Ljudboksförlagen vann över Ephone

Det första Ipred-målet är avgjort. Solna tingsrätt beslutade idag att Ephone måste lämna ut uppgifterna till ljudboksförlagen.

Tingsrätten tycker att det finns sannolika skäl att personen bakom ett visst IP-nummer gjort intrång i upphovsrätten.

Det är en seger för ljudboksförlagen och advokaten Peter Danowsky som därmed ska få upplysningar om vem som har abonnemanget till den server där ljudböckerna fanns.

Läs hela artikeln i Affärsvärlden Affärsjuridik

Annons
Annons

Bloggar som länkar hit

Kommentarer

Senaste inlagd av gjhfhjfhjf 29 juni 2009 22:18 Sortera: Senaste överst

Antipiratbyråns dataintrång

Antipiratbyråns bevismaterial samlades in från en lösenordsskyddad server...hur går det med anklagelserna om dataintrång??

Anmäl

Ge upp!

Sluta rättfärdiga ert gratisätande med en massa svammel om integritet! Det piraterna gör är olagligt, orättvist och destruktivt. I vilken annan bransch som helst hade det här varit ett solklart fall av stöld (ja, stöld, det spelar ingen roll att originalet finns kvar).

Anmäl

Svar till Björn

Ofattbart aningslös kommentar.

Svara
Anmäl

Svar till Björn

En lösenordsskyddad FTP-server som man olagligt/olovligt tagit sig in i för att sedan avslöja ett annat brott som liknar att jag tillverkat samma patentskyddade insprutning på min egna gräsklippartraktor utan att sälja vidare och tjäna pengar på den tjuvade lösningen till 3;e part.

När blev brottsprovokation lagligt i sverige rent generellt? Aldrig va´?

Hemfridsbrott dessutom.. herregud för lite kopierad och ej stulen digitaliserad info.

Varje termin kopieras det hejvilt hela böcker och stycken ur böcker och studiematriel olagligt av svenska lärarkåren som kostar skolorna mer pengar i kopierade papper än vad lagligt inköpta böcker allteftersom skulle ha kostat och ERSATT förlag samt författare,... vad säger du om det BJÖRN???

Svara
Anmäl

Svar till Kalle

Varför argumenterar du inte för din åsikt? Otroligt korkat inlägg du lade in.

Svara
Anmäl

Svar till Björn

Att rättfärdiga att begå ett brott för att bevisa ett annat håller inte.
Det måste du inse själv.
Tänk om volkswagen som byggde din folkvagn skulle montera in spionkameror i din bil och vid nästa service laddas filmerna ner som bevisar du minsann kört för fort då och då och du körde utan bilbälte den dagen och månaden efter hade du minsann en person för mycket i baksätet när du skjutsade en person som fått motorstopp på en skogsbilväg 3 mil ut i skogen när du skjutsade honom till närmaste mack för en bensindunk!

Svara
Anmäl

Svar till PE

Dito

Svara
Anmäl

Svar till Jon A.

Tänk om si och tänk om så. Det handlar väl om att ska den som skapar digital material kunna leva på det eller ska det ses som en tillgång som vem som helst ska få göra vad dom vill med?

Svara
Anmäl

Svar till Sitting Bull

Insiktsfullt, det handlar precis om det.

Och det lutar mot ditt andra alternativ enligt allmänhetens uppfattning. Som tur är behöver man inte välja. Om man sköter det hela rätt kan säkerligen flertalet som lever på det idag, där vem som helst i stort sett får göra vad de vill och har fått det i snart tio år, även kunna göra det i framtiden. Utan att för den sakens skull behöva sätta en absurd kontrollapparat på plats, så att vem som helst kan fortsätta att göra vad de vill.

Om nu någon tror att detta är en kamp om artisters rättigheter tar de fel. Det handlar om att bolagen ser att det finns en reell risk att artisterna går direkt mot konsumenterna utan mellanled; Det finns en risk att den kompetens som krävs köps upp av artisterna direkt utan mellanled. Vore jag ett mellanled skulle jag vara väldigt rädd.
Alla undersökningar visar på att inkomsterna för mediekonsumtion har ökat oavbrutet under modern tid. Problemet för bolagen är att de ser en framtid där de inkomsterna inte hamnar i deras fickor.

Svara
Anmäl

Svar till Sitting Bull

Det finns efterfrågan och det är bristen på modern form av digital tillgång till medierna och tjänserna.

