Chefen: Så flirtar vi med utvecklarna
Av: Helen Ahlbom
Publicerad 2 december 2009 00:00
Nokias Purnima Kochikar ska se till att företagets program och tjänster blir lika populära som Apples. En viktig uppgift när lönsamheten på mobilerna sjunker.
Läs mer
Nokia satsade tidigt på tjänster i mobilen. Men i dag snackar alla om Apples App Store.
Vad gick snett?
- Vi var vana att sälja mobiler till operatörer, inte tjänster till konsumenter. Vi hade många registrerade utvecklare, men inte en samlad marknadsplats för att sälja våra tjänster. Nu har vi Ovi Store och försäljningen börjar ta fart, säger Purnima Kochikar, som är chef för Forum Nokia.
Över 2 miljarder program har laddats ner från Apples App Store, och förklaringen är de många externa utvecklarna. Hur ska ni locka dem att ta fram program för era mobiler?
- Vi har 4,5 miljoner registrerade utvecklare och de är hos oss av tre anledningar. För att vi har riktigt bra mobiler, med bättre kameror än andra, bättre internettelefoni än andra. För att vi kan lansera tjänsterna även utanför USA. Och för att vi inte bara har en mobilmodell, utan såväl enklare som mer avancerade mobiler.
Och hur ska ni locka till er nya utvecklare?
- Utvecklarna säger att de vill ha mer hjälp med att välja rätt mobilmodell och plattform för sin tjänst. Så det ska vi göra. Och nu kan vi erbjuda verktyget qt till dem som önskar omvandla sitt program för andra plattformar.
Folk köper Iphone för att få program och tjänster från Appstore. Hur når ni dit?
- Genom att använda vårt unika globala distributionsnät. Där ska de lära sig att också sälja tjänsterna, genom att göra som McDonald's gjorde en gång i tiden. Fråga "Do you want fries with it?". Det fick snurr på försäljningen. Så ska vi också göra: Alltid fråga: "Vill ni ha tjänster med den?"
Apple behöver inte ens ställa den frågan.
- Apple säljer bara sin mobil till riktigt avancerade användare. Vi behöver inte heller övertyga köparna av vår avancerade N900-mobil om att ladda ner tjänster.











