Vanlig pc sätter
nytt pi-rekord

Tidigare har kraftfulla superdatorer varit världsmästare på pi.
Men nu har en vanlig pc räknat fram flest decimaler.

Vanlig pc sätter 
nytt pi-rekord

Nya världsrekordet för antalet decimaler i pi lyder på 2 699 miljarder siffror.

Ungefär 123 miljarder fler än det tidigare världsrekordet som offentliggjordes i augusti 2009.

Då var det en japansk superdator som gjorde beräkningen. Men det nya rekordet är satt av en vanlig pc.

Det är den franska programmeraren Fabrice Bellard som nu hävdar att han är världsmästare.

När han laddat in sitt egenutvecklade beräkningsprogram tog det datorn 103 dygn att spotta fram pi-decimalerna. Sedan tog det ytterligare 27 dygn för att verifiera resultatet och omvandla de binära siffrorna till decimala, skriver Fabrice Bellard på sin webbplats.

– Min dator är en helt ordinär pc. Det enda ovanliga är att jag har fem hårddiskar på tillsammans 7,5 terabyte medan pc-datorer oftast bara har en terabyte, säger Fabrice Bellard till nyhetsbyrån AFP.

Superdatorn som satte det tidigare rekordet jobbade bara 29 timmar jämfört med de 103 dygn som pc:n arbetade.

Men den japanska superdatorn hade en beräkningskraft på 94 teraflops medan Fabrice Bellards pc toppar på bara 47 gigaflops.

”Det gör att min beräkning är ungefär 20 gånger mer effektiv än den som gjordes på superdatorn”, skriver Fabrice Bellard.

Nu ska han publicera sitt beräkningsprogram för fri nedladdning i versioner för både Linux och Windows. Men Fabrice Bellard har ännu inte bestämt om även källkoden till programmet ska bli offentlig.

På sin webbplats berättar den nya världsmästaren att han inte är speciellt intresserad av pi och dess decimaler.

”Men att optimera dessa algoritmer för att få bra prestanda är en svår programmeringsutmaning”.

Pi används också för att testa datorer.

- Talet består av en exakt siffersekvens och om en dator inte arbetar felfritt kommer några av dessa siffror att bli felaktiga, säger Ivars Peterson, som är chef för publiceringsverksamheten vid Mathematical Association of America till BBC News.

Fler artiklar av: Jan Melin

Annons

Bloggar som länkar hit

Kommentarer

Senaste inlagd av Henric 29 januari 2010 13:42 Sortera: Senaste överst

Pi på kylskåpet

Jag sätter min äggklocka på 3:14, så säger den pi pi pi pi när te't dragit färdigt.

Anmäl

Svar till Pi Bäckman

hahahahaha den va bra

Svara
Anmäl

Svar till Pi Bäckman

Ungefär 123 miljarder fler gånger än min?

Svara
Anmäl

Svar till Pi Bäckman

Eller säger den pi 3,14 gånger? :)

Svara
Anmäl

Äntligen

Äntligen vet jag vad jag skall ha datorn till

Anmäl

Svar till BoNi

eller skät till att uppgradera hårddisken

Svara
Anmäl

Svar till 3.14zza

Ha ha, underbar kommentar!

Svara
Anmäl

Enklare

Dags att införa begreppet Pi x 10^12=terapi

Anmäl

Memorera Pi

Det verkliga sporten är att memorera Pi

Här är en blog över mitt memoreringsprojekt

http://bigparadox.wordpress.com/

Magnus

Anmäl

Bygga en likadan

En sk ko?a

Den var så dålig att jag funderar på att skjuta mig med en ?stol

Anmäl

Som alltid...

Det finns helt klart folk med för mycket fritid (eller kanske "fri tid")
Iaf bättre än att hänga framför IQ-giganternas Tv program nr 1, "Robinsson" eller läsa Fantomen på toa...

Anmäl

Svar till NoWay

Tja hade Robinson gjorts på de orginala premisserna, dvs varsågod här är en öde ö, överlev här tills du inte pallar mer, vi filmar via fjärrstyrda kameror, när du inte pallar mer kan du trycka på knappen här så kommer vi o hämtar dig.
Då hade jag varit intresserad av att både vara med och se på det, men som det är nu, "mobbningstv" så är jag böjd att hålla med, totalt ointressant.

Svara
Anmäl

Tur att det inte blev strömavbrott

Man kan anta att han inte bodde där strömmen kan gå vid minsta storm. Fast han hade nog batteribackup.

