New Yorks undre värld
Av: Göran Grimvall
Publicerad 16 september 2009 00:00
1 kommentar
Hur beräknar man tunnelbanetågens stoppsträcka?
Under problemförfattarens Chalmersstudier var ibland det egna numeriska svaret inte samma som i facit. Då kunde man försöka lista ut hur värdet i facit var beräknat, och på så sätt se var man eventuellt gjort ett fel. Veckans problem har lite av denna karaktär.
I samband med en olycka i New Yorks tunnelbana mätte man en stoppsträcka genom att multiplicera hjulens omkrets med antalet varv hjulen gjorde fram till stopp. I rapporten angavs omkretsen till 2,911 ft (fot), dvs med en noggrannhet jämförbar med bredden av ett tjockt hårstrå. Hur fick man detta värde? Tag fram räknedosan och gör några enkla knapptryckningar, så blir det kanske en aha-upplevelse?
Lösning längst ner på sidan.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Lösning:
Man mätte diametern istället för omkretsen. Multiplicera 2,911 med 12 för att få omkretsen i enheten in (inch, tum), och dividera med 3,14. Det ger diametern 11,1248 in, dvs mycket nära 11,125 in = 11 in + 1/8 in. I USA anger man oftast inte decimaler utan ½ in, ¼ in, 1/8 in och så vidare, och det var med den noggrannheten hjuldiametern mättes. Sedan ifrågasatte man inte svarets noggrannhet.






Kommentarer
1 kommentar