Så vill Google att du ska nätsnacka
Av: Anders Thoresson
Publicerad
25 november 2009 00:00
5 kommentarer
Senaste av Smurftapet 4 december 2009 15:15
Google Wave ska revolutionera hur vi kommunicerar på nätet. Testversionen som Ny Teknik provar visar att potentialen är hög. Men det är även tröskeln för att lära sig Wave.
En del e-post, lite chatt och drag lånade från wikis (webbsidor som kan redigeras av användare). Google Wave liknar inget annat nätbaserat kommunikationsverktyg.
En diskussion börjar med att en användare skapar en ny Wave och bjuder in de personer som ska vara med. Vill man att samtalet ska vara öppet för alla är det också möjligt. Sen är det bara att börja skriva.
Först påminner upplevelsen mycket om traditionella forum på nätet, där inlägg dyker upp i kronologisk ordning. Men efter en stund upptäcker man stora skillnader.
En av de mest omvälvande är när det börjar dyka upp text på ett annat ställe än där man själv skriver. Google Wave är nämligen ett realtidsverktyg, och allt en användare gör i en Wave kan de andra se i samma ögonblick, bokstav för bokstav.
En annan intressant funktion är att vem som helst kan redigera vilket inlägg som helst. Man "äger" alltså inte sin text på samma sätt som i chatt eller e-post. Det gör att Wave är användbart när flera personer tillsammans ska jobba fram ett textdokument.
Men vågorna kan inte bara innehålla ren text. Det är också möjligt att använda länkar, bilder, filer, kartor, omröstningar och andra tillägg i form av så kallade widgets. Dessutom finns möjligheter att exportera det färdiga innehållet till andra plattformar, som bloggar och intranät.
För användare som kommer sent in i en diskussion är playback-funktionen guld värd. Med den kan man spela upp vad som hänt i en Wave, från första inlägget fram till det senaste.
På sina håll har Google Wave utmålats som en konkurrent till Facebook och Twitter. Visserligen finns likheter med de tjänsterna, men Wave är inget socialt nätverk.
Det är istället som kommunikationsverktyg på företag och för arbetsgrupper som Wave har störst potential.
Den stora utmaningen för Google är att göra Wave så begripligt som möjligt. I dagsläget krävs det en ganska stor insats för att ta till sig tjänstens alla möjligheter och funktioner.
Fakta Google Wave
Plus
Kraftfullt kommunikationsverktyg.
Bra för arbetsgrupper.
Smart playback-funktion.
Minus
Hög inlärningströskel.
Ännu så länge få användare.
Kräver fortfarande en inbjudan.
Ny Teknik Jobb
- Expert Financial Management on Cost CO-Worker Technology AB
- Manager Analog ASIC DesignFingerprint Cards AB
- Senior System Architecture ExpertCO-Worker Technology AB
- Wafer and Product Test EngineerFingerprint Cards AB
- Testare inbyggda systemAtlas Copco Tools
- Audio research engineerDolby Sweden
- MätteknikerAtlas Copco Rock Drills AB
- Hydraulic Engineer Electrolux
- Production EngineerFingerprint Cards AB
- Communications System SpecialistTerranet AB
Nyheter/IT & Telekom
- CANopen styrning av....de flesta labbaggregat med 150W till 6kW uteffekt från Delta Elektronika är numera möjligt från Polyamp.
- Korrosionsfria växelmotorerHyCLEAN växelmotorer med enastående korrosionsbeständighet och tålighet mot kemisk/mekanisk påverkan
- Circuit board plotter for inhouse prototyping.LPKF ProtoMat är den idealiska fräsmaskinen för högpresterande,analoga, digitala, RFapplikationer.
- Gratis handbok i termografi !Boken tar upp det viktigaste vid värmefotografering. Teori - praktisk användning - tips m.m. >>
- PA, POM, PEHD, PP, PETP......är alla förkortningar på olika sorters konstruktionsplaster. Används till olika maskindelar.
- Flexmetall - en flexibel sträckmetallSträckmetall med variabel maska ifrån Häfla Bruk öppnar nya möjligheter beträffande design och funktion.
