WWF-studie: Elbilssamhälle ren fantasi
Av: Håkan Abrahamson
Publicerad
24 april 2009 16:28
165 kommentarer
Senaste av Blivande civ. ing. 4 maj 2009 22:32
2020 släpper en elbil ut 220 g CO2/km, långt över EUs gränsvärden. Och när alla bilbatterier ska laddas riskerar elnäten att kollapsa. Den pessimistiska synen på elbilens framtid spår världsmiljöorganisationen WWF.
På tyska WWFs uppdrag har Institutet för framtidsenergisystem (Izes) gjort en studie över elbilens framtidsmöjligheter i Tyskland.
Förutom att det inom överskådlig framtid kommer att saknas tillräckligt med elbilar så visar studien att en stor flotta av batteridrivna bilar kommer att belasta elnätet så hårt att det riskerar kollaps, rapporterar die Welt.
Bilanalytikern Ferdinand Dudenhöffer är exempelvis orolig för vad som händer när alla elbilsinnehavare ungefär samtidigt pluggar in stickkontakten i eluttaget för att ladda under natten.
Dessutom påpekar utredningen att ur miljösynpunkt är det viktigt att räkna in från vilken energikälla elströmmen produceras. Med en övervägande andel elbilar måste elkraftproduktionen byggas ut, och i Tyskland sker sådant med kolkraft.
I extremfallet kan en medelstor elbil komma att stå för ett koldioxidutsläpp på upp till 220 gram per kilometer. År 2020 har EU lagt målet för koldioxidutsläppen från bilar till 95 gram per kilometer.
Det betyder att vid sidan om en elbilssatsning så finns det stora problem med infrastrukturen för el som måste lösas.
Drömmar om ett utbrett elbilssamhälle under nästa årtionde ser då ut som rena fantasier. Förbränningsmotorn är inte uträknad än på länge.
Ny Teknik Jobb
Nyheter/IT & Telekom
- Vill du veta vad som händer på ditt lager ? Krocksensorer registrerar onormala stötar och ger stöd för bra körbeteende för att undvika onödiga reparationskostnader på truckar och pallställ.
- Ny prisvärd värmekamera, 23.500 krKimo instrument lanserar Flir i5. Möjlighet att kostnadsfritt låna för utvärdering.
- AS-i gör säkerhet enkelt.Med AS-i bygger man flexibla skyddssystem som är enkla att modifiera och minimerar kabeldragningen.
- Hur gammal kan enPolyamp DC/DC omvandlare bli? Frågan är om du ska renovera eller köpa en ny?
- FLÖDESVAKTER, -GIVARE OCH FLÖDESBEGRÄNSAREKübler Svenska AB presenterar ett nytt större program på sin nya hemsida.
- Mitecs Produktkatalog 2010 är här !Ta del av vårt produktutbud gällande dataloggning och fjärrövervakning med tillhörande information, bilder och priser.
- Banverket väljer produkter från Westermo.Westermo fick förtroende att leverera vår helt nylanserade Ethernet Extender till världsunik järnvägsinstallation.
- Kabel och kabeltillbehör.Helukabel har ett brett sortiment av maskinkabel, specialkabel, genomföringar och mycket mer. Stort lager - korta leveranstider!
- Plastbussningar och andra detaljer.På Fluorcarbon tillverkar vi era plastdetaljer. Långa som korta serier samt prototyper.
- Kostar ditt system för mycket ?Ta då kontroll över kostnaderna igen. Läs Aberdeen Groups rapport som rankar affärssystemen.
- Annonsera »
- Se alla annonser »
- FRAMGÅNGSRIK SOM PROJEKTLEDARE.35 000 utbildade. Spjutspets som projektledare. Ett heltäckande utvecklingsprogram för framtidens projektledare. Läs mer om innehållet här:
- Lean Produktutveckling 7,5 hpNy kursstart i januari på Chalmers Industrihögskola. Klicka här för mer information.
- Kundorientera på riktigt !Certifierad process- & verksamhetsutvecklare. Verksamhetsutveckling styrd av kundernas behov. Ny utbildning!
- Tekniska högskolan vid Linköpings universitet !Ny utbildning! Civilingenjör i medicinsk teknik.
- Utveckla nya produkter !Mekatronik suddar ut gränsen mellan maskin data och elektronik och skapar helt nya produkter.
- Utbildning för underhållstekniker.Av de 58 som klarat certifiering till underhållstekniker har 99% genomgått Idhammars utbildning.
- BÄTTRE PROGNOS KAN SÄNKA ELPRISET.Genom att förutse vattentillgången kan elkraftsproduktion styras så att stora prisökningar undviks.
- Lär dig CAD!Anmäl dig till vårens CADkurser nu! Välj bland AutoCAD, Inventor, 3ds MAX, SolidWorks m fl.
- ADVETA TeknikutbildningarEl, elektronik, behörighet, BB2,BB1, AB, automation mm, Stockholm, Göteborg, Malmö Distans/lärarledd
- BiTA – utbildningar inom ITSM, ITIL, MOF och ISO 20000.BiTA erbjuder Sveriges bredaste kursutbud inom IT Service Management, ITIL, MOF och ISO/IEC 20000.
- Skog och träingenjörer får bra jobb !Utbildningen är unik i Sverige just nu med distansmöjligheter och bredden i utbildningen från skog till färdig produkt.
- Skräddarsydda utbildningar i arbetsmiljö......miljö och kvalitet för dig med egna ideer. Mainsys har verktygen att förverkliga dem.
- Lär solenergiteknik!Ettårigt magisterprogram i solel, solvärme/pellets m.m. erbjuds av Högskolan Dalarna.
- Annonsera »










Kommentarer
Senaste inlagd av Blivande civ. ing. 4 maj 2009 22:32 Sortera: Senaste överst
Det sa många här oxå!
Ha ha ha
Svar till Daniel
Kan du förtydliga lite. Vem sa vad, varför är de roligt?
SvaraSvar till Sv
Att elbilen kommer inte leda till mindre utsläpp av CO2.
SvaraSvar till Daniel
SvaraOch du tycker att det är roligt att ha fel? Tja. Det förvånar mig inte. Folk får vara funtade som de vill.
Karin Svensson Smith i MP (tidigare V) har en hjärna och inser utifrån fakta att elbilen är en utopi:
http://www.alltommotor.se/artiklar/nyheter/miljopartiets-trafikexpert-sagar-elbilarna-1.11356
Jag ska inte ge dig de enklaste fakta en gång. Det tar ju nästan en minut att skriva dem.
Analys av varje del talar mycket tydligt och klart och ur alla tänkbara aspekter mot elbilen.
Testa att tänka!
Svar till Kättaren
Snarare talar väldigt mycket för elhybrider och elbilar. Lokalt utsläppsfri, tyst, råstark, nästan gratis "bränsle", fritt val av energikälla (kärnkraft...). Det dyra är batterierna, men folk åker ändå mest sträckor på under 5 mil, så man kan hålla ner batterikapaciteten.
SvaraSvar till Kättaren
Karin Svensson Smith, som inte hade körkort, skulle utreda vilken totalvikt på lastbilar vi skulle ha i Sverige!
Svara40 ton tyckte hon låt bra. Det skulle göra dom flesta tungtransporter av virke från landsbygden olönsamma!
Vi kan ju inte ha 100% elbilar, med med elhybrider kan man komma långt och börja i någon ände!
Svar till Kättaren
Karin Svensson Smith, som inte hade körkort, skulle utreda vilken totalvikt på lastbilar vi skulle ha i Sverige!
Svara40 ton tyckte hon låt bra. Det skulle göra dom flesta tungtransporter av virke från landsbygden olönsamma!
Vi kan ju inte ha 100% elbilar, med med elhybrider kan man komma långt och börja i någon ände!
Svar till Kättaren
Hur kommer du fram till att hon tycker att elbilen är en utopi? Har du läst artikeln? Finns inte en tendens till sågning av den i artikeln. Det enda man kan utläsa är att det inte kommer gå så snabbt som tidigare trotts och att oavsett drivmedel så är energisnålhet det viktigaste (och det är ju aldrig fel).
SvaraÄven Karin inser att elbilar är en stor del av framtiden för privatpersoner.
Svar till MIcke
MIcke: "Hur kommer du fram till att hon tycker att elbilen är en utopi? Har du läst artikeln?"
SvaraJa, Karin Svensson-Smith framför de argument jag framfört här, vilka jag -- för att nu för en gång skull uttrycka mig lite motsägelsefullt -- är glad att ni en-celliga hjärnor här på Ny Teknik bemött med glåpord och invektiv och därmed bara diskrediterat er själva.
Däremot håller jag inte med Karin om allt, vilket innefattar vissa långsiktiga mål som har att göra med hennes felaktiga tro att CO2 styr klimatet, hennes syn på politisk styrning med mera. Det håller förmodligen ni med henne om.
Svar till MIcke
Micke: "Hur kommer du fram till att hon tycker att elbilen är en utopi?"
SvaraEftersom hon inte delar (som DN skriver) "bilindustrins och Vägverkets optimistiska prognoser om hur snabbt eldrift ska slå igenom" innebär det att hon anser att dessa har en övertro på elbilen. Att ha en orealistisk tro på något är per definition att ha en utopi om det.
Låt mig även få citera följande. Läs och lär ...er enda hjärncell:
"De generösa reglerna för utsläpp från etanolbilar har i praktiken inneburit en björntjänst för Saab och Volvo, menar hon.
– Våra stödsystem med förmånsbilar, miljöbilspremier, pumplag, skattefrihet med mera har invaggat dem i en tro att det är okej att fortsätta tillverka bilar som drar mycket bränsle. Bara man har en viss andel etanol har man gjort sitt. Det är en falsk värld.
– Det finns ingen quick fix, det är mitt huvudbudskap. Energisnålare fordon är vad som gäller, säger hon.
Karin Svensson Smith är mycket kritisk till subventioner överhuvudtaget.
– Ytterst måste bilarna gå att sälja av egen kraft. Vi kan inte hålla dem under armarna med subventioner, säger hon."
Svar till Kättaren
Så du har läst en artikel? Bra gjort! Vem som skrivit artikeln och vilka kvalifikationer denne har är av mindre betydelse så länge du kan härleda någon av dina åsikter i den. Faktum är att det inte framkommer av artikeln att hon är mot elbilen, bara att dess införande kommer att ta längre tid än de prognoser som VV har. Då de flesta i detta forum har examina som är mer relevanta än Karin Svensson Smiths lärarexamen känns din referens helt plötsligt tämligen irrelevant.
SvaraSvar till Kättaren
Gör dig själv och världen en tjänst och sluta yttre dig.
SvaraEhh...
Alltså, klart som fan att elbilar framstår som smutsiga om man förutsätter att de kommer drivas med kolkraft. Säkerligen applicerbart på Tyskland under nuvarande förhållanden men knappast globalt.
Lite märklig studie också, dels säger de att det finns för få elbilar att tillgå men samtidigt så säger de också att elnätet kommer att kollapsa när alla kopplas in samtidigt. Givetvis kommer elnätens kapacitet byggas ut i ungefär samma takt som behoven ökar. Annars är ju argumentet lika hållbart som om man i slutet av 1800-talet hade sagt att "nä, det kommer aldrig funka med elektrisk belysning i alla hem, elnätet kommer att kollapsa". Och tänk, ändå står vi här idag med elektrisk belysning i alla hem!
