Så fungerar spionprogrammet. Grafik: Jonas Askergren, Foto: Mats Lewan

Så lätt spionerar din partner på dig

Lämna inte din mobil obevakad. Då riskerar du att få ett spionprogram installerat via ett minneskort. Det kan vara en företagsspion som vill lyssna av dig - eller din misstänksamma partner.

Håll koll på mobilen så att ingen kan smyga in ett minneskort med spionprogram i din mobil. Något känt fall där spionprogram installerats via mobilnätet finns inte.

Håll koll på mobilen så att ingen kan smyga in ett minneskort med spionprogram i din mobil. Något känt fall där spionprogram installerats via mobilnätet finns inte. Foto: Mats Lewan

Samu Konttinen, chef för mobilprodukter på F-Secure.

Samu Konttinen, chef för mobilprodukter på F-Secure.

Taggar

Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman. Klicka så får du se:

Det tar bara några minuter att installera ett spionprogram i mobilen. Programmet är helt osynligt, men det följer varje steg du tar, registrerar samtal och sms, och låter någon lyssna på allt du säger.

- Det räcker att du lämnar mobilen och går på toaletten för att någon ska hinna installera programmet, säger Samu Konttinen, chef för mobilprodukter på F-secure.

Helt osynligt
Spionprogrammet installeras från ett minneskort. Det blir genast helt osynligt.

- För en normal användare finns det i praktiken inget sätt att upptäcka programmet, säger Samu Konttinen.

Uppgifter om alla samtal och sms loggas sedan av programmet som med jämna mellanrum för över informationen till en server. Spionen når den via en webbsida. Om mobilen har gps loggas även dess geografiska position kontinuerligt.

Spionen kan lyssna på ditt samtal
Kusligast är kanske möjligheten att helt omärkligt lyssna genom mobilen.

Spionen ringer från ett visst nummer som programmet känner till och programmet svarar då innan mobilen hinner ringa, vibrera eller tända skärmen, varpå mobilen blir ett buggningsverktyg.

Det fungerar till och med under samtal - spionen ansluter sig då omärkligt i ett trepartssamtal. Det enda spåret är en rad i listan över besvarade samtal.

Flexispy är mest känt
Det finns i dagsläget mellan fem och tio program av den här typen.

Det mest kända är omkring två år gammalt och heter Flexispy A. Det fungerar på mobiler med operativsystemet Symbian.

Generellt fungerar programmen ännu bara på datorlika mobiler med öppna operativsystem, som Symbian och Windows Mobile, men sådana mobiler blir nu allt vanligare.

"Vanliga" mobiler med slutna operativsystem är fortfarande relativt säkra.

- Det finns ännu inga kända sätt att installera spionprogram på enklare mobiler, säger Samu Konttinen.

Och när det gäller de datorlika mobilerna krävs fortfarande att man får fysisk kontroll över mobilen för att installera programmet. Något känt fall där spionprogram installerats via mobilnätet finns enligt F-secure inte.

Rådet för att skydda sig är därför att alltid ha mobilen under uppsikt, och att ha trådlös teknik som wlan och bluetooth avstängd.

En annan risk som gäller alla gsm-mobiler, även de enklare, är att det nu finns billig teknik för att avlyssna mobilsamtalen på avstånd , trots att gsm-trafiken är krypterad. Tekniken fungerar inte för samtal i 3g-näten.

Fler artiklar av: Mats Lewan

Fakta Så avslöjar du spionen

Spionprogrammen är helt osynliga i mobilen.

Ett sätt att upptäcka dem är att starta ett helt nytt abonnemang, stoppa in det nya simkortet i mobilen och sedan ringa eller sms:a till det nya numret från en annan telefon. Man måste undvika att använda det nya numret för utgående trafik.

Om någon trafik för sms eller datauppkoppling senare ändå syns på räkningen finns det sannolikt ett dolt spionprogram som skickat information om inkomna samtal och sms.

För att ta bort spionprogrammet behövs ett antivirusprogram. Antivirusprogrammet kan också användas för att hitta spionprogram på mobilen.

