Datorspel med levande figurer
Publicerad 24 januari 2008 11:21
1 kommentar
Fyra timmar tv-spel fast med levande människor i den riktiga världen. Nu avslutas EU:s mångmiljonprojekt med ett sista äventyr i Kista.
Live i bemärkelsen rollspel. Datorspel i vidare mening än bara interaktiv underhållning. Klassiskt teaterdrama och en fjärdedel brädspel. Fyra beståndsdelar som ger ledtrådar till vad EU:s forskningsprojekt IperG handlat om men knappast ett konkret svar.
Kort beskrivet har uppdraget varit att se hur nya spelformer kan utvecklas i framtiden i ett projekt som kostat sex miljoner euro och sysselsatt forskare under tre år i fem länder. Men det är inte bara programmerare och speltekniker som engagerats utan även konstnärer i olika discipliner. Och allt har inte varit abstrakt och grandiost, under de tre åren har även enklare mobilspel utvecklats men det som nu sätter punkt för projektet är något mycket större, och mycket mer komplext.
Spelet heter ”Interference”. Det utspelar sig i Kista och börjar med en grupp om åtta personer som i förväg inte vet vad som ska hända.
- Man kan säga att det handlar om ett mörkt, klassiskt familjedrama blandat med olika typer av interaktiva spel. Det är en berättelse om makt om kontroll där spelarnas eget handlande avgör slutet, säger spelets producent Emil Boss som varit med om att förbereda ”Interference” under fyra intensiva månader.
Filmen ”The Game” är en ganska bra jämförelse med hur spelet fungerar, hur en enskild människa utsätts för en följd av händelser, men med den självklara skillnaden att ”Interference” tar slut efter fyra timmar och att man garanterat inte vaknar i en grav i Mexico. Med hjälp av teknisk utrustning såsom GPS, mobiltelefon, dator och en och annan överraskande elektronisk manick följer man ledtrådar enligt spel-lingots glosa IRL (in real life), och på vägen kan man stöta på strategiskt placerade statister som ingår i handlingen.
- Det finns en berättelse som spelarna följer men beroende på hur man tar till sig ledtrådarna ändras också vägvalet, säger Emil Boss.
Han var även med förra året då en liknande ”föreställning” tog plats i Stockholm. Då pågick spelet under en hel månad. För de deltagare som ville 24 timmar om dygnet. De 30 spelarna hade tillgång till ett rum att sova i vid KTH:s nedlagda kärnreaktor, där de också hade kontakt med andeväsen via datorer där de själva övervakades via monitorer.
Framtida, kommersiella slutprodukter av dessa i mångt och mycket mystiska erfarenheter kan dock landa i något vardagligt och enkelt, tror Emil Boss.
- Mobilen kan till exempel bli en guide i en stadsvandring med ljud och videoklipp som aktiveras vid speciella platser.
Fakta Fakta Interference:
Spelas under tre tillfällen i Kista, 25 och 31 januari samt 1 och 2 februari. Spelet är öppet för allmänheten och plats som deltagare bokas genom www.interference.nu. Sätts även upp i Düsseldorf i februari.
Spelet är finansierat som en del av iPerG-projektet (integrated project on pervasive gaming) som finansieras av EU:s IST program FP6 och Vinnova.
Spelet har producerats av:
Interference game design: John Paul Bichard och Annika Waern Writer
Creative Director: John Paul Bichard
Technical director: Annika Waern
Producer: Emil Boss
Interference skådespelare: Matilda - Anna-Karin Linder, Catrina – Andie Nordgren, Kung – Karl Bergström
Interference game graphics: Johan Lindh
Masker av: Hamask
Inspelning och ljud: Jonas Söderberg
Gamecreator design och implementation: Staffan Jonsson, Daniel Sundström and Henrik Berggren
Runtime system: Karl-Petter Åkesson, Pär Hansson, and Olof Ståhl
Game scripting: Annika Waern and Richard Wezle
Hårdvaru design och implementation: Peter Ljungstrand
Website design och implementation: Urban Ninja and Staffan Jonsson
Interference Düsseldorf staging: Linda Breitlauch with students at MDH














Kommentarer
1 kommentar