Riskkapitalist siktar mot stjärnorna

Över ett villatak i en Stockholmsförort höjer sig kupolen på ett observatorium. Där förverkligar en riskkapitalist sin dröm om det natur­vetenskapliga bildningsidealet.

Riskkapitalist siktar mot stjärnorna

David Sonnek rattar sitt Celestron 36-centimeters Schmidt-Cassegrain spegelteleskop med 4000 mm brännvidd. För att kunna fotografera och mäta med lång exponeringstid kan teleskopet följa himlavalvets skenbara rörelse med mycket hög noggrannhet.

Riskkapitalist siktar mot stjärnorna

På taket på villan i Stocksund sticker kupolen som döljer teleskopet upp. ”Det är i stället för att ha en Chrysler Voyager parkerad på uppfarten”, säger David Sonnek.

Riskkapitalist siktar mot stjärnornaRiskkapitalist siktar mot stjärnorna

Verktyg

Den viktigaste utrustningen för en amatörastronom är löjligt varma kläder, säger David Sonnek och drar mössan över öronen.

Trots att det är mitt på dagen och solen skiner så känns kylan redan i trappan till hans nybyggda privata observatorium. Eller, om man så vill, upp till SCRAP, Stocksund Centre of Rooftop Astro-Physics.

I mitten av kupolen står huvudinstrumentet, ett 35-centimeters spegelteleskop monterat på en betongpelare som i sin tur är stadigt förankrad i marken, två trappor ner.

Det är lätt att förstå hur iskallt det måste vara här uppe klockan två en stjärnklar vinternatt. Det är först då, en bit efter midnatt, som luftlagren har stabiliserat sig och sikten ut mot världsrymden är som bäst.

Till vardags är David Sonnekaffärsutvecklare hos riskkapitalbolaget SEB Venture Capital. Han är disputerad fysiker, och har länge arbetat med FoU inom Ericsson. Och amatörastronomi har han hållit på med ända sedan han var 13–14 år. Det har hunnit bli många kalla nätter sedan dess.

– Det är därför det är så skönt med en egen kupol. Att man slipper bära ut instrument, hålla på i kylan och linjera det med jordaxeln. Och sen snava över stativet i mörkret så man får göra om allting

Men observatoriet är inte bara en hårt arbetande finansmans sätt att koppla av, ett alternativ till att börja segla eller lära sig spela golf.

– Som bildad naturvetare tycket jag man ska ha ett mikroskop, man ska ha ett bibliotek. Man ska ha sett saker och förstått dem, inte bara läst om dem.

– Den naturvetenskapliga världsbilden är en förutsättning för vår frihet att välja vår livsväg, att frigöra oss från den medeltida synen där allting var ödesbestämt.

Nu är det ju ändå inte gemene man som har råd att bygga sig ett eget observatorium. Men många av byggstenarna till den vetenskapliga världsbilden är tillgängliga för alla. Och det gäller inte minst astronomin. Det räcker med en vanlig fältkikare för att se Venus faser som en gång Galileo upptäckte.

– Den som själv ser dem kan förstå den oerhörda insikt som fick honom att fundera och ifrågasätta den gamla världsbilden med jorden som universums centrum.

Som ambitiös naturvetarekan man naturligtvis inte nöja sig med att bara upprepa andras observationer. Många amatörastronomer har kontakt med yrkesastronomer och rapporterar in till exempel observationer av nya objekt på stjärnhimlen.

David Sonneks mål med SCRAP är ett snäpp mer ambitiöst. Han vill göra riktig vetenskap, astrofysiska studier som ska duga för publicering i vetenskapliga tidskrifter.

Ett av projekten går ut på att mäta färgfördelningen i så kallade öppna stjärnhopar. De är unga delar av galaxen, där alla stjärnor har ungefär samma ålder. Förhållandet mellan en stjärnas färg bestäms av dess temperatur, vilket i sin tur har att göra med dess ålder och massa. Därför kan mätningen av spektrum ge ett mått på hur gammal stjärnhopen är.

– Proffsen har tillgång till bättre instrument. Min konkurrensfördel är observationstid. Jag kan räkna med 60 nätter om året, medan de professionella får ansöka om att få några få timmar.

