Golf på låg höjd
Av: Göran Grimvall
Publicerad 25 april 2012 00:00
1 kommentar
Rör sig golfbollen annorlunda?
I Death Valley i Kalifornien finns Furnace Creek Golf Course, världens lägst belägna golfbana (-64 m). Den har rankats på plats 50 av de svåraste banorna i USA. Orsaken sägs vara att det låga läget i förhållande till havsnivån innebär högre gravitationskraft och högre lufttryck, vilken ger golfbollen en oväntad rörelse jämfört vad som sker på andra golfbanor. Är en av de två effekterna mycket viktigare än den andra?
Svar längst ner på sidan.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Svaret är att båda effekterna är helt försumbara. Vi kan tänka på vilken skillnad det är mellan en bana vid havsnivån och en som ligger drygt 60 m högre. Det skulle vara välkänt i golfkretsar om varje höjdskillnad av den ringa storleksordningen gav helt andra flygegenskaper hos golfbollen.
Vi kan också tänka på att tyngdkraftens variation över jorden beror mycket mer på latituden än på höjden över havet, med cirka 0,4 % högre värde i Nordeuropa jämfört med ekvatorn. Lufttryckets variation på grund av 60 m höjdskillnad är mindre än de dagliga variationerna, och trycket i Death Valley ligger nära normalt tryck vid havsytan. I Death Valley har man uppmätt bland de högsta temperaturerna på jorden (57 °C), och golfbollens studsegenskaper beror på dess temperatur.
Det förklarar dock inte myten om golf i Death Valley eftersom golfsäsongen är under vinterhalvåret, när temperaturen inte alls är onormalt hög. Hänvisningen till gravitation och lufttryck upprepas ihärdigt i kommentarer om Furnace Creek Golf Course eftersom den gör ett vetenskapligt intryck. I det här fallet är det nog lättast att bli lurad om man har en viss (men otillräcklig) naturvetenskaplig bildning – något att tänka på för dem som har en övertro på vikten av sådan kunskap.






Kommentarer
Det går inte längre att kommentera denna artikel.
1 kommentar