- Projektledare, HidelbergCement AB
- Project Manager , Electrolux
- Production Engineer, Fingerprint Cards AB
- Trainee, Siemens
- Manager Surface Coating, Fingerprint Cards AB
- Kvalitets- och Miljöchef, Boxholm Stål AB
- Audio research engineer, Dolby Sweden
- Production engineer, sterilisering, St Jude Medical
- LCA och materialkemi, Swerea IVF AB
- Produktionstekniker, Maquet Critical Care AB
Ingenjörerna som får en ljus framtid
Av: Elisabeth Vene
Publicerad
17 december 2009 15:55
7 kommentarer
Senaste av I. 18 december 2009 12:09
Ingenjörer inom byggnadsteknik och elektronik, datateknik och automation går en ljus framtid till mötes. De kommer att vara bristvara de närmaste åren, enligt Arbetskraftsbarometern.
Det råder brist på civilingenjörer inom byggnadsteknik, och efterfrågan kommer att växa också på högskoleingenjörer de närmaste tre åren, tror arbetsgivarna som Statistiska Centralbyrån frågat. Enligt denna Arbetskraftsbarometern ’09 kommer det att bli brist även på civilingenjörer inom elektronik, datateknik och automation.
Men just nu är andelen arbetsgivare som söker personal nere på samma nivåer som i början av 1990-talet och de är mycket försiktiga när de spår framtida behov. Men de tror att både högskole- och civilingenjörer inom byggnadsteknik och civilingenjörer inom elektronik/datateknik/automation kommer att vara allt mer eftertraktade.
Arbetsgivarna uppger fortsatt brist på yrkeserfarna sökande inom de flesta tekniska utbildningsgrupperna, men att bristen är betydligt mindre än tidigare, enligt SCBs undersökning. Det gäller framför allt yrkeserfarna industriutbildade, där det nu råder balans efter flera år av brist. På tre års sikt ser arbetsgivarna att antalet anställda kommer att öka för merparten av utbildningsgrupperna.
Ny Teknik Jobb
- Beredare Poolia AB
-
Business Improvement Manager Operations
- Technical Marketing and Sales RepresentativeThermo-Calc AB
-
Miljöanalytiker
- Gruppchef Automation Knightec AB
- FörsäljningschefCareFusion
-
Internationell Applikations/
FörsäljningsingenjörTRANTER International AB -
Pre-Sales Engineer
- AnbudsingenjörABB AB HR Center
Nyheter/Karriärartiklar
Toppjobb
Mest klickade platsannonserna
Toppjobb
Mest klickade platsannonserna
- Projektledare, HidelbergCement AB
- Project Manager , Electrolux
- Production Engineer, Fingerprint Cards AB
- Trainee, Siemens
- Manager Surface Coating, Fingerprint Cards AB
- Kvalitets- och Miljöchef, Boxholm Stål AB
- Audio research engineer, Dolby Sweden
- Production engineer, sterilisering, St Jude Medical
- LCA och materialkemi, Swerea IVF AB
- Produktionstekniker, Maquet Critical Care AB
Annons
- CANopen styrning av....de flesta labbaggregat med 150W till 6kW uteffekt från Delta Elektronika är numera möjligt från Polyamp.
- SolidEngineer ABKostnadsfritt, Lärorikt, Socialt, Inspirerande! Vårens Nya seminarier: Maskintillverkning, Grön Design, Inredning & Design. Läs mer>>
- PA, POM, PEHD, PP, PETP......är alla förkortningar på olika sorters konstruktionsplaster. Används till olika maskindelar.
- Avancerad teknologi för professionell fräsning.CNC-Mini-Tools från Datron. Högsta matning och perfekta snittkanter i aluminium och plast.
- Ny prisvärd värmekamera, 19.950 sek.Kimo instrument lanserar Flir i5. Möjlighet att kostnadsfritt låna för utvärdering.
- Korrosionsfria växelmotorerHyCLEAN växelmotorer med enastående korrosionsbeständighet och tålighet mot kemisk/mekanisk påverkan
- Kostar ditt system för mycket?Ta då kontroll över kostnaderna igen. Läs Aberdeen Groups rapport som rankar affärssystemen.
