Här är Sony Ericssons genomskinliga mobil
Av: Mats Lewan
Publicerad 2 december 2009 12:23
14 kommentarer
Nya Xperia Pureness är en mobil man ser rakt igenom – enligt Sony Ericsson är det världens första med en genomskinlig lcd-skärm. Nu ska den säljas som designmobil i bland annat Stockholm, Paris, Moskva och Milano.
(UPPDATERAD 3 dec kl 09:50 med pris och videolänk).
Redan tidigare i höstas smygvisade Sony Ericsson designmobilen Xperia Pureness med genomskinlig lcd-skärm som man ser rakt igenom, men nu är det premiär på allvar.
Om ett par dagar börjar den säljas i några utvalda butiker i världen, bland annat på NK i Stockholm och La Rinascente i Milano.
Till sin funktion är det en relativt normal 3g-mobil med typiskt innehåll som mediaspelare, webbläsare, e-post, fm-radio och bluetooth. Dock saknar den kamera.
Designen är däremot extremt avskalad. Inte ens tangentbordet är synligt utan tänds endast vid beröring.
Mobilen säljs tillsammans med ett slags exklusiv allt-i-allo-tjänst, dygnet runt, som drivs av företaget Quintessentially.com.
- - - - -
Uppdaterat:I Sverige kostar Xperia Pureness 6999 kr inklusive ett år med allt-i-allo-tjänsten.
Här finns en video från mobilsajten Mobile Burnsom filmat när mobilen plockas upp mobilen ur förpackningen och sätts igång.













Kommentarer
14 kommentarer Sortera: Äldsta överst