KTH:s snyggaste superdator på museum
Av: Lars Anders Karlberg
Publicerad 30 augusti 2010 16:38
5 kommentarer
- Superdatorerna var mycket snyggare förr i tiden, säger Gert Svensson, nostalgisk projektledare på KTH:s superdatorcentrum PDC, som nu skänker den gamla Connection Machine 200 till Tekniska muséet.

Gert Svensson på KTH:s parallelldatorcentrum PDC och han vacka Connection Machine 200 som nu hamnar på Tekniska muséet.
I morgon tisdag fyller KTH:s superdatorcentrum PDC 20 år och det firar man med att inviga den nya superdatorn Cray XT6M.
Den nya superdatorn har en beräkningshastighet på 92 530 Gigaflops. Den gamla superdator som nu hamnar på museum klarade bara 5 Gigaflops.
- Men den gamla har varit till stor hjälp vid tuffa vetenskapliga beräkningar, säger Gert Svensson.
Han tycker i alla fall att den gamla är snyggare än den nya.
- Vår gamla Connection Machine 200, en uppgraderad Connection Machine 2, är designad med röda lysdioder, säger Gert Svensson stolt.
Och han tillägger:
- En senare version, Connection Machine 5, syntes faktiskt i filmen Jurassic Park, säger han.
Han påpekar att Parallelldatorcentrum faktiskt var tidigt ute att med parallellprocessorer.
- När vi startade 1990 hade vi en vision om att parallellprocessorer var framtiden för stordatorer. Många tyckte att vi var tokiga och vi fick krångla oss igenom en hel del, säger Gert Svensson.
- Det skulle då vara den traditionella modellen med allt kraftfullare processorer. Men det visade sig att vi hade rätt, säger han till KTH:s informationsavdelning som på måndagen skickade ut ett pressmeddelande om händelsen.
Fakta Så bra är Connecting Machine 200
Max beräkningshastighet 5 GigaFLOPS
1 Gigabyte primärminne
Hårdisk: RAID om 10 Gbyte
16 384 mycket enkla processorer
Fakta Så bra är Cray XT6m
Max beräkningshastighet 92 530 GigaFLOPS
1 Gigabyte primärminne 14 630 Gigabyte primärminne
Hårddisk: RAID om 300 000 Gigabyte
11 040 Processorkärnor












Kommentarer
5 kommentarer Sortera: Äldsta överst