Vad är problemet?
De här svenska författarna utom en handfull tjänar zip nada och gjorde det också innan "den olagliga fildelningseran som började för drygt 10-talet år sedan och fanns innan men då med hjälp av kopieringsmaskiner och än i dag och kassettband och videoband et.c.
Varför inte tillhandahålla all film och musik som NÅGONSIN är till för allmänheten genom att hos internetleverantörerna tillhandahålla allt mot en hundring/månad/internet-abb.
Resultat:
* Belastningen över internet minskar drastiskt nationellt.
* Rätt artist/författare/skiv-film-bolag får betalt efter ANTAL FAKTISKA nedladdningar
* All musik/film/media tillgänglig, är den det idag? NEJ!
* All media i valfri kvalitet från oförstörd CD/HDCD/Bluray till klen mp3 i olika bitrates beroende på önskemål av kund.
* Slut på jagande och hemfridsbrott på människor som kanske är oskyldiga för att någon snikat in sig på deras trådlösa internetanslutning.
* Bekvämligheten av att kunna sitta i hembiofotöljen och kunna se vilken film som helst när som helst lagligt i bästa kvalitet.

Problemet är att för många förlegade isblocksförsäljare som inte vill följa utveckingen kan bli utan jobb (hemska tanke). Och stora mediabolag som inte följt resten av världen vad gäller effektiviseringar.
Ta t.ex en vanlig processor som sitter i en dator. Den är tillverkad med extrem noggrannhet och i super-rena rum och så fort en serie tillverkats måste en ny utvecklas ännu noggrannare och bättre och kostar mindre och mindre allt eftersom...
Snacka om skyddad verkstad, politiker och kunderna hjärntvättas och lobbas till leda.
Blir otroligt irriterad att jag som betalande kund blir matad med antipiratpropaganda varje gång jag spelar upp filmerna jag köpt. Varför ska jag terroriseras, jag har ju köpt mina filmer??!!!!

Svara
Anmäl

Svar till Sitting Bull

sen när hörde vi om en artist eller författare som tvingades gå ur hus och hem för att ans eller hennes verk blev kopierade?? Aldrig, eller hur?

Svara
Anmäl

Svar till Sitting Bull

Mediabranchen i allmänhet och skivbolagen i synnerhet har skjutit sig själva rejält i foten med en prissättning som inte har någon relevans i verkligheten. Hade en CD stannat vid 40-50:- så hade en stor del av incitamenten för kopiering saknats och inte utgjort katalysator i utvecklingen av modern fildelningsteknik. Men nu är det försent. He-he....

Svara
Anmäl

Svar till Björn

Hur FAN kan man stjäla kultur???
Kultur är något som alla har rätt till!

Svara
Anmäl

Svar till Emil

Och nåt som alla är en del av.

Svara
Anmäl

Svar till Björn

Upphovsmännen har också stulit i sådana fall, all kultur baseras på tidigare kultur.

Svara
Anmäl

Dåså, inget får vara personligt längre!

Det var synd, ska komma ihåg att lämna min framdörr öppen ifall vem som helst skulle få för sig att jag möjligtvis har nåt jag borde inte ha. Ska också göra en backup på allt personligt jag har på min dator åtkomligt på internet så dem slippa 'hacka' förbi brandväggar etc som är där för att skydda min integritet.
Men när vi ända håller på, öppna säpos alla filer och information till större företag som har råd med advokater för att se om dem gjort nåt fel.

Jag vet inte vad jag ska skriva för jag är så rosenrasande på det rent av idiotiska beslut så jag blir, jag vet inte vad????

Ner med denna ***** politik, undersök politikernas privatliv med en lus kam på samma sätt dem undersöker våra och se hur länge denna idiotiska rättfärdighets håller!!!

Anmäl

Nu är det fritt fram att ta lagen i egna händer!

Så om jag misstänker att någon har stulit något från mig, t.ex. min mobil.
Så har jag rätt att bryta mig in hos honom och ta tillbaka mobilen?
Märkligt men det verkar ju vara den nya tolkningen av lagen att det är fritt fram för privatpoliser att använda vilka metorder som helst.
Fast med tanke på hur värdelösa poliserna är när det gäller vardagsbrott som begås mot vanliga Svensson, t.ex. inbrottl, misshandel eller stöld så kanske det här är en positiv utveckling på lagen.
Fast jag har ju fortfande svårt att förstå hur en grov misshandel eller dråp ger lägre straff än lite fildelning?
Men jag antar att lagen inte är lika för alla!

Anmäl

Svar till Daniel

Det är ganska enkelt egentligen. Ifall du har mycket pengar så kan du köpa polis, åklagare och domare och sen kan du bryta mot vilken lag du vill utan att riskera påföljd.

Ifall du inte har några pengar så spelar det ingen roll ifall du är oskyldig eller inte, så har det varit i alla tider och någon ändring syns icke på horisonten.

