Solcellerna som ger el är inneslutna i rör där vattnet värms upp av solcellerna.
Solpaneler som ger värme och el
Av: Jan Melin
Publicerad 17 april 2012 10:42
16 kommentarer
En ny typ av solpaneler värmer både vatten och producerar elektricitet.
Det brittiska företaget Naked Energy har tillsammans med forskare vid Imperial College London utvecklat en ny hybridteknik för solfångare. Produkten heter Virtu och producerar både el och värme.
Solcellerna som ger elektriciteten är inneslutna i vattenfyllda rör där vattnet värms upp av värmen från solcellerna. Då kyls även solcellerna som då kan operera vid en mer optimal temperatur vilket ökar effektiviteten med upp till 46 procent, enligt Gizmodo.
Idén är inte ny. Sedan tidigare finns exempelvis en hybridlösning från Cogenra Solar i USA som använder en annan teknik. Men deras lösning är till för större byggnader medan den brittiska tekniken är billigare och avsedd för villor och mindre hus, enligt Discovery.
Men Virtu befinner sig ännu på utvecklingsstadiet och Naked Energy söker nu investerare för att kunna kommersialisera sin solteknik.

Kommentarer
Det går inte längre att kommentera denna artikel.
16 kommentarer Sortera: Äldsta överst