På torsdag landar Vista

Torsdagen den 30 november kommer Microsofts nya operativsystem Windows Vista och kontorspaketet Office 2007 till slut ut i verkligheten. Ny Teknik går igenom punkt för punkt.

Företagsanvändarna är de första som får möjlighet att köpa Windows Vista och Office 2007 efter åratal av utveckling och en rad förseningar. Privatpersoner får vänta till 30 januari.

Mycket av nyheterna handlar om de säkerhetsfunktioner som Vista är fullproppat med.

Många har sett detta som ett hot mot tillverkare av olika säkerhetsprogram, men hoppet för säkerhetsföretagen är inte ute.

Inget hot mot säkherhetsföretagen
Brandväggen, till exempel, är visserligen dubbelriktad men installeras så att den bara skyddar mot attacker utifrån och inte mot trojaners försök att ta sig ut.

Hackare gillar detta och räknar säkert med att många användare inte aktiverar det fulla skyddet. Det gör att andra brandväggstillverkare kan leva ett tag till.

Samma sak gäller antivirustillverkare, eftersom Vista bara rensar ut skadeprogram när de drabbat datorn. Kontinuerligt skydd kostar extra.

Bättre sökfunktion - som i Mac
En annan viktig nyhet i Vista är det kraftigt förbättrade söksystemet. Precis som i Mac-datorer går det nu att skriva några tecken och snabbt hitta den fil som söks.

Det kommer att förändra sättet att lagra filer på, eftersom det krävs färre undermappar och mindre struktur på hårddisken.

Det blir också lättare att navigera mellan fönster, eftersom minibilder av fönstren syns när muspekaren förs över dem i programlisten längst ned. Det går dessutom att bläddra snyggt mellan fönster med musens rullhjul.

Snabbare start
Efterlängtat är snabbare start av datorn, vilket Vista klarar med verktyget Superfetch som i förväg laddar in de program som används mest.

En annan intressant finess är Readyboost, som gör det möjligt att använda ett vanligt usb-minne som utökat internminne.


Outlook Express försvinner för e-posthantering, och ersätts av Windows Mail. Dessutom tillkommer en kalender som har inbyggd att-göra-lista.

Den föråldrade bildvisningen i Utforskaren ersätts med Photo Gallery som har både blädderalbum och bildredigering.

Office - nya program med gamla namn
Office 2007, som kommer samtidigt med Vista, innehåller helt nya versioner av Word, Excel och Powerpoint, och användare måste därför skaffa sig ny utbildning. Inlärningen kan dock gå relativt snabbt, eftersom programmet numera liknar formgivningsprogram med paletter.

En av de bästa nyheterna i Word är att statusraden kontinuerligt visar antalet tecken i en text. Efterlängtat är också vettiga formatmallar för att snabbt formge ett dokument.

Excel har en helt ny diagramskapare. För de mer avancerade användarna finns nu möjlighet att knyta kopior till ett original så att mottagaren alltid ser den mest aktuella informationen i sin kalkylkopia. Det kräver dock en särskild server för att kontrollera kopior över internet.

Powerpoint, Outlook och Publisher har inte lika distinkta förändringar som arbetshästarna Word och Excel.

Konverteringsprogram krävs
För andra gången i Microsoft Office historia görs en radikal förändring av filformaten. Det innebär att användare av gamla Word och Excel måste skaffa ett konverteringsprogram som gör om filer med det nya formatet till det gamla.

Å andra sidan går det nu med Office 2007 nu att spara allt arbete i konkurrenten Adobes pdf-format. Det blir bästa sättet att sprida dokument som inte mottagaren ska göra ändringar i.

Någon kommer kanske att sakna Frontpage, programmet för att göra webbsidor, som inte finns med längre. Det läggs ned och i stället säljs separat nya Sharepoint designer för de som har webbservern Sharepoint eller Expression Web för dem utan.

Av: Tomas Carlsson

Fakta

Windows Vista
* Operativsystem och programpaket.
* Tillverkare: Microsoft.
* Versioner: Home Basic, Home Premium, Business och Ultimate.
* Pris: 199 dollar och uppåt.

