Tjänsterna som lockar i mobilen
Av: Yvonne Edenholm
Publicerad 17 december 2007 15:48
Enligt den brittiska mobiloperatören Orange exploderar användandet av mobilt data. I en undersökning avslöjar de vilka tjänster som lockar allra mest just nu.
Mobila datatjänster blir allt viktigare för den brittiska mobiloperatören Orange. De senaste nio månaderna stod de här tjänsterna för runt 22 procent av operatörens intäkter.
Det som lockar allra mest är att skickafotomeddelanden. Bara under augusti månad ökade skickandet av bilder med 37 procent. Bland annat har över en miljon foton laddats upp från mobiltelefoner till mobila fotoalbum under månaden.
Textmeddelandenär fortsatt populärt och har ökat med 25 procent med över en miljard meddelanden per månad.
Även intresset förmobil-tv är stort. Efterfrågan har varit så stark att intäkterna för tjänsten blivit nära dubbelt så stor som man hoppats.
Antaletmusiknedladdningarökar med 15 procent till runt 295.000 per månad.
Många mobilanvändare surfar bara runt på nätet via mobilen. Orange World som är Oranges mobila portal har 2,34 miljoner besökare varje månad.













Kommentarer