Kvinnor är nu flitigast på att blogga
Av: Tomas Carlsson
Publicerad
31 januari 2008 08:31
1 kommentar
Nu är den typiska svenska bloggaren en ung kvinna. För ett par år sedan var det en medelålders man. Det är mode, design och andra mjuka och kulturella ämnen som lockar kvinnorna.
Länkar
Hans Kullin, en av pionjärerna bland svenska bloggare med mediebloggen Media Culpa, har vid tre tillfällen sedan 2005 gjort en stor enkät bland svenska bloggare. Den senaste visar nu en total omsvängning.
Den kvinnliga andelen bloggare har på bara några år gått från 39 till 76 procent. Samtidigt har ålderna på bloggarna sjunkit kraftigt.
Unga i majoritet
I maj 2005 var 58 procent av bloggarna mellan 26 och 40 år; i huvudsak män
intresserade av it och medier. Idag är unga i majoritet; 64 procent är under
25 år.
– Det är lättheten att hantera ämnena som gör att utvecklingen är så här. I en blogg är det väldigt enkelt att länka till ett modeplagg och visa det man skriver om. Och så har bloggverktygen blivit mycket enklare att använda, säger Hans Kullin.
På dagarna jobbar han som informationschef på advokatbyrån Linklaters, och på fritiden skriver han på sin blogg om medier, med fokus på it-baserade sådana. Det är just den typen av blogg som blivit ovanligare när kvinnors bloggar börjat dominera.
Skriver varje dag
Aktiva bloggare är med i en rad andra typer av nätverk också. Majoriteten
skriver varje dag. Få skriver mer sällan än varje vecka.
Kullins privatundersökning består av strax över 800 bloggare som besvarat en enkät på nätet. Urvalet är gjort på ett sådant sätt att det sannolikt är de mest aktiva och passionerade bloggarna som har deltagit. Mediet är nytt och svårt att undersöka. Därför är det få som forskat på området.
Ny Teknik Jobb
- Senior Power Supply Engineer CO-Worker Technology AB
- Senior Software ArchitectTerranet AB
-
Avdelningschef Gas Control Design
- SystemutvecklareSEB
- Radioinspektör Post- och Telestyrelsen
-
Avdelningschef Usability Design
- Communications Software SpecialistTerranet AB
-
Mjukvaruutveckling
- Mechanical Engineer Electrolux
- IT-tekniker/DBAFOI
Nyheter/IT & Telekom
Annons
- Meister flödesprodukter hos Kübler Svenska AB.Nu kan vi erbjuda ett komplett program flödesvakter, flödesmätare och flödesindikatorer från Meister Stömungstechnik gmbh.
- Säkerhetslås för tuffa miljöer.Ett kraftigt och tåligt säkerhets och processlås som uppfyller högsta säkerhetskategorin för lås.
- SolidEngineer ABKostnadsfritt, Lärorikt, Socialt, Inspirerande! Vårens Nya seminarier: Maskintillverkning, Grön Design, Inredning & Design. Läs mer>>
- Ny prisvärd värmekamera, 19.950 sek.Kimo instrument lanserar Flir i5. Möjlighet att kostnadsfritt låna för utvärdering.
- Mitec Instrument.Vi levererar kompletta lösningar inom dataloggning och fjärrmätning.
- Skapa och utforska en komplett produkt digitalt. Autodesk ®Inventor® kan hjälpa dig att skapa och utforska en komplett produkt redan innan något tillverkats.
- Flexmetall - en flexibel sträckmetallSträckmetall med variabel maska ifrån Häfla Bruk öppnar nya möjligheter beträffande design och funktion.
- PA, POM, PEHD, PP, PETP......är alla förkortningar på olika sorters konstruktionsplaster. Används till olika maskindelar.
- Korrosionsfria växelmotorerHyCLEAN växelmotorer med enastående korrosionsbeständighet och tålighet mot kemisk/mekanisk påverkan
- Ny kombikylare MMC från KTR.En kombinerad kylare för olja, vatten och luft i samma enhet. Kombikylaren har sitt användningsområde särskilt i applikationer för mobil hydraulik.
- Annonsera »
- Se alla annonser »
- BiTA – ledande inom ITIL/ITSM/CobiT/MOF/ISO 20000Vi erbjuder kunskaps och kompetensutveckling som verkligen ger nytta och värde för deltagarna.
- Skog och träingenjörer får bra jobb !Utbildningen är unik i Sverige just nu med distansmöjligheter och bredden i utbildningen från skog till färdig produkt.
- CAD Utbildning.Kurser i AutoCAD, Inventor, 3ds Max och SolidWorks till förmånliga priser.
- Utbilda dig inom LEAN Production!Kursen lär ut vad Lean innebär och vilka krav detta ställer på styrning och ledning av verksamheten.
- Utveckla nya produkter !Mekatronik suddar ut gränsen mellan maskin data och elektronik och skapar helt nya produkter.
- Lär solenergiteknik!Ettårigt magisterprogram i solel, solvärme/pellets m.m. erbjuds av Högskolan Dalarna.
- Projektledaren i den agila processen. Seminarieserie i 5 delar - Start 29 mars.Behövs förarbete i agila projekt? Kommunicera lättrörliga krav. Kvalitet genom Lean - en projektledares perspektiv, Projektet är slut. Dags att hämta hem effekten, Agila projekt behöver också projektledas - fast på ett annat sätt.
- NYTT OM BIOGASENS KLIMATNYTTA.Biogas från avfall ger 95% lägre utsläpp av växthusgas jämfört med bensin, visar forskning från LTH.
- Kundorientera på riktigt !Certifierad process- & verksamhetsutvecklare. Verksamhetsutveckling styrd av kundernas behov. Ny utbildning!
- ADVETA TeknikutbildningarEl, elektronik, behörighet, BB2,BB1, AB, automation mm, Stockholm, Göteborg, Malmö Distans/lärarledd
- Läs mätteknik! Med utbildning i mätteknik får företaget jämnare kvalitet, bättre lönsamhet och nöjdare kunder.
- Tekniska högskolan vid Linköpings universitet !Ny utbildning! Civilingenjör i medicinsk teknik.
- Lean Produktutveckling 7,5 hpNya kursstarter i vår på Chalmers Industrihögskola. Klicka här för mer information.
- Annonsera »









Kommentarer
Senaste inlagd av
Lite sena
Ja, kvinnor tenderar ju att vara lite sena och hoppar ju på tåget när det redan har gått.