Office System 2007
* Paket med kontorsprogram.
* Tillverkare: Microsoft.
* Pris: 149 dollar och uppåt.
* Paketet innehåller:
Word - ordbehandling.
Excel - kalkylprogram.
Powerpoint - presentation.
Access - databas.
Publisher - formgivning.
Outlook - mejl och informationshantering.
Onenote - anteckningar.
Communicator - röst och ­textmeddelanden.
Groove - projektplattform. Infopath - formulärhantering.

Annons

Bloggar som länkar hit

Nyheter/IT & Telekom

Daniel Holback

"Teknik inget argument för nedläggning"

Ericsson använder "teknikutvecklingen" som argument för att Gävlefabriken läggs ner. - Det håller inte som argument, säger Daniel Holback, klubbordförande för Akademikerna. (18 kommentarer)

Nu söker Google i realtid – eller kanske inte än

Se vad som skrivits de senaste sekunderna om något. Det är en av de nya sökfunktioner Google lanserar i veckan. Men ännu verkar sökningen i realtid lite knackig.

Ericsson anställer
400 i Rumänien

Den rumänska operatören Romtelecom lägger över underhållet av sitt fasta nät på Ericsson. (4 kommentarer)

Gävle-fabriken
står stilla

Ericssons fabrik i Gävle står stilla, på initiativa av den lokala ledningen. Lokala facket stödjer idén. (6 kommentarer)

Ny mobil stoppar Facebook i fickan

Ny mobil stoppar Facebook i fickan

Skype. Twitter. Facebook. MSN. Med Inq Mini får man väldigt mycket internettelefon för pengarna. Ny Teknik har testat höstens uppstickare.

Blockberry - en solklar banditmobil som snyltar på kanadensiska Blueberry.

Banditmobiler slår mot kända märken

Försäljningen av illegala mobiler ökar dramatiskt, och hotar etablerade varumärken som Nokia och Sony Ericsson. De så kallade banditmobilerna blir dessutom alltmer avancerade. (29 kommentarer)

Tandläkare fick eget Facebook

Sociala nätverk kan göra medicinsk expertkunskap tillgänglig för fler läkare, och därmed leda till bättre vård för patienterna.Det är en av slutsatserna i en ny avhandling.

Han har framtiden för 4g i sina händer

Med 4g runt hörnet och ett enormt sug efter mobilt bredband ställs operatörerna inför ett dilemma: hur ska kapaciteten till basstationerna öka utan att kostnaden blir för hög? Lösningen kan vara teknik från Stockholmsföretaget Sivers IMA. (2 kommentarer)

FRA

Här stoppas FRA
från att spana fritt

Nya myndigheten Siun ska kontrollera FRAs signalspaning.
-Vi kan se allt som sker i samband med att FRA får tillgång till trafiken, säger Ulf Håkansson, kanslichef på Siun.

Telia: Vi hjälper inte till att spana

Trots att den 1 december passerats har FRA ännu inte kommit i gång med signalspaningen i kabel. Dessutom har operatörerna frågor kring hur de ska tolka vilka skyldigheter de har gentemot FRA. (2 kommentarer)

Obama fick svensk rymdresa

Paret Obama gjorde en virtuell resa till universums gräns i sin egen trädgård. En grafikmotor från Norrköping stod för tekniken. (2 kommentarer)

Kan du tänka dig att köpa en piratkopierad mobil?

Se resultatet
  • Ja 35%
  • Nej 56%
  • Kanske 9%
Rösta

Ericsson allt mindre svenskt

Andelen svenskar i Ericsson blir allt mindre. 2003 var 47 procent i koncernen svenskar. Nu är andelen under 22 procent. (8 kommentarer)

Hemligt när FRA
börjar spana

Allmänheten kommer inte att få reda på när FRA börjar signalspana i kabelvärlden. Svaret på frågan är nämligen belagt med kvalificerad hemligstämpel. (20 kommentarer)

Låtsaskillen Jean-François har killkväll.