Svar till Ola
Hursom helst så har elbilen högre verkningsgrad. Förbränningsmotorn omvandlar ju nästan all energi till värme. Är WWF köpta av gazprom och opec eller?
SvaraSvar till Ola
Och dessutom har väl tyskland nuförtiden mer närproducerad el än de flesta, vilket minskar belastningen på nätet i stort.
SvaraSvar till Ola
Så det är bara i Tyskland man eldar mycket med kol för att få el menar du? Faktum är att 66% av VÄRLDENS el produceras med fossila bränslen (~40% kol resten olja och gas). I USA kommer mer än hälften av all el från kolkraftverk. I Kina 75 %, Polen 96 %. Kol dominerar i de flesta industriländer och u-länder. I Kina har det i snitt byggts TVÅ nya kolkraftverk i veckan de senaste åren.
SvaraSvar till Facit
Nej, en elbil har INTE högre verkningsgrad om man tar hänsyn till energikvalité.
SvaraSvar till Ola
Ola: "...men knappast globalt."
SvaraJag antar att du inte har ett hum om det du talar om i vanliga fall, för i detta fall har du ju inte det. (Det är lite uttråkande att kommentera dumma fel.)
Om du hade brytt dig om att kolla så skulle du sett att internationellt cirka 7/10 av elproduktionen är fossil.
"Energy Efficiency Indicators for Public Electricity Production from Fossil Fuels":
www.iea.org/textbase/papers/2008/En_Efficiency_Indicators.pdf
I länder som inte som Sverige, Norge, Schweiz och andra vattenkraftsländer har fossilfritt är det ofta 80-95 procent som är fossil.
Men det är inte alls fel med fossil energi! Jag tycker att sådan är bara bra!
youtube.com/watch?v=wy2VBTKTFt8
Att den +1 grad C som dubbel halt CO2 ger skulle förstärkas till de flera grader som IPCC påstår är falsifierat. Istället anser de flesta av de främsta forskarna att det lika gärna kan finnas eller med säkerhet finns en dämpning istället. +0.5 C är mer sannolikt än +1 C. Vissa forskare som tidigare stött IPCC:s positiva förstärkning tror nu på nära neutral feedback. Andra har svängt ööver till starkt negativ (d v s dämpning).
Värme och CO2 är bara bra! Motsatsen är inte bra!!
Svar till Sv
Du har rätt, SV. Elbilen har inte högre verkningsgrad om man tar hänsyn till energikvalitet. Det är "effektivare" att köra bilar med segel än att gå omvägen via vindkraftverk och batterier.
SvaraAllvarligt talat, verkningsgrad är irrelevant när man jämför olika energikällor. Alternativa biltekniker blir nödvändiga nu när olje-peaken står för dörren. Frågan är bara vad som kommer vinna, men väldigt mycket talar för elhybrider.
Svar till Sv
Om du tar två likadana bilar med skillnaden att den ena drivs med elmotor och batteri, den andra förbräningsmotor och bensin. Räknar ut energi innehållet i batterierna och bensintanken till joule. Vilken bil har mest joule kvar i "tanken" efter 10 km om de kör identiskt?
SvaraSvar till Facit
Du verkar ju ha missat kärnfrågan helt å hållet. Du kan inte köra en elbil på bensin, diesel, RME, DME, metanol eller etanol, det är de det är problemet. Kemisk bränsle har lågt energikvalite, därför blir verkningsgraden i motorn därefter.
SvaraSvar till Sv
Nej du har missat kärnfrågan. Bensin, diesel, RME, DME, metanol eller etanol är alla olika former av energibärare med olika energitäthet.. Om man omvandlar kemisk energi till elektrisk energi med hjälp av bränsleceller uppnår man fortfarende bättre exergi vid användandet av en elmotor istället för en förbränningsmotor p.g.a. av elmotorns överlägsna verkningsgrad.
SvaraSvar till Facit
Och varifrån får du elen till att ladda batteriet med?
SvaraI större delen av världen är svaret fossilt eldade kraftverk, där verkningsgraden till el (man kan få ut värme också men det är inte intressant i detta fall) är i bästa fall 50%. Lägger man sedan på förluster i elnätet, uppladdning och självurladdning så är man nog nere på 30% från olja till uppladdat batteri. Även om elmotorn sen håller 90%, så är den totala verkningsgraden lägre än för en vanlig föbränningsmotor
Svar till dsf
Vad har det med saken att göra? Då kan du börja räkna ut hur mycke förluster som uppstår när du pumpar upp oljan ur marken i saudi, transporterar den i supertankers runt hela jorden, raffinerar den och mer transport till bensinmakarna. Samt transporterna för alla bilister till mackarna. Vad ska världen tanka din förbränningsmotor med efter peak oil om ca 5år? Etanol? lycka till med det. Då kommer hela Afrika att svälta
SvaraSvar till Facit
Mindre än 4% av energin används till transporter, utvinning och förädling.
SvaraAj då, gick du bet där också. Börjar se mörkt ut för dina argument.
Afrika svälta? Svälter de inte redan? Frägan är väl istället om de ska svälta i mörker eller i ljus bildat av en eldriven lampa?
Svar till Tommy
Men hallå det är inte det jag pratar om. Jag menar att oavsett vilken energibärare man väljer så utnyttjas den bättre med en elmotor. Av bensinbilarna är tex elhybridbilen Toyota Prius snålast med en genomsnittlig bensinförbrukning på 0,43 liter milen. Att oljebaserade energibärare inte kommer att sluta användas p.g.a skthögra priser är en annan fråga.
SvaraSvar till Facit
Prius utnyttjar bromskraftåtervinning=bra! En elbil utnyttjar inte energin bättre än en dieselbil. Systemverkningsgraden är sämre. Idag finns inget alternatic till kolkraft, allt yterligare behov täcks idag av kolkraft, detta har en en verkningsgrad på ca 30%, sedan ska elen transporteras(här innefattas en väldigt massa omvandlingar, likström, växel, lik, transformering osv) lagras och omvandlas till rörelse, det blir detydligt myckjet mindre kvar än en bil med förbränningsmotor.
SvaraPrius än ingen elbil, det är en bil med förbränningsmotor som återanvänder energi som bensinen gett. Äpplen mot Päron fungerar inte som du kanske vet.
Svar till jeppen
Det finns ingen oljepeek. Det finns olja i fast form som kan omvandlas till flytande olja som räcker i 100 tals år
SvaraSvar till R frey
Det finns en massa okonventionell olja och det finns en massa kol som kan omvandlas till olja. Peak oil handlar dock om konventionell olja.
SvaraSen är det så att utbyggnaden av okonventionell kapacitet begränsas av höga kostnader, miljöpåverkan, vattenbehov, flaskhalsar vad gäller arbete och material mm. Det mesta tyder på att det blir omöjligt att upprätthålla det totala flödet med hjälp av okonventionella källor. Är det ändå möjligt blir det väldigt dyrt, både direkt ekonomiskt och miljömässigt.
Svar till Tommy
När sa jag att prius var en elbil? Hur jag ska få min el. Jag ska köpa en solparabol med stirlingmotor från Cleanergy. (Gratis energi) Tills dess nöjer jag mig med vattenkraft. Vad andra får sin el ifrån skiter jag i. Du som verkar ha lärt dig ordet systemverkningsgrad nyligen och gillar diesel. Kan du förklara varför de flesta deiselok drivs av en diselgenerator och inte en förbränningsmotor?
SvaraSvar till Facit
Det finns ingen vinst i att göra vätgas för ineffektiva bränsleceller, det är bättre att köra bilen direkt på den naturgas som kombikraftverket som skulle ge el till hydrolysprocessen använder istället. Det är helt orimligt att tro på att kärnkraft ska ge oss el till vätgasproduktion, vi skulle behöva dubbla vår kärnkraftproduktion flera gånger om för att uppnå det. Kör det på räls eller kör fordonsgas-fordon med hybriddrift. DMFC är iofs inte fy skam, men det är knappast någon som kommer investera i det. Vi kan fortfarande halvera bensinanvändandet med konventionell teknik dock. Svenska bilar är stora törstiga volvos och saabar.
SvaraKolkraft?
Vem har sagt att en utbyggnad av elkraften i Tyskland skulle ske med kolkraft?! Visst sker marginalproduktionen med kol, men utbyggnaden sker ju just nu i rasande takt med vind och solkraft. Och om man verkligen behöver såå mycket mer el lär vi se kärnkraftsutbyggnad också.
Visst har elbilar nackdelar, men de går att driva förnybart. Det kan vara idé att även ha en flotta av bränslemotordrivna bilar, som då gärna kan gå på biobränslen, eftersom elbilarna har vissa begränsningar i räckvidd etc.
Svar till Strutsman
Och vem säger vind och solkraft minskar CO2 utsläppen?
SvaraSvar till Strutsman
De är väll sant att uttbygganden av sol och vindkraft pågår i hög hastighet, men hastigheten är inte ens hög tillräckligt för att kompensera för energibehovs ökningen. I praktiken betyder detta att för varige GWh sol/vind-kraft som byggs, behövs de ytterliagre en GWh övrig kraft. Förvisso ökar den procentulla delen vind/sol-kraft, men detta är bara en statistisk illusion som beror på att kraffttyperna för tillfället är så små. För att upprätthålla den procenteulla tillväxten behöver utbyggnaden öka år för år. I praktiken behöver vi bygga ut lika mycket 2012 på ett enda å än vad de finns totalt nu!
SvaraSvar till Daniel
eh? klart sol och vind minskar ökningen av co2 utsläpp än om man bara skulle bygga ut kolkraft
SvaraSvar till AB
Jag skulle se en forskningsrapport som säger så oxå.
SvaraSvar till Daniel
Denna artikel refererar till några forskningsrapporter och sammanställer dess siffror:
Svarahttp://www.world-nuclear.org/education/comparativeco2.html
Kol: 1000-1300 g/kWh
Sol: 100-280 g/kWh
Vind: 10-48 g/kWh
Kärnkraft: 9-21 g/kWh
Svar till jeppen
Nu pratar jag om en forskningsrapport som tar hänsyn till back-upen som vindkraftverk behöver. Eller back-up systemet for vindkraftverk är upphittad?
SvaraSvar till Daniel
Vattenkraft är perfekta backup'en. Vattenkraft kan öka/minska produktionen bara vid att ändra vattenflödet. Norge, Sverige, Switzerland kan agera backup åt typ hela europa om vattenkraften enbart används för regulera flödet. Vattenflödet kan ändras på studs i förhållande till kolkraft, gaskraft eller atomkraft.
SvaraSvar till Gunnar
Vattenkraften har bara +15% och -40% reglerkapacitet. Redan idag använder vi +20% och -35% reglerkapcitet, dvs redan utan vindkraft som räcker inte vattenkraftens reglerkapacitet.
SvaraFolk som påstår att vattenkraft kan reglera hur mycket som helst har inte studerat hur det verkligen ser ut. Kan även noteras ju mer man bygger ut reglerkapaciteten i vattenkraft, ju mindre rejäl energi får man ut ur dem. Tillslut får man en situation där ökad reglerkapacitet ger en bruttoenergi förlust...
