Med ett knapptryck bildas ölskum som stiger upp och lägger sig som ett lock.
Så snabbskummas ölet
Av: Jan Melin
Publicerad 20 juni 2012 16:06
4 kommentarer
Med ett tryck på sejdelns knapp bildas snabbt ett skum som kröner ölet.
En upphälld öl ska toppas av en skumkrona. Det förhöjer både smaken och den estetiska upplevelsen.
Att ölet blir godare att dricka beror på att locket av skum ser till att smakämnena som utlöses vid upphällningen stannar kvar i ölet i stället för att försvinna ur glaset.
En vanlig uppfattning är att det tar sju minuter att hälla upp öl på ett korrekt sätt. Det ska både maximera smaken och ge den perfekta skumkronan.
Denna regel bekräftas av en chef på en ölinriktad restaurang i Stockholm i en artikel på sajten Newsmill.
Men sju-minutersregeln avfärdas av en skribent på Vinbanken som hävdar at det bara tar någon minut att få perfekt skum och smak.
Ännu snabbare att få till ett rejält skum går det för den som använder ölsejdeln Professional Beer Making Mug som säljs för 22 dollar. Med ett tryck på sejdelns handtag bildas blixtsnabbt ett skum som stiger upp från botten och lägger sig som ett lock. När skummet försvunnit efter några klunkar är det bara att trycka på knappen igen så bildas nytt skum.
På säljarens sajt finns en skiss av mekaniken men ingen förklaring av funktionen. Men säljaren påpekar att inga batterier behövs.

Kommentarer
Det går inte längre att kommentera denna artikel.
4 kommentarer Sortera: Äldsta överst