Svara
Anmäl

Svar till Henri

Jag har nog varit lite svenskt blåögd, som trott att lagen varit lika för alla.
Men inser nu att Sverige är precis lika korrumperat som övriga världen om inte mer.
Med tanke på att en vanlig svensk medborgare aldrig kan få rätt mot den svenska staten(som är ofelbar vad det verkar).

Svara
Anmäl

Svar till Henri

Och om du har pengar så kan du dessutom köpa rättigheterna till en ljudbok och stämma folk som lyssnar på den 70 år efter den som spelat in ljudboken är död

Svara
Anmäl

Kan ni förstå...

Att i denna sjuka värld går det att stjäla kultur och vetenskap. Det går att sälja vetenskap och kunskap. Detta gynnar INTE samhället!
---Information är till för att delas, inte ägas! Jag kräver att rätten till kultur och vetenskap ska ingå i de mänskliga rättigheterna.

Anmäl

Svar till Emil

Glöm inte bort att det även går att ta patent på en bit DNA, eller art bara genom upptänkten om att den finns. Alltså äga liv helt enkelt, genom att hitta det först och paxa det.

Svara
Anmäl

Nyheter/IT & Telekom

Rensa bort allt utom 
texten från webbsidan

Ta bort allt utom
texten från webben

Med ett enkelt verktyg kan webbsidor bli mer lättlästa. Det enda som blir kvar är texten.

Årets IT-tjej vill ha IT-debatt

Utmärkelsen Årets IT-tjej gick även i år till en Chalmerist: Anne-Marie Liljekvist, 23. Hon älskar problemlösning och att upptäcka vilka möjligheter it skapar för människor. (1 kommentar)

Två på Tre fick kompetenspris

Två på Tre fick kompetenspris

Utmärkelsen Årets ung chef 2010 gick till Nicholas Högberg, vice vd på Tre. Företaget kammade också hem priset för hälsobefrämjande ledarskap, som gick till personaldirektören Katarina Berg.

Digital mellanformatskamera från Pentax

Digital mellanformatskamera från Pentax

Även Pentax digitaliserar sin mellanformatskamera. I vår kommer Pentax 645D med en bildsensor på 40 megapixel.

Så mycket kostar ett klick

Den växande efterfrågan på sökord trissar upp priserna. Populära sökord som "lån" kan kosta mer än 60 kronor per klick, avslöjar Dagens Media. (1 kommentar)

3d ger dubbelseende i Range Rover

3d ger dubbelseende i Range Rover

Gps-karta åt föraren, film åt passageraren. Nya Range Rover har en skärm som visar olika saker beroende på var i bilen du sitter. (6 kommentarer)

Läs Amazons böcker 
för Kindle i Mac

Läs Kindles böcker från Amazon i Mac

Amazon har nu släppt sin e-bokläsare Kindle som ett datorprogram för Macintosh.

Iphone

Tyck till om Iphone!

Vi vill höra vad du tycker om Iphone. Och varför. (20 kommentarer)

En halv miljon svenskar
har skaffat en Iphone

Nio procent av svenskar mellan 15 och 74 år har en Iphone. Gissa i vilken åldersgrupp den är vanligast? (19 kommentarer)

Anssi Vanjoki

Nokiachef om mobilvärlden 2015

Anssi Vanjoki, en av Nokias verkliga tungviktare, ger sin syn på var mobilvärlden är på väg de närmaste fem åren. Kartan blir viktigast av allt. (9 kommentarer)

Facebook gick om Google

Facebook har nu fler amerikanska besökare än Google. (4 kommentarer)

Kylskåpsmagneten 
som spelar in video

Kylskåpsmagneten
som spelar in video

Med en liten kylskåpsmagnet kan man spela in videor som påminner om att det är dags att fylla på ölförrådet. (1 kommentar)

Styr flygsimulatorn 
trådlöst med Iphone

Styr flygsimulatorn
trådlöst med Iphone

I flygsimulatorn Earthglider används Iphone som en trådlös 3d-joystick.
Flygplanets rörelser är helt synkade till hur mobilen vrids och vänds. (4 kommentarer)

Lugnet lägrar sig över KTH-campus sedan hotet om massakern är avvärjt.

KTH-mannen på fri fot

Sent på tisdagseftermiddagen släppte Göteborgspolisen den 33-årige student som hotat att skjuta ihjäl elever och lärare på Kungl Tekniska Högskolan i Stockholm.

