Nokia får stryk på viktigaste mobilsegmentet
Av: Helen Ahlbom
Publicerad
12 november 2009 13:51
26 kommentarer
Senaste av RÅ 22 november 2009 20:58
Nokia får stryk av en hel rad tillverkare av avancerade mobiler. Mobiljätten är fortfarande dubbelt så stor som tvåan. Men konkurrenterna tar in.

N900 Nokias nya vapen
Försäljningen av avancerade mobiler fortsätter att växa snabbare än andra modeller. Trots finansiell kris och lågkonjunktur säljs nu 13 procent fler av de dyrare modellerna än för ett år sedan. Det kan jämföras med hela mobiltelefonförsäljningen som var ungefär lika stor som för ett år sedan. Ökningen var bara 0,1 procent.
De avancerade mobilerna börjar nu också få stora försäljningsvolymer. Över 40 miljoner smart phones såldes bara under det tredje kvartalet i år. Det är 13 procent av alla sålda mobiler.
Analysföretaget Gartner räknar med att det segmentet kommer att stå för mer än en tredjedel av all mobilförsäljning 2012.
Nokia var tidigt ute med de avancerade mobilerna, men konkurrensen har hårdnat. För några år sedan hade mobiljätten en andel på över 60 procent. Den siffra som Gartner publicerar idag gäller för tredje kvartalet. Nokias andel av de smarta mobilerna har aldrig varit lägre. På ett år har Nokias andel sjunkit från 43 till 39 procent.
Vinnare är Rim och Apple, som ökat sin del av marknaden med 4-5 procentenheter vardera.
Apples Iphone ökade sin andel av världsmarknaden till 17,1 procent, och Rims Blackberrys andel är nu 20,8 procent.
Nokia tappade också position på marknaden för alla typer av mobiltelefoner. Från 38,2 till 36,7 procent, enligt Gartners sammanställning. Trist ser det också ut för Sony Ericsson, som nästan halverat sin andel från 8 till 4,5 procent på ett år. För folk som följer branschen är de siffrorna ingen nyhet. De stora mobilföretagen har redan publicerat sin totalförsäljning av mobiler.
Mer intressant att notera är att andelen ”övriga” tillverkare ökat markant. Från 21 till 25 procent. Det är mindre tillverkare som främst säljer sina mobiler i länder som Kina och Indien. Men också i ökande grad i Östeuropa, Mellanöstern och Latinamerika.
Bland operativsystemen för avancerade mobiler får Microsoft stryk och Apple växer. Läs mer här .
Fakta Antal sålda avancerade mobiltelefoner kvartal 3 2009
Nokia 16,2 miljoner
RIM 8,5 miljoner
Apple 7,0 miljoner
HTC 2,7 miljoner
Samsung 1,3 miljoner
Övriga 5,3 miljoner
Totalt 41,1 miljoner
Källa: Gartner
Ny Teknik Jobb
- ElektronikingenjörLiko AB
- Software designersEsab AB
- Wafer and Product Test EngineerFingerprint Cards AB
- Algo TechnicianAcademic Work AB
- Senior License ExpertCO-Worker Technology AB
- Senior Software ArchitectTerranet AB
- Software Developer - FirmwareSt Jude Medical
- Production EngineerFingerprint Cards AB
- Mechanical Engineer Electrolux
- Hydraulic Engineer Electrolux
Nyheter/IT & Telekom
Annons
- Mitec Instrument.Vi levererar kompletta lösningar inom dataloggning och fjärrmätning.
- Kostar ditt system för mycket?Ta då kontroll över kostnaderna igen. Läs Aberdeen Groups rapport som rankar affärssystemen.
- Korrosionsfria växelmotorerHyCLEAN växelmotorer med enastående korrosionsbeständighet och tålighet mot kemisk/mekanisk påverkan
- Ny kombikylare MMC från KTR.En kombinerad kylare för olja, vatten och luft i samma enhet. Kombikylaren har sitt användningsområde särskilt i applikationer för mobil hydraulik.
