Därför måste Apple göra som Nokia

Nya Iphone måste bli billigare för att kunna slåss mot andra mobiler. Apple tvingas nu göra som Nokia och andra mobiltillverkare – ge operatörerna makten över prissättningen.

Iphone 3G

Iphone 3G

När nya Iphone snart börjar säljas har Apple rättat in sig i ledet. Steve Jobs tvingades ge upp de unika avtalen som gav Apple en andel av trafikintäkterna.

Anledningen är en enda. När Iphone nu ska ut i 70 länder och slåss på massmarknaden måste den bli billigare.

Iphone subventioneras
– Om Apple vill nå dem som funderar på att byta mobil, och inte bara dem som byter från Ipod till Iphone, så måste man anpassa sig till marknaden och ha ett konkurrenskraftigare pris, säger Carolina Milanesi, analysfirman Gartners expert på mobiltelefoner.

För att komma ner i pris tvingas Apple låta operatörerna subventionera Iphone, precis som de gör med andra mobiler. Att då fortsätta kräva en andel av operatörernas intäkter – en modell som inte ens Nokia uppnått – är ohållbart för Apple.

Dyra abonnemang
Och visst subventionerar operatörerna Iphone, men tar samtidigt rejält betalt för abonnemangen.

I Storbritannien får O2:s kunder modellen med åtta gigabytes minne gratis, om de binder sig i 18 månader för ett abonnemang som kostar omkring 530 kronor i månaden. Totalt 9 600 kronor.

Och tyska T-mobile säljer samma modell för en euro, med två års bindning till ett abonnemang med omkring 830 kronor i månadskostnad. Totalt 19 900 kronor.

Få ser till totalkostnad
Enligt Carolina Milanesi brukar den här modellen fungera eftersom få kunder ser till den totala kostnaden. Men det finns naturligtvis en gräns.

– Jag tror att Apple måste se upp med det här. För en kund som använder den mest som Ipod, synkad med datorn, blir en sådan kostnad oöverstiglig, säger hon.

Kärnfrågan är vad Apple egentligen tar för Iphone. Det vill säga, om operatörerna sätter de höga abonnemangspriserna för att tjäna maximalt på en extremt populär mobil, eller helt enkelt för att den kostar så mycket att köpa in.

En ungefärlig uppgift lär dyka upp så snart nya Iphone börjar säljas den 11 juli, när man kan plocka isär den och summera komponentkostnaden. Till dess handlar det om gissningar.

Chicken race
Telia, som ska sälja Iphone i Norden och Baltikum, uppger enligt tidningen Mac World att priser och och annan information kommer att kommuniceras i samband med lanseringen den 11 juli.

Jan Sjöberg, pressansvarig på Telia Soners säger dock till Nyteknik.se:

– Vi återkommer med priser och annan information, men när det blir är för tidigt att säga.

Möjligen är det frågan om ett ”chicken-race”.

Genom att vänta så länge som möjligt, och se hur de tyska och brittiska priserna tas emot, kan Telia få en bättre uppfattning om hur mycket man kan ta för en Iphone, utan att skrämma bort kunderna.

Fler artiklar av: Mats Lewan

Annons
Annons

Bloggar som länkar hit

Kommentarer

Senaste inlagd av j-man 26 juni 2008 11:50 Sortera: Senaste överst

Ofattbart att välja Telia!

Hur kan Apple vara så dumma att välja Telia som återförsäljare? Vill man inte ha ut sin produkt till så många som möjligt? Telia är ju den absolut dyraste och sämsta operatören i Sverige. Säg den operatör som har haft så stora avbrott i både telefoni och data som Telia, det finns ingen!

Anmäl

?

Har Jim någonsin provat att använda någonannan leverantör än Telia i vart avlånga land utanför städer?

Anmäl

Per?

Telia och Tele2 delar ju 3G nät.. GSM är ju ifs en annan sak.

Anmäl

Idioti

Jag tror att jag faller ut ur fönstret när jag hör om denna tegelsten.Det finns mycket mycket bättre mobiler på väg från andra tillverkare.Ett svineri av megamått.Aldrig jag skulle binda mig en sekund hos en Operatör för denna skitmobil och dess företag !

Anmäl

Testat en Iphone?

