Tv-apparater och olika sorts ström

Så enkelt det vore om vi bara behövde en sorts ström till våra apparater. Då skulle vi slippa alla olika nätaggregat.

Tv-apparater och olika sorts strömTv-apparater och olika sorts strömTv-apparater och olika sorts strömTv-apparater och olika sorts strömTv-apparater och olika sorts ström

Verktyg

Tidiga tv-apparater hade ofta spänningsförande chassi, och detta medförde att anslutning av externa enheter var näst intill omöjlig. När så switchade nätaggregat kom upphörde denna begränsning. Och då undrar jag följande:

Vad var det som ledde till att switch-tekniken fick sitt genombrott för nätaggregat? Och när kom scartkontakten i allmänt bruk?

Kjell Markström

Ett Switchat nätaggregat är en konstruktion som kombinerar tekniken för både växelriktare och likriktare – den hackar sönder ström till högfrekvent växelström, vilken transformeras upp till lämplig spänning och därefter likriktas. Finessen är att man därigenom kan minska effektförlusterna. Nätdelen ger helt enkelt bara så hög spänning som för ögonblicket behövs. Man sparar alltså energi jämfört med ett nätaggregat baserat på en stor transformator.

Switchade aggregat kan dessutom konstrueras med låg vikt och litet ytterformat. Nackdelen är att de är dyrare.

red

Den största anledningen till att switchade nätaggregat infördes var effektförbrukningen. Första generationen färg-tv drog mer än 400 W, men i och med switchtekniken kunde effektförbrukningen mer än halveras. Först i början av 1970-talet kunde man tillverka halvledare som klarade effekten, de höga spänningarna och så vidare till bra priser. Detta innebar inte att det var fritt fram att ha nätdelar separerade från det övriga chassit. Videoapparater fanns ännu inte ?i hemmen, och Philips hade ett par storsäljare där chassit fortfarande var spänningsförande, trots switchtekniken. Ett exempel bland många på hur man sparade på både vikt och pris, behovet fanns i stort sett inte då.

Några år senare började videon komma på allvar. För att få en vettig bildkvalité gjordes scart till standard, även om det inte skedde över en natt.

Anders Brickarp, Björklinge

De första generationerna tv-apparatermed elektronrör i Europa var ofta utförda för matning med 220 V direkt från elnätet. Halvvågslikriktad 220 V gav en ”lagom” anodspänning, och rörens glödtrådar seriekopplades så att summan av glödspänningarna blev 220 V.

Rörindustrin tog fram en särskild serie av elektronrör, ”P-serien”, som var avsedd för seriekoppling. Poängen med detta var att en dyr och tung nättransformator kunde undvikas.

På västra halvklotet, främst i USA, satt det ofta en nättransformator i tv-apparaterna, eftersom den förhärskande nätspänningen där är 110 V.

När halvledarbestyckade tv-apparater började komma på allvar runt 1970 försvann behovet av anodspänningar. I mitten av 1970-talet kom ett genombrott för switchtekniken, med både magnetiska komponenter och halvledare. Finska Salora var tidiga att haka på detta, vilket gav tv-apparater med en låg energiförbrukning.

Scartkontakten är av franskt ursprung, från branschorganisationen ”Syndicat des Constructeurs d’Appa-reils Radiorécepteurs et Téléviseurs”, och infördes i mitten av 1970-talet. 1980 blev det obligatoriskt med en scart på alla tv-apparater som skulle säljas ?i Frankrike, vilket gjorde att den snabbt blev vanlig även i andra delar av Europa. I Frankrike kallas kontaktdonet för ”Péritel” efter tillverkaren. Det finns mig veterligen inga patent på själva scartkontakten, eftersom den ligger till grund för CENELEC- och IEC-standarder (EN 50049-1 resp. IEC 933-1).

Karl-Arne Markström

Så över till en annan strömfråga:

Borde inte nybyggda husförses med dubbla elnät? Ett med 230 volt växelström för hushållsmaskiner, värmepumpar etcetera, och ett med 12 volt likström för datorer, routrar, tefefonadaptrar och svagströmsbelysning? Jag har själv 12 stycken AC/DC-omvandlare inkopplade för diverse ändamål, vilka vore skönt att slippa.

Skulle det gå att dra kablar för båda näten i samma plaströr i väggarna, eller kommer det då att induceras olämplig ström i någotdera av näten?

Jan Brolin

Skicka in era svar och nya intrikata frågor tillteknikfragan@nyteknik.se

Det är ni,kära läsare, som både frågar och svarar i Teknikfrågans spalter.

Av: Kaianders Sempler
Mejla reportern

Ny Tekniks dagliga nyhetsbrev - Teckna nu, kostnadsfritt!

Bloggar som länkar hit

Kommentarer

2 kommentarer Sortera: Äldsta överst

5
5
Nu visas kommentar 1 - 5 (2)

Teknikfrågan

Artikellista - Teknikfrågan

Jo, det finns bilar som inte rostar

Läsarna vet vilket bilmärke man ska välja. 12 kommentarer

Artikellista - Teknikfrågan

Vart tar strömmen vägen i Sydsverige?

Det har kommit en hel del läsarsynpunkter på eldistributionen i södra Sverige. Här är några inlägg. 4 kommentarer

Artikellista - Teknikfrågan

Hur mycket ström drar elprylarna?

Kan man mäta apparaternas strömförrukning genom att läsa av den blinkande ljusdioden på elmätaren?