Förläggare: Så förändrar läsplattorna skrivandet

Förläggare: Så förändrar läsplattorna skrivandet

Läsplattorna, som står inför sitt kommersiella genombrott, kommer att förändra vårt läsande. Men de kommer också att förändra skrivandet.
– Nya vägar för berättandet öppnar sig, säger Mattias Boström på Piratförlaget. Och han spår en renässans för novellen och följetongen.

Daniel Ek

Spotify gör Telia trendigt (igen)

Succén jämförs med Iphone och fler än musikföretagets vd, Daniel Ek, gnuggar händerna. (3 kommentarer)

Yubicos vd och grundare Stina Ehrensvärd och säkerhetsnyckeln Yubikey.

Hon har nyckeln till dina lösenord

Svenska Yubico har lösningen på den eviga kampen mellan lösenord som går att komma ihåg och lösenord som är säkra: Ett tangentbord stort som en minnespinne, med en enda knapp. (3 kommentarer)

Bump

Håll kontakten med ett knack

Två människor möts och knackar sina telefoner mot varandra. Så enkelt är det att byta visitkort med Bump. Tekniken ska dessutom bli en generell metod för säkra överföringar mellan bärbara apparater. (4 kommentarer)

Nytt nätaggregat tystar datorn

Nytt nätaggregat tystar datorn

Nätaggregat som utnyttjar energin effektivare än idag gör fläkten överflödig. 30 rysk - tyska aggregat testas i Konstanz. (42 kommentarer)

Fast Companies topplista på hemsidan.

Nokia borta från genilistan

För två år sedan placerade sig Nokia som nummer sju på listan över "Världens mest innovativa företag". I år kvalar mobiljätten inte ens in bland de 50 första. (5 kommentarer)

25-årsjubileum 
för dotcom

25-årsjubileum
för "dotcom"

15 mars för 25 år sedan registrerades den första internetadressen under ".com". (3 kommentarer)

Google maps knäckte Wayfinder

Vodafone lägger ner sin satsning på navigeringstjänster, och därmed det svenska företaget Wayfinder. Gratistjänsterna Google Maps och Nokias Ovi Map blev för tuffa konkurrenter. (3 kommentarer)

Upplev Paris i världens 
största panoramabild

Upplev Paris i världens
största panoramabild

En zoombar bild på webben sägs vara världens största hopsatta panoramabild. Den är på 26 gigapixel och visar utsikten över Paris. (8 kommentarer)

Hotet är en utmaning för KTH:s arbetsmiljöarbete

KTH måste stötta oroliga och förebygga nya risker. (2 kommentarer)

Kjell Lindgren

Dödshotet mot KTH
är avvärjt

Vid ett-tiden i natt grep polisen den person som hotat att ta med sig en pistol till KTH i Stockholm på måndagen och skjuta så många som möjligt. (27 kommentarer)

Ny King of Kong

Ny "King of Kong"

Det nya världsrekordet för arkadspelet Donkey Kong är 1 061 700 poäng. Kongkungen heter Hank Chien och är plastikkirurg, matematiker och datorutbildad. (6 kommentarer)

Följ skärmflygarnas färd längs 
Himalaya direkt på webben

Följ skärmflygarnas färd längs
Himalaya direkt på webben

Ett gäng äventyrare skärmflyger just nu längs hela Himalaya. Via Iphones sänder de sina positioner som visas på webbkartor.

Rustar mot pirater

Se upp pirater
- nu kommer Sjöbasis

Det har kostat nära 40 miljoner kronor och tagit tio år att utveckla. I dag invigs Kustbevakningens nya datorsystem Sjöbasis. Via det kommer en rad myndigheter dygnet runt i realtid att kunna övervaka fartygstrafiken runt Sverige. (25 kommentarer)

Nokia söker patent på självladdande mobiler

Nokia har sökt patent på en självladdande mobil som tar vara på rörelseenergin hos mobilens ägare, rapporterar tidningen The Times. (35 kommentarer)

Högprestanda i industridatorn

Högprestanda i industridatorn

Fyra nya industridatorer som kan utrustas med processorn Intel Core i7 lanseras av Siemens för användning i tuff miljö. (9 kommentarer)

Annons

Taggar

Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman. Klicka så får du se:

Alla taggar
Annons
Annons

Jobb 142 st

Annons
Information från företag

Ny Teknik Klipp

Hur fungerar moderna solfångare?

Visa alla

Vill du synas med dina klipp här?
Kontakta Jens Ander 0736-257680 eller jens@clipsource.se


Annons

Teknik & IT

Ny Teknik i samarbete med Hi Media
Diskprotes kan rädda ryggen Slipp steloperation

Diskprotes kan
rädda ryggen

Niklas Winde Han är den nya filmens
biografmaskinist

Biopalatset styrs som en process i industrin

Annons