Nättrafiken tillbaka efter Ipred
Av: Ulla Karlsson-Ottosson
Publicerad
12 juni 2009 16:30
22 kommentarer
Senaste av medveten 26 juni 2009 12:55
Användningen av mobilt band i Sverige rusar i höjden och pressar operatörerna att bygga ut. Det konstaterar nätverksföretaget Cisco i en rykande färsk studie.

Svenskar ligger i topp när det gäller att utnyttja mobilt bredband. Och vi gör samma trafiktunga saker vid datorn när vi kopplar upp oss på en flygplats eller på ett fik som vi gör vid en fast anslutning. Videotrafik och fildelning gör att trafikmängden i näten nu rusar i höjden på ett sätt som förvånar branschen.
- Internationellt sett handlar det om ett snitt på cirka 130 procent per år fram till år 2013. I Sverige ligger siffran betydligt högre. Mellan år 2007 och 2008 ökade datamängden med 500 procent, säger Henrik Berqvist, teknisk chef på Cisco
Henrik Bergqvist tror inte att den extrema svenska ökningen kommer att hålla i sig, men säger att operatörerna kommer att behöva investera i en utbyggnad av kapaciteten i näten.
Ökningen inom mobilt bredband är den starkaste trenden i den årliga studie som Cisco gör för att kunna möta kundernas framtida krav. Undersökningen baseras på intervjuer av företagets kunder, där flera av världens största operatörer ingår, samt på rapporter från kända analysföretag som amerikanska Gartner och IDC.
Den lag mot nerladdning som trädde i kraft i Sverige tycks inte ha bromsat utvecklingen.
- Vi såg en kraftig dipp natten då Ipred-lagen trädde i kraft, säger Henrik Bergqvist. Men nu är trafiken tillbaka på samma nivå som den var i september förra året.
Går det att säga något om vad som kan orsaka ett nytt hopp i ökningen av trafiken på nätet?
- Det blir nog när SVT börjar sända live-sändningar direkt via nätet. Som ett public service företag är det en given utveckling, och jag vet att de arbetar med frågan.
Vilka tekniska utmaningar ställer ökningen er inför?
Resultaten kommer att styra våra utvecklingsprojekt. Nu handlar det bland annat om att skapa tekniklösningar som klarar att användarna genererar data och skickar den emellan varandra. Tidigare har det mest handlat om att skicka ut information från en enda knutpunkt till en massa användare.
Satsar ni på Cisco på några tunga tillämpningar?
Ja, vi arbetar mycket med övervakningssystem och system för affärsmöten via videoöverföringar. Vi satsar också på utveckling av internetteknik för fjärde generationens mobiltelefoni som kommer nu.
Ny Teknik Jobb
Nyheter/IT & Telekom
- Ny prisvärd värmekamera, 23.500 krKimo instrument lanserar Flir i5. Möjlighet att kostnadsfritt låna för utvärdering.
- Mitecs Produktkatalog 2010 är här !Ta del av vårt produktutbud gällande dataloggning och fjärrövervakning med tillhörande information, bilder och priser.
- FLÖDESVAKTER, -GIVARE OCH FLÖDESBEGRÄNSAREKübler Svenska AB presenterar ett nytt större program på sin nya hemsida.
- Plastbussningar och andra detaljer.På Fluorcarbon tillverkar vi era plastdetaljer. Långa som korta serier samt prototyper.
- SolidEngineer ABSolidWorks 2010 är en oslagbar kombination av enkelhet, tydlighet och styrka vars enda syfte är att hjälpa dig designa bättre produkter.
- Gratis handbok i termografi !Boken tar upp det viktigaste vid värmefotografering. Teori - praktisk användning - tips m.m. >>
- Kostar ditt system för mycket ?Ta då kontroll över kostnaderna igen. Läs Aberdeen Groups rapport som rankar affärssystemen.
- Vill du veta vad som händer på ditt lager ? Krocksensorer registrerar onormala stötar och ger stöd för bra körbeteende för att undvika onödiga reparationskostnader på truckar och pallställ.
- Snabb anpassning till nya krav.Höghastighetsfräsmaskiner från Datron är speciellt konstruerade för effektiv bearbetning av aluminium och plast.
- Lättare att välja oljekylare online. Med KTR`s urvalsprogram lägger du enkelt in dina parametrar och får direkt ett svar på vilken kylare som rekommenderas.