Sitter i Argentina där flera av mina polare köpte Iphones ifrån Usa någon månad efter första varianten kom. Är normalt sett anti-Apple och då speciellt MacOS (att inte anpassa det efter vad folk använder nämligen Windows och dess program är ju bara korkad, Linux med Ubuntu börjar lära sig däremot) och Ipod (hade bättre, billigare och mer utrymme på mina mp3-spelare som jag köpte långt innan Ipod ens var påtänkt, korkade amerikaner som hypar lågteknologi). Självklart så tyckte jag Iphonen var nytt skräp ifrån Apple innan jag hade kännt på den. På mobilsidan så har jag alltid varit missnöjd med alla dessa "smart"-phones. Olika HTC mobiler, Motorola A1000 (min första gps-nalle ;), Nokia N95 mm. Dock inga Ericssons eller SonyEricssons, de jag har testat har varit så slöa så numera går jag direkt förbi dem (finns det någon bra modell att rekommendera så säg till!). Var var jag? Jo, Iphone är den första avancerade telefonen jag förälskat mig i. Så enkel, så smart, så snabb och så nytänkande. Det var nästan som att sitta med min bärbara framför mig, behövde inte fundera hur jag skulle anpassa mig till telefonen som jag behövt tidigare. Synd bara att den var så teknisk efterbliven, men jag sa det att får den 3G och GPS också så ska jag ha en. Så jag hoppas att ni fått leka med en Iphone innan ni dissar den, dock kommer jag köpa en obunden och hacka den om det behövs. Tänkte ha min som fjärrkontroll (nej, använder inte IR om du blev fundersam), styra ljuset (hmm, funderar på om det går att få till att dimmern styrs med det inbyggda gyrot) och som hemtelefon också så ett par tusenlappar kan jag slänga ut.

Anmäl

Korkade kommentarer

Jim verkar vara en gnällig fjortis som inte har en aning om att det bara är Telia som har vettig täckning i Norrland, har ett EDGE-nät med bättre täckning än alla 3G-nät, och massor av surfzoner där man kan använda Wi-Fi.

Dajmen, om nån är en idiot så är det du! Du tycks inte fatta att iPhone är lika mycket dator som mobil, och då är den väldigt liten och lätt i sammanhanget. Sony Ericssons nya flaggskepp C905 som släpps i slutet av året väger t.ex. 3 gram mer än iPhone!

Anmäl

Re: Zup

Du är korkad, för du vart just så irriterad på dessa inlägg så att trycket i skallen vart så högt så att dina ögon flög iväg... oj oj du blev avkorkad.
\../~(>:<)-\../
ta det inte personligt

Anmäl

Dajmen har ingen aning

Dajmen, jag tror inte du har någon aning om vad du skriver om! Det du kallar skitmobil har redan ändrat spelreglerna om hur en mobil skall fungera. Att sen kalla Apple skitföretag visar tydligt din okunnighet. Apple är idag mer än dubbelt så mycket värt än Dell. Antar nästan att du livnär dig som Windowskonsulent och känner dig hotad och det hoppas jag verkligen!

Windows Mobile har funnits i 10 år och vad har man åstadkommet på den tiden? Mycket litet eftersom Apple så tydigt kan sätta dem på plats. Du och dina likar borde snart inse att med Apples försprång är at man håller i både programvaran och hårdvaran då kan man göra som Apple. HTC etc. förlitar sig på Microsofts programvara, inte smart. Därför kan du och dina likar se långt efter s.k. iPhone dödare dom finns bara som våta drömmar i Microsoft klanen.

Själv hade jag en HTC TyNT II i en månad, skulle vara det mest avanserade som företaget där jag arbetar kan hålla oss med. Jag lämnade tillbaka den och tog en vanlig lur istället. Att ha epost på luren var inte värt alla problemen. Windows Mobile kommer jag aldrig att skaffa och ser fram emot Apples lösning. Ingen av dem jag känner med iPhone använder MacOSX men efter att ha använt iPhone har jag hört flera säga att nästa dator kan bli en Mac.

Om du hade följt med lite bättre så hade du kanske visst att Apples andelar ökar. Ökning startade för ett par år sen p.g.a. iPoden och andelen är nu över 7%, visserligen ett gott stycke efter Microsoft som nu sliter med ett antikverat system som Vista inte klarade att lösa. Du får nog bara finna dig i att jobben som Windowskonsulent kommer att torka in, sakta men säkert. Kom ihåg att MacOSX är unix 3 certifiserat tillsammans med IBM och Sun. Om ett år ändras arkivsystemet till ZFS som gör att man kan adressera i TB i stället för som nu, 16 GB.

Anmäl

Bästa telefonen?

Kan bara hålla med Nisse och Macdriller.
Jag är ingen Applefantast, snarare tvärtom, har varit direkt motståndare. Men det ändrades den dag jag fick en iPhone i handen.
Iphone är ett fantastisk apparat. På alla sätt.
Apple är otroligt duktiga på att ramma rätt första gången.
Nokia och Sony Ericsson m.fl. har hållit på i åretal och har änddå missat så fatalt.
Jag har haft top-of-the line telefoner från de flesta stora tillverkare och det har bara varit illa fungerande telefoner.
Nu blir det snart byte, vilket jag ser oerhört mycket fram mot.

