Forskarnas äldsta finklubb firar 350

Världens äldsta vetenskapsakademi firar sitt 350-årsjubileum i år. Jubilaren föddes i spåren av revolution och inbördeskrig, och växte i betydelse genom en storbrand. Alltihop startade som en herrklubb bildad av en skara unga drogmissbrukare.

Verktyg

Förkortningen FRS, Fellow of the Royal Society, på visitkortet är en säker statushöjare. För brittiska Royal Society är inte bara världens äldsta vetenskapsakademi, utan också en av de mest prestigefylla. Vad annat kan man vänta av en församling som haft medlemmar som Darwin, Kelvin och Rutherford. För att inte tala om svenskar som Anders Celsius, Carl von Linné och Hannes Alfvén. Självaste Isaac Newton var under många år ordförande och visade sig vara minst lika bra på att intrigera som på integrera. Och det handlar inte bara om forna dagars storheter inom vetenskapen. När 2009 års Nobelpris delades ut var tre av mottagarna medlemmar i The Royal Society.

I år firar församlingen sitt 350-årsjubileum, även om det är en smula oklart när själva födelsedagen egentligen infaller. Det officiella firandet tar hur som helst fasta på ett möte som hölls hemma hos arkitekten, matematikern och astronomen Christopher Wren den 28 november 1660. I skaran finns till exempel Robert "gaslagen" Boyle och Robert Hooke, pionjär inom mikroskopin som lika gärna byggde teleskop. Den här kvällen skriver de stadgar för ett sällskap som ska främja "experimentell fysiko-matematisk kunskap" och ha möten varje vecka.

De som samlats är mest gamla studentkompisar till Wren, från hans tid i Oxford. I Oxford har de varit med i en liknande diskussionsklubb och dessutom testat tidens nya innedrog, kaffe.

Storbritanniens första kaffehus öppnar i Oxford år 1650, och följs snabbt av fler. För den nya drogen är just vad en ambitiös akademiker behöver. På kaffehusen kostar en kopp en penny, bra mycket mer än en öl på värdshusen, men vad gör det när drycken är så fantastisk? Man kan bälga i sig kaffe hela dagen utan att bli trött, snarare mer och mer vaken. Helt underbart om man ska läsa in sig på all ny vetenskap och orka med alla föreläsningar. På kaffehusen flödar diskussionerna, här smids planer på nya experiment och djärva teorier. Och kanske jagar diskussionerna också bort en del av tidens oro i ett England som plågas av inbördeskrig.

År 1660 är inbördeskriget över, Cromwells republikanska styre krossat och monarkin återupprättad. Christopher Wren har fått jobb som astronomiprofessor vid dåtidens engelska motsvarighet till våra dagars komvux, Gresham College i London. Här hålls föreläsningar i matematik, fysik, medicin, juridik etcetera som vem som helst kan lyssna på utan kostnad.

Efter föreläsningarna brukar Wren och hans vänner samlas, göra experiment, diskutera vetenskap och äta middag ihop. Flera av de tolv som är med på mötet när stadgarna dras upp för det nya sällskapet är kända republikaner. Trots det kan medlemmen Robert Moray redan veckan därpå tala om att den nyinsatte kungen, Karl II, gett företaget sin välsignelse. Ändå dröjer det till 1662 innan man får den urkund som innebär att man officiellt blir ett kungligt sällskap.

Christopher Wren, Robert Moray, Boyle, Hooke och de andra har lockat Karl II att ställa upp som beskyddare med samma motiveringar som dagens forskare brukar använda. De talar om för honom att vetenskapens framsteg kommer att gynna näringslivet; ge ekonomisk framgång för ett krigshärjat rike. Och precis som i våra dagar visar sig dock de utlovade vinsterna tämligen avlägsna. Det gäller även Royal Societys egna trassliga affärer som får kungen att sucka över medlemmarna som bara pratar i vädret och försöker väga luft.

Vid det här laget hade Royal Society mycket väl kunnat förlora i inflytande och aldrig blivit annat än en diskussionsklubb för ett fåtal. Men snart ska ännu en olycka hemsöka England. En katastrof, som visar sig vara rena välsignelsen för somliga. Den 2 september 1666 börjar det brinna hos en bagare vid Pudding Lane i London. Fyra dagar senare har branden förstört större delen av staden. Bostadshus, kyrkor, fängelser; allt har brunnit.