- Annonsera »
- Se alla annonser »
- Lär solenergiteknik!Ettårigt magisterprogram i solel, solvärme/pellets m.m. erbjuds av Högskolan Dalarna.
- Skräddarsydda utbildningar i arbetsmiljö......miljö och kvalitet för dig med egna ideer. Mainsys har verktygen att förverkliga dem.
- Skog och träingenjörer får bra jobb !Utbildningen är unik i Sverige just nu med distansmöjligheter och bredden i utbildningen från skog till färdig produkt.
- FRAMGÅNGSRIK SOM PROJEKTLEDARE.35 000 utbildade. Spjutspets som projektledare. Ett heltäckande utvecklingsprogram för framtidens projektledare. Läs mer om innehållet här:
- Lean Produktutveckling 7,5 hpNy kursstart i januari på Chalmers Industrihögskola. Klicka här för mer information.
- Utveckla nya produkter !Mekatronik suddar ut gränsen mellan maskin data och elektronik och skapar helt nya produkter.
- ADVETA TeknikutbildningarEl, elektronik, behörighet, BB2,BB1, AB, automation mm, Stockholm, Göteborg, Malmö Distans/lärarledd
- BÄTTRE PROGNOS KAN SÄNKA ELPRISET.Genom att förutse vattentillgången kan elkraftsproduktion styras så att stora prisökningar undviks.
- Tekniska högskolan vid Linköpings universitet !Ny utbildning! Civilingenjör i medicinsk teknik.
- Lär dig CAD!Anmäl dig till vårens CADkurser nu! Välj bland AutoCAD, Inventor, 3ds MAX, SolidWorks m fl.
- BiTA – utbildningar inom ITSM, ITIL, MOF och ISO 20000.BiTA erbjuder Sveriges bredaste kursutbud inom IT Service Management, ITIL, MOF och ISO/IEC 20000.
- Kundorientera på riktigt !Certifierad process- & verksamhetsutvecklare. Verksamhetsutveckling styrd av kundernas behov. Ny utbildning!
- Utbildning för underhållstekniker.Av de 58 som klarat certifiering till underhållstekniker har 99% genomgått Idhammars utbildning.
- Annonsera »












Kommentarer
Senaste inlagd av medveten 26 juni 2009 12:55 Sortera: Senaste överst
Nedladdning via mobilt *bredband* ?
Vem sjutton laddar ner några större filer via mobilt bredband?
Det har ju varit några *skräckexempel* på helt absurda avgifter/kostnader för sådant.
Svar till Matte
Jag! Så länge man inte laddar ner mer än vad man har i sitt för sitt avtal så kostar det inte mycket mer med mobilt bredband än vanligt bredband
SvaraSvar till matte ang mobilt bredband
Du kanske bör fördjupa dina kunskaper i mobilt bredband, wap och gprs? Inte samma sak enl mig.
Svar till matte ang mobilt bredband
Du kanske bör fördjupa dina kunskaper i mobilt bredband, wap och gprs? Inte samma sak enl mig.
joooooteeebööörjjj!!!1111
jag toktankar trasiga linuxdistar över WWAN, koolt änna?
Streamad musik...
... och video, kanske?
Illegal teknik? ;)
"Nu handlar det bland annat om att skapa tekniklösningar som klarar att användarna genererar data och skickar den emellan varandra. Tidigare har det mest handlat om att skicka ut information från en enda knutpunkt till en massa användare."
Jag undrar var de har fått den idéen ifrån. Kan det vara från den "illegala" nedladdningen och bespottade tekniker.
Mäta trafik endast över mobilt bredband...
Det känns ju inte särskilt relevant att använda trafiken över mobilt bredband som en indikator på den totala trafiken som NyTeknik försöker antyda här. Känns mest löjligt och sensationsjournalistiskt.
"Användandet av miljöbilar är nu nästan uppe i 100 %!" (inom postnumret 382 97)...
Svar till Andreas
Heja Örsjö i Nybro! Inte dåligt... måste besöka dem för att se alla miljöbilarna.
SvaraSvar till Sarkasm2000
Ja, för i Örsjö så har man inga bilar - bara traktorer och häst & vagn som man använder för att ta sig till den runda kyrkan varje söndag...
