Minidatorn döljer kraft under skalet
Av: Ove Kaufeldt
Publicerad
30 september 2009 00:00
13 kommentarer
Senaste av Bertram från Alingsås 6 oktober 2009 15:02
Bara för att en dator är väldigt liten behöver den inte ha dålig prestanda. Det visar Asus med sin nya dubbelkärniga stationära Eee-dator.

Kompakt paket. Asus minidator tar liten plats och ger enkel åtkomst till dvd-brännare, minneskortläsare, usb-portar, mikrofon- och hörlursanslutning på framsidan.
Stationära datorer har rykte om sig att vara stora och otympliga. Men så behöver det inte vara längre. Om du inte behöver mycket datormuskler, varför inte satsa på ett väldigt litet alternativ som Asus nya Eee Box PC EB1501. Man kan likna den vid en minidator eller netbook, de populära små billiga bärbara datorerna. Ta bort 10-tumsskärmen och sätt in en dvd-brännare och du har en stationär motsvarighet.
Datorn är fysiskt sett minimal och utnyttjar mycket minidatorteknik. Den använder en Intel Atom-processor, men den här tillhör en ny generation som faktiskt har två kärnor, vilket gör den förvånansvärt kraftfull. Om du inte kör tunga program eller många program samtidigt räcker det långt. En sidoeffekt av att använda minidatorteknik är att datorn blir väldigt strömsnål, hela datorn drar inte mer än 65 watt jämfört med en vanlig stationär, som kan dra fem till tio gånger mer.
Datorn använder grafikkortstillverkaren Nvidias Ion-kretsar, och prestandatesterna ger smått imponerande resultat. Grafiken, i kombination med den inbyggda 5.1-ljudet och hdmi-porten, gör att den passar utmärkt att ansluta till tv:n för att titta på film och göra enklare datorärenden.
Men det är som smidig arbetsdator den verkligen kommer till sin rätt. Allting finns inbyggt, det är bara att ansluta mus och tangentbord, skärm och ström så har du allt du behöver. Totalt finns sex stycken usb 2.0-portar, och på baksidan finns en antenn till det trådlösa nätverket.
Eee Box PC EB1501 levereras med Windows 7 Home Premium, vilket är väldigt bra med tanke på vilka lågt ställda systemkrav operativsystemet har.
Om du inte behöver någon muskelmaskin för dina datorgöromål och tycker stationära är för stora och bärbara för opraktiska, då är det den här du ska ha på ditt skrivbord. Liten, tillräckligt kraftfull för att vara verkligt användbar. Samtidigt är priset i trakterna av vad en klumpig stationär med samma prestanda kostar.
Fakta Asus Eee Box PC EB1501
* Pris: 4.599 kronor.
* Processor: Intel Atom N330 dual core 1,6 GHz.
* Minne: 2 gigabyte.
* Hårddisk: 250 gigabyte.
* Grafik: Nvidia Ion.
* Mått: 193 x 193 x 39 millimeter.
* Vikt: 1,2 kilo.
* Strömförbrukning: 65 watt.
* Operativsystem: Windows 7 Home Premium.
VASST
* Formatet.
* Ljudnivån.
* Windows 7.
KASST
* Medföljande musen.
* Begränsade utbyggnadsmöjligheter.
* Vga-port.
Ny Teknik Jobb
Nyheter/IT & Telekom
- Kostar ditt system för mycket ?Ta då kontroll över kostnaderna igen. Läs Aberdeen Groups rapport som rankar affärssystemen.
- Ny prisvärd värmekamera, 23.500 krKimo instrument lanserar Flir i5. Möjlighet att kostnadsfritt låna för utvärdering.
- Gratis handbok i termografi !Boken tar upp det viktigaste vid värmefotografering. Teori - praktisk användning - tips m.m. >>
- Banverket väljer produkter från Westermo.Westermo fick förtroende att leverera vår helt nylanserade Ethernet Extender till världsunik järnvägsinstallation.
- Kabel och kabeltillbehör.Helukabel har ett brett sortiment av maskinkabel, specialkabel, genomföringar och mycket mer. Stort lager - korta leveranstider!
- Korrosionsfria växelmotorerHyCLEAN växelmotorer med enastående korrosionsbeständighet och tålighet mot kemisk/mekanisk påverkan
- FLÖDESVAKTER, -GIVARE OCH FLÖDESBEGRÄNSAREKübler Svenska AB presenterar ett nytt större program på sin nya hemsida.
- Lättare att välja oljekylare online. Med KTR`s urvalsprogram lägger du enkelt in dina parametrar och får direkt ett svar på vilken kylare som rekommenderas.
- Hur gammal kan enPolyamp DC/DC omvandlare bli? Frågan är om du ska renovera eller köpa en ny?
- Plastbussningar och andra detaljer.På Fluorcarbon tillverkar vi era plastdetaljer. Långa som korta serier samt prototyper.
- Annonsera »
- Se alla annonser »
- Skog och träingenjörer får bra jobb !Utbildningen är unik i Sverige just nu med distansmöjligheter och bredden i utbildningen från skog till färdig produkt.