Branden spelade på sätt och vis kungen i händerna. London var republikanernas starkaste fäste, men sedan borgmästaren och hans män misslyckats med att bekämpa elden, stärks Karl II:s ställning. Samtidigt krävs det enorma resurser för att bygga upp London igen och framtida liknande katastrofer måste förebyggas. Det ger männen i Royal Society chansen att på allvar visa vad deras forskning duger till. De är med och utarbetar nya byggnormer, undersöker bättre material och lägger fram förslag till nya, storslagna stadsplaner.

Christopher Wren själv leder arbetet med återuppbyggnaden. Visserligen lyckades han inte med att få sin nya stadsplan för London antagen. (Inte så underligt, eftersom de fastighetsägare som förlorat sina hus i branden, åtminstone ville behålla sin mark.) Men i stället får han rita katedralen som ska ersätta den nedbrunna medeltidskyrkan Saint Pauls. Den nya Saint Pauls-katedralen, med sin enorma kupol, konstruerar Wren efter senaste vetenskapliga teorier och experiment.

Om man tvivlar på den stora brandens betydelse för Royal Societys framtid så är motbeviset hugget i sten. Strax utanför Saint Pauls-katedralen står minnesmärket över branden, The Monument. Det ritades av Hooke och Wren.

Den höga kolonnen är inte bara ett monument, listigt nog byggdes den även som experimentlabb, för Royal Society's räkning. Genom kolonnen går ett lodrätt schakt ner till ett observationsrum i källaren. Schaktet var tänkt att användas för bland annat pendelexperiment. Men framför allt rymde det ett teleskop genom vilket man gjorde astronomiska observationer, för att se hur zenit förflyttades relativt himlens fixstjärnor.

Fakta

Lyssna på Royal Society

De öppna föreläsningarna hos Royal Society är berömda. Här talar världsledande forskare om aktuella ämnen. De hålls i sällskapets egna lokaler på 6-9 Carlton Terrace, en parallellgata till Pall Mall, några kvarter från Piccadilly Circus. Eller hör dem på nätet, direkt eller som video-eller podcaster via http://royalsociety.org/Video-Library/

Av: Erik Mellgren
Mejla reportern

Ny Tekniks dagliga nyhetsbrev - Teckna nu, kostnadsfritt!

Bloggar som länkar hit

Kaianders

Artikellista - Kaianders

Den fallne aposteln

Efter 250 år har äntligen Linnélärjungen Daniel Rolanders resedagbok från Surinam publicerats på svenska. I boken ”Ur regnskogens skugga” berättar han om hårdhänt kolonialism på 1700-talet. 2 kommentarer

Artikellista - Kaianders

Startklart i Kourou

På startplattan på raketbasen i Kourou i Franska Guyana står Vega, det senaste tillskottet till Europas rymdflotta. Den 9 februari ska hon göra sin jungfrufärd till omloppsbana.

Artikellista - Kaianders

Mezquitan i Córdoba

I södra Spanien finns ett av världens märkligaste arkitektoniska verk. 2 kommentarer

Artikellista - Kaianders

Hur mår kärnkraften?

Allt såg så bra ut. Tjernobyl var glömt, och kärnkraften sågs som räddningen för Kyotoprotokollets utsläppsbegränsningar. Men så kom katastrofen i Fukushima, och tyskarna beslutade sig för att avveckla till år 2022. Var står kärnkraften i dag? 39 kommentarer

Artikellista - Kaianders

Bok och filmtips för lediga juldagar

Söker du julklappstips till teknikintresserade kompisar eller något för egen del att njuta av under de lediga juldagarna? Här är några tips från Ny Tekniks redaktion på paket med innehåll som har uppmärksammats under året. En blandad kompott av både hårdsmält och lättillgängligt.

Artikellista - Kaianders

Svartjobben tar över

Hälften av världens arbetande befolkning tillhör den informella sektorn och andelen ökar, hävdar journalisten Robert Neuwirth i en ny bok.

Artikellista - Kaianders

Den galvaniske kemisten

Han var en av sin tids världsledande kemister. Inte nog med att Jöns Jacob Berzelius fann fyra nya grundämnen, han skapade också den notation för kemiska ämnen som vi fortfarade använder. Och han var först med att använda tidens nya teknik, elektriciteten, i kemisk analys.

Artikellista - Kaianders

Ingenjören som hjälte

I den första boken i Jan Guillous nya historiska 1900-talsepos deltar två norska ingenjörer i var sitt spektakulärt järnvägsbygge vid förra seklets början. Den ena konstruerar broar för Bergensbanen över Hardangervidda i Norge, den andra bygger järnväg från Dar-es-salaam till Tanganyikasjön i Tyska Östafrika. Ny Teknik har både åkt Bergensbanen och läst boken.