Artikellista - Teknikfrågan

Stor skillnad mellan tv-kanalernas ljudnivåer

Annonsörerna vill ju att vi ska uppmärksamma reklamen och detta görs genom att öka loudness-nivån.

Artikellista - Teknikfrågan

Därför visar hastighetsmätaren fel

I Ny Teknik nummer 47 frågade Micael Alexanderson om det var bilens hastighetsmätare eller hans gps som mest korrekt visade bilens hastighet. Här kommer några kommentarer om bilars felvisande mätare. 11 kommentarer

Artikellista - Teknikfrågan

Finns det bilar som inte rostar?

Kan kanske plast ersätta stål? 8 kommentarer

Artikellista - Teknikfrågan

Därför synkar inte tevens ljud och bild

Digitalisering krånglar till det hela. 6 kommentarer

Artikellista - Teknikfrågan

Vattenavstötande grönsaker...

...och en rad nya frågor som behöver era svar. 2 kommentarer

Artikellista - Teknikfrågan

Så sköter du uppladdningsbara batterier

Vad är det som begränsar batteriets livslängd? 1 kommentar

Senaste quizen

Alla våra quiz

Hänger upp fiberlinorna

Hänger upp fiberlinorna

Nu är Google redo att ge två städer 100 gånger snabbare internet. 12

Världens äldsta levande organism.

Se äldsta organismen

Världens äldsta levande organism har hittas utanför Spanien. 12

Tar sig an världsproblemen

Tar sig an världsproblemen

Google har lanserat ett forum för att lösa de största världproblemen. 13

Morot för laglydiga

Morot för laglydiga

Laglydiga förare ska kunna delta i lotteri som bekostas av bilister som kör för fort. 21

Kvinna fick ny käke utskriven i 3d

Kvinna fick ny käke utskriven i 3d

”Dagen efter kunde hon svälja.” 12

Här är Hondas nya jet

TV: Här är Hondas nya jet

Kommer kosta 30 miljoner. 5

Så får du personalen att sluta gnälla

Så får du personalen att sluta gnälla

”Försök förstå de bakomliggande orsakerna.”

Ladda mobilen – i pisten

Ladda mobilen – i pisten

Med solceller i hjälmen går det att hålla liv i telefonen hela dagen. 8

”Samsung är för arrogant”

”Samsung är för arrogant”

Mobiljätten bråkar med både Apple och Nokia – det kan straffa sig. 35

Finalisterna i Sonys fototävling

Finalisterna i Sonys fototävling

Här är bilderna som nominerats.

Ring på semestern – utan dyr roaming

Ring på semestern
– utan dyr roaming

Ny Teknik har testat två simkort. 12

Först med vrålzoom

Först med vrålzoom

Nikons nya kamera imponerar. 42

Så bra är Chromebook

Så bra är Chromebook

Ny Teknik har testat en Samsung-dator, som använder Googles nya operativsystem. 9

Eurohus

Euro byggde detta hus

Här är huset som är byggt av eurosedlar värda 12 miljarder kronor. 10

999 spelare slog till

999 spelare slog till

Satte världsrekord i datorspel. 7

Snabba ingenjörer

Snabba ingenjörer

Nu skapas ny mötesplats för yrkesgruppen som snabbt gör karriär, berättar Mikael Bergh, marknadschef på Ny Teknik. 7

40 fingrar på skärmen

TV: 40 fingrar på skärmen

Lundaföretaget lanserar en pekskärm som klarar 40 fingrar samtidigt. 6

Polska tåg återvinns

TV: Polska tåg återvinns

Tågen till Warszawas tunnelbana ska återvinnas om 40 år. 8

BMW:n som kör sig själv

TV: BMW:n som kör sig själv

Se filmen på BMW:s nyhet Connected Drive Connect. 20

Obama: Vi måste ta tillbaka jobben

TV: Obama: Vi måste ta tillbaka jobben

Presidenten lovar kraftfulla åtgärder för att lyfta tillverkningsindustrin. 20

Apple köper mest halvledare.

Apple värst på halvledare

Apple är nummer ett på listan över världens största köpare av halvledare. 10

Kör tåg med Ipad

Testa tåg med Ipad

Ipaden är lik den skärm som sitter i förarhytten. 8

Ny metod kyler halvledare

Ny metod kyler halvledare

Kyla halvledare med en laserstråle låter som ren science fiction. Eller? 14

Tänkte inte på det...

TV Tänkte inte på det...

Tjuvarna snodde fel burk från MIT Lab. 20

Film av ostrester håller maten fräsch.

Gör bioplasten lönsam

Tyska forskare har utvecklat en lönsam metod att tillverka bioplast. 4

Virtuell look

TV: Virtuellt klädval

Prova kläder och skor - utan att ens behöva gå till en butik. 4

Superhörsel med nanoöra

Superhörsel med nanoöra

En nanopartikel kan fånga upp en miljon gånger svagare ljud än människans öra. 6

Hitta konsulten

Sök bland tusentals konsulter på nya Konsultguiden.se

Annons

Teknik & IT

Ny Teknik i samarbete med Hi Media
Annons

Teknik & IT

Ny Teknik i samarbete med Hi Media

Webbtv-arkiv

Teknik

Sphero

Under skalet

Under Skalet – avloppspumpen

IT

Datorn som smygfotade tjuvarna

Fordon

Hondas nya affärsplan

Visa alla

Taggar

Visa alla

Vad är en tagg?

NyTeknik sätter taggar på allt innehåll. Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman.