Ovan: Se en fågelspindel vandra runt i en mörklagd modelljärnväg. Endast den högra delen av filmen är bildbehandlad. Nedan: Vänstra bilden visar ett obehandlat foto av Henrik Malm på nattlig promenad, i mittenbilden har kontrasten ökats, medan den högra är slutresultatet förbättrad med Nocturnal Visions teknik.
Mobilkameran ser som katten i natten
Av: Charlotta von Schultz
Publicerad 24 juni 2010 08:30
26 kommentarer
Låt pixlarna samarbeta på samma sätt som näthinnecellerna hos nattseende djur. Då kan mobilkameran ta fina bilder även i mörker.
Lundaföretaget Nocturnal Vision utvecklar algoritmer för bildbehandling som ger mörkerseende i videosekvenser på ett helt nytt sätt. Inspirationen kommer från nattaktiva djur som har ett bra färgseende även efter mörkrets inbrott.
Det nystartade bolaget hoppas att den patentsökta tekniken ska komma till användning i mobilkameror.
- Både Samsung och Sony Ericsson tycker att tekniken är väldigt intressant, säger Henrik Malm på Nocturnal Vision.
Han är liksom kollegan Magnus Oskarsson matematikforskare från Lunds universitet och medgrundare i bolaget. De har utvecklat de matematiska algoritmerna som bygger på forskning vid universitets Biologiska institution om nattdjurs mörkerseende. Det tropiska biet Megalopta Genalis till exempel.
Digitalkamerans pixlar behandlas på samma listiga sätt som de ljuskänsliga cellerna i biets öga samverkar. I mörkret kan biet addera signaler från flera celler för att få en ljusare bild, även om upplösningen blir lite sämre. Ett annat trick är att samla in ljus under längre tid i mörker, vilket ger en ljusstarkare bild, på bekostnad av förmågan att se rörelser. Precis som när man ökar slutartiden i en kamera. Det fiffiga är man hela tiden kan anpassa bildbehandlingen efter ljusförhållanden och rörelser i omgivningen.
- Tekniken är väldigt exakt och brusreduceringen är stark. Det gör att vi behåller föremåls kanter bra och att vi inte skapar rörelseoskärpa, säger Henrik Malm.
Nocturnal Vision som grundades i maj kom på tredjeplats i affärsplanstävlingen Venture Cup som avgjordes i början av juni. I förra veckan fick företaget 300 000 kronor i Vinnovas och Energimyndighetens Vinn Nu-program.












Kommentarer
Det går inte längre att kommentera denna artikel.
26 kommentarer Sortera: Äldsta överst