Svar till Gunnar
Vad händer om man inte har vattenkraft i landet som skall satsa på vindkraft?
SvaraSvar till Daniel
Du kan ha naturgas, vattenkraft och tillochmed kolkraft som backup. Investeringarna i extra kapacitet, samt effektivitetsförlusterna pga att man inte kör fullt hela tiden, är inte så farligt stora, faktiskt. (För låga penetrationer av vindkraft, alltså, dvs mindre än 15-20%.
SvaraSvar till jeppen
Danmark producerar ca 19% av sin el från vindkraft. Har du någon källa som visar hur mycket dem har lyckats minska sin CO2 då? Det skulle vara intressant att veta om tyskarna oxå.
SvaraSvar till Daniel
Nej, jag har ingen sådan källa, tyvärr, men jag tror genomslaget på koldioxidutsläppen är nästan fullständigt. De balanserar ju framförallt med norsk vattenkraft och med el från Tyskland, som alltmer kör på rysk naturgas. När tyskarna ersätter sin brunkol med vind + naturgas är miljövinsten givetvis enorm. Det vore förstås bättre om de byggde kärnkraft, men det är en annan femma.
SvaraSvar till jeppen
Men enligt Der Spiegel det har dem inte gjort. Men jag är verkligen ute efter ett oberoende studier som visar att man lyckats minska CO2 med hjälp av vindkraft.
SvaraDer Spiegel reports that “Germany’s CO2 emissions haven’t been reduced by even a single gram,” and additional coal- and gas-fired plants have been constructed to ensure reliable delivery.
Svar till Daniel
Daniel, om du läser själva artikeln, så ser du nog att kritiken riktar sig mot systemet med utsläppsrätter. När ett energibolag i Tyskland bygger vind+naturgas och lägger ner kolkraft, så kan det sälja sina överblivna utsläppsrätter till Polen och Slovakien, exempelvis.
SvaraJag ber dig att tänka själv. Vindkraft har låga utsläpp, balanserade gaskraftverk är billiga att bygga och "billigt" betyder låga koldioxidutsläpp. Då har man bytt ful-kol mot vind + fin naturgas som bara behöver köras en del av tiden. Självklart är det en koldioxidvinst.
Svar till jeppen
Det gör jag oxå. Naturligtvis går att minska utsläppen genom att gå över från kol till gas det diskuterar jag inte men att påstå att gå över från kol till vind kommer att minska utsläppen behöver jag bevis på. Någon annan här som har en länk för ett sådan studie kanske?
SvaraSvar till Sv
Dessutom vill inte jag bo nedströms nedanför ett vattenkraftverk som plötsligt måste slå upp luckorna för att det blir vindstilla, det blir så jävla jobbigt att förtöja ekan där om det inte ska släppas något alls i en hel vecka då det blåser, sedan blir det plötsligt vindstilla i ett par dagar.
SvaraMan ganske kan förtöja med gummisnoddar?
Svar till Sv
Varifrån har du fått uppgifterna om att vattenkraftens reglerkapacitet skulle vara mellan +15% och -40%, och att vi redan idag använder +20% och -35%?
SvaraSvar till jeppen
Ok då verkar att jag själv har hittat en hel del studier om vindkraft ;)
SvaraOrkar ni läs hela :)
Schleede is the author of many papers and reports on energy matters. Since 2001, Schleede has analyzed and written about wind energy.
From 1992 until September 2003, Schleede maintained a consulting practice, Energy Market and Policy Analysis, Inc. (EMPA), providing analysis of energy markets and policies.
Prior to forming EMPA, Schleede was Vice President of New England Electric System (NEES), Westborough, MA, and President of its fuels subsidiary, New England Energy Incorporated. Previously, Schleede was Executive Associate Director of the U.S. Office of Management and Budget (1981), Senior VP of the National Coal Association in Washington (1977) and Associate Director (Energy and Science) of the White House Domestic Council (1973). He also held career service positions in the U.S. OMB and the U.S. Atomic Energy Commission.
He has a BA degree from Gustavus Adolphus College and an MA from the University of Minnesota. He is also a graduate of Harvard Business School’s Advanced Management Program.
http://www.mnforsustain.org/author_schleede_glenn.htm
Svar till Mikael Amelin
Jag har inga siffror men att dagens reglerkapacitet används fullt ut känns helt rimligt. För att ha reglerkapacitet måste man bygga fler turbiner och kraftigare ledningar än annars. Vore ju dummt att ha mer reglerkapacitet än man använder. Sen tror jag nog att man kan trimma dom där siffrorna lite till men inte till hur mycket som helst, vattnet ska ju rinna iväg också. Och kostnaden för ledningar och turbiner (inte bara pengar utan också miljöpåverkan) bör naturligtvis räknas in i vindkraftskalkylen.
SvaraVad jag vill säga är att man kan nog bygga lite mer vindkraft men det är inte lösningen på CO2 fri el. Innan kolkraften är borta som marginalkraft så tycker jag att elbilar tyvärr bara flyttar problemet.
Svar till xehpuk
Att ha mer reglerkapacitet än man behöver är inte alls dumt om den inte kostar något. Den installerade effekten i den svenska vattenkraften var 16209 MW den 31 december 2007 (enligt Nordels statistik). Ett normalår producerar den svenska vattenkraften 65 TWh (samma källa), vilket alltså ger en genomsnittsproduktion på ungefär 7500 MW. Man kan också konstatera att eftersom vattenkraften används för att balansera vidnkraftproduktionen så kommer det att vid de tillfällen då det produceras mycket vindkraft automatiskt att finnas kapacitet för uppreglering i vattenkraften. På samma sätt kommer det att finnas gott om nedregleringskapacitet vid de tillfällen då vindkraftproduktionen är låg. Det finns med andra ord gott om kapacitet att reglera både uppåt och neråt utan att det behöver byggas några nya turbiner.
SvaraDet förekommer alltför många kategoriska uttalanden om att vattenkraftens reglerkapacitet skulle vara fullt utnyttjad. Självklart finns det en gräns för hur mycket vattenkraften kan reglera utan att det krävs nya investeringar eller att man får andra kostnader i form av spill och förlorad verkningsgrad, men för att finna denna gräns krävs detaljerade modeller som tar hänsyn till hydrologiska begränsningar (t.ex. gångtiden mellan vattenkraftverk i samma älv), vattendomar o.s.v. På KTH håller vi för närvarande på att ta fram en sådan modell och resultaten från den studien kommer att presenteras vid ett seminarium i juni och i en Elforskrapport i augusti.
Köpt
Verkar som någon blivit köpt av olje industrin. Naturligtvis så beror det på hur Elen produceras. Men det är ingen som sagt att vi inte skall göra elproduktionen mer miljövänlig i samma takt som vi skaffar fler elbilar.
Svar till mrr
Mycket snack å lite verkstad, håller absolut med dig.
SvaraSvar till mrr
Mycket snack å lite verkstad med andra ord
SvaraSvar till Sv
När fan blir gammal...
SvaraSv, vad har hänt? Är du den gamla välkända Sv i dessa kommentarsfält? Du brukar bekämpa elbilar (EV) med näbbar, klor och skapliga argument gällande den bristfälliga batteritekniken. Tror du plötsligt att elbilar kan finnas i framtiden? Med vindel o d i batteriet? Med förbättrade batterier?
Vågar du t o m sträcka dig så långt att du kan tänka dig motorassisterad persontransport som en lyx?
(I likhet med flera kommentatorer här frågar jag mig också om Världsnaturfonden har fått solsting, blyförgiftning eller om de helt enkelt är köpta av oljemaffian. Vilket j-a dritstudie, på ren värmländska. OK, den var tysk men ändå!)
Svar till Anders F
Jag bekämar inte elbilar, jag försvarar verkligheten. Nu är de så att elbilar är brutalt olönsamt, bårde miljömässigt och ekonomiskt. Om du inte tror mig, gå ut på gatan och räkna antalet elbilar.
SvaraVad som jag är mest förvånad över är att efter att hackat ner på mig du sjäv helt utan någon som helst sjävdistans deklarerar att du har rätt och att alla som kritiserar dig har fel. Väldsnaturfonden har fåt solsting? Du har inte funderat på att de helt enkelt kanske vet något du inte vet? Hur kan de komma sig att du är allvetande?
Sanslöst!
WWF säger att det är ren fantasi?
Det är många saker man kan säga om ämnet men " ren fantasi " ?
Helt totalt vansinningt idiotiskt uttalande. Dom som står för det inom
organisationen borde få sparken omedelbart!
Svar till Daniel K.
Och varför skall vi inte hänga dem :D
SvaraSvar till Daniel K.
Kan du inte tala om va felet är i stället för att bara abiträrt kräva att de sparkas, vilket de inte kan göra då de var en konsult som gjorde undersökningen.
Svaraelbilar har sin nisch
Kan man inte anta det optimala systemet ej finns. Jag tycker det låter rimlgt att olika drivsystem är det bästa valet i olika situationer.
För elbilen kanske det rör sig om 20-25% av dagens trafik. Att köra mestadels landsväg med en elbil är orimligt, den passar bättre för stadstrafik.
Effektiva Dieslar och hybrider har sin marknad.
Svar till Johan L
Håller med dig! Många har visst svårt att tro att olika fordon, precis som olika bränslen som driver dem framåt kan leva sida vid sida beroende på hur man använder fordonen.
SvaraSjälv brukar jag ta timmerbilen till Konsum och handla mjölk. Kunde iofs tagit cykeln eller gått. De blir i alla fall jäkligt förbannade när jag ställt mig på deras lilla parkering med släp och fullt timmerlass.
Ooops!
Jösses. Det här är det enda förhållandevis trovärdiga budskapet som kommit från WWF på år och dar. Jag är uppriktigt förbluffad!
Svar till J
man måste ju se till det totala energi förbrukningen och om man sedan "producerar" energin i en förbräningsmotor i en bil eller i ett kolkraftverk/kärnkraftverk/vindkraft mm så är det ju inte så svår att räkna efter vad som är bäst för miljön. Jag är helt övertygad om att det är bättre att producera energin i stor skala än i en förbräningsmotor. Det verkar som om WWF vill begränsa oss medborgare att förflytta oss som vi är vana vid och ge oss dåligt samvete för att vi lever som vi gör i I-världen hmmm det luktar ju som kommunisterna är frammme igen
SvaraSvar till J
Fler elbilar och totalförbud för elkraft baserad på fossila bränslen. Skulle inte vara några problem i Västeuropa och vi kan dra med oss resten av Europa sakta men säkert. Hur svårt kan det vara?
SvaraSvar till Micke
Ha, ha! Ja... hur svårt kan det vara! Lite planhushållning bara, så löser det sig. Det vet vi ju redan.
SvaraSvar till J
Vad trevligt om man kunde göra så (i detta fallet). Hur som helst så föredrar jag att minska min användning av fossila bränslen med en elbil och sen peka på tysk/polsk kolkraft tills de kommer på bättre tankar. Det är ett steg mot en riktig lösning även om det kanske blir en liten ökning innan vi kommer till en enorm sänkning av koldioxidutsläpp. Att slippa allt annat skit som släpps ut och färre reparationer och så är bara en trevlig bonus.