Anmäl

Svar till GB

Och en windows pc som går 7/24 i 103 dygn utan att lagga? Fast han kanske hade linux eller macOS...

Svara
Anmäl

Svar till Morkfromork

Windowshatare

Svara
Anmäl

Hmmm

Undrar om de har hittat en lång sekvens av ettor och nollor som formar en cirkel... och hur länge det i så fall dröjer innan vi får se stjärnkryssare;-)

Anmäl

vanlig pc!


"Men den japanska superdatorn hade en beräkningskraft på 94 teraflops medan Fabrice Bellards pc toppar på bara 47 gigaflops."

Det betyder alltså att han hade en halv superdator, eller är en halv superdator något man nu kallar för "en vanlig pc"? Ca 6 månader lär ju inte påverka utvecklingen mer än att microsoft ger ut en ny "security fix" :)

Anmäl

Svar till JP Tokyo

skillnad på tera och giga...

Svara
Anmäl

Svar till googolplex

I detta fallet har alltså superdatorn för tydlighetens skull lite drygt 2000 ggr mer beräkningskapacitet än hans PC.

Men jag ställer mig undrande till hur han har gjort det. För beräkning av Pi är normalt sett en iterativ process på några få kodrader som körs om och om igen, och varje iteration tar inte så värst många klockcykler. Så hur kan man optimera en beräkning SÅ jäkla mycket när varje steg i beräkningen i sig själv inte tar särskilt många klockcykler?

Svara
Anmäl

Nyheter/Teknikrevyn

25-årsjubileum 
för dotcom

25-årsjubileum
för "dotcom"

15 mars för 25 år sedan registrerades den första internetadressen under ".com". (2 kommentarer)

Upplev Paris i världens 
största panoramabild

Upplev Paris i världens
största panoramabild

En zoombar bild på webben sägs vara världens största hopsatta panoramabild. Den är på 26 gigapixel och visar utsikten över Paris. (6 kommentarer)

Ny King of Kong

Ny "King of Kong"

Det nya världsrekordet för arkadspelet Donkey Kong är 1 061 700 poäng. Kongkungen heter Hank Chien och är plastikkirurg, matematiker och datorutbildad. (3 kommentarer)

Följ skärmflygarnas färd längs 
Himalaya direkt på webben

Följ skärmflygarnas färd längs
Himalaya direkt på webben

Ett gäng äventyrare skärmflyger just nu längs hela Himalaya. Via Iphones sänder de sina positioner som visas på webbkartor.

Kolla nyhetsflöden 
lite mer bildmässigt

Kolla nyhetsflöden
lite mer bildmässigt

Google vill göra nyhetsflöden på webben lite mer tilltalande. De mest populära texterna, illustrationerna och filmerna presenteras som ett bildspel. (1 kommentar)

Kartan blir en 
äkta 3d-modell

Kartan blir en
äkta 3d-modell

Med 120 motordriva metallpinnar och en töjbar duk förvandlas 3d-filer till verkliga föremål. (8 kommentarer)

Tåg från London till 
Peking på två dygn

Tåg från London till
Peking på två dygn

Kina planerar att bygga en snabbtågslinje mellan London och Peking. Med en fart på 350 km/h tar resan 48 timmar. (96 kommentarer)

Läs alla nummer 
av Popular Science

Läs alla nummer
av Popular Science

Samtliga nummer av den amerikanska tidskriften Popular Science fram till 2009 kan nu sökas och läsas via webben. (1 kommentar)

Minikamera filmar i HD för sportfånar

Minikamera filmar
i HD för sportfånar

En liten videokamera som filmar i HD-kvalitet är specialgjord för tuffa utomhusmiljöer. (6 kommentarer)

Ryggsäcken som 
är en flygmaskin

Ryggsäcken som
är en flygmaskin

Ett företag i Nya Zeeland säljer flygmaskiner som hängs på ryggen till privatpersoner.
I maskinens hemland krävs ingen flyglicens. (15 kommentarer)

Vattenkraftverket 
för campingturen

Vattenkraftverket
för campingturen

Med ett vattenkraftverk som bärs på ryggen kan man få 500 watt från ett strömmande vattendrag. (30 kommentarer)

Snacka i mobilen 
utan att det hörs

Snacka i mobilen
utan att det hörs

Med sensorer kan läpprörelser omvandlas till tal. Då kan man prata ljudlöst i mobilen. (10 kommentarer)

Youtube textar sina 
videor till svenska

Youtube textar sina
videor till svenska

Youtube ska texta de flesta av sina videor på engelska. Textremsan kan sedan direktöversättas till svenska. (5 kommentarer)