SvaraSvar till Henric
... och våffelkvällarna i bygdegården om onsdagarna :)
SvaraNättrafiken tillbaka efter Ipred
Men den var ju aldrig borta pga. Ipred.
Det läste jag i otaliga kommentarer på olika forum (bla. här på NyTeknik), det var bara för att det var så varmt i april som internet trafiken sjönk drastiskt.
Falsk marknadsföring
Mobilt bredband bör inte få kallas mobilt bredband ifall det finns en övre gräns för hur lite data man max får ladda ned innan hastigheten stryps till stenåldersmodemfart för det är falsk marknadsföring att kalla uppkopplingar med datamängdsbegränsningar för bredband.
Kolla längre mätperioder
I tidningar så syns nästan bara statistik på senaste veckans trafik.
Kolla in 2 årsgrafen;
http://stats.autonomica.se/mrtg/sums/All.html
Värt att notera är även att trafiken ett par månader innan ipred ökade kraftigt, i motsats till vad den gjorde tidigare vår. Mitt antagande är att folk helt enkelt blev medvetna om att ipred skulle komma och började tanka extra mycket fram tills dess, och efter ipred så fortsatte tankningen som normalt igen.
Men jag är rätt oinsatt i ämnet så jag ser gärna kommentarer och rättningar om detta.
Svar till jag
Att trafiken ökar är helt normalt. Det kommer fler och fler tjänster som även fungerar på 3G "Bredband". Själv tillexempel använder mitt 3G för att låta barnen kunna se på bollibompa.
SvaraAn annan sak man måste tänka på är att det troligen blir fler 3G kunder. Något som är helt avgörande i en korrekt mätning. Att trafiken går upp skall isället teleoperatörerna vara glada för. Då används ju deras tjänster. Skulle jag vara en operatör så skulle jag bli glad om jag ser att min trafik ökar. De påvisar ju att jag är en stabil och pålitlig opertör med ett fungerande nät.
Svar till jag
Håller med... Tanka som tokig innan lagen kom igång, låter mycket troligt.. så nu är det tillbaks till det "vanliga"
SvaraSvar till Guldpirat
Visst kan man välvara anonym på Tele2/conviqs Mobila Turbo3G dongle med kontantkort som säljs nu?
SvaraIpred är hinder för fri informationsspridning
Fri informationsspridning är nödvändigt för bibehållande av demokrati. För att stoppa t ex fildelning krävs att informationsspridningen kontrolleras, vilket undergräver demokratin. I den avvägningen väljer jag att värna mer om rätten till fri, okontrollerad, information än om rätten till monopol på upphovsskyddade verk.
Det kan sedan också diskuteras om det inte kan räcka att monopolisterna har monopol på försäljning medan fri spridning för eget bruk bör vara tillåtet, som det varit fram till helt nyligen. På så sätt kan upphovsrätten skyddas samtidigt som informationsspridningen är fri.
Missvisande Rubrik
Det finns inget i artikeln som säger att ökningen av nättrafiken efter IPRED har med illegal fildelning att göra. Villket man kan tro när man läser rubriken men även texten. Sen så är det uppenbart att denna artikel är mer ämnad som reklam för Cisco än något annat. Det är klart att cisco vill att man skall bygga ut kapaciteten, man behöver ingen partisk studie för att komma underfund med det. Kvaliten på denna artikel är under all kritik fy skäms.
Den riktiga IPRED dödaren!!!
1: Security for hotspot surfers
2: American or Euro IP anywhere
3: Unblock VOIP applications
4: Unblock websites overseas
5: 24 X 7 X 365 live technical quality support
6: 1 Gbit network connectivity
7: High speed connections no bandwidth charges
8: Surf and be anonymous
9: No extra software required
10: 128 - 2048 secure encrypted channel
http://strongvirtualprivatenetwork.blogspot.com/
Ifred
En låt om Ipred som heter Ifred.
http://www.myspace.com/batchid
Download it at Piratebay
http://thepiratebay.org/torrent/4962505
or download it at Last.fm
http://www.lastfm.se/music/Batch+ID/Ifred
Strålning!
Vem f*n vill ha en mobiltelefon som alltid är på bredvid armen/foten ..
Jag äarbetar som signaltekniker och har börjat se mer och mer konstiga reaktioner fysiska och psykiska, hos dom somlever med Huwei-modem och
mobiltelefoner .. nae, nsart flyttar jag nog hem till norra norrlands skogar igen.