SvaraSvar till MIcke
Gäsp.
SvaraSvar till PH
kan motivet vara att de är rädda för att förlora inkomster. de lever ju trots allt på bidrag, och har vfolk inte dåligt samvete får de inga bidrag
SvaraKol-el bättre än CTL
När oljan tryter blir det enklaste alternativet CTL (Coal-to-liquid). Det ger högre CO2 emmisioner än diesel/bensin. Då är eldrift med CCS kolkraft (CO2 avskiljning och lagring) att föredra. El är också mer flexibelt och kan istället framställas med kärnkraft eller vind/sol om det anses bättre. Sen är ju bilen inte särskilt smart när de flesta bor i miljonstäder. Med alla människor i täta höghusstäder är tunnelbana, snabbtåg och flyg bättre och bilen kan marginaliseras. Det är vad som borde vara det självklara målet!
Svar till Danne
Kollektivtrafik måste prioriteras. Bussresor tar ofta för lång tid, speciellt om man måste byta buss. Men IT-teknik borde kunna minska väntetiden genom att information om busstider blir mer lättillgänglig och aktuell. Det är lite hönan och ägget också. Fler som åker buss betyder flera bussar och tätare trafik.
SvaraDessutom borde man uppmuntra folk att bo i städerna istället för på landet. Jag känner många som bilpendlar hur långt som helst för att de hittat en billig nyproducerad villa flera mil utanför stan.
Decentralisering
I grund och botten är problemet att vi förbrukar för mycket, åker för mycket, äter för mycket. Vilken energityp vi än konsumerar så konsumerar vi för mycket!
Så tyvärr tror jag en kollaps sker förr eller senare om vi inte lär oss att använda mindre.
Jag tror det kommer bli mer decentraliserade system som tar vara på den lokala förmågan.
Betänk också att alla system som bygger på att sälja så mycket som möjligt med näbbar och klor tänker vägra en konsumtionsminskning så långt det är möjligt.
Svar till Jon
Problemet, käre Jon, är att 0,23 promille av civilingenjörerna försstår vad du talar om.
SvaraÄr jag pessimistisk? I h-e!!!
Svar till Anders F
Tja, jag förstår inte vad han pratar om. Kan vi få en förklaring? Odla egna alger i källaren för att utvinna biodiesel? Bojkotta julen? Närproducerad mat av frigående höns? Tvångsskatt på stora portioner?
SvaraBara säga decentralisera och minska förbrukning låter som en centerpartist och/eller miljöpartist. Och med dagens politikerförakt så är det inte tänkt som en komplimang.
Elbilen
Visst är elbilen bra. Den håller stadens luft renare. Elbilarnas avgasrör finns i utkanten av större städer i form av kraftverkens skorstenar. Bättre verkningsgrad vintertid, då fjärrvärme kan tas tillvara.
Bilen
Nog har våra miljövänner förstått att oljan snart blir en bristvara, så förhoppningen om en bilfri framtid har naturligtvis spirat.
Va, elbilssamhälle ren fantasi!?
Va, kan de verkligen mena det, att elbilsamhället är en ren fantasi?
Men tänk om vi människor nu de närmaste åren både förenar vår energi och fantasi, och verkligen tänker till!
Då blir nog elbilens framtidsmöjligheter trotsallt mycket goda, för vad är alternativen?
Fortsatt drift med koldioxidproducerande flytande bränsle, en resurs som dessuom i högsta grad är ändlig!?
Idag producerar t.ex. landet Tyskland den mesta elströmmen från kolkraftsverk, men innebär detta att Tyskland alltid kommer att producera den mesta elenergin från kol?
Självklart inte, utvecklingen går ju framåt!
Det finns ju vindenergi, solceller och faktiskt modern framtida modern kärnkraft!
Även om elströmmen är producerad av kol, så blir ändå elbilens totala energieffektivitet högre jämfört med en bil driven av exempelvis ändlig bensin. Detta beroende på att den praktiska verkningsgraden (verklig drift) för en bensinmotordriven bil bara ligger på omkring 20 procent!
En elmotor har en mycket hög verkningsgrad, högre än 95 procent. Verkningsgraden för att ladda ström till batterierna respektive verkningsgraden för att ladda ur dem sätter givetvis ner totalverkningsgraden, men...
Vad säger att man i en framtid inte kommer att kunna driva fram elbilarna med ström direkt från kontaktledningar?
Är detta helt orealistiskt med tanke på att man idag t.ex. bygger ut vajerräcken på många håll?
Det finns många smarta uppfinningar kvar att göra, eller hur?
Beträffande eldrift, solcellerna sjunker ständigt i pris...
...Vad säger att man inte kan täcka in en hel bilkaross med solceller?
Total instrålad soleffekt över dygnet är sommartid häruppe i norden ungefär densamma som instrålad soleffekt nere i medelhavet, detta beroende på våra långa ljusa sommarnätter!
Svar till Lasse
När sedan blev RME, DME, etanol och metanol ändligt? Ej heller är råolja ändlig då den återproduceras i en tämligen god takt.
SvaraSvar till Sv
Biobränslen är inte så lätta att skala upp. Det är dyrt och miljöpåverkande.
SvaraSkulle råolja återskapas i god takt? Du kanske tänker på s.k. "snake oil"? (Skämt åsido, ge gärna en länk. Hundratals miljoner år är inte sådär jättegod takt, tycker jag.)
Svar till Lasse
Bra skrivet - men solceller är nog något som man får låta verka i marginalen - men visst alla tillskott som går "plus" är bra tillskott !
Svara/K
På endera sättet
Elbilar för närtransport är en bra ide. Visst kommer det att bli elbrist om dagens rödgröna politik får fortsätta. Vi får väl hoppas på att förnuftet segrar.
MSRtekniken är extremt effektiv. Man kan använda U238 som nu bara lagras . Det finns stora mängder. Varför inte komplettera med TMSR. Med U238 och Torium finns bränsle för många tusen års drift av hela samhället. MSRtekniken är förnybar då den producerar med bränsle än den gör av med .
I kraftigt endoterma processer sönderdelas vatten till vätgas mha värme. Man har beräknat att en reaktor kan utvinna 10 000 000 kbm/dygn. Den skit som nu eldas med alla utsläpp som följd kan omvandlas till motorbränsle. Till detta kommer all den el som framställs vid hög temperatur. Braytoncykeln har där ca 50% verkningsgrad. Detta räcker till transporter och annat.
Dystopin är en naturlig följd av utvecklingsfientlighet. Detta kan leda civilisationen in i teknisk stagnation. Tyvärr leder detta till konflikter och annat elände. Då behöver vi ändå inte bry oss om några bilar. Så hur det än går så löses problemet med bilarna.
Elbilen inte lösningen på trafikens klimatpåverkan
Om vi vill driva stora delar av vår framtida fordonsflotta på el om ca 10 år så kommer det att leda till högre koldioxidutsläpp jämfört med scenariot, små effektiva förbränningsmotorer med enkla hybridsystem. Anledningen är att elen på marginalen produceras av kol (tyvärr det snabbast växande energislaget idag, http://www.greencarcongress.com/2008/06/global-energy-c.html )
Det är ett felaktigt påstående att bilarna kan drivas med enbart el producerad av vindkraft eller kärnkraft, då är det bättre att låta den "förnyelsebara" elen ersätta kolkraftverk än att använda den i våra bilar.
Ett Kolkraftverk har en verkningsgrad på ca 35 % och en elbil ca 80 %, Vilket innebär att totalverkningsgraden kommer att ligga på ungefär samma nivå för en bil med förbränningsmotor.
1 liter diesel (ca 10 KWh) ger upphov till ett koldioxidutsläpp på ca 2.5 kg CO2
Om totalverkningsgraden är densamma så kan vi anta att vi behöver tillföra kolkraftverket 10 KWh (1.3 kg kol), för att producera samma energimängd. Det i sin tur kommer att innebära ett utsläpp på 5 kg koldioxid.
Naturligtvis finns det andra aspekter som talar för elfordon tex emissioner, som är näst intill obefintliga för elbilar, vilket skulle tala för att ökad andel elfordon i större städer, men vi ska komma ihåg att emissionlagstiftningen är hård och att förbränningsmotorerna kommer att vara betydligt "renare" om 10 år jämfört med på 80-talet.
Nya moderna kolkraftverk kommer att få en högre verkningsgrad på upp till 50 %, men då ska vi komma ihåg att även förbränningsmotorerna utvecklas, titta bara på vad vi har sett under de senaste 2 åren. Dessutom så pågår en utveckling runt om i världen för att producera förnyelsebara drivmedel, självklart återstår många problem såsom teknikutveckling och miljönytta men även konkurrensen med matproduktion. Därför borde skogarna på norra halvklotet kunna utgöra en bra råvarubas för produktion av drivmedel för våra fordon, självklart i kombination med snålare motorer, mer kollektivtrafik och minskat resande.
Min slutsats blir att så länge det finns kolkraftverk i Europa (och övriga världen) är det bättre att låta våra bilar gå på bensin/diesel/gas och låta den förnyelsebara elen ersätta kolkraftverken istället för att användas i våra bilar.
Rätta mig om jag har fel men förklara gärna varför
Svar till Martin Stenberg
Jaja , det är naturligtvis bättre att köra bilar på ett fossilt och ändligt bränsle än att försöka gör rätt. Det är pss bättre att spöa barnen nu eftersom de kommer att göra bus i framtiden, eller hur?
SvaraVad tänker du med? Trähatten eller fettpatronen?
Svar till Martin Stenberg
Varför!
SvaraElbilen ger en bra anledning till att bygga ut vindkraften, vågkraften m.m. d.v.s. att ersätta oljan med el.
Oljeproduktionskapaciteten kommer att avta snabbt när peak-olja har inträffat vilket den redan har gjort för t.ex. för Nordsjöoljan, Danmark, Norge år 2000, USA 1970, Mexico o.s.v. För Sveriges del så står hoppet till den Ryska oljan, men hur länge är de villiga att förse oss med olja!
När inträffar världens peak-olja! någonstans mellan 2008 och 2018 enligt våra prognosmakare, 20 år efter peak-olja så är världens oljeproduktionskapacitet bara 50 % av kapaciteten vid peak-olja, ”så det är bättre att lämna oljan innan oljan har lämnat oss” (citat).
Har jag förstått miljörörelsen rätt så anser den att inga framtida persontransporter bör uppmuntras och att framtidens jordbruk bör skötas enbart med manuella krafter d.v.s. en återgång till ett samhälle enligt Kambodjas Pol-pots visioner.
För övrigt, så är inte kolet en oändlig resurs
Svar till Martin Stenberg
Jag ser ett par problem med ditt resonemang, Martin. Det ena problemet är att du förutsätter att den koldioxidfria elproduktionens tillväxt är oberoende av efterfrågan på el. Det tror inte jag. Jag tror utbyggnaden av vind och kärnkraft kommer bli långsammare om efterfrågan på el står still. Du kan tycka att det "är bättre" att låta den nya elen ersätta kolkraftverk, men valet är alltså inte så enkelt i verkligheten.
