Turbosurf på svenska snabbtågen
Av: Håkan Abrahamson
Publicerad 16 april 2009 15:07
19 kommentarer
Tre gånger högre surfhastighet ombord på X2000-tågen lovar SJ sedan man bytt ut de gamla 3G-modemen mot turbo-3G modem.
SJ är nu klar med sin uppgradering av internetförbindelsen på de svenska snabbtågen. Under vintern har gamla 3G och gprs-modem i tågen bytts ut mot de betydligt snabbare hspa-modemen, som ger nedladdningshastigheter på upp till 7,2 Mbit/s.
Dessutom har SJ ersatt den tidigare trådlösa förbindelsen mellan vagnarna och modemen med trådbundet ethernet. Det ökar fram för allt stabiliteten, berättar Johan Mägi, ansvarig för internet i tågen på SJ.
Den verkliga surfhastigheten kommer dock att variera beroende på var i landet tåget befinner sig. SJ har avtal med samtliga mobiloperatörer och modemen söker efter den för tillfället snabbaste förbindelsen utmed tågets färdrutt.
Kostnaden för internetuppkopplingen är inbakad i förstaklassbiljetten. Den som åker andra klass och vill surfa betalar 39 kr för en halvtimme















Kommentarer
19 kommentarer Sortera: Äldsta överst