- Ny prisvärd värmekamera, 19.950 sek.Kimo instrument lanserar Flir i5. Möjlighet att kostnadsfritt låna för utvärdering.
- KOMPLETT SORTIMENT ULTRALJUDSNIVÅMÄTARE.Nivåmätning med ultraljud, en av tio mätprinciper i vårt sortiment för nivåkontroll av vätskor och fasta material.
- Avancerad teknologi för professionell fräsning.CNC-Mini-Tools från Datron. Högsta matning och perfekta snittkanter i aluminium och plast.
- Biomedicinska patent.Vi har en bred kompetens på det medicinska området.
- PA, POM, PEHD, PP, PETP......är alla förkortningar på olika sorters konstruktionsplaster. Används till olika maskindelar.
- Skador på ditt gods?Här finns tekniken som hjälper dig att lösa problemet>>
- Annonsera »
- Se alla annonser »
- Lär solenergiteknik!Ettårigt magisterprogram i solel, solvärme/pellets m.m. erbjuds av Högskolan Dalarna.
- Projektledaren i den agila processen. Seminarieserie i 5 delar - Start 29 mars.Behövs förarbete i agila projekt? Kommunicera lättrörliga krav. Kvalitet genom Lean - en projektledares perspektiv, Projektet är slut. Dags att hämta hem effekten, Agila projekt behöver också projektledas - fast på ett annat sätt.
- Utveckla nya produkter !Mekatronik suddar ut gränsen mellan maskin data och elektronik och skapar helt nya produkter.
- Lean Produktutveckling 7,5 hpNya kursstarter i vår på Chalmers Industrihögskola. Klicka här för mer information.
- CAD Utbildning.Kurser i AutoCAD, Inventor, 3ds Max och SolidWorks till förmånliga priser.
- Tekniska högskolan vid Linköpings universitet !Ny utbildning! Civilingenjör i medicinsk teknik.
- Utbilda dig inom LEAN Production!Kursen lär ut vad Lean innebär och vilka krav detta ställer på styrning och ledning av verksamheten.
- BiTA – ledande inom ITIL/ITSM/CobiT/MOF/ISO 20000Vi erbjuder kunskaps och kompetensutveckling som verkligen ger nytta och värde för deltagarna.
- NYTT OM BIOGASENS KLIMATNYTTA.Biogas från avfall ger 95% lägre utsläpp av växthusgas jämfört med bensin, visar forskning från LTH.
- Läs mätteknik! Med utbildning i mätteknik får företaget jämnare kvalitet, bättre lönsamhet och nöjdare kunder.
- ADVETA TeknikutbildningarEl, elektronik, behörighet, BB2,BB1, AB, automation mm, Stockholm, Göteborg, Malmö Distans/lärarledd
- Kundorientera på riktigt !Certifierad process- & verksamhetsutvecklare. Verksamhetsutveckling styrd av kundernas behov. Ny utbildning!
- Skog och träingenjörer får bra jobb !Utbildningen är unik i Sverige just nu med distansmöjligheter och bredden i utbildningen från skog till färdig produkt.
- Annonsera »









Kommentarer
Senaste inlagd av RÅ 22 november 2009 20:58 Sortera: Senaste överst
Fel funktioner
Nej, sony ericsson fokuserar på fel funktioner...inte så konstigt att de ligger så pass långt efter.
Svar till Martin
Beror inte det på vad man vill ha?
SvaraSvar till Danne
nej, allt är bara fel fel fel. Alltid.
SvaraTråkigt
Det är verkligen trist att inte se SE bland de 5 främsta i detta område. Man får hoppas att den nya Android mobilen de släpper vänder den trenden.
Svar till Elvir
Hårdvaran är en sak. Det räcker inte med dessa "iPhonedödare" som hårdvarumässigt slår iPhone på mängder av hårdvarutekniska punkter. Det är ju inte ens vad konsumenten efterfrågar. Många kan bygga en telefon som är prydlig, och som innehåller den teknik som behövs eller mer(!), skärm, mottagare, sändare, minne, kamera...