SvaraEtt annat problem med resonemanget är att vi inte har något annat val än att börja fasa över från olja, eftersom oljetillgången snart kommer börja sjunka med ett par procent per år. Det är det som kommer driva övergången till eldrift, inte koldioxidfrågan.
Ett tredje problem med resonemanget är det att koldioxidavskiljning och djupförvaring faktiskt är en möjlig teknik, men bara på kraftverk, inte på bilavgaser.
Svar till Anders F
Problemet är det finns för mycket kol, och med dagens skattesystem är det bland de billigaste energikällorna vi har. Naturligtvis är borde vi fasa ut de fossila drivmedlen, pga att oljan är på väg att ta slut men om man vill minska CO2-utsläppen så bör man i första hand attackera kolkraftverken!
SvaraSvar till jeppen
Du har helt rätt i ditt argumentation att oljan är på väg att ta slut och att vi måste ersätta den med något, det köper jag.
SvaraMen när det gäller efterfrågan på el så finns det ett problem, den ökade efterfrågan på el idag, täcks till största del med hjälp av kolkraft, som är det snabbaste växande energislaget idag (kanske borde vara det snabbast minskande). Om man vänder på frågan så kan se det som att efterfrågan på förnyelsebara energikällor tex vind/sol/bio kommer att öka pga av att vi minskar produktionen från de äldsta kolkraftverken. Vad gäller koldioxidlagring är jag skeptisk att det skall gå att återföra så stora volymer och kostnaden talar emot, men förhoppningsvis så förser vi vår industri med ett reglerverk som gör det dyrt att släppa ut koldioxid och så låter vi företagen lösa frågan på bästa sätt.
Må de bästa energislagen/tekniklösningarana vinna!
Svar till Martin Stenberg
Kolkraften är ett problem vi får lösa separat - går vi över till elektricitet så har vi i alla fall valmöjligheter.
SvaraExempelvis kostar ett vindkraftverk 40 mille och håller lika länge som en bil, cirka 20 år. Vindkraftverket bör kunna generera 175 miljoner kWh under perioden, och med 2 kWh/mil och 20*1500 mil/bil så räcker vindkraftverket till 3000 bilar. Alltså bör man kunna köpa vindbränsle till hela sin bils livslängd för 40,000,000/3,000 = 13000 kr. Plus ett par tusen i underhåll.
200,000 kr för bilen, 15,000 kr för bränsle för dess livslängd. Schysst?
Svar till Anders F
Här hade vi ett inlägg där en kommentator resonerade om det inte var bättre att börja med att ersätta fossila bränslen med biomassa i kraftverken istället för att processa biomassan med de förluster det innebär till fordonsbränsle.
SvaraJag har svårt att se det orimliga i de tankegångarna och att det finns en del att fundera över även om jag ser en del brister i resonemanget
Det trista är dock att förmågan att bemöta en meningsmotståndares resonemang inte sträcker sig längre än till simpla personangrepp typ "Vad tänker du med? Trähatten eller fettpatronen? ...spöa barnen"
Men det är alltid enkelt att ta till känslomässiga slagord och personangrepp när förmågan till sakargumentation tryter.
Svar till jeppen
Har du räknat in subventioner som staten (skattebetalarna) satsar på vindkraft?
SvaraHar du räknat in kostnaden för backup systemet oxå?
Svar till Daniel
Såvitt jag vet kostar bygget 40 mille, och det är osubventionerat. (Kraftproduktionen subventioneras, inte bygget.) Backup-kraft, nej.
SvaraJag är inte så förtjust i vindkraft - men jag ville påpeka att bränslekostnaden inte är särskilt stor för eldrift av bilar, ens om man använder vind. Ännu billigare är det förstås om man köper andelar i kärnkraftverk istället, tillsammans med bilen.
Svar till Rolle
Peak fossil olja kommer när det är billigare med syntetisk..
SvaraVille Sveriges politiker sluta skrämma de okunnigaste av medborgarna och i stället ingjuta framtidstro, ska de:
Tillåta fri utbyggnad av de kärnkraftverk som drivs av att destruera dagens avfall.
Inga extraskatter och med3el ur slutförvarsfonder skall utgå i samma takt destrueringen sker.
Så regeringen se till att kommande förbränningsanläggningar tillverkar vätgas istället för den fjärrvärme inga moderna hus behöver.
Regeringen kunde ändra drivmedelsbeskattningen så att alla drivmedel som inte innehåller fossilt kol, bara beskattas med moms.
Då kunde fjärvärme och de kommande förbränningsanläggningarna sälja CO2 för tillverkning av billiga drivmedel..
Om ni vill betala runt 10:-/l för bensin och diesel, tar de aldrig slut.
Men som sagt peak oil kommer mycket fortare om vi släpper fram alternativa tekniker.
Visst är det skoj att de som ännu inte förstått att det inte finns några så exponentiellt ökande förstärkningseffekter att de kan överkompensera CO2s logaritmiskt avtagande effekt, så det finns någon som helst risk för en global klimatkatatsrof, sällan pratar om kol?
Den olja världens fordon förbrukar är försumbar....
7,8gram kol/kvm och år... det vill vi verkligen öka biomassan med i hundra år minst.
Kolkraftverk som är den stora miljöbodven, genom sina partikel och svavelutsläpp, talas det tyst om..
Kolla då Kina planerar 100GWe vind vilket ger 25GWe utslaget på tiden och under samma tid öka sin orenade kolkraft med 500GWe, vilket går dygnet runt, så gläds västerlänningar åt de vindkraftverk som byggs för att få en exportprodukt...
Svar till Gunnar Littmarck
Jag tror inte du förstår. Peak oil är obönhörligt. Mogna oljefält minskar sin produktion med cirka 4-5% per år och det är inget man kan göra något åt.
SvaraNär de stora lätt-tillgängliga fälten peakar, så vänder vi oss mot allt mindre oljefält som är alltmer svårtillgängliga. Till slut blir investeringskostnaderna för stora för att flödet ska kunna upprätthållas. Det troliga är att vi nådde den punkten år 2008.
Det hoppfulla med utbyggnaden av vindkraft är inte dess storlek i absoluta tal, utan i dess exponentiella tillväxt. Fast jag hör till dem som tror att det är en återvändsgränd - att vind inte kommer kunna passera cirka 20% av eltillgången.
Svar till Eskil
Det ger nästan 50% mer sträcka per kg om man gör flytande bränsle av biomassa i stället för att omvandla den direkt till el. Detta beror på att biomassa till elprocessen har mycke låg verkningsgrad, nästan neråt 30%
SvaraSvar till jeppen
20 % av Sveriges elenergikonsumtion är ca: 30 TWh.
SvaraSå det vore dumt av oss att inte nyttja den vindkraftspotentialen.
Svar till Rolle
Varför då, Rolle? Samma investering ger oss ju betydligt mer kärnkraft, och då kan vi sälja balanserande vattenkraftsel till andra länder som vill bygga vindkraft. Då får de hariga länderna högre vindkraftspotential och vi får billig och rationell elförsörjning.
SvaraSvar till Gunnar Littmarck
Du glömde att nämna att Kina även tänker bygga ut vattenkraften från 100 GW till 300 GW år 2020.
SvaraMen visst har du rätt i att Kina tänker storsatsa på en utbyggnad av kärnkraften under förutsättning att de kan säkerställa uranleveranserna.
Kina gör nu stora ansträngningar för att säkerställa uranleveranser från Australien och Kazakstan. Och med den god statskassa som Kina har så kan de mycket väl lyckas, vi får se vilka långtidskontrakt Kina lyckas skaffa.
Svar till Rolle
Faktum är att Kina har börjat köpa på sig stora lager av råvaror, såsom koppar. Det skulle inte förvåna mig om de även försöker dammsuga marknaden på uran.
SvaraGrejen är ju att Kina sitter på enorma valutareserver i dollar, vilket är lite farligt eftersom USA har startat sedelpressarna. Kineserna är nog rätt smarta som försöker använda en del dollar för att köpa råvaror som idag är billiga pga fallande efterfrågan.
Svar till jeppen
Med tanke på att Kina beräknas få peak-kol omkring 2020 så kan vi räkna med att de blir en stor importör av energi i framtiden, inkluderad uran.
SvaraOch som du har påpekat, Kina har goda ekonomiska muskler.
Svar till jeppen
Sedelpressen = dollar från Kina.
SvaraUsa är ett samhälle som de senaste åren importerat runt 60% mer än de exporterat, förutom handelsunderskott har de haft budgetunderskott de lånat pengar till. Nu lånar de ännu mer. Pengarna kommer självklart från landet de har störst handelsunderskott emot - Kina. I princip behöver USA halvera sin import av varor. Annars har de svårt att förbättra sin ekonomi långsiktigt.
SUCK!
WWF skall göra det dom e bäst på, klappa små söta djur, låt oss ingenjörer ta hand om tekniken.
Vill ni ha något annat att gulla med finns det gott om ekonomer som ni kan sätta i nån liten bur och visa på zoo för att göra det lättare både för ingenjörer och djur.
Men pilla inte i områden ni inte känner till!
Svar till Benny
Nu var de inte WWF sjäva som gjorde studien utan de var en konsult som uppdrag av WWF gjorde en oberoende studie, något du hade sett om du läst mer en rubriken.
SvaraExakt vad syftet med detta var står inte uttryckligen, men man skulle kunna tro att de har något att göra med att de flesta undersökningar idag är beroende. Om du tittar på vilken undersökning som helst som hyllar vindkraft eller elbilar är de i de allra flesta fall sponsrade av något stort elbolag.
Så frågan kvarstår, varför skulle elbolag vara mer trovärdiga än oljebolag?
Den här undersökningen är gjorda av att oberende konsultbolag som i sin tur är bestäld från en oberoende icke militant miljöorganisation i syfte om att få en obereonde undersökning.
Dvs det är INTE WWF som gjort undersökningen sjäva, redan där har du fel.
Sedan kan man fråga sig varför du är så negativ till undersökningen. Är de preferenserna eller resultatet som de är fel på?
Min gissning är att du inte gillar resultatet... så frågan är varför du tror att du sjäv har bättre förmåga att bedömma än en kvalivicerade konsultbyro med tillbörliga resurser och kompetens?
WWF-studien rimlig
Bilar med små överladdade motorer och start/stopp-system kan ha lika låg bränsleförbrukning som jämförbara hybridbilar men till avsevärt lägre kostnad.
Det kommer troligen att ta många år innan laddhybrider och bilar med enbart eldrift hinner ifatt vad gäller pris och prestanda. Om de någonsin gör det.
Som ett utpräglat stadsfordon kan elbilen möjligen nå en begränsad framgång. Den bästa strategin är att utveckla eldriften på den marknaden. Som generell ersättare till den konventionella bilen är det långt.
Svar till Sune S
Tja, får man ner priset på Tesla Model S från 400 papp till 250 (vilket inte borde vara jättesvårt om man går från att skruva ihop den själv till massproduktion) så skulle de flesta klara sig finfint på den. Priset lite högt. Prestandan bättre än "vanlig" bil i allt utom räckvidd (som enligt deras uppgifter är maximalt 48 mil). Fanns den tillgänglig i butik nu så skulle jag gärna sätta klorna i den.