Köp en ny Ferrari
för trettio tusen

En Ferrari för trettio tusen

För 30 000 kronor kan man köpa en ny handbyggd Ferrari. Men den är bara en halv meter lång. (4 kommentarer)

Svävaren som 
blir ett flygplan

Svävaren som
blir ett flygplan

En svävare som kan färdas på land, vatten och även i luften säljs nu på en webbauktion. (19 kommentarer)

Gitarren som är byggd 
för att slås i bitar

Gitarren som
ska slås i bitar

Nu finns gitarren för musiker som tycker det är coolt att förvandla sitt instrument till kaffeved på scenen.
En gitarr som är gjord för att slås sönder. (4 kommentarer)

Använd handen som 
tryckkänslig skärm

Använd handen som
tryckkänslig skärm

Hela den egna kroppen kan användas som en tryckkänslig skärm. Exempelvis för att spela Tetris med fingerknäpp. (5 kommentarer)

Elektronisk sångbok 
för glömska musiker

Elektronisk sångbok
för glömska musiker

Med två tusen låtar i en elektronisk sångbok fixar även musiker med dåligt minne en hel konsert. (2 kommentarer)

Tidtagningen i OS som musik

Tidtagningen i
OS som musik

När tiderna i resultatlistorna från OS i Vancouver görs om till musik hör man hur lite som kan skilja ett guld från silver.

Lyssna själv efter
 valar vid Antarktis

Lyssna själv efter
valar vid Antarktis

Med en "webbmikrofon" kan man själv spana efter valar och sälar i Antarktis.
Men mest hörs dånet från kalvande isberg. (3 kommentarer)

Google letar personer 
efter jordbävningen

Google letar personer
efter jordbävningen

Google har öppnat en söktjänst där man kan hitta information om personer som kan ha drabbats av jordbävningen i Chile. (1 kommentar)

Google Earth ska göra Flight Simulator bättre

Google Earth in
i Flight Simulator

Microsofts Flight Simulator kan få mycket bättre grafik med satellitbilderna från Google Earth. (8 kommentarer)

Youtube öppnar 
nytt diskotek

Youtube öppnar
nytt diskotek

Youtube har lanserat den nya tjänsten Disco.
Där skapas spellistor av sökningar på artist eller låt.

Copernicus tyngst i 
periodiska systemet

Copernicus tyngst i
periodiska systemet

Världens tyngsta grundämne har nu fått sitt namn. Det döptes till Copernicium på den polska astronomen Nicolaus Copernicus födelsedag. (6 kommentarer)

En bild säger mer än 
tusen avhandlingar

En bild säger mer än
tusen avhandlingar

Nu är vinnarna utsedda i tävlingen om att i bild presentera komplicerad vetenskaplig forskning på ett sätt som alla kan förstå. (3 kommentarer)

Mobilen blir en 
bärbar skanner

Mobilen blir en
bärbar skanner

Med ett nytt program kan Iphone användas för att skanna in dokument som konverteras till pdf-filer. (13 kommentarer)

Skidhandsken hittar 
värsta störtloppet

Skidhandsken hittar
värsta störtloppet

Med en gps inbyggd i skidhandsken blir det lätt att hitta de bästa nerfarterna. (2 kommentarer)

Flygande pixlar 
ritar 3d-bild i skyn

Flygande pixlar
ritar 3d-bild i skyn

Hundratals radiostyrda lysande minihelikoptrar ska bygga upp 3d-bilder på natthimlen. (18 kommentarer)

Helgpyssel: Mät ljushastigheten 
med chokladbitar

Mät ljushastigheten
med chokladbitar

Men en mikrovågsugn, några chokladpraliner och en linjal är det lätt att beräkna ljusets hastighet. (56 kommentarer)

Världens längsta tågresa 
körs virtuellt på webben

Världens längsta tågresa
körs virtuellt på webben

Världens mest berömda järnvägsresa kan nu göras via webben.
Det är Google som lagt ut 150 timmar video från Transsibiriska järnvägen. (4 kommentarer)

Taggar

Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman. Klicka så får du se:

Alla taggar
Annons
Annons
Annons
Information från företag

Ny Teknik Klipp

Hur fungerar moderna solfångare?

Visa alla

Vill du synas med dina klipp här?
Kontakta Jens Ander 0736-257680 eller jens@clipsource.se


Teknik & IT

Ny Teknik i samarbete med Hi Media
Annons