– Och med min bakgrund som experimentell fysiker hag jag ett försteg framför många andra amatörer. Jag vet hur man kalibrerar mätinstrument, vilka toleranser som krävs, etcetera.

Han har just monterat ihop en ny spektrometer från en fransk byggsats. Över huvud taget består amatörens vardag till stor del av att dra kablar, löda kontakter, installera instrument och felsöka drivrutiner.

– Man ägnar mycket mer tid åt att vara institutionstekniker med begränsade resurser än att vara observerande astronom.

Fakta Stockholm Centre of Rooftop Astro-Physics.

Vetenskaplig ledare, finansiär och tekniker: David Sonnek.

Hemsida:www.scrapastro.org

Av: Erik Mellgren
Mejla reportern

Ny Tekniks dagliga nyhetsbrev - Teckna nu, kostnadsfritt!

Bloggar som länkar hit

Smått och gott

Artikellista - Smått & Gott

Vi äter allt mer smör

Hjärtläkare bekymrade över LCHF-kosten. 1 kommentar

Artikellista - Smått & Gott

Alfa-petare på nördcafé

Onsdag den 8 februari kommer Johan Berner, ordförande för Svenska Scrabbleförbundet, till Nördcaféet på Tekniska museet i Stockholm. 2 kommentarer

Artikellista - Smått & Gott

Ny svensk teknik ger snabbare tåg

En helt ny, kraftfull permanentmagnetmotor och en ny boggie-konstruktion med elektrohydraulisk, aktiv fjädring som ger högre fart i kurvorna. Det är svenska tåginnovationer för Gröna Tåget-projektet, som nu väcker uppmärksamhet utomlands. 45 kommentarer

Artikellista - Smått & Gott

Finalisterna i Sonys fototävling

Här är bilderna som nominerats till Sony World Photography Award 2012.

Artikellista - Smått & Gott

Miljöbomb på havsbottnen bärgas inte

Norska regeringen gör åter en helomvändning och beslutar att vraket efter den tyska ubåten U-864 inte ska bärgas utan övertäckas. 7 kommentarer

Artikellista - Smått & Gott

Det var kaparen, schassen och löjtisen och jag…

Hjälp Armémuseum samla lumparminnen.

Artikellista - Smått & Gott

Ellen vann teckningstävlingen

Grattis elvaåriga Ellen Marshall-Heyman från Stockholm som får ge namn till en av satelliterna i geopositioneringssystemet Galileo.

Artikellista - Smått & Gott

Tillbaka till framtiden

Bekanta dig med Christopher Polhem, Sveriges egen Leonardo da Vinci, på Tekniska museet i Stockholm den 1 februari.

Artikellista - Smått & Gott

”Motionspillret” snart verklighet

Läkemedel med samma effekt som motion. Det kan snart bli verklighet tack vare en svensk forskare vid Harvard. 5 kommentarer

Artikellista - Smått & Gott

Crafoordpriset till upptäckten av Vintergatans svarta hål

I år delas Craffordpriset ut i två ämnen, astronomi och matematik. Fyra pristagare får två miljoner kronor var.

Artikellista - Smått & Gott

Klimatsmart ny mack

Miljömedvetna bilägare kan sedan den 13 januari tvätta bilen i solvärmt regnvatten och snabbladda elbilen från solceller hos OK-Q8 i Häggvik utanför Stockholm.

Artikellista - Smått & Gott

Matten skrämmer

Svenska skolungdomar tappar i kunskap i jämförelse med andra länder, och då i synnerhet i matematik. 4 kommentarer

Artikellista - Smått & Gott

Vega snart startklar

Den europeiska Arianeraketen har fått en lillasyster som ska ta småsatelliter till omloppsbana.

