Brandenburg-Briest Solarpark i Tyskland med effekten 91 MW från 383 000 solpaneler är ett av världens största solkraftverk.
Nytt rekord för solkraft
Av: Jan Melin
Publicerad 29 maj 2012 11:09
119 kommentarer
Tyska solkraftverk kan när solen skiner ge lika mycket effekt som 20 kärnkraftverk.
Vid middagstid fredag och lördag förra veckan genererade de tyska solkraftverken tillsammans 22 gigawatt elektricitet kontinuerligt under några timmar vilket är nytt världsrekord.
Det motsvarar ungefär effekten vid 20 kärnkraftverk, skriver tyska Institute of the Renewable Energy Industry, IWR, i ett pressmeddelande.
- Inget annat land på jorden kan producera lika mycket solkraftsel, säger IWRs chef Norbert Allnoch.
- Vi låg nära 20 gigawatt några gånger förra veckan men det här var första gången vi kom över denna gräns.
Under de timmar då rekordeffekten uppnåddes under lördagen stod den för hälften av all el som förbrukades i Tyskland. Under fredagen då arbetsplatser som fabriker var i full drift genererade solkraften drygt 30 procent av elbehovet.
Bakgrunden till det tyska rekordet är dels den snabba utbyggnaden av solkraft under senare år men också att förhållandena, med blå himmel över stora delar av Tyskland, var mycket gynnsamma.
Totalt finns i Tyskland 26 gigawatt installerad solkraftseffekt. Det gör att Tyskland har nästan lika mycket solkraftskapacitet som alla andra länder tillsammans, skriver Reuters.
Vid sidan av solkraft satsar även Tyskland stort på andra typer av återvinningsbara energikällor som vind och biomassa. Tillsammans står dessa för omkring 20 procent av landets årliga elbehov.
En anledning till att Tyskland nu bygger ut den miljövänliga energiproduktionen är beslutet om att alla kärnkraftverk i landet ska vara stängda senast 2022.

Kommentarer
Det går inte längre att kommentera denna artikel.
119 kommentarer Sortera: Äldsta överst