Nya högtalare utan rörliga membran
Av: Jan Melin
Publicerad 20 november 2008 11:12
7 kommentarer
Med nanoteknik kan ett klädesplagg fungera som högtalare. Det är kinesiska forskare som utvecklat en högtalare utan rörliga delar.
Högtalare i form av en flagga vars vindfladder inte påverkar ljudet.
En A4-stor supertunn nanohögtalare helt utan rörliga delar.
En cylindrisk nanofolie sprider ljudet i alla riktningar.
Länkar
En helt ny högtalarteknik har utvecklats av kinesiska forskare vid universitet i Beijing.
Det märkliga är att högtalarna helt saknar rörliga delar. De har alltså ingen vibrerande komponent som sätter luften i dallring likt konventionella högtalare.
Det nya högtalarelementet är tillverkat av nanorör av kol som formats till en folie tunnare än ett papper.
När en audioförstärkare ansluts till folien fungerar den som en högtalare.
Men forskarna var osäkra på hur ljudet egentligen alstrades, skriver New Scientist.
När de undersökte med en laserbaserad vibrationsmätare upptäckte de att nanohögtalaren var helt statisk och inte rörde sig det minsta trots att den alstrade ljudvågor.
Så småningom upptäckte forskarna att nanofolien blixtsnabbt skiftade temperatur mellan 20 och 80 grader Celsius i takt med den oscillerande spänningen från förstärkaren.
Det var de snabba temperaturväxlingarna som fick luften kring nanohögtalaren att vibrera i takt med ljudet från förstärkaren.
Forskarna insåg att de återupptäckt ett fenomen som varit känt sedan slutet av 1800-talet.
Då byggde forskare en "termoakustisk" högtalare som döptes till Thermophone.
Den bestod av en metallplatta som bara kunde generera ett mycket svagt ljud.
Men nanohögtalarna kan generera ljud med hög volym. Det beror på att det krävs mycket mindre energi för att öka temperaturen på nanofolien än exempelvis på en platinaplatta.
Forskarna räknar med att ljudet från nanohögtalaren kan bli upp till 30 decibel starkare än från en metallfolie.
En fördel med de nya högtalarna är att de är oömma.
– Vanliga högtalare som genererar ljud via vibrationer i högtalarkonen fungerar inte om konen är trasig. Men högtalare av nanotuber vibrerar inte vilket gör att de ger ifrån sig ljud även om folien delvis är trasig, säger Kali Jiang, som är en av forskarna vid Tsibghuauniversitetet i Beijing, till New Scientist.
I några videor visar forskarna andra unika egenskap hos den nye högtalartekniken.
I en video sträcks och töjs högtalaren utan att ljudet förändras. I en annan video har högtalaren tagit form av en liten flagga vars vindfladder inte påverkar ljudet.
I ytterligare en video har nanofolien tänjts ut så mycket att den blivit genomskinlig och placerats på bildskärmen till en Ipod och spelar upp ljudet från en musikvideo.
"Det borde även vara möjligt att tillverka en sjungande och talande jacka med nanofolier", skriver forskarna i en rapport om sitt projekt.
Men för konsumentprodukter måste den varierande temperaturskillnaden i nanohögtalaren sänkas från 60 grader till bara några få grader, vilket forskarna tror är möjligt.















Kommentarer
7 kommentarer Sortera: Äldsta överst