Legofabriken i Billund

TV: Följ med in i Lego-fabriken

Följ med in i den danska mångmiljardindustrin som stavas Lego i lilla staden Billund – där millimeterprecision gäller 24 timmar om dygnet. 3 kommentarer

Artikellista - Smått & Gott

Finn fem fel på Vasa

Efter jobbet Premiärturen för Vasa blev kort, men vet du varför skeppet sjönk? Här hittar du de fem orsakerna. 15 kommentarer

Artikellista - Smått & Gott
Artikellista - Smått & Gott

TV: Steve Jobs nervösa tv-debut

Här är klippet när Steve Jobs medverkar i tv för första gången. "Jag kan spy vilken sekund som helst...jag skojar inte", säger han bland annat. Inslaget börjar cirka 04:30 in i tv-klippet. 9 kommentarer

Artikellista - Smått & Gott

Kantareller på julbordet

I Tokaryd i Blekinge kan 19-åriga Emmy Nilsson servera färska kantareller till julskinkan. Det är sant. Det är ingen rötmånadshistoria mitt i vintern, hävdar Blekninge läns tidning. 9 kommentarer

Artikellista - Smått & Gott

Julexperiment för kök och salong

Det är roligt att göra experiment, i synnerhet när man har tid. Så passa på nu under julhelgen. På biblioteket finns en mängd litteratur, både ny och gammal, med tips om intressanta kemiska och fysikaliska experiment man kan göra i köket och salongen.

Cryptocarya alba – väldoftande uråldrigt madrassmaterial.

Urgammal madrass upphittad

Redan för 77 000 år sedan ville våra förfäder och förmödrar ligga mjukt när de sov. Enligt tidskriften Science har forskare hittat de hittills äldsta lämningarna av madrasser i en klippgrotta i Sydafrika.

Artikellista - Smått & Gott

Bok och filmtips för lediga juldagar

Söker du julklappstips till teknikintresserade kompisar eller något för egen del att njuta av under de lediga juldagarna? Här är några tips från Ny Tekniks redaktion på paket med innehåll som har uppmärksammats under året. En blandad kompott av både hårdsmält och lättillgängligt.

Artikellista - Smått & Gott

Polhem fyller 350

Jubileumsutställning på Tekniska museet i Stockholm.

Den vilda festen i reaktorhallen

När kärnkraftsprofessorn Janne Wallenius bjuder in till bokreleaseparty duger bara den gamla reaktorhallen på Drottning Kristinas väg 51 i Stockholm som festlokal. Snacka om laddat party! Ny Teknik var där. 21 kommentarer

Artikellista - Smått & Gott

Här är bästa - och sämsta - julklapparna från chefen

Alla är inte tacksamma för julklappen de får av chefen. Fyra av tio gör sig av med den, enligt en undersökning. 6 kommentarer

Artikellista - Smått & Gott

Tacka Maillard för julmaten

Julbordet dignar av läckerheter, skinkan glänser av brynt griljering bredvid traven med välgräddat vörtbröd. I glasen skummar det mörka julölet och där borta, bakom termoskannan med kaffe, står ett fat knäck. Idel godsaker, tacka Maillard för det. Eller rättare sagt, hans reaktion. 2 kommentarer

Artikellista - Smått & Gott

Månförmörkelse under Nobelfestligheterna

Sista månförmörkelsen före 2014. Missa den inte. 2 kommentarer

Artikellista - Smått & Gott

Hållbar kemi i Stenungsund

Inom 20 år ska Stenungsund vara motorn i Västsveriges ekonomi. Kemiföretagen ska vara världsledande inom utveckling av hållbara produkter, effektiv produktion och förnybara bränslen, säger ett gäng visionärer.

Artikellista - Smått & Gott

Käka dig smart i jul

Finns det mat som skyddar hjärnan och ger oss bättre arbetsminne? Och blir man verkligen snäll av pepparkakor? Svaren, recepten samt kopplingen till kemi, fysik och medicin finns i en rykande färsk kokbok från Lunds universitet. 1 kommentar

Artikellista - Smått & Gott

Andersölet slut i Eskilstuna

I dag den 30 november är det Andersdagen. Ölet Anders Dubbel IPA från Eskilstuna Ölkultur är helt slut på Systembolaget. Måhända är det alla med det vanliga ingenjörs-namnet Anders som bunkrat upp inför kvällens firande. 4 kommentarer

Senaste quizen

Alla våra quiz

Hänger upp fiberlinorna

Hänger upp fiberlinorna

Nu är Google redo att ge två städer 100 gånger snabbare internet. 12

Världens äldsta levande organism.