- Ny kombikylare MMC från KTR.En kombinerad kylare för olja, vatten och luft i samma enhet. Kombikylaren har sitt användningsområde särskilt i applikationer för mobil hydraulik.
- Biomedicinska patent.Vi har en bred kompetens på det medicinska området.
- Mitec Instrument.Vi levererar kompletta lösningar inom dataloggning och fjärrmätning.
- Ny prisvärd värmekamera, 19.950 sek.Kimo instrument lanserar Flir i5. Möjlighet att kostnadsfritt låna för utvärdering.
- Annonsera »
- Se alla annonser »
- NYTT OM BIOGASENS KLIMATNYTTA.Biogas från avfall ger 95% lägre utsläpp av växthusgas jämfört med bensin, visar forskning från LTH.
- Lär solenergiteknik!Ettårigt magisterprogram i solel, solvärme/pellets m.m. erbjuds av Högskolan Dalarna.
- Kundorientera på riktigt !Certifierad process- & verksamhetsutvecklare. Verksamhetsutveckling styrd av kundernas behov. Ny utbildning!
- Projektledaren i den agila processen. Seminarieserie i 5 delar - Start 29 mars.Behövs förarbete i agila projekt? Kommunicera lättrörliga krav. Kvalitet genom Lean - en projektledares perspektiv, Projektet är slut. Dags att hämta hem effekten, Agila projekt behöver också projektledas - fast på ett annat sätt.
- Läs mätteknik! Med utbildning i mätteknik får företaget jämnare kvalitet, bättre lönsamhet och nöjdare kunder.
- ADVETA TeknikutbildningarEl, elektronik, behörighet, BB2,BB1, AB, automation mm, Stockholm, Göteborg, Malmö Distans/lärarledd
- Lean Produktutveckling 7,5 hpNya kursstarter i vår på Chalmers Industrihögskola. Klicka här för mer information.
- Skog och träingenjörer får bra jobb !Utbildningen är unik i Sverige just nu med distansmöjligheter och bredden i utbildningen från skog till färdig produkt.
- Tekniska högskolan vid Linköpings universitet !Ny utbildning! Civilingenjör i medicinsk teknik.
- Utveckla nya produkter !Mekatronik suddar ut gränsen mellan maskin data och elektronik och skapar helt nya produkter.
- Utbilda dig inom LEAN Production!Kursen lär ut vad Lean innebär och vilka krav detta ställer på styrning och ledning av verksamheten.
- CAD Utbildning.Kurser i AutoCAD, Inventor, 3ds Max och SolidWorks till förmånliga priser.
- BiTA – ledande inom ITIL/ITSM/CobiT/MOF/ISO 20000Vi erbjuder kunskaps och kompetensutveckling som verkligen ger nytta och värde för deltagarna.
- Annonsera »










Kommentarer
Senaste inlagd av Smurftapet 4 december 2009 15:15 Sortera: Senaste överst
Dolda krav på hårdvara
Notera att Wave för att vara användbar kräver en egen skärm; det blir svårt att hålla koll på en våg samtidigt som man jobbar med annat på ex.vis en laptop eller på en vanlig dator utan extraskärm.
Svar till Major Kong
det är väl att ta i, du kollar ju bara när du har tid och vill jobba med vågen. det är ju inget chattprogram! Dessutom finns det en notifier man kan installera som talar om när det hänt ngt i ngn våg.
SvaraGoogle, M$ och Crapple
Ojoj, vad mycket information Google kommer att kunna ta igen med denna app. Börjar bli mer och mer som M$ och Crapple.
Svar till qwerty
Sant, Google börjar få sina händer på lite data...
SvaraMen ett av Googles mål med Wave är att sälja plattformen till företag, så företagen kan köra Wave på sina egna ntranät utan tillgång från utsidan.
Svar till qwerty
Fast tanken är alltså inte att Google måste äga allt data. Det är fritt fram för företagen att äga sina egna Wave-servrar, antingen genom att bygga en egen som uppfyller API:t, eller genom att köpa servermjukvaran från Google.
Svara