- Flexmetall - en flexibel sträckmetallSträckmetall med variabel maska ifrån Häfla Bruk öppnar nya möjligheter beträffande design och funktion.
- Gratis handbok i termografi !Boken tar upp det viktigaste vid värmefotografering. Teori - praktisk användning - tips m.m. >>
- Ny kombikylare MMC från KTR.En kombinerad kylare för olja, vatten och luft i samma enhet. Kombikylaren har sitt användningsområde särskilt i applikationer för mobil hydraulik.
- Annonsera »
- Se alla annonser »
- Skog och träingenjörer får bra jobb !Utbildningen är unik i Sverige just nu med distansmöjligheter och bredden i utbildningen från skog till färdig produkt.
- NYTT OM BIOGASENS KLIMATNYTTA.Biogas från avfall ger 95% lägre utsläpp av växthusgas jämfört med bensin, visar forskning från LTH.
- Lean Produktutveckling 7,5 hpNya kursstarter i vår på Chalmers Industrihögskola. Klicka här för mer information.
- ADVETA TeknikutbildningarEl, elektronik, behörighet, BB2,BB1, AB, automation mm, Stockholm, Göteborg, Malmö Distans/lärarledd
- Tekniska högskolan vid Linköpings universitet !Ny utbildning! Civilingenjör i medicinsk teknik.
- Lär solenergiteknik!Ettårigt magisterprogram i solel, solvärme/pellets m.m. erbjuds av Högskolan Dalarna.
- Utbilda dig inom LEAN Production!Kursen lär ut vad Lean innebär och vilka krav detta ställer på styrning och ledning av verksamheten.
- Projektledaren i den agila processen. Seminarieserie i 5 delar - Start 29 mars.Behövs förarbete i agila projekt? Kommunicera lättrörliga krav. Kvalitet genom Lean - en projektledares perspektiv, Projektet är slut. Dags att hämta hem effekten, Agila projekt behöver också projektledas - fast på ett annat sätt.
- Kundorientera på riktigt !Certifierad process- & verksamhetsutvecklare. Verksamhetsutveckling styrd av kundernas behov. Ny utbildning!
- Utveckla nya produkter !Mekatronik suddar ut gränsen mellan maskin data och elektronik och skapar helt nya produkter.
- Läs mätteknik! Med utbildning i mätteknik får företaget jämnare kvalitet, bättre lönsamhet och nöjdare kunder.
- BiTA – ledande inom ITIL/ITSM/CobiT/MOF/ISO 20000Vi erbjuder kunskaps och kompetensutveckling som verkligen ger nytta och värde för deltagarna.
- CAD Utbildning.Kurser i AutoCAD, Inventor, 3ds Max och SolidWorks till förmånliga priser.
- Annonsera »









Kommentarer
Senaste inlagd av I. 18 december 2009 12:09 Sortera: Senaste överst
Jag har avslöjat de låga arbetslöshetssiffrorna..
Fackförbund hävdar att arbetslösheten bland ingenjörer är runt 1.5 %. Egentligen är det så att AEA har utbetalningar till 1.5 % av sina medlemmar. Av erfarenhet är en stor andel av ingenjörerna (som arbetar med något värdigt en ingenjör) inte medlemmar. Vidare är de ca 30 % av ingenjörerna som INTE arbetar med ingenjörssysslor medlemmar i andra a kassor om något!
