Här får kvinnor toppjobben
Av: Jonas Hållén
Publicerad 3 mars 2010 00:00
18 kommentarer
Senaste av ponhewcjjtg 19 juni 2010 07:35
Förbränningsmotorn må vara männens område. Men när elbilen kommer är det ofta kvinnorna som leder utvecklingen. I det svenska batteriföretaget Effpowers utvecklingsgrupp är 11 av 16 personer kvinnor.
- Vi får massor av ansökningar från folk som vill arbeta hos oss. De mest kompetenta är oftast kvinnor, säger Per Norlin, teknisk chef på Effpower.
Hos Volvo Technology är det Helena Berg, expert på litiumjonbatterier, som samordnar all forskning kring batterier, elmotorer, bränsleceller och hybrider. Företaget Intertek Semko driver ett av världens främsta, oberoende labb för tester av batterier, superkondensatorer och bränsleceller. Verksamheten leds av Eva Fontes. Labbets tekniska chef heter Annika Tidblad-Ahlberg. Av totalt 10 anställda på batterilabbet är fyra kvinnor.
En av Sveriges främsta experter på litiumjonbatterier heter Kristina Edström och är professor i oorganisk kemi på Ångströmlaboratoriet i Uppsala. Kristina Edström leder eller deltar i flera stora forskningsprojekt, både i Sverige och utomlands. Hennes sex första doktorander var kvinnor. Nu leder hon en grupp på åtta personer där könsfördelningen är femtio-femtio. Även på KTH finns det en stor andel kvinnliga batteriforskare.
Alla som Ny Teknik talat med ger samma förklaring till varför det är så många kvinnor inom just det här området:
De flesta som väljer att jobba med utveckling av batterier har en bakgrund inom kemi – och där är fördelningen mellan könen nästan femtio-femtio.
- Det verkar också som om många kvinnor söker sig till naturvetenskaper där de kan se konkreta resultat och känner att de är med och påverkar världen, säger Kristina Edström.
Hon tillbringar en stor del av sin arbetstid på resande fot och träffar kollegor från hela världen:
- I Europa finns det en hel del kvinnor som arbetar med utveckling av batterier, både inom akademierna och inom industrin. I USA, Japan och Kina kan man räkna kvinnorna på ena handens fingrar.
Men även om könsfördelningen på batteriområdet är mycket jämnare än inom utvecklingen av förbränningsmotorer, är det långt ifrån helt jämställt.
- Männen är fortfarande i majoritet, säger Helena Berg.
Ny Teknik Jobb
- Ingenjör till anläggningsutvecklingVattenfall
-
Manager Warrenty Handling
-
Freight Analyst
- Frontfigur i dricksvattenfrågorSvenskt vatten AB
-
Warehouse Manager
-
Ingenjör för affärsutveckling Processteknik
- Produktansvarig - processventiler Gustaf Fagerberg AB
- Affärsansvarig anläggningSträngbetong AB
-
Legal Advisor
- Teknisk affärsutvecklare Wedholms
Karriärartiklar
Senaste nytt
- 07:30 Sno chefens klädstil
- 07:30 En bra chef förändrar sig själv
- 16:59 Medalj till kosmonauten - annars hotar strejk
- 16:15 BP-rapporten klar: ”Fel på fel på fel”
- 16:14 Superbillig 3D-kamera
- 15:29 Ultraljud kollar läckor i ledning
- 14:36 Nu rullar Volvos DME-lastbilar
- 14:08 Har Google fått fnatt?
Topplista
Mest läst
- Kolla Youtube-reklamen som alla hyllar
- Har Google fått fnatt?
- Nilar tar över efter Ericsson i Gävle
- Nu rullar Volvos DME-lastbilar
- Lars håller koll på elen med Google
Taggar
Vad är en tagg?
NyTeknik sätter taggar på allt innehåll. Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman.
- NIVÅ- OCH FLÖDESÖVERVAKNING I PROCESS OCH MASKINKübler Svenska AB har utökat produktprogrammet och har ny hemsida.
- Ny prisvärd värmekamera, 17.720 sek.Kimo instrument lanserar Flir i5. Möjlighet att kostnadsfritt låna för utvärdering.
- SolidEngineer ABBli mer produktiv och spar tid med SolidWorks 3D CAD program. Vi har kursen för Dig - Tips o Tricks Workshop!
- Trelägesdon med handavkänning.Don för säkerhets- och maskinstyrning med sensorer som känner att en mänsklig hand greppar handtaget.
- Plastbussningar och andra detaljer.På Fluorcarbon tillverkar vi era plastdetaljer. Långa som korta serier samt prototyper.
- Mitec Instrument.Vi levererar kompletta lösningar inom dataloggning och fjärrmätning.