Annons
Annons

Bloggar som länkar hit

Kommentarer

Senaste inlagd av Roy 30 december 2008 17:00 Sortera: Senaste överst

iPhone är bäst igen

Inget externt minneskort, så jag kan ju inte få nåt virus den vägen.

Anmäl

Genomskinliga minneskort?

Genomskinliga minneskort och nagel? Att det skall vara så svårt att använda photoshop...

Anmäl

Iphone

Men dom sluga hackerna kommer särket på något sätt att spionera på iphone, typ genom att hacka iphone låsta blåtand är ju ganska lätt... Men Iphone är ändå bäst!

Anmäl

Svar till Arne

I stället har du lite minne och kan klicka på en länk :D

Anmäl

Why

Taskigt. http://www.gratisgodis.se/?r=183318

Anmäl

chansen

kom igen hur stor kan den risken vara?

Anmäl

Jag är inte livrädd för det här.......

...eftersom omgivningen ändå hör vad folk pratar om när de springer fram med handsfree i örat. Risken att råka ut för det här är ju minimal.
Kom igen...är artikeln sponsrad av F-secure eller vad?

Anmäl

Enkelt löst i framtiden

Sätt minneskorten under batteriet så man måste stänga av mobilen om man behöver komma åt kortet.

Anmäl

stäng av mobilerna

När konfidentiell information diskuteras är det vår policy att kolla att alla mobiler är avstängda... själv har jag fått information som jag i efterhand kommit från sådan avlyssning... efteråt har jag tillämpat policyn att stänga av mobilen när jag gör något utanför kontoret...

Anmäl

Det finns många lösningar!

Det finns mobil "smycken" med lysande dioder då mobilen "ringer" dvs när en data trafik sker mellan mobilen och mobilmasten.. Vilket vill säga, så fort en radio trafik på GSM eller 3G bandet sätter i gång, så lyser lampan.... Själv har jag en penna som lyser så fort mobilen är "aktiv".

Mistänker man att mobilen är smittad med något så kan man alltid "återställa mobilen"... innan man gör det, kan man göra en säkerhetskopia på sin adressbok samt sms å dylikt som man vill behålla...

Anmäl

Svar till saida

Det är en smart lösning, eftersom man ändå ska stänga av mobilen, för att inte skada minneskortet. då dett ansluts.

Anmäl

Svar till Arne

Men du far det troligen nar du surfar pa en websida istallet.

Anmäl

Svar till saida

Det är en bra ide att ha dan påslagen för att undvika det.
men det finns mobiler(som min) som man kan ta ut batteriet på även om den är påslagen.

Anmäl

IPhone är visst kännslig

Det har visat sig att spionprogram tagit vägen från internet och värddatorn genom Itunes (IPhones programvara) till telefonen vid en synkning. Därmed är nog IPhone den känsligaste telefonen då den inte behöver vara fysiskt tillgänglig för avlyssnaren vid plantering av viruset.

Anmäl

De får skylla sig själva

Varför skulle någon lämna sin telefon obevakad? Låter folk sin plånbok ligga framme också?

Anmäl

Svar till Michael

Hej Olof,

Rubrukine lyder "Så lätt spionerar din partner på dig"

Vilket bör tolkas som att de personer du litar på kan spionera på dig. Jag lämnar min mobil på arbetsbordet hemma, vid datorn, obevakad... Å ja.. plånboken också för den delen...:=) Även när jag får gäster hem står plånboken samt mobilen på bordet jämnt..

Så det är frågan om, om någon skulle få för sig att göra något med mobilen.

I ett av mina gamla arbeten fick vi lämna mobilerna i arbetsrummet å inte ha det på oss vid patienterna(Psyket)... vilket kunde leda till att någon av arbetskamraterna lätt kunde göra något med mobilen... om dem skulle få för sig att göra något.

Anmäl

Svar till Rehber Bilgin

säkrast är CDMA telefonerna i 450 nätet. de stör ej heller lokalt i högtalare m.m.

Anmäl

Nyheter/IT & Telekom

Stor 3D-satsning 
på OS från Google

Stor 3D-satsning
på OS från Google

Google visar 3D-modeller av de olympiska arenorna i Goggle Earth.
Även gatubilderna från OS-staden Vancouver har fräschats upp.