Existerar ingen brist och kommer inte uppstå någon heller
Konstigt att myterna om brist och låg arbetslöshet bland ingenjörer aldrig försvinner. Finns ingen brist på ingenjörer och kommer inte uppstå någon heller. Det finns hur många kompetenta ingenjörer som helst som mot sin vilja tagit arbete i andra branscher eller arbetar med fullständigt underkvalificerade arbetsuppgifter: dels tiotusentals erfarna ingenjörer som fått gå i neddragningarna, dels stora mängder nyutexade från hela 00-talet som aldrig kommit in på ett riktigt ingenjörsarbete. Dessa ingenjörer syns inte i arbetslöshetsstatistiken, och om de söker ingenjörsjobb hos de företag som svamlar om "brist på ingenjörer" så får de typiskt sett inte ens komma på intervju. Om de ingenjörer som mot sin vilja jobbar med annat än ingenjörsarbete räknas in i arbetslöshetsstatistiken för ingenjörer så landar man med bred marginal på tvåsiffriga tal, men av någon anledning är varken facket eller företagen intresserade av rättvisande statistik om detta. Samma fenomen finns visserligen även hos vissa andra stora akademikergrupper, men den irrationella mytbildningen om "brist" och låg arbetslöshet förefaller huvudsakligen gälla just ingenjörer.
Svar till Observatör
Slutsats: Det är brist på sådana ingenjörer man vill anställa.
SvaraSvar till Observatör
Håller fullständigt med dig, har själv upplevt detta.
SvaraKommer man till intervju så stupar det hela på att man inte har någon erfarenhet av att ha jobbat som ingenjör.
Har då ställt frågan: Hur ska jag då någonsin få denna erfarenhet om ingen har modet att anställa mig ?
Har då fått ganska svamlande svar, fast en sa ju rent ut att det inte var deras problem.
Nä , det finns ingen ingenjörsbrist, bara företagen ser lite längre än näsan räcker.
Svar till M.Deason
Ja kanske det, utbildningarna är ju lite breda, inte spjutspetsinriktade direkt, så då måste ju företagen gubevars lägga ner lite pengar på utbildning och kompetensutveckling av ingenjören.
SvaraDet har ju faktiskt utbildats en hel del ingenjörer nu under 2000-talet, om merparten av dem håller så låg standard att ingen vill anställa dom så kanske det är fel på utbildningarna, det är nog bättre att företagen tar över dessa så att de får ingenjörer som passar in precis på deras företag, att ha lite bredare kunskap behövs nog inte.
Har man inte råd med det kanske man inte ska vara verksam inom sitt område, utan syssla med något annat som inte kräver ingenjörer.
Svar till M.Deason
Just det, som arbetsgivare vill man naturligtvis anställa någon som är produktiv från första stund, om det inte finns så kallar man det brist.
SvaraSvar till Observatör
Jag håller med dig att nyexade ingenjörer befinner sig i ett moment 22 - får inte jobb för att de saknar erfarenhet, och får inte erfarenhet för de saknar jobb. Frågan är om detta är ett nytt fenomen eller är det något som alltid funnits? T.ex en civiling. elektroteknik idag kommer inte nödvändigtvis att sitta och löda och trimma elektronrör, fältet för en sådan ingenjör har breddats otroligt mycket de senaste 30 åren. Många områden har mognat och teknologin har blivit mycket mer avancerad. Det är numera mycket svårt eller helt omöjligt att komma ut i arbetslivet som nyexad och förväntas ha spjutspetskunskap inom ett specifikt ämne. Samtidigt har marknaden blivit mycket mer nischad och konkurrensutsatt vilket gör att företagen inte vill slösa resurser på att utbilda folk om de kan hitta ingenjörer som har erfarenhet. Resultatet blir ett moment 22 för nyexade.
SvaraJag tror att hela konceptet "ingenjör" måste ses över. Vi måste börja ge studenter mer nischad kunskap mycket tidigare i deras utbildning. För att kunna göra detta måste man omdefiniera titeln "ingenjör". Han/hon kan inte längre vara en slags allt-i-allo, med bred kunskap, kunna lite om mycket etc. Detta måste ändras. Gör om ingenjörsutbildningarna. Istället för att försöka ge studenterna en bred kunskap bas ska man redan från år 1 ge studenterna valet att styra sina studier mot ett mer specifikt ämne inom sitt område. Detta skulle resultera i att industrin verkligen får nyexade med mer spjutspetskunskap, men inom ett snävt område. Naturligtvis måste industrin förr eller senare inse att de inte kan äta kakan och ha den kvar. Om man inte tar ansvaret att ta upp nyexade och utbilda dem, så kommer det att slå tillbaka ganska snart. Vad ska man göra då, börja ta in folk från utomlands?