- Transportskador?Vad händer Din produkt under transporten? Vi ger Dig lösningar och kontroll»
- Avancerad mätutrustning!Besök Toragon AB på Vind 2010 i monter D04:10, 15 - 17 september
- Utan en tråd...testo Saveris. Systemet för trådlös mätdatainsamling och övervakning av temperatur och fukt
- Nya produkter från Westermo på Scanautomatic! Westermo är en ledande leverantör på Switchar, Routrar, Ethernet Extenders och mycket annat för robust och problemfri datakommunikation i de tuffaste tänkbara förhållanden. Besök Westermo på Scanautomatic 26-28 oktober i monter A03:02. Registrera kostnadsfri entré på...
- Annonsera »
- Se alla annonser »
- Vi utbildar i teknikens framkant!IP-Solutions är ett av Sveriges största utbildningsföretag inom data- och telekommunikation. Läs mer om våra utbildningar här>>
- BiTA – ledande inom ITIL/ITSM/CobiT/MOF/ISO 20000Vi erbjuder kunskaps och kompetensutveckling som verkligen ger nytta och värde för deltagarna.
- Design Engineer!Utbildningens övergripande mål är att alla som lämnar den skall ha yrkesmässiga kunskaper av högsta klass. Läs mer här»
- Dax för nästa träff i seminarieserien Framtidens trähusfabrik.Virkeskvalitet och egenskaper. Deltagandet är kostnadsfritt och äger rum den 22 september vid Teleborgs Slott i anslutning till Linneuniversitetet, Campus Växjö. Mer info och anmälan hittar du här»
- Extra plus till alla ingenjörer.All kunskap blir daterad. Därför erbjuder KTH ett stort antal vidareutbildningskurser för yrkesverksamma. Kurserna är avgiftsfria och kan läsas parallellt med jobbet. Så vill du uppdatera dina kunskaper och få några extraplus på marknaden i höst - läs mer här
- Mittuniversitetet ökar mest!Mittuniversitetets helårsstudenter ökar med 40 procent under en tvåårsperiod. Ökningen för samtliga lärosäten under samma period är i genomsnitt 15 procent.
- Certifierad Lead Developer.En ny utbildning och en smart karriärväg för utvecklare. Yrkesrollen som tar ansvar för den tekniska helheten i utvecklingsprojekt. Leder, motiverar och coachar teamet. Läs mer!
- Lär solenergiteknik!Ettårigt magisterprogram i solel, solvärme/pellets m.m. erbjuds av Högskolan Dalarna.
- Lean Produktion 7,5 hpNya kursstarter på Chalmers Industrihögskola. Klicka här för mer information.
- Webbdesign.Specialisera dig på multimedial och interaktiv webbdesign!
- Missat att söka utbildning?Det är inte för sent! Sök en utbildning inom bygg- maskin, bioteknik eller industriell ekonomi på Högskolan i Borås.
- Visst gör svenska biodrivmedel stor klimatnytta.För första gången har forskare tagit samlat grepp om svenska biodrivmedel och analyserat vilken miljöpåverkan de har, både i förhållande till varandra och till de fossila alternativen bensin och diesel.
- Utbildning i beteendebaserad säkerhetLåt arbetsmiljöarbetet bli en naturlig del av vardagen!
- Annonsera »
















































Kommentarer
Senaste inlagd av ponhewcjjtg 19 juni 2010 07:35 Sortera: Senaste överst
Bra jobbat!
Bra att ni lyfter fram företag som är ojämställda! Synd bara ni lyfter fram Effpowers som ett gott exempel! Företaget har nämligen, precis som ni skriver, 11/16 kvinnor vilket jag finner väldigt ojämställt! Men så länge det är män som diskrimineras så är det väl inga problem! Effpowers skulle kanske må bättre av inkvoterade män?
Labverksamhet
Det säger kanske mer om branch och arbetsmiljö än något annat, kemi och lab är väl ganska typiskt kvinnligt, rent genetiskt betingat menar jag?
Svar till Wino
Vet inte hur de är på andra universitet, men där jag gick var kemiutbildningen utöver teknisk biologi, de enda som var kvinnodominerade, de var å andra sidan kvinnodominerade till ett mycket hög grad. Har en släkting som valde att gå kemi av just det skälet.
Svar till Sv
Civilingenjör mot Teknisk Design, Kemi: Bioteknik och Industriell Ekonomi samt Arkitekt är de särklass med kvinnodominerande utbildningar på Lunds Tekniska Högskola. På Industriell Ekonomi som jag läser är det nästan 50/50 (varierar i princip mer pga avhopp än något annat).
