Skriv snyggt med Buzzword
Av: Tomas Carlsson
Publicerad
30 januari 2008 00:00
2 kommentarer
Senaste av Mikael 30 januari 2008 14:58
Nya Buzzword från Adobe är snyggast bland ordbehandlarna på webben. När det får svensk rättstavning blir det överlägset Googles ordbehandlare.
Med Buzzword går det att göra ett snyggt dokument med kontroll över marginaler, textflöde kring bilder, listor och hänvisningar eller fotnoter. Sådant saknas i Googles variant av ordbehandling i webbläsaren.
Utseendet hos Buzzword är läckert med en svart bakgrund runt det vita dokumentet, snygga grafiska ikoner för de glidande menyerna och en sidindelad rullningslist som gör det lätt att bläddra i stora dokument.
Den som använt en ordbehandlare tidigare kan utan träning komma igång. Med några väl valda menyalternativ göms en rad funktioner som man blir förvånad över att hitta i en förhandsversion, bland annat att det går att sätta in automatisk sidnumrering eller dokumentnamn.
Det går att bläddra sig tillbaka i ett dokuments tidigare versioner. Särskilt bra är detta när flera personer samarbetar kring samma dokument.
Kommentarsfunktionen är smart gjord. Vid utskrift hamnar nämligen en siffra i marginalen som hänvisar till de utskrivna kommentarerna på ett separat ark.
Bristerna i Buzzword är att svensk rättstavning saknas och att det bara kan räkna ord, inte tecken. Den engelska rättstavningen ska kompletteras med fler språk i framtiden, lovar Adobe. Googles ordebhandlare kan räkna tecken och har svensk rättstavning redan nu, men är fattigare på funktioner. Tomas Carlsson
Ny Teknik Jobb
- Test Engineer Electronics Esab AB
- SystemutvecklareSEB
- Senior Software ArchitectTerranet AB
- DatabasutvecklareAcademic Work AB
- Software DeveloperSt Jude Medical
- Driftiga utvecklingsingenjörerABB AB HR Center
-
System/ RF ingenjör
- MjukvaruingenjörHays
-
Development Engineer Lamination
-
Avdelningschef Gas Control Design
Nyheter/IT & Telekom
Annons
- SolidEngineer ABKostnadsfritt, Lärorikt, Socialt, Inspirerande! Vårens Nya seminarier: Maskintillverkning, Grön Design, Inredning & Design. Läs mer>>
- Missa inte årets seminarium! För Dig som vill veta mer om Industriell Datakommunikation, välkommen att anmäla dig till vårt kostnadsfria halvdagsseminarium.
- Skapa och utforska en komplett produkt digitalt. Autodesk ®Inventor® kan hjälpa dig att skapa och utforska en komplett produkt redan innan något tillverkats.
- PA, POM, PEHD, PP, PETP......är alla förkortningar på olika sorters konstruktionsplaster. Används till olika maskindelar.
- Mitec Instrument.Vi levererar kompletta lösningar inom dataloggning och fjärrmätning.
- Säkerhetslås för tuffa miljöer.Ett kraftigt och tåligt säkerhets och processlås som uppfyller högsta säkerhetskategorin för lås.
- Korrosionsfria växelmotorerHyCLEAN växelmotorer med enastående korrosionsbeständighet och tålighet mot kemisk/mekanisk påverkan
- Ny kombikylare MMC från KTR.En kombinerad kylare för olja, vatten och luft i samma enhet. Kombikylaren har sitt användningsområde särskilt i applikationer för mobil hydraulik.
- Biomedicinska patent.Vi har en bred kompetens på det medicinska området.
- Flexmetall - en flexibel sträckmetallSträckmetall med variabel maska ifrån Häfla Bruk öppnar nya möjligheter beträffande design och funktion.
- Annonsera »
- Se alla annonser »
- CAD Utbildning.Kurser i AutoCAD, Inventor, 3ds Max och SolidWorks till förmånliga priser.
- Utveckla nya produkter !Mekatronik suddar ut gränsen mellan maskin data och elektronik och skapar helt nya produkter.
- NYTT OM BIOGASENS KLIMATNYTTA.Biogas från avfall ger 95% lägre utsläpp av växthusgas jämfört med bensin, visar forskning från LTH.
- Lean Produktutveckling 7,5 hpNya kursstarter i vår på Chalmers Industrihögskola. Klicka här för mer information.
- Skog och träingenjörer får bra jobb !Utbildningen är unik i Sverige just nu med distansmöjligheter och bredden i utbildningen från skog till färdig produkt.
- Tekniska högskolan vid Linköpings universitet !Ny utbildning! Civilingenjör i medicinsk teknik.
- Läs mätteknik! Med utbildning i mätteknik får företaget jämnare kvalitet, bättre lönsamhet och nöjdare kunder.
- Kundorientera på riktigt !Certifierad process- & verksamhetsutvecklare. Verksamhetsutveckling styrd av kundernas behov. Ny utbildning!
- Lär solenergiteknik!Ettårigt magisterprogram i solel, solvärme/pellets m.m. erbjuds av Högskolan Dalarna.
- Utbilda dig inom LEAN Production!Kursen lär ut vad Lean innebär och vilka krav detta ställer på styrning och ledning av verksamheten.
- Projektledaren i den agila processen. Seminarieserie i 5 delar - Start 29 mars.Behövs förarbete i agila projekt? Kommunicera lättrörliga krav. Kvalitet genom Lean - en projektledares perspektiv, Projektet är slut. Dags att hämta hem effekten, Agila projekt behöver också projektledas - fast på ett annat sätt.
- ADVETA TeknikutbildningarEl, elektronik, behörighet, BB2,BB1, AB, automation mm, Stockholm, Göteborg, Malmö Distans/lärarledd
- BiTA – ledande inom ITIL/ITSM/CobiT/MOF/ISO 20000Vi erbjuder kunskaps och kompetensutveckling som verkligen ger nytta och värde för deltagarna.
- Annonsera »









Kommentarer
Senaste inlagd av Mikael 30 januari 2008 14:58 Sortera: Senaste överst
Antal tecken?!
För majoriteten av mänskiligheten...är räknare för antal tecken verkligen en fundamental funktion? Det är snarare så att det är en sådan funktion som alla ordbehandlare har och därför måste finnas med bara för att - inte för att det har något syfte. Jag (subjektivt förstås) kan komma på minst hundra funktioner som har större betydelse för målgruppen.
Vem räknar tecken?
Givetvis artikelförfattaren. Det är lustigt att tecken- och ordräknare alltid dyker upp bland uppskattade eller saknade funktioner i sådana här järmförelser. Anledningen måste vara att för den frilansande journalisten som skriver artikeln är det den viktigaste funktionen. Men det är det knappast för oss andra.