemang vid vinter-OS i Vancouver.

Ljusen på CN Tower, Ottawas parlamentshus och Niagarafallen ska styras av tankekraft.

Trevor Coleman från Interaxon med headsetet som styr ljus med tankekraft.
Vid olympiaden i Vancouver ska besökare kunna styra belysningen av några kanadensiska turistattraktioner med hjälp av sina tankar.
Med ett headset ska det räcka med att antingen slappna av eller koncentrera sig för att få ljusen som belyser Niagarafallen att ändra färg. Eller tända takbelysningen på parlamentshuset i Ottawa.
Det tredje tankestyrda ljuset är lamporna på utsidan av CN Tower i Toronto.
Enligt det kanadensiska företaget Interaxon som ligger bakom experimentet handlar det om världens största tankekontrollerade datorinstallation, skriver Wired.
Företaget räknar med att omkring 2 000 av dem som besöker olympiaden ska få möjlighet att testa tekniken.
Headsetet som används mäter hjärnans alfavågor, som är relaterade till avslappning, och betavågorna som är relaterade till koncentration.
Signalerna som genererares av att man antingen slappnar av eller fokuserar sina tankar bearbetas av en dator som via internet låter tankarna styra en av de tre ljusshowerna.
– När någon person sätter på sig headsetet och upptäcker att de kan öka ljusintensiteten bara genom att tänka på det kan man nästan se deras hjärna explodera, säger Interaxons administrativa chef Trevor Coleman till Wired.
Nyheter/Teknikrevyn
Annons
- Flexmetall - en flexibel sträckmetallSträckmetall med variabel maska ifrån Häfla Bruk öppnar nya möjligheter beträffande design och funktion.
- Biomedicinska patent.Vi har en bred kompetens på det medicinska området.
- Missa inte årets seminarium! För Dig som vill veta mer om Industriell Datakommunikation, välkommen att anmäla dig till vårt kostnadsfria halvdagsseminarium.
- Ny kombikylare MMC från KTR.En kombinerad kylare för olja, vatten och luft i samma enhet. Kombikylaren har sitt användningsområde särskilt i applikationer för mobil hydraulik.
- Gratis handbok i termografi !Boken tar upp det viktigaste vid värmefotografering. Teori - praktisk användning - tips m.m. >>
- Säkerhetslås för tuffa miljöer.Ett kraftigt och tåligt säkerhets och processlås som uppfyller högsta säkerhetskategorin för lås.
- Ny prisvärd värmekamera, 19.950 sek.Kimo instrument lanserar Flir i5. Möjlighet att kostnadsfritt låna för utvärdering.
- PA, POM, PEHD, PP, PETP......är alla förkortningar på olika sorters konstruktionsplaster. Används till olika maskindelar.
- Skador på ditt gods?Här finns tekniken som hjälper dig att lösa problemet>>
- Kostar ditt system för mycket?Ta då kontroll över kostnaderna igen. Läs Aberdeen Groups rapport som rankar affärssystemen.
- Annonsera »
- Se alla annonser »
- Lean Produktutveckling 7,5 hpNya kursstarter i vår på Chalmers Industrihögskola. Klicka här för mer information.
- Kundorientera på riktigt !Certifierad process- & verksamhetsutvecklare. Verksamhetsutveckling styrd av kundernas behov. Ny utbildning!
- Läs mätteknik! Med utbildning i mätteknik får företaget jämnare kvalitet, bättre lönsamhet och nöjdare kunder.
- ADVETA TeknikutbildningarEl, elektronik, behörighet, BB2,BB1, AB, automation mm, Stockholm, Göteborg, Malmö Distans/lärarledd
- Tekniska högskolan vid Linköpings universitet !Ny utbildning! Civilingenjör i medicinsk teknik.
- Utbilda dig inom LEAN Production!Kursen lär ut vad Lean innebär och vilka krav detta ställer på styrning och ledning av verksamheten.
- Utveckla nya produkter !Mekatronik suddar ut gränsen mellan maskin data och elektronik och skapar helt nya produkter.
- Projektledaren i den agila processen. Seminarieserie i 5 delar - Start 29 mars.Behövs förarbete i agila projekt? Kommunicera lättrörliga krav. Kvalitet genom Lean - en projektledares perspektiv, Projektet är slut. Dags att hämta hem effekten, Agila projekt behöver också projektledas - fast på ett annat sätt.
- BiTA – ledande inom ITIL/ITSM/CobiT/MOF/ISO 20000Vi erbjuder kunskaps och kompetensutveckling som verkligen ger nytta och värde för deltagarna.
- NYTT OM BIOGASENS KLIMATNYTTA.Biogas från avfall ger 95% lägre utsläpp av växthusgas jämfört med bensin, visar forskning från LTH.
- CAD Utbildning.Kurser i AutoCAD, Inventor, 3ds Max och SolidWorks till förmånliga priser.
- Lär solenergiteknik!Ettårigt magisterprogram i solel, solvärme/pellets m.m. erbjuds av Högskolan Dalarna.
- Skog och träingenjörer får bra jobb !Utbildningen är unik i Sverige just nu med distansmöjligheter och bredden i utbildningen från skog till färdig produkt.
- Annonsera »









Kommentarer
Senaste inlagd av energislös, NEJ 20 februari 2010 21:25 Sortera: Senaste överst
mer!
Färg å färg, jag vill ha en tankestyrd robot med laserkanoner!
Svar till Bus
Hoppas du inte har några tvångstankar typ, - nu får jag absolut inte rikta laserkanonen mot mig själv, för det vore ju väldigt dumt, så nu måste jag sluta tänka så, men rör sig inte kanonen mot mig nu?
SvaraSambo
En tankestyrd sambo det vore något att komma med.
Svar till TN
Jag har en sådan sambo... tyvärr styrs hon bara av sina egna tankar, och inte av mina.
SvaraSvar till Sankt Halvard
you made my day
SvaraSvar till Sankt Halvard
*asgarv* Kanonbra kommentar. :D
SvaraNästa steg.
Och när kan man med tanken styra färgen på trafikljusen?
Varde ljus
Lovande! Nu vill jag se den stad i Sverige som blir först med denna teknik som ett dragplåster till sommarens ljussättningar av byggnader, träd osv.
Svar till Ulrika
Fasadbelysningen på några Hötorgsskrapor i Stockholm påstås skifta färg efter stämningen. Men vems stämning vet jag inte.
Svara20 år gammal teknik?
Igen måste jag fråga: varför skall jag vara imponerad av detta? Konceptet att styra apparater genom att med ett EEG-pannband mäta förekomsten av långsamma delta-vågor över snabba beta och gamma-vågor är ju minst 20 år gammalt.
Sven Wingård styrde modelltåg med detta i SVT-programmet Sigma någon gång på 80-talet. Det var precis samma grej: slappna av för att få en signal ut.
Tänk på miljön
Att kunna släcka all onödig belysning med tankekraft vore en bravad.
Svar till Sune S
Forskning på det är av största vikt.
SvaraHmm
Kan man inte på något sätt ansluta den tillbaka till hjärnan, och på så sätt helt enkelt få för sig att man inte existerar?
Undrar ?
Kan man styra en politiker med denna apparat ?
Svar till Pluto
Nej där är ljuset tänt fast ingen är hemma.
SvaraSvar till Pluto
Nä, då behövs en mycket större apparat, som de brukar kalla för EU!
Svara