Tycker dock det är extremt komiskt att ni lyfter fram kvinnodominans som positivt och manlig dominans som negativ. Det är just därför få utanför vänstermaffian kallar sig feminister. Feminism är idag bara ett uttryck för kvinnovälde, inte för jämställdhet. När några av feminismens största förespråkare kallar män för djur och kallar kvinnor som har sex med män för könsförrädare samt att sådana här artiklar skrivs, ja då blir man trött.
Jag tycker det är trevligt med en lagom balans. 50/50 är nästan perfekt eftersom jag personligen blir rätt trött av att bara umgås med män, kvinnor har ofta andra synsätt. Men att kvotera in fungerar bara på skitställen som inte har någon resultatbärande position.
Att kvotera in på tyngre poster där det krävs bra meriter är som att skjuta sig själv i ögat och sedan klaga på att man inte ser.
Svar till J.W.
"Tycker dock det är extremt komiskt att ni lyfter fram kvinnodominans"
Hoppas du inte inkluderar mig där, annars håller jag med.
Svar till J.W.
Jag har ett svagt minne av att Teknisk design och Maskinteknik på LTH har en gemensam början på utbildningen. Stämmer det?
Svar till Wino
vilka kvinnliga gener? Intressant att höra svaret
Svar till Göran
Får jag gissa att det inte är någon specifik gen som åsyftas, utan snarare åsikten att förmågan och intresset för 'kemi och lab' är överrepresenterat hos medelkvinnan jämfört med medelmannen, samt att denna skillnad främst uppstått pga biologiska skillnader mellan könen. Observera också att detta påstående _inte_ strider mot individens möjlighet att ha helt andra intressen än genomsnittet hos respektive kön!
Svar till Göransson
Såg en intressant brittisk undersökning där de hade jämfört kvinnliga och namnliga apor för att avgöra om de var arv eller miljö som var orsaken till detta.
Förvånansvärt nog uppförde sig aporna på precis samma sätt som man skulle förvänta sig att någon generisk medelmässig person skulle göra. Dvs de manliga aporna höll på med de mekaniska sakerna, medan de kvinnliga höll på med dockor.
Därmed inte sagt att de inte finns något miljöelement, men de finns helt klart ett arvselement.
Svar till Sv - http://teknikoverkligheten.blogspot.com/
Jo, för att inte tala om alla tvillingstudier som gjorts på människor - det är för mig obegripligt att vuxna, intelligenta personer på allvar hävdar exvis att kön enbart är en social konstruktion!
Svar till Göransson
Det är så intressant att ni tycker att en utbildning som innehåller 50% kvinnor är kvinnodominerad! Men trösta er på nivåerna över så försvinner kvinnorna, åtminstone på högskolorna. Hur många känner ni till som är professorer?
Naturligt
Det är väl naturligt att inom områden där det finns fler kvinnor än män som läser kvalificerade utbildningar på universitet, så blir det fler kvinnor än män i ledande ställning. Det är lika nartuligt som att inom områden där det finns flera män som läser kvalificerade utbildningar på universitet, så blir det fler män i ledande ställning.
!
Ja.
MES-proppar
Hela denna sk-tdebatt om jämlikhet/jämställdhet är RENA bluffen. MINST en vecka i månaden är kvinnorna odugliga monster, ingen kärring bryr sig om bolagets mål, bara sina egna eller sina ungars när det passar dem. Att de resten av månaden är konsumtionsmonster har väl inte undgått någon. Varför skall jag som ägare betala för odugligt arbete öch överkonsumerande tok-kärringar ? Detta försvarar ni könsöverlöpare bara för att ni är FEGA. Lika lön för lika arbete = 25%VLÖNESÄNKNING DIREKT. Just Effpowers är ett bra exempel, VÄRDELÖST !
Svar till LMA
Kolla artikeln härunder: Sömn gör dig smartare.
Sitt inte uppe och nattsudda utan gå och lägg dig.
Svar till LMA
Aha, en politisk inkorrekt meningsfrände, även om du drar det lite längre än vad till och med jag skulle göra.
Däremot är det tveklöst så att varje gång jag har stött på en kvinnlig chef i min skruv- och mutter värld så visar det sig ganska snart att hon redan tidigt i karriären skaffat sig en manlig "sponsor", för att nu uttrycka det artigt.
Ok
OK, Ska bli väldigt intressant att utvärdera Effpowers resultat om några år.
Det är det ENDA som räknas i längden.
YyvCjeuYhyxaFQc
JS5PiB <a href="http://qcibaqewhyzg.com/">qcibaqewhyzg</a>, [url=http://vgnttebcpfig.com/]vgnttebcpfig[/url], [link=http://tdklnaruomht.com/]tdklnaruomht[/link], http://xplazigvqwmm.com/