Artikellista - Kaianders

Ladugårdens historia

Aldrig har landsbygdens byggnader varit så moderna som på 1930-talet, säger agrarhistorikern Ulrich Lange i en ny bok om ladugårdens historia.

Artikellista - Kaianders

En flugskit i oceanen

Det var 500 år av isolering och miljöförstöring som fick samhället på Påskön att kollapsa, säger forskare som har besökt den lilla ön med de märkliga stenstatyerna.

Artikellista - Kaianders

Varats mysterier

Hur uppstod egentligen världen, och framför allt varför? Det frågar sig den rullstolsburne engelske stjärnkosmologen Stephen Hawking i en ny bok. 4 kommentarer

Artikellista - Kaianders

Eurokrisen och bankerna

Vad håller de egentligen på med på bankerna efter tre? Med tanke på de stora vinster bankerna gjort på att lättsinnigt låna ut pengar bör de ta sitt ansvar för skuldkrisen i Europa, anser ekonomer.

Artikellista - Kaianders

Astronomi utan teleskop

Hur kommer det sig att astronomin ansågs så viktig på medeltiden att många orientaliska härskare lade enorma resurser på att bygga pampiga observatorier? Vetenskapsjournalisten Ulrika Engström ger svar i en ny bok.

Artikellista - Kaianders

Copernicus in love

I sju år levde Nicolas Copernicus tillsammans med sin hushållerska innan hans chef biskopen satte stopp för förhållandet. 1 kommentar

Artikellista - Kaianders

Aperiodiska mönster och kvasikristaller

När den israeliske forskaren Dan Schechtman 1982 ville rapportera om de egendomliga kristallerna han funnit blev han mobbad av sina kolleger och tvingades av sin chef att lämna forskningsgruppen. Men han gav sig inte. Nu får han årets Nobelpris i kemi.

Artikellista - Kaianders

Fann han de vises sten?

Det sägs att Nicolas Flamel var en äkta alkemist och tjänade en förmögenhet på att förvandla oädla metaller till guld. Men kanske var han i själva verket bara en habil tomtjobbare. 1 kommentar

I alkemistens verkstad.

Alkemistens dröm

Att finna ”de vises sten” sågs av medeltidens alkemister som genvägen till evig lycka och rikedom. Försöken att förvandla oädla metaller till guld kröntes med framgång först 1980, då svenskättlingen Glenn Seaborg i Berkeley äntligen lyckades med konststycket.

Artikellista - Kaianders

Kolonisterna som glömdes

I närmare 450 år fanns skandinaviska kolonier på Grönland, tills de på 1400-talet plötsligt försvann. Vad var det egentligen som hände? Den amerikanske geografen Jared Diamond spekulerar över nordmännens öde i en ny bok. 4 kommentarer

Artikellista - Kaianders

Mayarikets uppgång och fall

Vad var det som fick vissa forntida högkulturer att kollapsa och försvinna? Miljöförstöring, krig och en plötslig klimatförändring, svarar den amerikanske geografen Jared Diamond i en ny bok. Samma saker som också i dag hotar människorna i många länder på jorden. 1 kommentar

Artikellista - Kaianders

Isen smälter i Arktis

Isens utbredning i Arktis minskar stadigt. Snart är både Nordost- och Nordvästpassagen öppna för kommersiell sjöfart sommartid. 1 kommentar

Artikellista - Kaianders

Staden ska rädda världen

I dag lever hälften av jordens befolkning i städer, och andelen ökar. Det är storstäderna som driver utvecklingen framåt och skapar välstånd i världen, hävdar forskare. Och storstäderna är faktiskt mer miljövänliga än landsbygden, även i tredje världen. 8 kommentarer

Artikellista - Kaianders

Svavelbetongen i Qatar

Det lilla emiratet Qatar i Persiska gulfen är ett av världens mest resursslösande och nedmutsande länder. Men nu ska det bli ändring på den saken. Ny teknik ska göra rena drivmedel av gasen man pumpar upp från fälten ute till havs, och av restprodukterna ska man göra en ny sorts miljövänlig betong.

Artikellista - Kaianders

Från Tensta till Tahiti

Han var Linnés yngste apostel, och skickades redan som sjuttonåring ut i världen för att hämta hem okända växter. Hans resor gjorde honom snart till oförsonlig fiende till slavhandeln och slaveriet i Afrika. Pär Wästberg har skrivit en biografisk roman om Anders Sparrman. 2 kommentarer

Artikellista - Kaianders

Fukushima dag för dag

Mariko Takahashi, vetenskapsredaktör för dagstidningen Asahi Shimbun, har summerat vad som egentligen hände under Fukushimakatastrofen i mars 2011. Här är ett sammandrag av händelserna. 5 kommentarer

Senaste quizen

Alla våra quiz

Hänger upp fiberlinorna

Hänger upp fiberlinorna

Nu är Google redo att ge två städer 100 gånger snabbare internet. 13

Världens äldsta levande organism.