IBM slår rekord med transistor i grafen

IBM slår rekord med transistor i grafen

En forskargrupp på IBM har lyckat klocka en grafentransistor i 100 gigahertz. En milstolpe på vägen mot framtida högpresterande kretsar, hävdar forskarna. (8 kommentarer)

Klockan som visar 
en sekunds fel på 
tre miljarder år

Klockan som visar
en sekunds fel på
tre miljarder år

Ett nytt atomur är dubbelt så exakt som tidigare klockor.
Det kan leda till mycket bättre GPS-tjänster. (6 kommentarer)

Nexus One har problem som måste lösas.

Här är numret till Googles
nya telefonsupport

Nu har Google dragit igång en egen kundtjänst via telefon, för den nya egna mobilen Nexus One. Från Sverige kan man ringa gratis.

Peter S Magnusson, forskaren som blev företagare - och miljonär.

Wind River köper svensk supersimulator

Det amerikanska programvaruföretaget Wind River, dotterbolag till Intel, köper svenska systemsimulatorn Simics och dess företag Virtutech för en hemlig summa. (5 kommentarer)

Lyssna på hur det låter i USA

Lyssna på hur
det låter i USA

Nu kan man lyssna på hur det låter i USA. En ny webbtjänst har samlat ljudinspelningar från olika platser som både kan avlyssnas och laddas ner.

Ericsson satsar allt på 4g i Barcelona.

Ericsson kör
4g på fem
olika modem
i Barcelona

Ericssons show i Barcelona nästa vecka handlar om fjärde generationens mobiltelefoni. Ericsson visar upp 4g-modem från fem olika tillverkare. (3 kommentarer)

Tänd ljuset med 
din tankekraft

Tänd ljuset med
din tankekraft

Bestäm färgen på belysningen vid Niagarafallen med dina egna tankar.
Det är ett evenemang vid vinter-OS i Vancouver. (10 kommentarer)

Webbkameran räddade vilsekommen isvandrare

Webbkamera räddade
isvandrare

En kvinna som tittade på en webbkamera såg nödsignaler från en man som irrat bort sig på havsisen.
Det räddade mannens liv. (3 kommentarer)

Svårknäckt kod

Låset som biltjuven inte knäcker

Låskoder som är så komplicerade att biltjuven ger upp finns som prototyp. Och problemen med sådana lås är lösta. (52 kommentarer)

EU-domstolen fällde Sverige för utebliven datalagring

EU-domstolen har fällt Sverige för att EU:s direktiv som datalagring inte införts som lag i tid. Justitieminister Beatrice Ask bedömer att ett lagförslag inte kan komma före valet. (17 kommentarer)

Största nanofabriken drar igång

Största nanofabriken
drar igång

Tyska Bayer har invigt en ny fabrik som kan tillverka 200 ton kolnanorör om året. Mest i världen enligt Bayer. (19 kommentarer)

Nya Windows plågas av batteriproblem

Den senaste versionen av Windows har visat sig ha ett svårt fel som drabbar batterierna i bärbara datorer. Microsoft felsöker, men hotas av en svår prestigeförlust. (37 kommentarer)

Voddler tar in 26 nya miljoner

Svenska Voddler – uppstickaren med film via internet – tar in 26 miljoner kronor från Eqvitec Technology Fund III. Dessutom får användarna två nya sätt att nå tjänsten. (5 kommentarer)

Google Earth visar rörliga livebilder

Google Earth visar
rörliga livebilder

Med hjälp av webbkameror kan nu Google Earth visa rörliga bilder från jorden i realtid.