- Utveckla nya produkter !Mekatronik suddar ut gränsen mellan maskin data och elektronik och skapar helt nya produkter.
- Lär dig CAD!Anmäl dig till vårens CADkurser nu! Välj bland AutoCAD, Inventor, 3ds MAX, SolidWorks m fl.
- BÄTTRE PROGNOS KAN SÄNKA ELPRISET.Genom att förutse vattentillgången kan elkraftsproduktion styras så att stora prisökningar undviks.
- ADVETA TeknikutbildningarEl, elektronik, behörighet, BB2,BB1, AB, automation mm, Stockholm, Göteborg, Malmö Distans/lärarledd
- Lär solenergiteknik!Ettårigt magisterprogram i solel, solvärme/pellets m.m. erbjuds av Högskolan Dalarna.
- Skräddarsydda utbildningar i arbetsmiljö......miljö och kvalitet för dig med egna ideer. Mainsys har verktygen att förverkliga dem.
- Kundorientera på riktigt !Certifierad process- & verksamhetsutvecklare. Verksamhetsutveckling styrd av kundernas behov. Ny utbildning!
- FRAMGÅNGSRIK SOM PROJEKTLEDARE.35 000 utbildade. Spjutspets som projektledare. Ett heltäckande utvecklingsprogram för framtidens projektledare. Läs mer om innehållet här:
- Utbildning för underhållstekniker.Av de 58 som klarat certifiering till underhållstekniker har 99% genomgått Idhammars utbildning.
- BiTA – utbildningar inom ITSM, ITIL, MOF och ISO 20000.BiTA erbjuder Sveriges bredaste kursutbud inom IT Service Management, ITIL, MOF och ISO/IEC 20000.
- Lean Produktutveckling 7,5 hpNy kursstart i januari på Chalmers Industrihögskola. Klicka här för mer information.
- Tekniska högskolan vid Linköpings universitet !Ny utbildning! Civilingenjör i medicinsk teknik.
- Annonsera »










Kommentarer
Senaste inlagd av Bertram från Alingsås 6 oktober 2009 15:02 Sortera: Senaste överst
Full HD?
Tror ni den klarar av att spela upp och skicka ut (till en TV) videofilmer i FULL HD format?
Svar till Hd freak
DubbelAtomen är över ett år gammal vilket i datorkretsar inte kan anses som ny utan snarare gammal.
SvaraSvar till Hd freak
Ja. Det är det som är grejen med burken. Ion-kretsarna...
SvaraLIten är den
och något mindre än Mac mini (2 GHz) men var är nyheten? Mac mini har väl funnits i minst fem år vid detta laget. Man tycks få både starkare processor (i alla fall högre frekvens) större hårddisk och bättre operativsystem.
Men visst är Windows 7 bättre än Vista (får man ju verkligen hoppas) säger jag som får kämpa med Vista på jobbet
Mac Mini med Windows
Det enda med den här datorn slår en Mac Mini med Windows (sitter på en sådan burk nu med XP, nästan ljudlös och funkar som en dröm) måste väl ändå vara priset och möjligen strömförbrukningen.. men om man inte är utfattig borde det inte ens vara någonting att fundera på.
När kommer den?
Var finns den att köpa - eller är den inte ute på marknaden ännu?
Systenkrav
"levereras med Windows 7 Home Premium, vilket är väldigt bra med tanke på vilka lågt ställda systemkrav operativsystemet har."
Detta stämmer väl egentligen bara jämfört med Vista. Ett OS som aldrig kommit till användning i dessa sammanhang.
Minidator är långt större än PC
PC är en variant av en mikrodator. En minidator är steget mellan en PC och en stordator. En minidator är med andra ord långt större och kraftfullare än en PC. En minidator är som en kraftfull jättePC som kan ha ett 100 tal användare med var sitt tangentbord och var sin skärm etc.
-
Det artikeln handlar om är en mini.laptop eller net-top. Inte en minidator.
Svar till Pär Törnell
Jag har också ofta retat mig på vissa skribenters obefintliga kunskaper i teknikhistoria.
SvaraTrots det tycker jag man får acceptera att ett egentligen ganska öppet begrepp som "minidator" används på nya sätt alteftersom datortekniken förfinas. PDP-11 och VAX är ju fortfarande 70/80-talens minidatorer och kan väl benämnas just så.
Svar till Henrik K.
så sant så.........apropå operativsystem så minns jag det i stort sett fullständigt skottsäkra VMS(?) på en VAX 780.
SvaraSvar till Digital
Ja, det var gänget bakom VMS (bla David Cutler) som M$ lyckades locka över för att utveckla kärnan i Windows NT/2000/XP/Vista/7. En delförklaring till varför Windows numera ter sig så mycket stabilare än ursprungliga win/dos gjorde.
SvaraSvar till Henrik K.
jag minns också avsomnade OS/2....stabilt som f....n och alldeles utmärkt i övrigt
SvaraEn minidator är:
IMB's PowerSystem är minidatorer. Priserna börjar på ca 50 000 kronor. Minidator betyder fortfarande minidator förutom hos just svenska journalister. Sub-Notebook heter på Engelska och INTE minicomputer.