SvaraSvar till Micke
Om det blir vettiga priser på elbilar, skulle säkert de flesta stadsbor kunna klara minst 90% av sina transportbehov med denna. Men elbilen är ingen ersättare till dagens bilar. Man behöver en bil till, för längre resor och större transporter. Men där kan bilpooler fylla detta behov, där de finns.
SvaraSen är det bättre att jobba för att i första hand få bort kolkraften och i andra hand rena den så gott det går.
Det kommer ge mer miljönytta än att ge sig på försöka rena alla fordon för sig.
Svar till Micke
Det är inte så troligt då ett sådant batteripaket kostar över 200 000 kr.
SvaraABB fixar nog detta lätt !
Vad som händer när alla elbilsinnehavare ungefär samtidigt pluggar in stickkontakten i eluttaget för att ladda under natten.
Det är nog en enkel nöt för ABB att knäcka, jag tror nog inte att det blir några som helst problem....
jag är positiv ;-)
Drastisk rubriksättning
Rubriken ”Elbilssamhälle ren fantasi” är säkert Ny Tekniks oerhört tillspetsade formulering, snarare än WWFs ord. Men jag kan tänka mig att WWF tycker att alla skall åka kollektivt. Särskilt realistiskt är detta nog inte. Och många av problemen man uppfattar med elbilar förefaller bara vara skenproblem. Solceller på bilar och hus kan leverera mycket av den energi som bilarna behöver. Miljörörelsen bör avhålla sig från dåliga argument mot det som med all säkerhet är en viktig del av framtidens lösning! Vi behöver inte mer fördumning av debatten!
Andra håller inte med
Tidigare liknande undersökningar har kommit till helt andra slutsatser:
* Att koldioxidutsläppen minskar även då elen produceras av kolkraftverk: http://www.calcars.org/sv/vehicles.html#2
* Att elnätet utan större problem klarar laddning av plugin-hybrider och elbilar, och att inga fler kraftverk behöver byggas: http://www.calcars.org/faq.html#1
Med V2G-teknik kan elbilar tom hjälpa till att utjämna belastningar i nätet.
Sen så bör man komma ihåg att laddning av t.ex. en plugin-hybrid faktiskt inte drar mer el än, säg en vattenkokare eller en enda el-radiator. Exempel: Det vanligaste plugin-hybrid-kittet från Hymotion tar 5 timmar att ladda och drar ca 1500 W under laddning.
Nu är räckvidden visserligen bara ett par mil (när man kör enbart på el) med det här kittet, men med de här små effekt-uttagen så lär det inte vara några större problem att skala upp.
Här är texten
Från www.wwf.de/presse/details/news/gruene_elektroautos_nur_mit_gruenem_strom/
Det står inget om fantasi, det har journalisten hittat på för att få många kommentarer och stiga i den interna rankingen.
De skriver att man måste ha förnybar energi och ett intelligent elnät.
Berlin - Mehr Elektroautos auf Deutschlands Straßen bringen nur dann mehr Klimaschutz, wenn zeitgleich die Erneuerbaren Energien ausgebaut und der Emissionshandel weiterentwickelt werden. Ohne diesen politischen Rahmen könnte ein Mittelklassewagen mit Strommotor im Jahr 2020 etwa 220 Gramm CO2 pro Kilometer in die Luft pusten. Damit würde er das EU-Ziel von 95 Gramm CO2 für 2020 deutlich verfehlen. Das geht aus einer neuen Studie des Instituts für Zukunftsenergiesysteme (IZES) im Auftrag des WWF hervor.
„Der Klimaeffekt eines Elektroautos hängt entscheidend davon ab, woher der zusätzlich benötigte Strom kommt. Und der wird in Deutschland auch in den nächsten zehn Jahren aller Voraussicht nach noch von einem klimaschädlichen Steinkohlekraftwerk mit hohen CO2-Emissionen erzeugt“, erläutert WWF-Verkehrsexpertin Viviane Raddatz. Der WWF veröffentlicht die Studie anlässlich des Genfer Autosalons, bei dem die Diskussion über alternative Antriebe eine zentrale Rolle spielt.
Der WWF begrüßt zwar grundsätzlich das Ziel der Bundesregierung, bis 2020 eine Million Elektroautos auf Deutschlands Straßen zu bringen. Wirksame Klimaschutzeffekte seien jedoch erst nach 2020 zu erwarten. Und das auch nur, wenn diese Flotte ausschließlich mit Strom aus zusätzlich errichteten Ökostromquellen versorgt wird und damit null Emissionen erzeugt. Die CO2-Einsparungen bis 2020 würden sich laut der WWF-Studie lediglich auf eine Million Tonnen im Jahr belaufen. Das entspricht etwa einem Prozent der heutigen PKW-Emissionen.
Die WWF-Studie betont die enormen Folgen für den Stromsektor, die ein massiver Ausbau der Elektroflotte mit sich bringen wird. Millionen neuer Autos, die an der Steckdose aufgeladen werden, erhöhen den Stromverbrauch und führen zu höheren Spitzenlasten im Netz. Diese zusätzliche Nachfrage dürfe nicht durch den Bau neuer Großkraftwerke oder mehr Verschmutzungsrechte im Emissionshandel gedeckt werden. „Dann könnten sich die strombetriebene Fahrzeuge sogar als regelrechte Klimakiller erweisen“, so Raddatz. Wichtig sei dafür eine intelligente Steuerung des Stromnetzes, damit in Zukunft auch mehrere Millionen Elektroautos aufgeladen werden könnten, ohne dass das Netz zusammenbreche.
„Damit Elektroautos zu Klimaschutzautos werden, muss die Bundesregierung jetzt die Weichen stellen“, fordert WWF-Expertin Raddatz. Die Politik müsse ein schlüssiges Konzept entwickeln, wie neben dem ohnehin geplanten Ausbau zusätzliche Erneuerbare Energien ans Netz gebracht werden können. Ohne ein solches Konzept würden strombetriebene Fahrzeuge das Klima auch langfristig nicht entlasten. Zugleich müssten auch für die klassischen Verbrennungsmotoren strengere Grenzwerte erlassen werden. Ineffiziente Diesel- und Benzinmotoren würden sonst die Vorteile der elektrisch betriebenen Autos regelrecht auffressen.
Vi måste förändra vårt användarmönster
Med hjälp av sammankoppling av alla elmätare i hushåll och industri kan vi låta elbolagen ta betalt för energi baserat på tillgången för tillfället. Detta skulle förlägga vissa enegikrävande aktiviteter till perioder då det finns mer ström att tillgå. Framför allt industrin skulle kunna anpassa sitt användande.
Det skulle också sporra producenterna att satsa på kraftverk som producerar när det behövs, för att kunna sälja till högre pris.
Näten kan på så sätt skyddas.
Fram för minutavlästa elmätare!
Sån idiotisk rapport
Man blir så trött på sånna där som inte tänker innan de uttalar sig, meningen är att elnäten ska byggas ut och det med vindkraft. En elbil som laddas i en timme drar inte mer ström än en TV eller spis. Och de släpper inte ut någon Co2 i närheten av vad det blir att frakta fossila brännslen mellan alla bensinstationer osv.
Dessutom så slipper man andra partiklar med elbilar, så det är bara en ren vinst.
Skulle man däremot bara låta elnäten som de är nu så kan det bli problem på sikt, och utsläpp blir det om kolkraft får existensberättigande
El-spis vs gas spis
Det här är som att säga att vi ska gå från El-spis och istället använda gas-spis, pga el-spisar belastar elnätet.
Det blir billigare att imporera gas osv... typ så idiotiskt va detta.
El-bilar kan man jämföra med el-spisar.
gas-spisar är motsvarighet till fossila bilar
Svar till Tony K
Att använda gas direkt i spisar är överlägset framför att bränna gasen i kraftverk och använda el i spisen. Dessutom regleras gasspisar mycket snabbare. Däremot talar kostnaden för gasinfrastrukturen mot gasspis i många fall. Till bilmotorer är el däremot effektivt. Så liknelsen haltar väsentligt, snarare motsvarar elbilen gasspisen då den har höga kapitalkostnader för batteriet.
SvaraSvar till Gasspis rules
Tycker du virrade bort dig i dina argument, vad ville du få fram?
SvaraDet finns rätt många som avvecklas gassips av flera skäl, sämre av miljöskäl, dyrare + farligare. Använder man dessutom inte gassipen så ofta så blir det dyrare kostnad.
Allt ska drivas med EL! Och bygg ut vindkraften efter de färnyade kärnkraftverk som ska göras, och därefter bara vindkraft och ekologiska alternativ utan utsläpp eller avfall = billigast och renast i längden
Svar till Tony
Virret får du stå för. Så länge gas bränns i kraftverk är gasspis energieffektivare, det borde vara uppenbart (en elspis med värmeväxlare kanske kunde konkurrera men de är inte vanliga vad jag känner till). Därmed är gasspis i detta fall också bättre för miljön. Dock kan kväveoxider från gasförbränning inomhus tänkas ha viss hälsoeffekt. Att det är dyrare (pga gasnät) och därför i vissa fall kan vara rimligt att avveckla har jag inte motsagt. Har du bevis på att det är farligare? Att en del är rädda för gas är uppenbart, men i praktiken misstänker jag att bränder i kvarglömda kastruller är största risken med spisar. Eftersom lågan syns borde det vara mindre risk att glömma gasen på än en elplatta. Skyddsavstånden till fläkt är större med gasspis, så vid brand är risken mindre att den sprider sig.
SvaraJag ser många fördelar med el inte minst till bilar, men att allt ska drivas med el även då alternativen är bättre känns lätt dogmatiskt.
Bygg ut med laddstolpar
Tänk om de kunde sprida ut vindkraftverken längs vägarna ungefär som telefonstolpar och ha laddstolpar lite här och var. Då skulle vi kunna finansiera allt via bilskatt, typ alla som har bil betalar en summa och får tanka när de vill. Ungefär på samma vis som med att man får ladda hem hur mycke data till ett fast pris med bredband, flatrate
Svar till Tony K
Jap dem som har elbil får stå för kostnaden inte dem som kör med fossila bränsle eftersom 70% av bensin kostnaden är redan skatt.
SvaraSvar till Daniel
jaså? har du kollad va skatten utgör av strömpriset ? nästan lika mycket skatt där med, så nog e det rättvisa i världen ;-)
SvaraSvar till Tony K
Flat rate funkar när marginalkostnaden är låg. Så är inte fallet med vägtrafik, åtminstone på mer trafikerade vägar som slits och behöver byggas ut när trafiken ökar. Det är dyrt särskilt i större städer. Även kostnader relaterade till trängsel, olyckor och emissioner ökar med körsträckan.
SvaraSvar till Gunnar
Ja, fast mer relevant än skattens andel av energipriset är väl i detta fall den effektiva skatten per personkm och/eller tonkm (fordonsvikt inkl last). Med eldrift i stor skala kommer rimligen km-skatt införas. Med obligatorisk inbyggd GPS skulle den kunna göras beroende av var man kör så att dagens system för trängselskatt och vägavgifter blir onödiga.