SvaraBetydligt svårare nöt att knäcka är ett begripligt och prydligt operativsystem, bra utvecklingsmiljö, attraktiva programvaror, plus torgplats och distribution av dessa på ett enkelt, ekonomiskt, lättbegripligt och elegant sätt. För både kunder och programutvecklare. DÄR är Apple svåra att slå på fingrarna.
Alla tittar på Apple, - och man undrar ju nyfiket vad Apple i sin tur skissar på just nu!
Svar till fredders
Håller fullständigt med dig angående användarvänligheten. Det finns idag mobiler som slår Iphone med hästlängder när det gäller hårdvaran, men just användarvänligheten i Iphone är det få som klår. Äger själv en iphone sen några månader tillbaka och fortfarande beundrar jag hur enkelt och logiskt allting är uppbyggt i deras operativsystem.
SvaraSvar till fredders
Apple skissar väl på en 3GS2 med HSUPA eller något annat som konkurrenterna har haft i åratal.
SvaraAndroid och maemo har bättre operativsystem, utvecklingsmiljö, attraktiva programvaror, Nokia var 3 år före Apple med en torgplats.
Svar till A
Uplink i åratal?
SvaraHSDPA kanske men inte HSUPA väl...
Svar till Elvir
Logiskt uppbyggt operativsystem gäller inte bara deras mobil. Deras datorer är en dröm jmf med PC och Linux.
SvaraSvar till frågande
Nog har HSUPA funnits sedan 2007, jag skulle inte klara mig utan den. HSDPA är något äldre.
Svara@Macuser
Egentligen är Apples datorer en PC, de bygger på PC komponenter sen de gick över till Intel. Linux är inte knytet till någon platform det går att köra på vad som helst från en telefon till en mainframe det klarar inget annat operativ.
Svar till A
Jag älskar den här typen av svepande illa underbyggda påståenden. Skulle vara mycket intressant att höra dig utveckla dina påståenden om Androids/Maemos överlägsenhet beträffande utvecklingsmiljö, os och programvara.
SvaraSvar till A
Funnits och funnits, på det teoretiska planet samt i små test installationer kan jag gå med på det... 2007 hade knappt turbo-3G (HSDPA) lanserats, med sin enda CDMA kanal på 384kbit upplänk...
SvaraSvar till Elvir
Tyvärr kommer SE's android telefon använda ett operativ som ersattes 3månader tidigare (1,6 när 2.0 släpps inom kort). Lägger dom inte priset väldigt lågt kommer dom få svårt att hävda sig, framförallt eftersom htc's nuvarande telefoner kommer reas ut för att tömma lagren
SvaraSvar till Tordan
OS är Maemo helt klart mest avancerade, den är först och främst mest datorlik, den kan köra riktiga program, 3D acceleration, den är stabil, bättre programvara och upplösning på 800x480 och multi-tasking. Utvecklingsmiljö är mycket fri program kan skrivas i C med SDK, Java, Python, Rub och Mono och den har bibliotek som GTK+ och Qt.
SvaraIphone har förlorat flera utvecklare på en kort tid.
--------------
2007 hade flera operatörer HSUPA operativt på mellan 1.4 till 1.9 Mbit/s från NSN, och HSUPA slog igenom under slutet av 2007 och början av 2008. HSDPA fanns en par år tidigare, i norden öppnades första nätet 2006
-------
Nej det har funnits
Svar till Andreas
Det är troligen inte OS som lägger priset, X10 har ju Snapdragon 1 Ghz och 8.1 MP det har inte HTC. Största delen av Android mobilerna bygger Android 1.5 eller 1.6, och såvitt jag vet är Motorola Droid första med Android 2.0 men det är en CDMA2000 mobil.
SvaraHTC kommer med en billig android 1.6 mobil i HTC Tattoo.