Världen 2015 enligt Nokia

Kolla in Nokias film på Youtube som ger bolagets syn på hur mobilvärlden ser ut 2015. (9 kommentarer)

Carl Henric Svanberg, avgående vd för Ericsson.

Alla får gå
vid Ericsson
i Gävle

Ericsson varslar samtliga 856 personer i Gävle och 90 tjänstemän i Borås.
– Det är en tung dag för oss i dag, säger Carl-Henric Svanberg, VD för Ericsson. (33 kommentarer)

Panasonic styr mot grön energi

Elektronikkoncernen Panasonic ska minska verksamheten inom hemelektronik och satsa mer på produkter för grön energi.

Googla med 
kameramobilen

Googla med
kameramobilen

Ta en bild med mobilkameran och använd den för att googla. Det funkar för geografiska platser, böcker, dvd-omslag, tavlor och en massa andra produkter. (2 kommentarer)

Google lanserar 
egen ordbok

Google lanserar
egen ordbok

I Googles nya ordbok finns såväl förklaringar, uttal och synonymer som översättningar till 27 olika språk. (5 kommentarer)

Google vill höra din
röst i Köpenhamn

"Vi vill att också din röst hörs i debatten", skriver Googles pr-byrå. Google erbjuder därför folk att ge förslag och rösta på vilka frågor som bör ställas till världens klimatledare under en direktsänd utfrågning av tv-kanalen CNN. (15 kommentarer)

Ficklampan som inte bara lyser

Ficklampan som
inte bara lyser

Här är videokameran som knappast behöver extra belysning. Den är nämligen inbyggd i en ficklampa. (7 kommentarer)

Tangentbord för
Gmailfanatiker

De som skickar e-post med Gmail kan nu skaffa ett tangentbord för tjänstens snabbkommandon. (9 kommentarer)

Bygg Stockholm i 3D
för Google Earth

Bygg Stockholm i
3D för Google Earth

Nu finns Stockholm som en av de städer i Google Earth där det är mycket lätt att själv skapa 3D-modeller av stadens byggnader. (6 kommentarer)

Datorbatteri bakom
dödsbrand i Skåne

Branden i Staffanstorp för tre månader sedan, där fyra barn och deras mor dog, orsakades av ett överhettat batteri i en bärbar dator. (38 kommentarer)

Intel sätter 48 kärnor i en processor

Intel sätter 48 kärnor i en processor

Senaste monstret ur Intels experimentverkstad är en processor med 48 kärnor. Det är minst 12 persondatorer på ett enda processorchip, stort som ett frimärke. (55 kommentarer)

Här kan du spana in Nokias framtid

Här kan du spana in Nokias framtid

Kommer Nokia att tvingas hoppa i säng med ärkerivalen Google? Eller reduceras till att sälja lågprismobiler? Nyckeln till frågorna finns i framtiden för operativsystemet Symbian, som Nokia just visat upp. (8 kommentarer)

Energisnål tv ger bäst bild

Energisnålare tv-mottagare betyder inte sämre bild, det är slutsatsen av energimyndighetens nya tv-test. (11 kommentarer)

Cancerstudie: Mobilen frias från misstanke

Cancerstudie: Mobilen
frias från misstanke

Fingranskning av cancerstatistik fram till och med år 2003 visar inga tecken på att mobiler kan orsaka cancer i hjärnan hos vuxna. Det visar en ny studie som utförts av forskare i Norden. (36 kommentarer)

Fyra av tio lyser med mobilen

Fyra av tio fransmän använder mobiltelefonen även som ficklampa. Det visar en branschundersökning. (16 kommentarer)

Östersund

Hitta på gatan med 1 450 000 bilder

Söktjänsten hitta.se lanserar 20 nya städer i webbtjänsten Gatubild. Halmstad och Södertälje är två av städerna du numera kan vandra runt i virtuellt i nytagna panoramabilder. (3 kommentarer)

Taggar

Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman. Klicka så får du se:

Alla taggar
Annons
Annons
Information från företag

Ny Teknik Klipp

Björn Ranelid mobil på St Eriksplan

Visa alla
Annons

Teknik & IT

Ny Teknik i samarbete med Hi Media
Annons