SvaraSvar till Gunnar
Det stämmer inte. Skatten på elpriset är betydligt mycket lägre. Du har nog förväxlat avgifterna med skatt. Om el skulle skattas lika hårt som bensin skulle de kostat runt 3kr/kwh
SvaraEldrift ger valmöjligheter!
El är en energibärare och kan "produceras" av nästan vad som helst!
Detta ger alltså en stor flexibilitet!
Elström är i praktiken den enda energiform som kan produceras av oss vanliga konsumenter, från t.ex. solceller eller fråan ett eget vindkraftsverk.
Hur många har tänkt på att de allra flesta bilarna står parkerade mera än 23 timmar per dygn?
Det finns alltså i praktiken stora möjligheter att ladda elbilarnas batterier producerad med ström från vindkraftsverk, även om tillgången av vind kraftigt varierar över dygnet!
Elbilarnas batterier fungerar som en utmärkt energiutjämnare/buffert!
En elbil som i en framtid är täckt med solceller kommer sommartid att få en avsevärd förlängning av sin möjliga körsträcka, kanske ett par mil /dygn.
En framtida elbil kanske också kommer att kunna utnyttja nya smarta innovationer som möjliggör enkel energiöverföring från smarta energiavtagare!? Då kan bilen "ladda" sina batterier på vissa körsträckor, t.ex. vissa specialbyggda motorvägssträckor, vilket då kan minska ner batteribehovet!
När väl elbilarna finns ute på marknaden så kommer det under de kommande åren helt säkert komma fram en mängd nya innovationer, nu när isen väl är bruten!
Elbilssamhälle ? Mera rena fantasier
Vad är ett samhälle som består av elbilar ? Låter så vansinnigt att bara WWF skulle kunna komma på den iden. WWF har inget med verkligheten att göra. Det är en täckmantel för vansinniga ideer som funnits under lång tid i andra skepnader. Den som beskriver detta kommer omedelbart att bli nedtystad.
WWF saknar kontakt med verkligheten. Deras naturvetenskapliga och tekniska insikter är ytterst mediokra. Där härskar istället vanföreställningar om omöjliga ideer vars syfte främst är att förinta den moderna civilisationen och ev utrota mänskligheten. Det är beklämmande att dessa marodörer ges utrymme i media. Att de citeras i en teknisk tidskrift som om de vore seriösa är så nära en katastrof det går att komma.
Det finns tekniska lösningar på energiproblemen och våra transportbehov. Teknisk utveckling har varit grunden för vår överlevnad sedan stenåldern. Bubblorna om katastrofer som snart kommer att förinta hela civilisationen är inte nya. De är tusentals år gamla. Kometer, utomjordingar, gudarnas straff , kapitalismens undergång och nu sist klimatkatastrofen. Ja de vet inte till sig av paranoia.
Vi andra fortsätter lugnt att utveckla vårt samhälle. Ny bättre energiframställning. Bättre fordon. Effektivare samhällen med god kollektivtrafik och bättre samhällsservice.
Den utvecklingsfientliga dystopin bryr vi oss inte om.
Svar till Miljövän - ej grön
Har du läst artiklen ens människa, eller stanna du vid rubriken.
Svara"På tyska WWFs uppdrag har Institutet för framtidsenergisystem (Izes) gjort en studie över elbilens framtidsmöjligheter i Tyskland."
Dvs WWF har INTE gjort studien
Svar till Sv
WWF motarbetar samhällsutvecklingen. I Tyskland har de lyckats än värre än i Sverige. Deras kärnkraftsforskning har också slagits i spillror. Sedan har WWF beställt en utredning som visar att det finns förlitet el för att driva kommunikationer med elbilar. Möjligen visar det att deras vanföreställningar on sol och vind inte kan försörja samhället. Tyskland har en lång tradition av minoriteter som skadar samhället..
SvaraOm VI utvecklar den miljövänliga kärnkraften (t ex MSR) till att framställa stora mängder el eller syntetiska motorbränslen så är det vår industri det kommer tillgodo. Deras kommer att stagnera. Vår personbilsindustri kollapsar just nu på grund av en fejkad folkomröstning för 30 sedan. 3 nejalternativ och inget ja.
Som du förstår räcker det inte med att läsa artikeln den måste också förstås i ett sammanhang.
Svar till Sv
WWF motarbetar samhällsutvecklingen. I Tyskland har de lyckats än värre än i Sverige. Deras kärnkraftsforskning har också slagits i spillror. Sedan har WWF beställt en utredning som visar att det finns förlitet el för att driva kommunikationer med elbilar. Möjligen visar det att deras vanföreställningar on sol och vind inte kan försörja samhället. Tyskland har en lång tradition av minoriteter som skadar samhället..
SvaraOm VI utvecklar den miljövänliga kärnkraften (t ex MSR) till att framställa stora mängder el eller syntetiska motorbränslen så är det vår industri det kommer tillgodo. Deras kommer att stagnera. Vår personbilsindustri kollapsar just nu på grund av en fejkad folkomröstning för 30 sedan. 3 nejalternativ och inget ja.
Som du förstår räcker det inte med att läsa artikeln den måste också förstås i ett sammanhang.
Svar till Sv
WWF motarbetar samhällsutvecklingen. I Tyskland har de lyckats än värre än i Sverige. Deras kärnkraftsforskning har också slagits i spillror. Sedan har WWF beställt en utredning som visar att det finns förlitet el för att driva kommunikationer med elbilar. Möjligen visar det att deras vanföreställningar on sol och vind inte kan försörja samhället. Tyskland har en lång tradition av minoriteter som skadar samhället..
SvaraOm VI utvecklar den miljövänliga kärnkraften (t ex MSR) till att framställa stora mängder el eller syntetiska motorbränslen så är det vår industri det kommer tillgodo. Deras kommer att stagnera. Vår personbilsindustri kollapsar just nu på grund av en fejkad folkomröstning för 30 sedan. 3 nejalternativ och inget ja.
Som du förstår räcker det inte med att läsa artikeln den måste också förstås i ett sammanhang.
Driv bilen med en luftvärmepump!
Varför denna negativism?
Alla vet att av 1 kW el kan en värmepump ge 4kW värme.
Den låter vi omvandla i en stirlingmotor med 40% verkningsgrad och vi får 1,6 kW av den ursprungliga insatsen på 1 kW. Perpetum mobile är det inte!!!!!
Men vad är det????
Svar till Optimisten
Din värmepump skapar inte 4 kW energi - den hämtar energin utifrån. Du använder alltså 1 kW el och 4 kW värme utifrån för att ta fram 1.6 kW el. Det är alltså ingen perpetuum mobile.
SvaraRent praktiskt antar jag att din idé faller på att en värmepump inte med sådan effektivitet kan klara att koncentrera omgivande ljum värme såpass att det kan driva en stirlingmotor vid optimal verkningsgrad.
Svar till Optimisten
Snitsigt, vem vet!
SvaraSvar till Optimisten
En Optimistum mobile
SvaraFör att nå den höga värmefaktorn på 4 som du ger i ditt exempel så skulle uttemperaturen från värmepumpen bli låg (under 100 'C), vilket även skulle innebära att verkningsgraden för sterlingmotorn skulle bli låg (under 10 %). Så tyvärr det fungerar inte.
Ren eller inte
Oavsett vad elen till elbilen kommer ifrån så vore det ju otroligt mycket behagligare med en stad med elbilar än en stad med bensin/dieselbilar. Och det kan ju knappast bli värre än med förbränningsmotorer.. Eller är det bara jag som tycker det?
Svar till J
Jo det kan bli värre.
SvaraÅnglok släpper ut ytterst elaka avgaser och när bensinbilarna kom så var ju deras renlighet jämfört med hästarna en av deras största fördelar. Vi ska inte heller glömma att dagens bilar släpper ut otroligt mycket renare avgaser än förgasarmotorerna, som var det vanliga för ca 20 år sedan, gjorde.
Vad jag vill säga med det är att vi säkert kan utveckla en renare och effektivare transportinfrastruktur om vi som medborgare och kunder bara ställer det kravet på producenterna.
Problemet är väl att det är så få av oss som vill göra de nödvändiga personliga uppoffringarna som behövs för att nå det målet.
Svar till Conny Söre
Det betyder alltså att det VAR värre, det kan fortfarande inte BLI värre för jag tror inte vi kommer gå tillbaka till ånglok och hästar som bajsar på gatan, eller?
SvaraElbilen och Elhybriden (med biodiesel) är framtiden!
Varje nytt alternativ möts av domedags profeter. 95 oktan blyfritt skulle förstöra alla gamla motorer (stämde inte). Etanol skulle förstöra alla gamla moterer (stämde inte). Sverige producerar tillsammans med exempelvis Frankrike elenergi med mycket låga koldioxidutsläpp. Här släpper elbilen lägre än bästa hybridbil, medan motsvarande siffror på sämsta plats (Kina) som bränner kol sticker iväg. Man måste föra debatten på ett lite högre plan än att bara skrika katastrof om allt nytt. Dessutom slipper vi stora utsläpp i städer m.m. Elbilarna kommer ytterligare sänka bullret från trafiken, vilket i sin tur kommer att ställa högre ljudkrav på däcktillverkarna. Med elbilarna kommer bromsarna att i princip endast behöva användas för panikbromsning all övrig inbromsning kommer att ske att motorerna regenererar el till batterierna. All el behöver dessutom inte produceras centralt. Lokala elverk (vind, vatten, etc) kan producera elen direkt till bilen utan att kraftnäten behöver överbelastas.
Dold enegi
Det finns en otappad energi resurs, titta lite närmare på T Henry Moray, hans experiment baserades på Tesslas praktiska test med trådlös energi transmission. Teorin är hissnande..
Fri energi
http://www.panacea-bocaf.org/mraevgray.htm
Mycket gnäll i kommentarerna
Det är absurt att rata elbilar utifrån hur vår nuvarande infrastruktur ser ut när det gäller energiproduktion och fordonstrafik. En övergång till en annan typ av fordonspark är någonting som kommer ta lång tid och ingen av oss som hänger på NyTeknik kan förutpå hur vårt samhälle ser ut om 50 år. Kanske det om 30 år är standard att det grävs ner en kabel i alla nybyggda vägar där bilarna kontinuerligt laddas med induktion via en spole i hjulen? Då behövs inga gigantiska futuristiska batterier eller bränsleceller och elbilarna laddas medan de körs. Genom att bilen själv berättar när den behöver ström slås kretsen igång i vägkabelsnutten i anslutning till bilen. Ett par fusions- eller Toriumkraftverk förser oss med den energi vi behöver.
Elbil o etanol
Någonting för Duracell Maudan att bita i !
Elbilen och etanolhysterin ärtydligen inga bra mediciner .
ja
Finns fler som menat likande saker. Att ersätta alla bilar i Sverige med elbilar skulle orsaka att man behöver 100 nya kärnkraftverk!? I alla fall är det inte lite energi en bil slukar, det är väll inte så svårt att räkna på det?
Svar till Daniel
Det är jättelätt att räkna på. Dagens elbilar, som förvisso är rätt små, kör på under 2 kWh/mil. Multiplicera med 2000 mil per år och 5 miljoner bilar, så får du 20 TWh, eller knappt två nya reaktorer.
