Läckert, välfyllt
- och krångligt
Av: Tomas Carlsson
Publicerad
30 januari 2007 08:31
I dag blir Microsofts nya operativsystem Windows Vista tillgängligt för hemanvändare och småföretag. Ny Tekniks prov visar att flera nyheter gör det möjligt att arbeta på ett annat och bättre sätt än i Windows XP. Höga krav på datorn gör dock att många kommer att avvakta övergången till nästa datorbyte.
Pc-arbete har hittills inneburit ett evigt katalogiserande av dokument och e-post för att hitta i den växande faktabanken som byggs upp i en jobb-pc.
Den nya snabba sökfunktionen i Vista gör att rätt filer hittas snabbare än att bläddra sig fram bland mappar via utforskaren.
Med rätt inställningar för sökfunktionens indexering behöver man inte längre bry sig om var filer lagras, men det gäller att komma ihåg rätt nyckelord för det som sökes.
Den som inte lägger sina filer i mappar som Microsoft utsett till dokumentmappar, måste dock ändra i inställningarna för indexering. Det är dessutom nästan omöjligt att få en vettig indexering av filer som ligger på en dator i nätverket.
För sökning efter bilder eller filmer är nya Photo Gallery en lättnad. Vista är mycket bättre på mediefiler.
Höjd säkerhet mot trojaner
Den främsta säkerhetsförbättringen är att varje förändring av systemet kräver användarens godkännande, så kallad User Access Control.
Det hjälper inte att vara inloggad som administratör - programinstallation alstrar en varningsruta som måste bekräftas.
Tyvärr krävs inget lösenord, så som på en macdator. Det är bara de som gjort begränsade användarkonton i datorn som får upp ett krav om administratörslösen.
Många väljer för enkelheten att ha högsta rättighetsnivån. Även om trojaner och virus får det svårare, så skyddar det inte mot klångfingriga obehöriga, exempelvis barnen i familjen när jobbdatorn är hemma över kvällen. Ett lösenordskrav hade löst detta.
Även om datorn känns nästan lika säker som en mac, så rekommenderas antivirusprogram. Problemet är att antivirusföretagen ligger lite efter med sina Vistaversioner.
Ny Tekniks testdator har dock varit igång i över en månad utan att bli smittad av trojaner. Men då har den inte använts för e-post, vilket är en av de farligaste smittovägarna.
Svårt ställa in utgående brandvägg
Brandväggen i Vista klarar nu att kontrollera även utgående trafik, men är inställd på att bara skydda mot inkommande trafik.
Att ställa in dubbelriktat skydd är svårt. Det finns nämligen två inställningsverktyg och det mest avancerade verktyget är väl gömt och krångligt. Det är enbart till för mycket erfarna it-tekniker på storföretag.
Även om mycket har gjorts för att göra datorn enklare att använda är det fortfarande massor av inställningar som är svåra att hitta eller förstå. Det finns omfattande hjälptexter, men de är ofta inte tillräckligt konkreta och enkla för att icke-tekniker ska kunna förstå allt.
Företag som väljer att gå över till Vista måste räkna med några timmars utbildning per person. It-personalen måste också hantera över tusen nya inställningar för användargrupper i nätverket.
Fakta
i Windows Vista
Vasst
* Stora säkerhets förbättringar.
* Läckert utseende.
* Många nyttiga program.
Kasst
* Kräver mycket minne och snabb processor.
* Dyrt.
* Krångliga inställningar.
Ny Teknik Jobb
Nyheter/IT & Telekom
Lediga jobb
- Returbackshantering.Flexibla lösningar, från stapling, tvätt och sortering till palletering.
- AIRBOX Nyhet från Kaeser.En suverän produkt för de som snabbt önskar en oljefri kompressor i mindre format.
- Algblomning mäts direkt med doppsensor.Avslöja olämpliga alger och bakterier i vattnet på 15 sekunder...
- Upplev digitala prototyper med Autodesk Inventor.Med Autodesk ®Inventor® kan du minska kostnaderna för produktutveckling och snabbare introducera innovativa produkter på marknaden.
- KOMPLETT SORTIMENT ULTRALJUDS- NIVÅMÄTARE.Nivåmätning med ultraljud, en av tio mätprinciper i vårt sortiment för nivåkontroll av vätskor och fasta material.
- Spara dyr tryckluftEXAIR designade utrustning för renblåsning, torkning, kylning spar luft och sänker ljudnivån
- Kabel och kabeltillbehör.Helukabel har ett brett sortiment av maskinkabel, specialkabel, genomföringar och mycket mer. Stort lager - korta leveranstider!
- SolidEngineer ABSolidWorks 2010 är en oslagbar kombination av enkelhet, tydlighet och styrka vars enda syfte är att hjälpa dig designa bättre produkter.
- Ny prisvärd värmekamera, 23.500 krKimo instrument lanserar Flir i5. Möjlighet att kostnadsfritt låna för utvärdering.
- Gratis handbok i termografi !Boken tar upp det viktigaste vid värmefotografering. Teori - praktisk användning - tips m.m. >>
- Annonsera »
- Se alla annonser »
- Ny upptäckt om sporer ! Matförgiftad? Det kan bero på sporer. Nu har forskare i gjort ett genombrott i förståelsen av sporernas molekylära egenskaper.
- Lean Produktutveckling 7,5 hpNy kursstart i januari på Chalmers Industrihögskola. Klicka här för mer information.
- ADVETA TeknikutbildningarEl, elektronik, behörighet, BB2,BB1, AB, automation mm, Stockholm, Göteborg, Malmö Distans/lärarledd
- TRAIN IT – effektiv datautbildningHöj din kompetens i dina dagliga verktyg. Öka effektiviteten med anpassade mallar och lösningar.
- Lär solenergiteknik!Ettårigt magisterprogram i solel, solvärme/pellets m.m. erbjuds av Högskolan Dalarna.
- Samarbete ger effektivare utbildningar.Inlett samarbete mellan Mainsys AB och Hexagon Metrology Nordic ger dig smartare utbildningslösningar inom mätteknik !
- Utveckla nya produkter !Mekatronik suddar ut gränsen mellan maskin data och elektronik och skapar helt nya produkter.
- Ledarskap i teknikintensiva organisationer. En diplomerande utbildning för dig som har eller aspirerar på ledarrollen.
- Att leda och utveckla underhållet.Av de 66 som klarat certifiering till underhållsledare de senaste 5 åren har 43 genomgått vår kurs.
- BiTA – ledande inom ITIL/ITSM/CobiT/MOF/ISO 20000Vi erbjuder kunskaps och kompetensutveckling som verkligen ger nytta och värde för deltagarna.
- Annonsera »





