Apple och Nokia i bråk om nya nano-kortet
Av: Lars Anders Karlberg
Publicerad 22 mars 2012 14:42
5 kommentarer
Apple och Nokia fajtas om hur den nya sim-kortstandarden nano-sim ska utformas. Också Google, som har köpt Motorolas patentportfölj, vill ha ett ord med i laget.
Nästa vecka ska det europeiska standardiserings-instiutet Etsi ta ställning till det nya sim-kortsformatet nano-sim, som utvecklats av det tyska företaget Giesecke & Devrient.
Det var Giesecke & Devrient som tog fram det allra första sim-kortet och sedan utvecklat det först till micro-sim och nu till nano-sim.
Apple använder sig av micro-sim i Iphone 4S och Nokia i nya Lumia.
Apple har ända sedan i höstas, när Giesecke & Devrient presenterade nano-sim på mässan Cartes & Identification i Paris, legat på för att gå över till nano-sim och göra det till ny standard.
Men konkurrenterna anar ugglor i mossen och misstänker att Apple vill lägga en patentmatta runt nano-kortet genom att bestämma hur det ska placeras i mobilen.
Apple använder sig i dag av en utdragbar ”låda” som dagens micro-sim-kort placeras.
Om Apples lösning blir standard för nano-sim skulle det innebära att andra tillverkare får ändra sina lösningar för hur sim-kortet ska föras in i mobilen.
Det är helt otänkbart för Apples konkurrenter att hamna i patentklorna på Apple.
Det är här som det kan bli bråk nästa vecka.
Dessutom kan det bli tvist om omröstningen i Etsi och hur rösterna ska räknas.
Apple har registrerat flera europeiska dotterbolag och skulle dessa få en röst var vinner Apple omröstningen.
Fakta Sim-kortet
SIM står för Subscriber Identity Module och är ett elektroniskt kort som sätts i en mobiltelefon eller ett modem och som identifierar ägaren var helst den befinner sig.
Det första sim-kortet var lika stort som ett kreditkort.
Men ganska snart krympte det i storlek till 25x15 millimeter och kallades för mini-sim.
Nästa steg nedåt i storlek blev micro-sim som bara är 15x12 millimeter.
Nu är nano-sim på gång med storleken 12x9 millimeter.
Det är 60 procent mindre än mini-sim och gör att mobiltillverkarna får mer plats för telefonelektronik och batterier.
Ny Teknik Jobb
-
Mjukvarutestare robotgräsklippare rekryteras för Husqvarna
-
Gruppchef Elkraft Göteborg/Varberg
-
Experienced business manager
-
Seniora IT- & SAP-konsulter
-
Uppdragsledare Telekom, Malmö
-
Erfaren Elektronikingenjör, Göteborg
-
Mjukvaruingenjörer robotgräsklippare rekryteras för Husqvarna
-
2 Electronics System Engineers
-
Project Business Relation Manager
-
Electronic System Engineer ATP




Kommentarer
Det går inte längre att kommentera denna artikel.
5 kommentarer Sortera: Äldsta överst