Mobiljätten Symbian nu som öppen källkod

Symbian – världens dominerande operativsystem för datorlika mobiler – finns nu i sin helhet som öppen källkod. Därmed ökar Nokias favorit Symbian sina möjligheter att försvara sig mot Googles Android och Iphone OS. (2 kommentarer)

E.T. hör oss 
inte längre

E.T. hör oss
inte längre

Dagens teknik för att sända radio och tv gör att signalerna inte når ut i rymden.
Då kan inte främmande civilisationer hitta oss. (42 kommentarer)

Youtube sparkar igång IPv6

När Google kopplade på stöd för protokollet IPv6 i videotjänsten Youtube märktes det över hela internet. Det kan bli genomslaget för ersättaren till den dominerande IPv4-tekniken. (3 kommentarer)

Googles mobil får multitouch liksom Iphone

Google förser nu sin mobil Nexus One med möjligheten att styra med flera fingrar – multitouch – en av de mest välbekanta funktionerna hos Iphone. (8 kommentarer)

Hjälp Google med kundsupport för nya mobilen

Google har nu insett att det krävs organiserad kundsupport om man säljer prylar. I en annons söker Google en ansvarig för support på den egna mobilen Nexus One som började säljas efter nyår. (3 kommentarer)

Telias teknikchef: Läsplattan får fart på 4g

Telia Soneras teknikchef Lars Klasson tror att läsplattan blir en av de nya produkter som kommer att locka folk till 4g-näten. (2 kommentarer)

Enkät: Vilka möjligheter ser du med Ipad?

Flera tungviktare inom media-, telekom- och högskolevärlden ser stora möjligheter med Ipad. Ny Teknik frågade också om de vill ha en. (13 kommentarer)

De ordnar nödsamtal

De ordnar
nödsamtal

Dagen efter jordbävningen på Haiti var den pyttelilla frivilligorganisationen Telekom utan gränser på plats. Med små medel erbjuder den treminuterssamtal åt de drabbade.

klockmobil

Här är nya Dick Tracy-mobilen

LGs mobilklocka GD910 är en Dick Tracy-klocka som landat i verkligheten. Den är kul och välgjord, men tyvärr inte riktigt färdig. (3 kommentarer)

Applegrundaren Steve Jobs och hans senaste baby - Ipad. Klicka för större bild.

Wow vilken tavla, Apple

Förväntningarna var skyhöga när Steve Jobs presenterade Apples senaste skapelse i förra veckan. Frågan är nu om Ipad kan förändra världen eller bara är en förstorad Iphone som ingen vill ha. (20 kommentarer)

Skeptiker pekar på bristerna

De som är skeptiska till Apples Ipad pekar på en rad saker den inte har, från multitasking till kamera. (4 kommentarer)

3D-radar

3d-radar avslöjar
terroristen direkt

Ett radarsystem som på långt håll avslöjar om någon i en folkhop bär på en sprängladdning. Svenska forskare utvecklar ett nytt system som kan förenkla flygplatskontrollen. (19 kommentarer)

Haiti

Mobilföretagen
åker till Haiti

I ruinerna efter en katastrof räddar mobiltelefoner liv. Ericsson och de andra telekomföretagen rycker nu ut till Haiti för att ge räddningsarbetarna utrustningen som krävs. Landets egna nät är nästan helt utplånade.

Nu kan mobilen svara på två nummer

De som går omkring med två mobiler – en privat och en för jobbet – kan nu få in båda simkorten i en mobil. Och ha dem aktiva samtidigt. En ny dualsim-mobil kommer till Sverige i februari. (19 kommentarer)

Med söksystemet Hepkie kan fjällräddarna söka av ett området på 50x60 kilometer per timme och ha en precision i sökandet efter försvunna på så lite som 30cm.

Resqu får pengar till Hepkie

Företaget Resqu i Lund gör en nyemission och får därmed fem miljoner kronor i nytt kapital för att fortsätta utvecklingen av sitt räddningssystem Hepkie. (8 kommentarer)

Taggar

Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman. Klicka så får du se:

Alla taggar
Annons
Annons

Jobb 99 st

Annons
Information från företag

Ny Teknik Klipp

Tongoys - leksaken vuxna önskar fanns när de var små

Visa alla

Vill du synas med dina klipp här?
Kontakta Jens Ander 0736-257680 eller jens@clipsource.se


Teknik & IT

Ny Teknik i samarbete med Hi Media

Teknik & IT

Ny Teknik i samarbete med Hi Media
Annons