MattiasTyrberg
Han får din dator att förstå känslor
Av: Anders Thoresson
Publicerad 3 mars 2010 00:00
1 kommentar
Genom att härma den mänskliga hjärnan har Saplo utvecklat en teknik som analyserar text. Med den vill vd Mattias Tyrberg bland annat hjälpa företag att hålla koll på hur de beskrivs på nätet.
- Företag har länge ägnat sig åt mediebevakning för att hålla koll på vad som skrivs om dem. Men med tempot i sociala medier räcker det inte att få en rapport i månaden eller ens i veckan, säger Mattias Tyrberg.
Att hålla koll på vad traditionella tidningar skriver är tidsödande. Att följa med i bloggar och mikrobloggar är ännu tuffare.
Saplo har en teknik som automatiserar arbetet. Istället för att en människa läser texterna, gör en dator jobbet.
- En av våra produkter är en känsloanalys. Den kan till exempel användas för att avgöra om en produkt får bra eller dåligt betyg, eller om ett företag beskrivs som säkert eller osäkert.
Tio års forskning inom bland annat psykologi ligger bakom grundtekniken. När andra företag närmar sig textanalys från ett strikt lingvistiskt håll, genom att exempelvis ta ut satsdelar, har professor Sverker Sikströms arbete lagt grunden för ett annat angreppssätt.
- Vår teknik härmar hur hjärnan tar till sig text. I?stället för att titta på enskilda ord, om de är verb, subjekt och så vidare, jobbar vi på en högre nivå, där innehållet analyseras, säger Mattias Tyrberg.
Enligt honom är en av fördelarna med metoden att den är språkoberoende. Ska Saplos teknik anpassas till ett nytt språk behöver den tränas, men det kan vem som helst göra.
I några exempeltexter markeras vad som är namn på personer, platser, företag, och vad som är negativt och positivt.
- Men vi bygger inte upp en databas. I så fall skulle vi behöva gå igenom varje namn, varje positivt ord som finns på det språket. Det behövs inte med vår teknik. Dyker ett nytt personnamn upp förstår den att det är ett personnamn ändå.
Känsloanalysen är en av de tre produkter som Saplo börjat sälja. Att automatiskt märka upp platser, personer och företag i texter en annan. Den tekniken används bland annat på Sydsvenskans webbplats. Tidningen utnyttjar också Saplos tredje produkt, att kunna hitta texter med liknande innehåll.
- Vår teknik går att använda till mycket mer, men allt kommer vi inte att bygga själva. Vår plan är att öppna vår grundplattform för andra utvecklare, så att de kan bygga tjänster med vår teknik i botten, säger Mattias Tyrberg.
Fakta
Saplo
* Ort: Malmö.
* Startår: 2008.
* Antal anställda: Sex.
* Omsättning 2009: "Inte särskilt hög, har fokuserat på teknikutveckling, säljet ska komma igång i år."
* Riskkapital: 0 (1,3 miljoner i projektstöd
från Vinnova).
* Huvudägare: Grundarna Mattias Tyrberg och Sverker Sikström.











Kommentarer
1 kommentar