Datorn som stickpropp
Av: Jan Melin
Publicerad
26 februari 2009 14:19
15 kommentarer
Senaste av Joakim 6 mars 2009 11:36
Sheeva Plug ser ut som en överdimensionerad stickpropp men är en komplett dator. Den kan exempelvis användas som nätkopplad mediaserver i hemmet.
Den amerikanska kretstillverkaren Marvell har utvecklat en ”stickproppsdator” som pluggas in direkt i väggkontakten.
För att koppla nödvändig utrustning till datorn finns kontakter för minneskort, Ethernet samt USB standard och mini.
Datorn heter Sheeva Plug och kan bland annat användas som mediaserver i hemmet. Då kan man lagra sina filmer och sin musik på en extern hårddisk och göra den tillgänglig via internet.

Processorn som används är en Marvell Kirkwood på 1,2 GHz och minnesbestyckningen är 512 megabyte flash plus 512 megabyte DRAM.
Som operativsystem kan flera distributioner av Linux 2.6 användas.
När den kommer ut på marknaden är inte bestämt men enligt Computerworld kommer priset att hamna omkring 500 kronor.
För den som inte vill vänta finns ett komplett utvecklingspaket inklusive datorn som nu säljs för en knapp tusenlapp.
Nyheter/Teknikrevyn
- Missa inte årets seminarium! För Dig som vill veta mer om Industriell Datakommunikation, välkommen att anmäla dig till vårt kostnadsfria halvdagsseminarium.
- Ny prisvärd värmekamera, 19.950 sek.Kimo instrument lanserar Flir i5. Möjlighet att kostnadsfritt låna för utvärdering.
- SolidEngineer ABKostnadsfritt, Lärorikt, Socialt, Inspirerande! Vårens Nya seminarier: Maskintillverkning, Grön Design, Inredning & Design. Läs mer>>
- Mitec Instrument.Vi levererar kompletta lösningar inom dataloggning och fjärrmätning.
- Plastbussningar och andra detaljer.På Fluorcarbon tillverkar vi era plastdetaljer. Långa som korta serier samt prototyper.
- Korrosionsfria växelmotorerHyCLEAN växelmotorer med enastående korrosionsbeständighet och tålighet mot kemisk/mekanisk påverkan
- Flexmetall - en flexibel sträckmetallSträckmetall med variabel maska ifrån Häfla Bruk öppnar nya möjligheter beträffande design och funktion.
- Upplev fördelarna med digitala prototyper.Autodesk ®Inventor® hjälper dig att ta steget till digitala prototyper.
- AS-i gör säkerhet enkelt.Med AS-i bygger man flexibla skyddssystem som är enkla att modifiera och minimerar kabeldragningen.
- Vill du veta vad som händer på ditt lager?Krocksensorer registrerar onormala stötar och ger stöd för bra körbeteende för att undvika onödiga reparationskostnader på truckar och pallställ.
- Annonsera »
- Se alla annonser »
- Tekniska högskolan vid Linköpings universitet !Ny utbildning! Civilingenjör i medicinsk teknik.
- Utveckla nya produkter !Mekatronik suddar ut gränsen mellan maskin data och elektronik och skapar helt nya produkter.
- Projektledaren i den agila processen. Seminarieserie i 5 delar - Start 29 mars.Behövs förarbete i agila projekt? Kommunicera lättrörliga krav. Kvalitet genom Lean - en projektledares perspektiv, Projektet är slut. Dags att hämta hem effekten, Agila projekt behöver också projektledas - fast på ett annat sätt.
- Lär solenergiteknik!Ettårigt magisterprogram i solel, solvärme/pellets m.m. erbjuds av Högskolan Dalarna.
- ADVETA TeknikutbildningarEl, elektronik, behörighet, BB2,BB1, AB, automation mm, Stockholm, Göteborg, Malmö Distans/lärarledd
- BiTA – utbildningar inom ITSM, ITIL, MOF och ISO 20000.BiTA erbjuder Sveriges bredaste kursutbud inom IT Service Management, ITIL, MOF och ISO/IEC 20000.