Se äldsta organismen

Världens äldsta levande organism har hittas utanför Spanien. 11

Tar sig an världsproblemen

Tar sig an världsproblemen

Google har lanserat ett forum för att lösa de största världproblemen. 13

Morot för laglydiga

Morot för laglydiga

Laglydiga förare ska kunna delta i lotteri som bekostas av bilister som kör för fort. 20

Kvinna fick ny käke utskriven i 3d

Kvinna fick ny käke utskriven i 3d

”Dagen efter kunde hon svälja.” 11

Här är Hondas nya jet

TV: Här är Hondas nya jet

Kommer kosta 30 miljoner. 5

Så får du personalen att sluta gnälla

Så får du personalen att sluta gnälla

”Försök förstå de bakomliggande orsakerna.”

Ladda mobilen – i pisten

Ladda mobilen – i pisten

Med solceller i hjälmen går det att hålla liv i telefonen hela dagen. 8

”Samsung är för arrogant”

”Samsung är för arrogant”

Mobiljätten bråkar med både Apple och Nokia – det kan straffa sig. 35

Finalisterna i Sonys fototävling

Finalisterna i Sonys fototävling

Här är bilderna som nominerats.

Ring på semestern – utan dyr roaming

Ring på semestern
– utan dyr roaming

Ny Teknik har testat två simkort. 12

Först med vrålzoom

Först med vrålzoom

Nikons nya kamera imponerar. 42

Så bra är Chromebook

Så bra är Chromebook

Ny Teknik har testat en Samsung-dator, som använder Googles nya operativsystem. 9

Eurohus

Euro byggde detta hus

Här är huset som är byggt av eurosedlar värda 12 miljarder kronor. 10

999 spelare slog till

999 spelare slog till

Satte världsrekord i datorspel. 7

Snabba ingenjörer

Snabba ingenjörer

Nu skapas ny mötesplats för yrkesgruppen som snabbt gör karriär, berättar Mikael Bergh, marknadschef på Ny Teknik. 7

40 fingrar på skärmen

TV: 40 fingrar på skärmen

Lundaföretaget lanserar en pekskärm som klarar 40 fingrar samtidigt. 6

Polska tåg återvinns

TV: Polska tåg återvinns

Tågen till Warszawas tunnelbana ska återvinnas om 40 år. 8

BMW:n som kör sig själv

TV: BMW:n som kör sig själv

Se filmen på BMW:s nyhet Connected Drive Connect. 20

Obama: Vi måste ta tillbaka jobben

TV: Obama: Vi måste ta tillbaka jobben

Presidenten lovar kraftfulla åtgärder för att lyfta tillverkningsindustrin. 20

Apple köper mest halvledare.

Apple värst på halvledare

Apple är nummer ett på listan över världens största köpare av halvledare. 10

Kör tåg med Ipad

Testa tåg med Ipad

Ipaden är lik den skärm som sitter i förarhytten. 8

Ny metod kyler halvledare

Ny metod kyler halvledare

Kyla halvledare med en laserstråle låter som ren science fiction. Eller? 14

Tänkte inte på det...

TV Tänkte inte på det...

Tjuvarna snodde fel burk från MIT Lab. 20

Film av ostrester håller maten fräsch.

Gör bioplasten lönsam

Tyska forskare har utvecklat en lönsam metod att tillverka bioplast. 4

Virtuell look

TV: Virtuellt klädval

Prova kläder och skor - utan att ens behöva gå till en butik. 4

Superhörsel med nanoöra

Superhörsel med nanoöra

En nanopartikel kan fånga upp en miljon gånger svagare ljud än människans öra. 6

Hitta konsulten

Sök bland tusentals konsulter på nya Konsultguiden.se

Annons

Teknik & IT

Ny Teknik i samarbete med Hi Media
Annons

Teknik & IT

Ny Teknik i samarbete med Hi Media

Webbtv-arkiv

Teknik

Sphero

Under skalet

Under Skalet – avloppspumpen

IT

Datorn som smygfotade tjuvarna

Fordon

Hondas nya affärsplan

Visa alla

Taggar

Visa alla

Vad är en tagg?

NyTeknik sätter taggar på allt innehåll. Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman.