Alla delar är printade på en bläckstråeskivare och sedan utklippta och ihoplimmade.
Världens största pappmodell
Av: Jan Melin
Publicerad 16 september 2011 15:37
7 kommentarer
En amerikansk bilentusiast bygger just nu en papperskopia av en Ford Mustang. I skala 1:1.
När Jonathan Brand är klar med sitt nuvarande projekt är han förmodligen ägare till världens största pappersmodell av en bil. En 4,6 meter lång kopia av en 1969 Ford Mustang.
Hans ambition är att tillverka varenda komponent av vanligt kopieringspapper, allt från skruvar och tändstift till motorblock och däck som han skriver ut på en bläckstråleskrivare.
På hans webbplats finns bilder av bygget som visar att motorn, en dörr och hjul är färdigbyggda. I mitten av oktober ska han visa upp sin skapelse på Hostfelt Gallery, enligt galleriets webbplats.
Jonathan Brand har tidigare tillsammans med sin pappa renoverat veteranbilar. En Ford Mustang från 1969 tog fem år att återställa i originalskick. Men den sålde han för att få pengar till sin fästmös diamantbeströdda förlovningsring.
Det är den kärran han nu återskapar av papper.
Utgångspunkten har varit en 3d-ritning av bilen där de enskilda komponenterna ”vecklats” ut för att kunna printas, klippas ut och limmas ihop.
För den som vill bygga egna ingenjörsmässiga pappmodeller finns flera sådana att ladda hem gratis via nätet. Exempelvis en motorcykel från Yamaha i skala 1:5 eller en detaljerad ångmaskin.




Kommentarer
Det går inte längre att kommentera denna artikel.
7 kommentarer Sortera: Äldsta överst