Men SE går miste om Jul försäljningen, då de släpper sitt flagskepp under 2010. Nokia har N900 och N97mini och X6, HTC har hero, Samsung har Galaxy och OmniaII och Motorola har droid för julhandeln
Svar till A
Det var nog det märkligaste inlägget jag läst på länge. Menar du på fullt allvar att det är Maemo är överlägset i avseendet "köra riktiga program, 3D acceleration, den är stabil, bättre programvara" osv. Vilket dravel, detta klarar väl vilket OS som helst idag. Stabil, bättre programvara, det lät ju väldigt subjektivt det. Du kanske ska vänta tills N900 går att köpa och tills dess att det finns några applikationer överhuvudtaget att köra.
SvaraSvar till A
"Nokia var 3 år före Apple med en torgplats."
SvaraDet ska ju finnas något vettigt att köpa också.
Avancerad mobil?
Vad är egentligen kriteriet för en avancerad mobil?
Svar till Ahab
Börja klia mig i huvudet och undra det med, för jag kan inte riktigt hitta några siffror som matchar de här.
SvaraSvar till Ahab
Ha HA
SvaraSjälv har jag en Doro 410GSM.Inga spel,inget internet, Ingen musik.Great
Men den gär att ringa med!
Svar till Sv - http://teknikoverkligheten.blogspot.com/
Håller med.
SvaraPå totalen 41,1 så bör Nokia ha 39%, RIM 20,7 etc o om Ericsson har 4,5% bör de ha 1,85 miljorner sålda telefoner.
Eller var ligger felet ...?
Svar till Uffe
Jag har förutsett SEs fall för många år sedan, deras mjukvara är för kompicerad, inte tillräckligt användarvänlig, snabb, buggfri. Designen är inte direkt tilltalande , vilket är deras försäljningsargument? Vart tog hajfenan vägen, varför slutade dom tillverka tåliga hållbara mobiler?
SvaraNej SE är rena skämtet, dom har inga egna visioner, dom bara följer efter nu. Men jag betvivlar att dom lyckas faktiskt. Om 5 år gör dom inte telefoner alls.
SE
Sony Ericsson har totalt tappat greppet. Ingen innovation alls längre, de bara plagierar efter konkurrenterna. Men vem vill egentligen köpa en sony ericsson-kopia av iphone sådär 1 år efter iphone släppt sin?
Oavsett den "imponerande" prestandan, finns det faktiskt ingenting hos SonyEricsson man vill ha. Dålig valfrihet, man får inte bestämma menyer eller någonting, och det är fruktansvärt låst.
Nej SonyEricsson var duktiga till en början, men sjönk ganska snabbt, och nu lider de av stora idébrister och saknar världsuppfattning. Förvånar mig att de ens finns kvar med tanke på iphone/htc som är nya på mobilmarknaden men ändå piskar sönder sonyericsson.
Svar till DK
Apple föröker alltid köra "sitt" spår. I många år höll man fast vid en PC hårdvaruarkitektur - som blev "duktigt" utkonkurrerad. Till slut fick man för ett par ge upp denna - och säljer numera endast "design" datorer - som inte är "speciella" i ngt avseende. Samma sak kommer hända deras telefoner. Till slut kommer man inse att man är hopplöst efter - att det inte funkar med att köra ett helt eget "spår"... Ledsen alla äpplefanatiker....
SvaraIsöhk
Fattar inte att alla tycker iPhonen är så bra? Har en nokia e71 och en 32gb 3gs - men läser denna articken (länk) som drar ihop säcken! http://hq.nu/2j
Svar till Jeasie
Alltså, är du helt off? Den artikeln är ju över TVÅ ÅR gammal, det enda som verkligen är relevant för dagens iPhones är att de inte har Flash-support. Eller har du inte märkt att du har GPS på din 3GS? Och hur tusan kör du på AT&Ts nätverk i Sverige? Att det inte finns några spel är ju ren och skär idioti... och ovanpå det verkar artikelförfattaren inte kört nån iPhone själv utan refererar till vad andra säger.
SvaraPuh!