Bosch bygger diesel
till indiska Tata Nano
Av: Jan Melin
Publicerad
19 januari 2010 12:24
29 kommentarer
Senaste av trött på monopol 31 januari 2010 05:56
Nu ska världens billigaste bil Tata Nano bli mer miljövänlig.
Tyska Bosch har utvecklat en dieselmotor för den indiska bilen.
Läs mer
Mer att läsa på Ny Teknik.se
Länkar
En kritik som riktats mot den indiska småbilen Tata Nano är att den har en miljöstörande bensinmotor. Men tillverkaren har sagt att det finns planer för en diesel. Nu meddelar Bosch att de utvecklat en dieselmotor för den indiska bilen.
Det tyska företaget är redan nu underleverantör till Tata Nano och tillverkar bland annat bilens bromsar, bränsleinsprutning och startmotor.
Enligt Dailytech har den nya dieselmotorn en cylinder på omkring 600 kubikcentimeter som ger en effekt på mellan 25 och 30 hästkrafter.
Den nuvarande bensinmotorn har två cylindrar på sammanlagt 624 kubikcentimeter med effekten 35 hästkrafter.
Den nya motorn heter CRS 1.1 och sägs vara världens minsta diesel för personbilar, skriver Dailytech.
Enligt nyhetstjänsten Paultan planerar Bosch att investera omkring tre miljarder kronor i Indien fram till 2012 och hoppas kunna bygga två miljoner dieselmotorer per år från och med 2013.
Tata Nano lanserades i Indien i mars 2009 och är med sitt pris på omkring 16 000 kronor världens billigaste personbil.
Nyheter/Teknikrevyn
Annons
- Missa inte årets seminarium! För Dig som vill veta mer om Industriell Datakommunikation, välkommen att anmäla dig till vårt kostnadsfria halvdagsseminarium.
- Avancerad teknologi för professionell fräsning.CNC-Mini-Tools från Datron. Högsta matning och perfekta snittkanter i aluminium och plast.
- Säkerhetslås för tuffa miljöer.Ett kraftigt och tåligt säkerhets och processlås som uppfyller högsta säkerhetskategorin för lås.
- Korrosionsfria växelmotorerHyCLEAN växelmotorer med enastående korrosionsbeständighet och tålighet mot kemisk/mekanisk påverkan
- Gratis handbok i termografi !Boken tar upp det viktigaste vid värmefotografering. Teori - praktisk användning - tips m.m. >>
- PA, POM, PEHD, PP, PETP......är alla förkortningar på olika sorters konstruktionsplaster. Används till olika maskindelar.
- CANopen styrning av....de flesta labbaggregat med 150W till 6kW uteffekt från Delta Elektronika är numera möjligt från Polyamp.
- Skapa och utforska en komplett produkt digitalt. Autodesk ®Inventor® kan hjälpa dig att skapa och utforska en komplett produkt redan innan något tillverkats.
- SolidEngineer ABKostnadsfritt, Lärorikt, Socialt, Inspirerande! Vårens Nya seminarier: Maskintillverkning, Grön Design, Inredning & Design. Läs mer>>
- Ny kombikylare MMC från KTR.En kombinerad kylare för olja, vatten och luft i samma enhet. Kombikylaren har sitt användningsområde särskilt i applikationer för mobil hydraulik.
- Annonsera »
- Se alla annonser »
- Kundorientera på riktigt !Certifierad process- & verksamhetsutvecklare. Verksamhetsutveckling styrd av kundernas behov. Ny utbildning!
- NYTT OM BIOGASENS KLIMATNYTTA.Biogas från avfall ger 95% lägre utsläpp av växthusgas jämfört med bensin, visar forskning från LTH.
- ADVETA TeknikutbildningarEl, elektronik, behörighet, BB2,BB1, AB, automation mm, Stockholm, Göteborg, Malmö Distans/lärarledd
- CAD Utbildning.Kurser i AutoCAD, Inventor, 3ds Max och SolidWorks till förmånliga priser.
- Lean Produktutveckling 7,5 hpNya kursstarter i vår på Chalmers Industrihögskola. Klicka här för mer information.