Se äldsta organismen

Världens äldsta levande organism har hittas utanför Spanien. 12

Tar sig an världsproblemen

Tar sig an världsproblemen

Google har lanserat ett forum för att lösa de största världproblemen. 13

Morot för laglydiga

Morot för laglydiga

Laglydiga förare ska kunna delta i lotteri som bekostas av bilister som kör för fort. 21

Kvinna fick ny käke utskriven i 3d

Kvinna fick ny käke utskriven i 3d

”Dagen efter kunde hon svälja.” 12

Här är Hondas nya jet

TV: Här är Hondas nya jet

Kommer kosta 30 miljoner. 5

Så får du personalen att sluta gnälla

Så får du personalen att sluta gnälla

”Försök förstå de bakomliggande orsakerna.”

Ladda mobilen – i pisten

Ladda mobilen – i pisten

Med solceller i hjälmen går det att hålla liv i telefonen hela dagen. 8

”Samsung är för arrogant”

”Samsung är för arrogant”

Mobiljätten bråkar med både Apple och Nokia – det kan straffa sig. 35

Finalisterna i Sonys fototävling

Finalisterna i Sonys fototävling

Här är bilderna som nominerats.

Ring på semestern – utan dyr roaming

Ring på semestern
– utan dyr roaming

Ny Teknik har testat två simkort. 12

Först med vrålzoom

Först med vrålzoom

Nikons nya kamera imponerar. 42

Så bra är Chromebook

Så bra är Chromebook

Ny Teknik har testat en Samsung-dator, som använder Googles nya operativsystem. 9

Eurohus

Euro byggde detta hus

Här är huset som är byggt av eurosedlar värda 12 miljarder kronor. 10

999 spelare slog till

999 spelare slog till

Satte världsrekord i datorspel. 7

Snabba ingenjörer

Snabba ingenjörer

Nu skapas ny mötesplats för yrkesgruppen som snabbt gör karriär, berättar Mikael Bergh, marknadschef på Ny Teknik. 7

40 fingrar på skärmen

TV: 40 fingrar på skärmen

Lundaföretaget lanserar en pekskärm som klarar 40 fingrar samtidigt. 6

Polska tåg återvinns

TV: Polska tåg återvinns

Tågen till Warszawas tunnelbana ska återvinnas om 40 år. 8

BMW:n som kör sig själv

TV: BMW:n som kör sig själv

Se filmen på BMW:s nyhet Connected Drive Connect. 20

Obama: Vi måste ta tillbaka jobben

TV: Obama: Vi måste ta tillbaka jobben

Presidenten lovar kraftfulla åtgärder för att lyfta tillverkningsindustrin. 20

Apple köper mest halvledare.

Apple värst på halvledare

Apple är nummer ett på listan över världens största köpare av halvledare. 10

Kör tåg med Ipad

Testa tåg med Ipad

Ipaden är lik den skärm som sitter i förarhytten. 8

Ny metod kyler halvledare

Ny metod kyler halvledare

Kyla halvledare med en laserstråle låter som ren science fiction. Eller? 14

Tänkte inte på det...

TV Tänkte inte på det...

Tjuvarna snodde fel burk från MIT Lab. 20

Film av ostrester håller maten fräsch.

Gör bioplasten lönsam

Tyska forskare har utvecklat en lönsam metod att tillverka bioplast. 4

Virtuell look

TV: Virtuellt klädval

Prova kläder och skor - utan att ens behöva gå till en butik. 4

Superhörsel med nanoöra

Superhörsel med nanoöra

En nanopartikel kan fånga upp en miljon gånger svagare ljud än människans öra. 6

Hitta konsulten

Sök bland tusentals konsulter på nya Konsultguiden.se

Annons

Teknik & IT

Ny Teknik i samarbete med Hi Media
Annons

Teknik & IT

Ny Teknik i samarbete med Hi Media

Webbtv-arkiv

Teknik

Sphero

Under skalet

Under Skalet – avloppspumpen

IT

Datorn som smygfotade tjuvarna

Fordon

Hondas nya affärsplan

Visa alla

Taggar

Visa alla

Vad är en tagg?

NyTeknik sätter taggar på allt innehåll. Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman.