Utredare kräver kaxigare Datainspektion

Skydd mot övervakning inskriven i grundlagen, förbud mot smygfilmning i privata miljöer och en starkare Datainspektion. Så vill en enhällig Integritetsskyddskommitté skydda svenska medborgare från allt mer övervakning.

Skydd för kränkningar av den personliga integriteten bör skrivas in i regeringsformen, Sveriges grundlag.

Det menar enhälligt de 12 ledamöterna i Integritetsskyddskommittén, som består av före detta och nuvarande ledamöter från alla riksdagspartier, samt ordföranden Olle Abrahamsson, rättschef i justitiedepartementet. Kommittén presenterade sitt slutbetänkande på en presskonferens i dag onsdag.

Även skydd mot övervakning och kartläggning bör skrivas in.

Om reglerna införs skulle det innebära att riksdagen tydligare än i dag måste ta hänsyn till den personliga integriteten när den stiftar nya lagar. Detta från den 1 januari 2011, då en ny grundlag kan börja gälla.

Reglerna kring skyddet för den personliga integriteten skulle också likställas andra grundlagsregler exempelvis de om skydd mot dödstraff, åsiktsregistrering och diskriminering.

Dessutom skulle en minoritet kunna rösta för att lagstiftning, som berör integritetsområdet, skulle kunna bli vilande i ett år.

Lagstiftning som den kommande om datalagring av teleuppgifter skulle därmed kunna skjutas upp i ett år.

Däremot påverkas inte den nu vilande och hett omdiskuterade signalspaningspropositionen som ger Försvarets radioanstalt, FRA, rätt att massavlyssna kommunikation inte bara i etern utan också i kablar och på internet.

Det viktigaste med de nya grundlagsreglerna är att riksdagen måste göra en bedömning om lagförslag som inskränker skyddet – är proportionerliga med tanke på ändamålet.

Annie Johansson, c, som suttit med i kommittén, säger så här om hur hon kan rösta för FRA-propositionen som innebär massavlyssning:

- Jag tillhör de som mest debatterat FRA-propositionen i riksdagen. Under behandlingen i riksdagen lyfte vi in ett batteri med åtgärder till skydd för enskildas integritet. De förslag som nu läggs fram kan jag stå för med mina integritetsglasögon.

Man vill också – i likhet med andra länder i Europa – införa förbud mot filmning och fotografering i smyg på privata platser eller miljöer.

-Särskilt kvinnor har drabbats av smygfilmning i känsliga situationer, utan att polis och domstol kunnat ingripa, säger Olle Abrahamsson.

Datainspektionen ska förstärkas och få större befogenhet att granska inskränkningar i skyddet för privatlivet och regeringen ska rapportera årligen till riksdagen om hur man jobbar med integritetsfrågorna, enligt förslaget.

Fler artiklar av: Monica Kleja

Annons
Annons

Bloggar som länkar hit

Kommentarer

Senaste inlagd av  

parodi på demokratins spelregler

Utredningen är överspelad och en parodi på demokratins spelregler, nästan i samma höga klass som Putin & Co tillämpar i Russia!

Hade ordföranden Olle Abrahamsson inte varit ryggradslös så hade han avgått i protest när regeringen tvingade igenom polisens och FRA:s buggningslagar. Men oj då, då hade han riskerat sin fina karriär, för att strid för våra grundlagar. Det kan man ju inte göra, den egna karriären och välbefinnandet är viktigare.

Det kommer inte att dröja länge innan dessa lagar börjar att användas mot politiska meningsmotståndare, historien upprepar sig.

Anmäl

Nyheter/IT & Telekom

Svensk mobil epost tar in 1,5 miljoner

Statliga Innovationsbron investerar 1,5 miljoner kronor i Linköpingsbolaget Visiarc. Därmed är det snart dags för lansering av Visiarcs tjänst för att effektivt hantera mobil epost med stora bilagor – Mobile Documents.

Videoplaza tar in 36 nya miljoner

Videoplaza som utvecklar teknik för reklam i webb-tv tar nu in 36 miljoner i nytt riskkapital.

Car2car effektivast för snålkörning

Car2car effektivast för snålkörning

Bilar som kommunicerar med varandra, med vägskyltar och med trafikljus kan bli de energisnålaste på vägarna. (3 kommentarer)

Tjyvknep när Viacom och Youtube möts i rätten

Mediajätten Viacom har stämt videotjänsten Youtube på sju miljarder för att olovligt ha lagt ut upphovsrättskyddade teveprogram. Nu slår Google tillbaka, med dokument som visar fula knep på båda sidor. (2 kommentarer)

Snabbkamera skannar 
boken blixtsnabbt

Kameran skannar
boken blixtsnabbt

Med en höghastighetskamera skannas en hel bok som snabbt bläddras igenom med tummen. Tekniken kan utvecklas för användning i mobiler. (8 kommentarer)

Rensa bort allt utom 
texten från webbsidan

Ta bort allt utom
texten från webben

Med ett enkelt verktyg kan webbsidor bli mer lättlästa. Det enda som blir kvar är texten. (3 kommentarer)

Årets IT-tjej vill ha IT-debatt

Utmärkelsen Årets IT-tjej gick även i år till en Chalmerist: Anne-Marie Liljekvist, 23. Hon älskar problemlösning och att upptäcka vilka möjligheter it skapar för människor. (1 kommentar)

Två på Tre fick kompetenspris

Två på Tre fick kompetenspris

Utmärkelsen Årets ung chef 2010 gick till Nicholas Högberg, vice vd på Tre. Företaget kammade också hem priset för hälsobefrämjande ledarskap, som gick till personaldirektören Katarina Berg.

Digital mellanformatskamera från Pentax

Digital mellanformatskamera från Pentax

Även Pentax digitaliserar sin mellanformatskamera. I vår kommer Pentax 645D med en bildsensor på 40 megapixel.

Så mycket kostar ett klick

Den växande efterfrågan på sökord trissar upp priserna. Populära sökord som "lån" kan kosta mer än 60 kronor per klick, avslöjar Dagens Media. (1 kommentar)

3d ger dubbelseende i Range Rover

3d ger dubbelseende i Range Rover

Gps-karta åt föraren, film åt passageraren. Nya Range Rover har en skärm som visar olika saker beroende på var i bilen du sitter. (6 kommentarer)

Läs Amazons böcker 
för Kindle i Mac

Läs Kindles böcker från Amazon i Mac

Amazon har nu släppt sin e-bokläsare Kindle som ett datorprogram för Macintosh.

Iphone

Tyck till om Iphone!

Vi vill höra vad du tycker om Iphone. Och varför. (26 kommentarer)

En halv miljon svenskar
har skaffat en Iphone

Nio procent av svenskar mellan 15 och 74 år har en Iphone. Gissa i vilken åldersgrupp den är vanligast? (23 kommentarer)

Anssi Vanjoki

Nokiachef om mobilvärlden 2015

Anssi Vanjoki, en av Nokias verkliga tungviktare, ger sin syn på var mobilvärlden är på väg de närmaste fem åren. Kartan blir viktigast av allt. (10 kommentarer)

Facebook gick om Google

Facebook har nu fler amerikanska besökare än Google. (4 kommentarer)

Kylskåpsmagneten 
som spelar in video

Kylskåpsmagneten
som spelar in video

Med en liten kylskåpsmagnet kan man spela in videor som påminner om att det är dags att fylla på ölförrådet. (1 kommentar)

Styr flygsimulatorn 
trådlöst med Iphone

Styr flygsimulatorn
trådlöst med Iphone

I flygsimulatorn Earthglider används Iphone som en trådlös 3d-joystick.
Flygplanets rörelser är helt synkade till hur mobilen vrids och vänds. (4 kommentarer)

Lugnet lägrar sig över KTH-campus sedan hotet om massakern är avvärjt.