Anmäl

Mycket väsen för ingenting

Kan i sig hålla med Jim, att TELIAS nät har på sista tiden inte alls visat sig vara så bra. Och visst, TELIA är dyra. Men samtidigt har de som reagerat mot Jim också en poäng. TELIA har den bästa 2g och 2.5G täckningen. 3G är det inte lika bra med, då ligger de ganska lika med de övriga operatörerna. Sedan håller jag med Dajmen om att mobilen är ju faktiskt dålig om man ser till specsen. Sedan att den har ett innovativt interface som är lättanvänt må vara hänt och bra touch, så är det ingen Smartphone. Den ligger ju faktiskt någonstans mellan en dumbphone och en smartphone. Du kan i princip installera gadgets, alltså små lätta program. Inga riktiga program. Sedan må det vara hänt, att jag inte skulle bli ledsen om jag fick en gratis, för de priser som dyker upp, är på tok för högt för en mobil som inte ens ligger i närheten funktionsmässigt en NOKIA N95 8Gb black. Den ligger närmare ett kontantkortspris, tycker nog jag. EN cool leksak.

Anmäl

Hehe

Kritik mot Nokia ?
Nokia har sålt mer än 115 millioner telefoner under årets första kvartal. Globalt såldes det ~ 294 millioner.
Apple har som mål att nå 10 millioner sålda Iphone innan årets slut (bara N95 är såld i mer än 10 mil.). Hittills har man sålt totalt ~ 6 millioner av Iphone 1.0.. Iphone är bara en kul och snygg liten leksak.

Anmäl

Nyheter/IT & Telekom

25-årsjubileum 
för dotcom

25-årsjubileum
för "dotcom"

15 mars för 25 år sedan registrerades den första internetadressen under ".com". (2 kommentarer)

Google maps knäckte Wayfinder

Vodafone lägger ner sin satsning på navigeringstjänster, och därmed det svenska företaget Wayfinder. Gratistjänsterna Google Maps och Nokias Ovi Map blev för tuffa konkurrenter. (1 kommentar)

Upplev Paris i världens 
största panoramabild

Upplev Paris i världens
största panoramabild

En zoombar bild på webben sägs vara världens största hopsatta panoramabild. Den är på 26 gigapixel och visar utsikten över Paris. (5 kommentarer)

Hotet är en utmaning för KTH:s arbetsmiljöarbete

KTH måste stötta oroliga och förebygga nya risker. (2 kommentarer)

Kjell Lindgren

Dödshotet mot KTH
är avvärjt

Vid ett-tiden i natt grep polisen den person som hotat att ta med sig en pistol till KTH i Stockholm på måndagen och skjuta så många som möjligt. (25 kommentarer)

Ny King of Kong

Ny "King of Kong"

Det nya världsrekordet för arkadspelet Donkey Kong är 1 061 700 poäng. Kongkungen heter Hank Chien och är plastikkirurg, matematiker och datorutbildad. (3 kommentarer)

Följ skärmflygarnas färd längs 
Himalaya direkt på webben

Följ skärmflygarnas färd längs
Himalaya direkt på webben

Ett gäng äventyrare skärmflyger just nu längs hela Himalaya. Via Iphones sänder de sina positioner som visas på webbkartor.

Rustar mot pirater

Se upp pirater
- nu kommer Sjöbasis

Det har kostat nära 40 miljoner kronor och tagit tio år att utveckla. I dag invigs Kustbevakningens nya datorsystem Sjöbasis. Via det kommer en rad myndigheter dygnet runt i realtid att kunna övervaka fartygstrafiken runt Sverige. (25 kommentarer)

Nokia söker patent på självladdande mobiler

Nokia har sökt patent på en självladdande mobil som tar vara på rörelseenergin hos mobilens ägare, rapporterar tidningen The Times. (35 kommentarer)

Högprestanda i industridatorn

Högprestanda i industridatorn

Fyra nya industridatorer som kan utrustas med processorn Intel Core i7 lanseras av Siemens för användning i tuff miljö. (9 kommentarer)

Bygg om mobilen till 
en gitarrförstärkare

Mobilen blir en
gitarrförstärkare

Med ett nytt tillbehör är det bara att plugga in gitarren i sin Iphone. (4 kommentarer)

Klart alla i Sverige
ska ha telefon!

