Dvd av sten håller
sin data i tusen år
Av: Jan Melin
Publicerad 16 november 2009 14:26
24 kommentarer
En ny typ av brännbar dvd sägs klara tusen års lagring utan att datan försvinner. Skivorna som är tillverkade av syntetisk sten kräver en specialgjord brännare.
En vanlig hembränd dvd kan förlora sitt innehåll redan efter några år, enligt det statliga National Archive i USA.
Med en helt ny dvd-teknik sägs skrivbara skivor hålla i tusen år utan att dess innehåll försvinner.
Tekniken som kallas Diamon Disc är utvecklad av forskare vid Brigham Young University i USA och använder skivor tillverkade av syntetisk sten.
De är helt genomskinliga och har inga reflekterande eller andra lager som finns i konventionella brännbara skivor.
Istället etsas små fördjupningar direkt i stenen av en laser med mycket högre effekt än de som finns i konventionella brännare.
För att skriva data till skivorna krävs därför en specialtillverkad brännare. Men för avspelningen kan vilken dvd-läsare som helst användas.
Det nystartade företaget Cranberry som säjer och marknadsför den nya tekniken har testat hållbarheten enligt standarden ECMA-379 som mäter den förväntade arkivbeständigheten i optiska media.
Efter testen skriver Cranberry att ”den rimliga slutsatsen är att skivorna har en större livslängd och hållbarhet än konkurrenter som hävdar en livslängd på 300 år”.
Då brännaren som krävs är dyr och kostar 35 000 kronor, inklusive 150 blanka skivor, erbjuder Cranberry en tjänst där företaget bränner skivor till sina kunder. Om man beställer minst två skivor som vardera lagrar 4,7 gigabyte kostar de omkring 200 kronor per styck.
Datan som ska brännas skickas till Cranberry via uppladdning eller per post.
För den som köpt en brännare och behöver nya blanka blanka skivor kostar de omkring 125 kronor styck om man köper minst 50 stycken.

Kommentarer
Det går inte längre att kommentera denna artikel.
24 kommentarer Sortera: Äldsta överst