Andelen kvinnliga chefer har ökat med sex procentenheter på sju år. Med det här tempot kommer Sverige att ha lika många kvinnliga som manliga chefer år 2033, har Statistiska centralbyrån räknat ut.
Tittar man på specifika chefsgrupper kan man i 2008 års siffror se att 20 procent av it-cheferna är kvinnor, liksom 17 procent av forsknings- och utvecklingscheferna. Kvinnliga chefer inom bygg uppgår till 4 procent och till 10 procent inom tillverkning, el-, värme- och vattenförsörjning.
Jämn könsfördelning finns det bara inom offentlig förvaltning liksom bland ekonomi-/administrativa chefer, personalchefer samt reklam-/pr-chefer. Inom vård, omsorg och utbildning är det de kvinnliga cheferna som dominerar. Jämn könsfördelning innebär att andelen kvinnor respektive män i en grupp är 40 till 60 procent. Om något av könen utgör mer än 60 procent betraktas gruppen som kvinno- eller mansdominerad.
Könsuppdelning på arbetsmarknaden totalt sett är densamma som 2005. De yngsta anställda, 16-25 år, bryter könsmönstret. En betydligt större andel av de unga kvinnorna arbetar i ett yrke med svag mansdominans och en något större andel av de unga männen arbetar i ett yrke med svag kvinnodominans, liksom utrikes födda män gör.
DEBATT. Kan vi inte förklara varför eleverna ska lära sig en andragradsekvation eller algebra så kommer de ju inte göra det heller. Vi har lärt våra barn att ifrågasätta och därför måste lärarkåren bli bättre på att pedagogiskt förklara varför, skriver Mikael Falk. 63kommentarer
Volvochefen Olof Persson har fått en drömstart på nya jobbet. Hans första årsbokslut är det bästa i Volvos historia – och han ser inga mörka moln framöver. ”Vi tror på en gravis förbättring”, säger han.
Inte bara företagen slåss om ingenjörerna. Också fackförbunden tävlar. Särskilt intressanta är cheferna.
– Vi vill befästa rollen som chefsförbundet för ingenjörer, säger Natasha Kavalic på Sveriges Ingenjörer, som drar i gång en chefssatsning.
Arbetstiderna är dåliga, kaffet smakar illa och chefen är inkompetent. Gnäll kan förstöra stämningen på en arbetsplats.–?Du måste försöka förstå de bakomliggande orsakerna. Först då kan du få stopp på missnöjet. Det säger My Schüldt, som har skrivit en bok om hur man förändrar en missnöjeskultur.Sedan är det uthållighet som gäller.
Många ingenjörer gör snabbt karriär. Nu kommer de att få hjälp och stöd i yrkeslivets olika skeden. Ny Teknik och Sveriges Ingenjörer skapar en ny mötespalts för ingenjörer och arbetsgivare. 7
Det kanske inte går att göra något åt störningsmomenten i din arbetsdag. Då kan du åtminstone träna upp din hjärna på att fokusera i villervallan. 6kommentarer
Det blir inga civilingenjörer från Gävle. Högskoleverket säger nej till Högskolan i Gävle, som vill ha rätten att examinera civilingenjörer inom elektronik. 4kommentarer
De vill bli en nyckelspelare när mobilen börjar användas för att styra låset på dörren. Utvecklingsbolaget Zaplox har nyss flyttat in i egna lokaler i Ideon i Lund.
Trygg, lugn och kompetent. Så vill du känna dig på jobbet. Till en del kan du uppnå det genom att fixa till din arbetsstation. Knepen är baserade på arbetspsykologisk forskning, publicerad i Harvard Buisness Review, om hur människor reagerar på faktorer i omgivningen. 1kommentar
Satsning på media och offentlig upphandling. Så ska mobilbranschen i Lund och Malmö fortsätta att växa. Att Sony flyttar ledningen för sitt mobilbolag till Skåne är ett styrketecken. Men krisen för jättarna i regionen är ett orosmoln. 1kommentar
När du blir avbruten tar det tar 5-7 minuter att komma tillbaka där du var. Du förlorar timmar varje dag. Men det finns knep för hur man styr undan avbrotten. 9kommentarer
UPPDATERAD Arbetslösa Saabarbetare behöver inte bekymra sig för försörjningen – om de är beredda att flytta till Norge. Där väntar minst 1500 jobb inom oljeindustrin och byggsektorn. 13kommentarer
I dag blev det klart vem som efterträder Håkan Eriksson som teknik- och forskningschef på Ericsson. Det blev en långvägare som uppfyller alla de krav som företrädaren ställt upp. 3kommentarer
Företagen skriker efter ingenjörer och oroar sig över det låga intresset för gymnasiets N- och T-program. Men vad gör de själva?
En hel del, i vissa fall. Väldigt lite, i andra. 17kommentarer
Scania satsar brett för att intressera ungar för teknik. Börjar i förskolan och fortsätter hela vägen till högskolan. Dokumenterar, följer upp, utvärderar och förbättrar.
Inget företag är för litet för att kunna göra en insats.
- Gör som vi, slå er ihop. Det säger Martin Laninge, ordförande i Brosamverkan Väst, som sätter in stöten på niondeklassarna.
Hela ledningsgruppen har suttit i skolbänken och pluggat strategi ihop under höstterminen.Lärdomar: samsyn och förståelse. - Kursen har redan gett resultat, säger Monika Franke, entusiastisk personalchef på Volvo Personbilar Sverige.
LÄSARNAS. Tre av fyra unga är intresserade av teknik, men det återspeglas inte i ansökningarna till ingenjörsutbildningarna, larmar Yngve Nygren i en debattartikel. Blaj, anser många Ny Teknik-läsare. Höj nivån på grundskolestudierna och därtill statusen på ingenjörsyrket, är deras slutsatser. 31kommentarer
DEBATT. Morgondagens ingenjörer gömmer sig i World of Warcraft, på Facebook och Twitter. Ska vi locka fler unga att bli ingenjörer måste vi kommunicera på deras villkor. Det är ett stort misslyckande att så få unga svenskar vill bli ingenjör, skriver Yngve Nygren, vd Mathworks i Sverige. 108kommentarer
UPPDATERAD. SJ tog stjälande städare på bar gärning med dold kameraövervakning. Det var fel tillvägagångssätt, fastslår Datainspektionen. 28kommentarer
Kommentarer
2 kommentarer Sortera: Äldsta överst