- BiTA – ledande inom ITIL/ITSM/CobiT/MOF/ISO 20000Vi erbjuder kunskaps och kompetensutveckling som verkligen ger nytta och värde för deltagarna.
- Utveckla nya produkter !Mekatronik suddar ut gränsen mellan maskin data och elektronik och skapar helt nya produkter.
- Läs mätteknik! Med utbildning i mätteknik får företaget jämnare kvalitet, bättre lönsamhet och nöjdare kunder.
- Projektledaren i den agila processen. Seminarieserie i 5 delar - Start 29 mars.Behövs förarbete i agila projekt? Kommunicera lättrörliga krav. Kvalitet genom Lean - en projektledares perspektiv, Projektet är slut. Dags att hämta hem effekten, Agila projekt behöver också projektledas - fast på ett annat sätt.
- Tekniska högskolan vid Linköpings universitet !Ny utbildning! Civilingenjör i medicinsk teknik.
- Skog och träingenjörer får bra jobb !Utbildningen är unik i Sverige just nu med distansmöjligheter och bredden i utbildningen från skog till färdig produkt.
- Utbilda dig inom LEAN Production!Kursen lär ut vad Lean innebär och vilka krav detta ställer på styrning och ledning av verksamheten.
- Lär solenergiteknik!Ettårigt magisterprogram i solel, solvärme/pellets m.m. erbjuds av Högskolan Dalarna.
- Annonsera »










Kommentarer
Senaste inlagd av trött på monopol 31 januari 2010 05:56 Sortera: Senaste överst
Underavdelningar till kineser och indier...
Ett steg till. Snart blir västvärldens bilindustrier endast underleverantörer och underavdelningar till kinesiska och indiska bilindustrier... (som inte är så känsliga för allt som Väst oroar sig för...)
Svar till Mich
Suck, Mich har du varit i Indien eller Kina och sett bilarna?
SvaraTata må vara ett utmärkt märke om man vill ha en billig lastbil men en bil som tål vintern i norden är det inte.
Du är väldigt okunnig du.
Svar till Vogon
och du är väldigt inskränkt... Mich pratar ju om framtiden... (och tänk på Saabs och Volvos öde, i Kina...)
SvaraSvar till Lasse
Problemet är att framförallt den kinesiska fordonsmarknaden arbetar för att stänga ute import från underleverantörer från övriga världen...
SvaraMan tillåter idag endast 2% importerade delar på ett fordon utan att det beläggs med straff-tull/skatt.
Detta är ett effektivt sätt för den kinesiska fordonsmarknaden att tvinga till sig teknik och tillverkning vilket med tiden kommer leda till att de har tillräckligt med inhemska underleverantörer för att klara både inhemska behov samt en stor exportkapacitet, något som kommer slå tillbaka på underleveratörer runt om i världen.
Den indiska marknaden är inte lika svårjobbad, men de är minst lika duktiga på att lära sig den senaste tekniken från bl.a. europa.
Svar till DN
Tack för ett vettigt svar!
SvaraJa, det blir tuffare när kineserna (och indierna) tar över... de tvingar på oss sina egna spelregler. "Asymmetrisk kriksföring"...
Det dröjer lite till tills de också producerar mest, men det är redan så att det är där de flesta bilarna säljs...
Svar till Vogon
Vintrarnas tid är ju förbi, hänger du inte med?
SvaraSvar till IPCC
Är du aldrig ute? Tittar du inte heller ut?
SvaraVintrar kommer alltid att finnas men kanske inte alltid så som vi är vana.
NY 16.000 kr !
och glöm inte att lillskiten har klarat europeiska krocktesterna. inte konstigt många bilmärken får kalla fötter.
Svar till Georg
Kommer GARANTERAT inte att kosta 16000 i Europa. Skulle tippa på 60-70000.
SvaraSvar till Montnoveau
Om man räknar på lika mycket som på den andra indiska bilen så blir de närmare 35-40k, ganska billigt, men framför en begagnad bil i samma prisklass, nja, vete skjuton
SvaraSvar till Sv - http://teknikoverkligheten.blogspot.com/
Cirka 4000-5000 EUR är Tata Nano tänkt att kosta i Europa...så lite mer.
SvaraSvar till Montnoveau
Ja 16000 i Indien blir 60-70000 i Europa - alltså kan göra en enorm vinst...!
SvaraÄnnu ett exempel på hur europeiska (och amerikanska) biltillverkare ha skjutit sig i foten (även om de märker det först långt senare...) genom att gemensamt trissa upp bilpriserna... nu ger detta asiaterna ett GULDläge (medan de gamla går på knän)... De skulle vara dumma om de inte utnyttjade detta... och det är de INTE...
Hybrid motor.
Det låter som en motor som skulle kunna funka bra i en pluginhybrid. Den borde ju bli billig i den volymen.
Svar till Daniel
Jag tror inte att en en-cylindrig diesel kommer att få någon silkeslen gång. Mopedbilarnas 300-kubikare går som en påse nötter.
SvaraSvar till Montnoveau
Men dom går,dessutom billigt.
SvaraSvar till Daniel
Som båtmotor och som motor till ett reservkraftverk skulle den också kunna vara lämplig.
Svaralätt att göra billigt
när det finns en befolkning på ca 300-400 miljoner i medelklassen och kanske 800 milj i fattigdom som måste jobba för en spottstyvel!!! Antar att kapitalisterna flyttar productionen till Afrika när productionen blir för dyrt i Indien! (Afrika producerar stor del av världens råvaraor, konsumerar ca 2%)
Svar till Rikard
det kommer aldrig att gå, med tanke på hur lata dom är i afrika (ngrrn)
SvaraSvar till tuborg
Latheten består främst av korruption.
SvaraBetala mycket = Snabb service.
Betala lite = Långsam service.
MEN!!!
Har du betalat en gång, så kommer du att få vänta längre nästa gång, alternativt betala ännu mera.
Ett otroligt sjukt system som dödar all utveckling. Tyvärr är det enda sättet som en del har att överleva, för arbetsgivarna är aldrig villiga att betala en rimlig lön.
Dessutom säljer dom ut eller har privata ägare av infrastrukturer/neturresurser, så som vatten, vägar, eldistribution, fiske och gruv rättigheter.
Tyvärr, ett bra exempel hur man INTE skall göra.
.
PS: Sverige - Sälj inte ut infrastruktur och naturresurser!
Svar till Martin
sverige har redan sålt ut det mesta av våra naturresurser
SvaraSvar till david
och elproduktion och eldistribution...
SvaraGrattis igen Fortum till köpet av Stockholm Energi för ett decennium sedan. Vinst för Stockholmarna?
Världens minsta dieselmotor
"Världens minsta dieselmotor för personbilar" står det i texten. Alla EU-mopedbilar har mindre dieselmotorer. Det är ju bara en fråga om lagstiftning om det är en personbil eller inte.
Svar till Anders
en eu-mopedbil är ingen bil.. det är en moped :) den har en hastighetsbegränsning och LGF skylt bak...
SvaraSvar till M
Och den är hastighetsbegränsad.
SvaraTar man bort spärren går den fortare och kunde då reggas som personbil .
Nackdelen är att då måste man betala fordonsskatt.
LGF-skylten och mopedreggningen är alltså en skatteteknisk historia där bilen stryps för att kunna reggas in som moped.
Lite som när det blev populärt att fälla ner baksätet på dieselkombin och regga den som lastbil.
Fortfarande en personbil men skattetekniskt en lastbil.
Svar till Anders
Visste inte att det fanns EU-mopedbilar som med diesel motorer. Vilka är dessa? De flesta går väl på bensin.
SvaraSvar till Carl
Dom flesta EU-mopedbilar går på diesel. Sök på ordet, EU-mopedbil, så får du klara besked.
SvaraSvar till Anakin
Visst men klarar en eu-moppe att klassas in som en riktig bil med alla krav på säkerhet etc.
Svaraett par frågor
hur skulle en sådan här bil registreras om man skulle kunna importera den från indien?
inte tåla svenska vintern? ingen värme i bilen eller? eller vad?
någon skrev något om krocktest?
Svar till kallstrom_74
Den indiska varianten får du inte registrera här, anpassad för europeiska krav blir den flera gånger dyrare, och om den med det högre priset är rimlig att använda en vinter som denna återstår att se.
Svara