KTH-mannen på fri fot

Sent på tisdagseftermiddagen släppte Göteborgspolisen den 33-årige student som hotat att skjuta ihjäl elever och lärare på Kungl Tekniska Högskolan i Stockholm.

Förläggare: Så förändrar läsplattorna skrivandet

Förläggare: Så förändrar läsplattorna skrivandet

Läsplattorna, som står inför sitt kommersiella genombrott, kommer att förändra vårt läsande. Men de kommer också att förändra skrivandet.
– Nya vägar för berättandet öppnar sig, säger Mattias Boström på Piratförlaget. Och han spår en renässans för novellen och följetongen.

Yubicos vd och grundare Stina Ehrensvärd och säkerhetsnyckeln Yubikey.

Hon har nyckeln till dina lösenord

Svenska Yubico har lösningen på den eviga kampen mellan lösenord som går att komma ihåg och lösenord som är säkra: Ett tangentbord stort som en minnespinne, med en enda knapp. (3 kommentarer)

Bump

Håll kontakten med ett knack

Två människor möts och knackar sina telefoner mot varandra. Så enkelt är det att byta visitkort med Bump. Tekniken ska dessutom bli en generell metod för säkra överföringar mellan bärbara apparater. (4 kommentarer)

Daniel Ek

Spotify gör Telia trendigt (igen)

Succén jämförs med Iphone och fler än musikföretagets vd, Daniel Ek, gnuggar händerna. (6 kommentarer)

Nytt nätaggregat tystar datorn

Nytt nätaggregat tystar datorn

Nätaggregat som utnyttjar energin effektivare än idag gör fläkten överflödig. 30 rysk - tyska aggregat testas i Konstanz. (43 kommentarer)

Fast Companies topplista på hemsidan.

Nokia borta från genilistan

För två år sedan placerade sig Nokia som nummer sju på listan över "Världens mest innovativa företag". I år kvalar mobiljätten inte ens in bland de 50 första. (5 kommentarer)

25-årsjubileum 
för dotcom

25-årsjubileum
för "dotcom"

15 mars för 25 år sedan registrerades den första internetadressen under ".com". (3 kommentarer)

Google maps knäckte Wayfinder

Vodafone lägger ner sin satsning på navigeringstjänster, och därmed det svenska företaget Wayfinder. Gratistjänsterna Google Maps och Nokias Ovi Map blev för tuffa konkurrenter. (3 kommentarer)

Upplev Paris i världens 
största panoramabild

Upplev Paris i världens
största panoramabild

En zoombar bild på webben sägs vara världens största hopsatta panoramabild. Den är på 26 gigapixel och visar utsikten över Paris. (8 kommentarer)

Hotet är en utmaning för KTH:s arbetsmiljöarbete

KTH måste stötta oroliga och förebygga nya risker. (2 kommentarer)

Kjell Lindgren

Dödshotet mot KTH
är avvärjt

Vid ett-tiden i natt grep polisen den person som hotat att ta med sig en pistol till KTH i Stockholm på måndagen och skjuta så många som möjligt. (27 kommentarer)

Annons

Taggar

Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman. Klicka så får du se:

Alla taggar
Annons
Annons

Jobb 140 st

Annons
Information från företag

Ny Teknik Klipp

Hur fungerar moderna solfångare?

Visa alla

Vill du synas med dina klipp här?
Kontakta Jens Ander 0736-257680 eller jens@clipsource.se


Annons

Teknik & IT

Ny Teknik i samarbete med Hi Media
Diskprotes kan rädda ryggen Slipp steloperation

Diskprotes kan
rädda ryggen

Niklas Winde Han är den nya filmens
biografmaskinist

Biopalatset styrs som en process i industrin

Annons