PTS ska ordna så att ett tiotal hushåll i Sverige som helt saknar telefoni ska få det. Det har regeringen bestämt. Samtidigt börjar Telia på prov att lägga ner det fasta telenätet. (39 kommentarer)

Kolla nyhetsflöden 
lite mer bildmässigt

Kolla nyhetsflöden
lite mer bildmässigt

Google vill göra nyhetsflöden på webben lite mer tilltalande. De mest populära texterna, illustrationerna och filmerna presenteras som ett bildspel. (1 kommentar)

Opera Mini 5 klar för Android

Operas lilla webbläsare Mini finns nu i senaste version för mobiler med Googles operativsystem Android. Ännu lyser den med sin frånvaro på Iphone. (1 kommentar)

Sonys nya spelkontroll är full med sensorer

Sonys nya spelkontroll
är full med sensorer

Playstation Move blir Sonys största satsning på spelkontroller som känner av rörelser i stället för knapptryckningar. Den fullpackad med sensorer och ska vara klar i slutet av året. (7 kommentarer)

Polisen får bugga till 2012

Det behövs mer tid för att analysera hur bra buggning är som metod när polisen ska klara ut brott. Det menar regeringen som i dag föreslår att lagen om hemlig rumsavlyssning förlängs till och med år 2012.

Kartan blir en 
äkta 3d-modell

Kartan blir en
äkta 3d-modell

Med 120 motordriva metallpinnar och en töjbar duk förvandlas 3d-filer till verkliga föremål. (8 kommentarer)

Snart lika snabbt i Stockholm som i Oslo

Nu kan även Ericsson leverera 4g-utrustning som når upp i 100 megabit per sekund. En dubblering mot tidigare. Därmed kan snart näten i Stockholm erbjuda samma fart som i Oslo. Och de här sex städerna får 4g i sommar.

Google: Appar + moln = sant

De som använder Googles nättjänst Google Apps ska nu få tillgång till en massa extraprogram på nya Google Apps Marketplace. De trendiga orden är "appar" – applikationer, och "molntjänst" – tjänster som körs i servrar på nätet.

Poken

Så ersätts visitkortet – del 1

Ny Teknik spanar in it-branschens nya försök att ersätta visitkorten. Först ut är Poken – en liten usb-pryl som man byter kontaktinfo med. (13 kommentarer)

Ephone i Högsta domstolen

Bredbandsoperatören Ephone slåss nu i Högsta domstolen för att slippa avslöja namnet på en abonnent. Samtidigt hoppas man att EU-domstolen ska ge besked om att den svenska Ipredlagen är olaglig. (2 kommentarer)

Cisco CRS-3

Internets hjärta blir
tre gånger snabbare

Cisco lanserade på tisdagen världens snabbaste router – den apparat som skyfflar all internettrafik åt rätt håll, och som är kärnan i Ciscos sortiment. Den nya värstingroutern är tolv gånger snabbare än närmsta konkurrent.

Charles Thacker

Persondatorns uppfinnare prisad

Charles Thacker, mannen bakom den moderna persondatorn och det lokala datanätet, har tilldelats årets Turingpris. Den förnäma utmärkelsen kallas ibland "Nobelpriset i datavetenskap" och prissumman är på 250 000 dollar. (13 kommentarer)

pekskärmen Imo Pivot Touch

Extraskärm överraskande bra

Ny Teknik testar smart usb-lösning som funkar utmärkt för bland annat myskvällar med Twitter. (5 kommentarer)

Direktsändning går på djupet

Skandinaviens första direktsändning av ett tv-program i 3d sker på fredag. Det är på samma gång ett tekniktest, utbildning, träning - och underhållning.

Här är Apples hemliga Iphone-avtal

Mer än 100.000 har accepterat det. Ändå har Apples avtal med programmerare av "appar" till Iphone varit hemligt. Till nu. Och det är ingen måtta på hur Apple styr och ställer med programmerarna. (15 kommentarer)

Jonas Lejon

Ny webbtjänst håller
koll på statliga utgifter

En ny svensk webbtjänst riktar ljuset mot svenska myndigheters utgifter, och på företag som fakturerar staten. En del information är gratis, och mot betalning kan man få utförliga listor över vad olika företag har fakturerat staten. (6 kommentarer)

Minikamera filmar i HD för sportfånar

Minikamera filmar
i HD för sportfånar

En liten videokamera som filmar i HD-kvalitet är specialgjord för tuffa utomhusmiljöer. (6 kommentarer)

Filmtjänsten Voddler uppe igen

Den svenska filmtjänsten Voddler som stängdes för någon vecka sedan efter ett angrepp på spelarprogrammet, är nu öppen igen med ny teknik. (6 kommentarer)

Nokia integrerar mobilen i bilen

Istället för att kolla gps-navigatorn på mobilens skärm ska mobilen driva en integrerad skärm i bilen. Detta och mer därtill tänker Nokia åstadkomma i samarbete med bilelektronikföretaget Alpine.

Taggar

Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman. Klicka så får du se:

Alla taggar
Annons
Annons

Jobb 118 st

Annons
Information från företag

Ny Teknik Klipp

Hur fungerar moderna solfångare?

Visa alla

Vill du synas med dina klipp här?
Kontakta Jens Ander 0736-257680 eller jens@clipsource.se


Teknik & IT

Ny Teknik i samarbete med Hi Media
Annons