Ny fildelningsteknik ökar hastigheten
Av: Jan Melin
Publicerad 19 mars 2008 08:30
3 kommentarer
Med en ny teknik kan dagens fildelningtjänster göras snabbare och samtidigt minska belastningen på internet. Behovet av det är stort då fildelning börjar användas allt mer för "laglig" verksamhet.
Över hälften av all trafik på internet genereras av fildelningstjänster, så kallad "Peer-to-Peer", P2P.
Operatörerna har en kluven inställning till det. De enorma trafikmängderna kostar mycket pengar. Men samtidigt betalar kunderna mer pengar för att få större bandbredd just för att använda fildelningstjänsterna.
Men nu finns en ny teknik som gör dagens fildelningstjänster snabbare och samtidigt minskar nätbelastningen.
Tekniken heter "Proactive network Provider Partipicipation for P2P" med kortnamnet "P4P".
Fildelningsteknik går ut på att dela upp en stor fil i mindre bitar som distribueras till dem som vill ladda ner den stora filen. Sedan skyfflas filerna mellan alla nedladdares datorer tills de fått samtliga filfragment som kombineras ihop till den stora originalfilen.
Den som exempelvis laddar ner en film från Stockholm kan då få en del av videofilen från Kina, en annan från USA och en tredje från Australien och så vidare.
Med P4P-tekniken sker distributionen på ett mer "intelligent" sätt. Respektive operatör ser till att så mycket som möjligt av trafiken bara går i det egna nätet.
Men då krävs att olika operatörer samarbetar och delar med sig av sin trafikdata som ska används för att styra de olika fildelningsprogrammen, exempelvis Bittorrent.
Nätoperatörerna Verizon och Telefonica har testat P4P tillsammans med Yale University.
Preliminära resultat visar att belastningen i nätet halverades samtidigt som nedladdningshastigheterna blev upp till sex gånger snabbare, skriver New York Times.
I genomsnitt är det bara sex procent av Verizons fildelningstrafik som helt går i det egna nätet. När P4P testades blev motsvarande andel 58 procent, skriver Cnet.
Och det som alla operatörer strävar efter är att så mycket som möjligt av kundernas internettrafik går i det egna nätet. Då slipper de betala trafikavgifter till de konkurrerande operatörerna.
För att utveckla den nya tekniken har Verizon bildat "P4P Working Group" där flera företag samarbetar för att göra P4P till ett standardiserat protokoll.
Idag används fildelning främst för att distribuera piratkopierad film och musik.
Men då tekniken är effektiv och sparar mycket bandbredd har flera stora innehållsleverantörer börjat använda den för "laglig" verksamhet.
Norska tv-bolaget NRK erbjuder exempelvis nedladdning av en populär tv-serie via fildelningstekniken Bittorrent.
Det sänkte distributionskostnaden med 95 procent jämfört med om alla nedladdare enbart hade hämtat programmen från NRK:s egna servrar.
Det amerikanska tv-bolaget NBC använder också fildelning för att distribuera tv-program som "The Tonight Show" med Jay Leno i dvd-kvalitet, skriver AP.
Även brittiska BBC och franska tv-kanaler testar just nu olika fildelningsprotokoll för att minska kostnaderna när de erbjuder nedladdning av sina program.
I Holland har universitetet Inholland gått över till fildelning när de uppdaterar programvara i sina 6 500 datorer.
Nyligen skulle var och en av dessa datorer hämta hem 3,5 gigabyte data. Tidigare användes 24 servrar för liknande distributioner som tog fyra dygn. Med Bittorrent räckte det med fyra servrar som arbetade i fyra timmar, skriver Arstechnica.














Kommentarer
3 kommentarer Sortera: Äldsta överst