SvaraSvar till jeppen
2kWh/mil i optimal hastighet. 3kWh/mil i högre hastighet. Och 4kWh/mil i den hastigheten jag kör fram och tebax till jobbet varige dag. På mitt jobb jobbar det ca 200 personer som varige dag pendlar 10mil, många samåker, men alla kan inte göra det. I 120km/h drar INTE en elbil 2kWh/mil längre.
SvaraÄven om bilar normalt sett drar mer energi i städerna, är de ute på landet som den stora mängden soppa slukas.
Svar till Sv
Teslan har 1.74 kWh/mil blandad körning, faktiskt. Min Citroën C3 HDi är specad till 4.5 liter/100 km blandad körning, och den drar knappt 6 liter/100 km om jag åker i 120 km/h.
SvaraSå jag antar att Teslan drar cirka (6/4.5)*1.74 i 120 km/h. Det blir 2.3 kWh/mil.
Teslans batteripack kostar $36000 för 53 kWh, vilket betyder att kapacitet för en mil med 2.3 kWh/mil kostar 12650 kr. Är det mycket? Nej!
0.6 liter besparing per resa, 500 resor per år, skulle ge 300 liter diesel per år i besparing. Det är mycket i förhållande till en investering på 12650:-. Det blir ju en avkastning på investerat kapital på cirka 300*11/12650 = 26% per år!
De flesta privatbil-milen sker förstås på korta sträckor, under några mil.
Tänk lite...
WWF väljer att problematisera istället för att visionera när det gäller el som ny kraftkälla och distributionsform för att få våra bilar i rullning i framtiden. Det verkar inte som WWF förstått att inte bara elbilar ska fram utan även en ny infrastruktur för att leverera elen till alla bilar. Grundförutsättning! Det är anmärkningsvärt att inte WWF tar med den "detaljen" i sitt resonemang.
Svar till contextelnews.blogspot.com
Det var ju bara en gnällrapport. Totalt visionslös uppenbarligen.
Svara"Åh nej, tänk om alla laddar exakt samtidigt!?", ja men då kan man lägga upp bilarna i en kö t ex. Antag att alla sticker in sina bila i jacket kl 8 på kvällen, då får vissa bilar vänta beroende på belastningstryck och det spelar ingen roll då du ändå ska titta på tv innan du går och lägger dig.
Samtidigt ska man givetvis bygga ut elnätet och kanske bygga SK "smart grids" ( vad tusan det nu egentligen innebär). Jag irriterar mig på personer som mig som slänger omkring ordet "smart grids" utan att veta exakt vad det innebär...
Svar till j
Ja, det är ju precis vad WWF skriver i rapporten: Om elbilism ska fungera bra så behövs det mer förnybar energi och ett intelligent elnät.
SvaraDe flesta här verkar skriva sina kommentarer utifrån Ny Tekniks rubriksättning, inte utifrån innehållet i rapporten.
Svar till j
Var går gränsen mellan visioner och hallunisationer?
SvaraTesta och läs mer än rubriken nästa gång.
Personligen tycker jag aldeles för många personer lägger in inlägg i stil med "varför ska vi ha kor när de finns mjölkmaskin".
Jej olja tar slut, vi kör på el i stället. Va gör vi elen av då? Goda intentioner och visioner!
Jeppen, Rolle, Realisten: Tack för kommentarer!
Om att driva ett fordon med värmepump: Svaren är rätt utifrån känd kunskap. Kunde vi ta ut arbete mellan en högsta temperatur på Realistens nämnda 100 C (373 K) och en tillräckligt låg temperatur - 50 C (223 K) så har vi 40% verkningsgrad (1-Tlåg/Thög).
I NT:s forums kunnande tror jag det finns åtminstone en lösning.
Svar till Optimismen
Visst, havsvärmekraft (Ocean Thermal Energy) finns på försöksstadiet där värmeskillnader i havet mellan olika nivåer utnyttjas för elgenerering. Men i en bil finns bara luften runtomkring samt utstrålningen till himlen att tillgå som värmesänkor. Den möjliga kyleffekten från dessa är rimligen vad som begränsar.
Svaracoolt
Tycker man kan GÅ då blir det nog inte så mycket belastning på jordens resurser
Bofinks-energi!!!
En del här skriver om solenergi, att den liksom ger enormt mycket och löser allt. Jag skulle vilja säga att på natten kanske man kan använda en bofinks fågelsång för att driva en bil. Jag blir hemskt glad och får enorma mängder energi av att höra den. Den kan spelas in, t ex på en kasettbandspelare, och senare spelas upp även mitt i natten! På så sätt blir det ett effektivt komplement till konventionella batterier.
Svar till Optimisten
Vi kanske borde sansa oss lite. Rom byggdes inte på en dag, men det kanske var en viktig händelse i ett ögonblinks hastighet som gjorde att staden står där idag.. Om vi förutsätter att oljan inte kommer räcka till så småningom och vi verkligen vill fortsätta att förflytta oss. Ja då finns det inte idag ett enda jämförbart lika utbyggt alternativ infrastrukturmässigt som elkraften. Det är väl med eldriften som med demokratin, det är det minst dåliga alternativet. Det sker inte imorgon, det inser vi alla naturligtvis, men det är inte detsamma som att det aldrig kommer att hända. Elkraften kommer att finnas där om vi behöver den. Vi betalar trots allt en fin peng/kWh.
SvaraAlla ni som är så skeptiska, vad tror ni om framtiden inom fordonsindustrin då? Vågar ni inte berätta, rädda för den kritik som kan komma därefter? Vågar ni inte ha en ståndpunkt? Skriv gärna ned era egna frmatidsvisioner i er kritik fortsättingsvis, oavsett om ni anser att ni försvarar verkligheten eller inte. Hur kan man försvara något som är så oerhört svårt att definiera, förresten? Och hugaligen vilka otäckheter man måste försvara då Sv..
Feltänkt !
En elbil har inget avgasrör.
En bensindriven motor har avgasrör,och spyr ut avgaser.
Ska vi sätta på elbilar ett avgasrör ,bara så ni mäter på lika villkor?
Bensinbilens avgasrör tar inte med alla tankbilars nedsmutsnig !
Varför ska kärnkraft,kolkraft tas upp i elbilens nedsmutsning.
Dessutom klarar ett nytt kärnkraftverk driva hela bilparken med el.
Räkna rätt.
Allmänt!
http://www.youtube.com/watch?v=CsqnIRleHkw
Det är ganska lustigt att nästan
alla har klart för sig vad marginalskatt innebär när de ser på sin ekonomi men väldigt få inser att ett elpris i Sverige som grundar sig på marginalpriset för svensk kolkraft, ersatt av exporterad el eller importerad hit, inte har minsta betydelse för marginalenergins utsläpp av växthusgaser. Utan då räknar man på svensk genomsnittsenergi.
Billigt
Vi Bilägares tidning Allt om Miljöbilar skriver i nr 1 09 att elkostnaden för 1500 mil i nya Mitsubishis MiEV är 1650 kr inklusive skatter. Färre verkstadsbesök på grund av mer tillförlitlig teknik och på grund av dramatisk minskning av antalet delar i bilen gör också bilåkandet billigare. På sikt blir givetvis därför själva bilen mycket billigare också. Passar bra i städer där man vill slippa utsläpp och ljud. Säkert finns det många som är intresserade av ett billigare och mer bekymmersfritt bilägande. Vilka tycker det är roligt att åka till macken eller verkstan?
Elbilar är en hype
För några år sedan tog Gartner Group fram en modell för hur tekniska innovationer slår genom kallad Hype-kurvan. Hypekurvan börjar med ett teknikgenombrott som snabbt får ett medialt genomslag. Trendspanare, media, analytiker och branschgurus fokuserar helt på den nya spännande innovationens alla potentiella fördelar. Tekniken "hypas" tills den når "De uppblåsta förväntningarna topp". Problemet är bara att djävulen tenderar att sitta i detaljerna. Nu flyttas fokus istället till problemen. Tekniken är inte mogen, kunderna är inte mogna, betalningsmodellerna fungerar inte, utvecklingskostnaderna skenar, etc, etc. Den tidigare så hyllade innovationen rasar nu rakt ner i "Besvikelsens dal". Om produktutvecklarna orkar gneta vidare på den betydligt mindre glamorösa "skit-under-naglarna-nivån" kanske produkten så småningom lyckas kämpa sig upp för "Upplysningens uppförsbacke" för att till slut nå "Produktivitetens platå". Men det är en resa som inte sällan tar uppemot tio år, och ofta sker i tysthet.
Samt en sak som jag funderat över: Varför är alla elbilar som presenteras från biltillverkare så ruggigt fula? Ser ut som en plastbil som en snorig 18 åring knåpat ihop i garaget....
Källkritik
Ser ut som många gömmer bort att läsa artiklar/rapportet källkritiskt. Vilka är tyska WWF och vad har de för bevekelsegrunder/uppdrag? Troligtvis inte att tala för bilismen.
Batteridepåer
Kanske måste man bygga upp lokala energidepåer, batteribanker som laddas under natten för att inte belastningen på näten skall bli för höga.
Annars tror jag att vätgasdrift i någon form är mer realistiskt.
Svar till Rob
Det tror jag också på. Sådana depåer kan man dessutom tänka sig att ladda från såväl lokala sol/vindkraftverk och elnätet.
SvaraLokala depåer är nog en viktig del av det "intelligenta elnätet" som har nämnts av andra.
Tyska WWF...
Någonting säger mig att tyska WWF egentligen är VW med ett F.
Elöveröverskott enligt S
Enligt Socialdemokraterna så kommer Sverige ha ett överskott på el snart. Om Sverige går mot ett elöverskott när elbilarna gör sitt intåg, hur kan då Tyskland gå mot en sådan extrem motsats?
Elbil mediabluff
Elbilen är skapad av gammelmedia för att sälja lösnummer, i sammarbete med bilindustrin. Alla vet att det är en bluff. Opel gjorde likadant på 30 talet och uppfann "raketbilen" som fick mycket publicitet.
Tar frågan i egna händer...
Jag har inga förutfattade meningar om elbil eller vanlig bil. När man läser att alla verkar så jävla oense, då vill man förstås kolla hur det kan vara själv.
En elmotor antas ha verkningsgraden 95%, jag har själv gjort en laboration på batteriverkningsgraden (säkert inte det bästa på marknaden, men jag är i alla fall säker på dess rimlighet) 94%, elöverföring kraftverk/användare 91%, sedan försvinner ju lite i transformatorer å sånt, säg 95%. Nu antas att energin kommer från ett sånt där jävligt tyskt kolkraftverk, verkningsgraden är bara 38% (men det finns ju bättre kolkraftverk, upp till 60% verkar det som)...
Energin att transportera bränslet till bilen lär vara mer än det som går åt till ett kolkraftverk (även fast stora båtar är jävligt effektiva så måste bränslet tillverkas, borras fram etc.). Bilar har mer kringenergikostnader (mer service) än en elbil också.
En bilmotor har verkningsgraden 30-40%.
Elbilssystemets verkningsgrad blev:
29.3% för det jävliga kolkraftverket, byter man ut det mot ett lite bättre går det lätt över 40%.
Tänkt dig nu om man använder en bättre energikälla...
Jaha, så elbil kanske var nåt att ha WWF...