- Starta elinstallationsfirma.Som ytterst ansvarig behöver du allmän behörighet. Distans/lärarledd
- NYTT OM BIOGASENS KLIMATNYTTA.Biogas från avfall ger 95% lägre utsläpp av växthusgas jämfört med bensin, visar forskning från LTH.
- Lär dig CAD!Anmäl dig till vårens CAD-kurser nu! Välj bland AutoCAD, Inventor, 3ds MAX, SolidWorks m fl.
- Lean Produktutveckling 7,5 hpNya kursstarter i vår på Chalmers Industrihögskola. Klicka här för mer information.
- Skog och träingenjörer får bra jobb !Utbildningen är unik i Sverige just nu med distansmöjligheter och bredden i utbildningen från skog till färdig produkt.
- Kundorientera på riktigt !Certifierad process- & verksamhetsutvecklare. Verksamhetsutveckling styrd av kundernas behov. Ny utbildning!
- Vi ses väl på underhållsmässan?Kom och träffa Idhammar AB i monter B01:23 på Svenska Mässan i Göteborg den 9-11 mars!
- Annonsera »










Kommentarer
Senaste inlagd av Joakim 6 mars 2009 11:36 Sortera: Senaste överst
För USA-marknaden
Det är ju lite svårt att använda en burk som är byggd för USA-plugg med 120 VAC i Europa.
Svar till Richard Klingspetz
Öh... Är du en såndär som bara ser till problemen istället för fördelar som det kan vara med ny teknik!
SvaraBakåtsträvare där ;-)
Svar till Norparn
Nej, knappast, men jag säljer prylar som är mycket bättre. Hört talas om fit-PC?
SvaraSvar till Richard Klingspetz
Det är nog inga problem att göra en transformator för 230 volt, dock så borde de inte ha uttaget direkt i datorn..
SvaraSvar till fiskn
Det handlar om CE-märkning och övriga EMC-krav som den här plastburken inte är i närheten av att klara.
SvaraSvar till RKz
fit-PC kostar ~5ggr mer
SvaraSvar till RKz
Jaa du, Fitt PC har jag väl vräkt ur mig någon gång, även om jag oftast är något mildare i uttrycken.... då oftast i Microsoftsammanhang...
SvaraBra ide´ MEN
tycker det är trångt runt elkontakterna ändå. vad är vitsen med att den sitter i pluggen? men som sagt produkten kan ha en marknad...
Biligt...?
Relativt billigt, men vad ska man ha den till egentligen? Allmän server? I så fall så finns de ju likande datorer inbyggda i div hårddisk servrar och ethernet servrar redan.
När det kommer till kritan, så kommer det att kosta en och annan tusenlappar till.
Det där att det skulle vore en komplett dator, är lite överdimensionerade påstående. Rätt många saker skulle det behövas för att komplettera den för att den skulle bli en komplett dator. Den där dator låter mer som en dator för att lösa specialuppgifter. Men om den där dator drar så lite, så borde det bli en mobil sådan och ej stationerade. Eller?
Svar till Stefi.
Va?
SvaraSvar till JB
översatt med Google.com's översättning tror jag..
Svara100 - 240
Numer är nätaggregat switchade och de för bärbara datorer klarar nätspänningar från 100 till 240 så det ska vara det lilla problemet.
Det stora är att få klumpen att fungera som dator. För mig verkar beskrivningen mer röra sig om en universal-NAS utan hårddisk och med inbyggt spänningsaggregat. Litet färre sladdar att reta sig på men samtidigt irrierande att klumpen tar så mycket plats att den blockerar andra intilliggande eluttag. Trots allt hade det varit bättre om den haft en C7-anslutning, dvs en sådan där med platt stickpropp som används för elanslutning av
mindre stereoapparater etc.
Skarvsladd
Ni har väl hört talas om skarvsladdar? Bara att sätta på en sån om ni inte kan ha den direkt i uttaget.
Svar till Otto
Jag vill ha!
SvaraMisstänker att priset kommer att sticka iväg en del, men jag vill ändå ha en. Minst en. Om inte annat kan man säkert plugga i en webbkamera och en temperaturgivare och ja... Nörda lite i allmänhet med den?