Domänombud rasar mot Eurid
Av: Lars Anders Karlberg
Publicerad 5 april 2006 12:25
Sveriges största webbhotell och domännamnsombud Loopia rasar mot den europeiska domännamnsorganisationen Eurid, där svenska II-stiftelsen är delägare. Var fjärde svensk ansökan om .eu-domän har strukits.
Läs mer
Länkar
- Värdefulla domännamn riskerar att falla i händerna på oserösa aktörer. Svenska företag som misstänker att deras ansökningar inte har godkänts av Eurid av en eller annan anledning måste snabbt se över sina ansökningar, säger Jonathan Sulo, teknisk chef på Loopia, till Nyteknik.se.
Det är bara två dagar kvar av förtursperioden då företag fått chansen att bevaka sina varumärken och firmanamn. På fredag startar den öppna registreringen och då är det först till kvarn som gäller.

Bara 99 kronor för en förhands-beställning.
På fredag är det försent
Men statistiken på Eurids hemsida visar att var fjärde svensk ansökan har förfallit - 3.873 stycken av totalt 13.276 ansökningar. Det innebär att Eurid inte har fått in eller registrerat något valideringsunderlag för dem i tid och därför avregistrerat dem.
- Eurid har inte kunnat hantera ansökningarna. De utskick som Eurid gjort till ansökande företag om kompletterande uppgifter har inte kommit fram eller varit ofullständiga. Vi har klagat hos Eurid men inte fått något gensvar, säger Jonathan Sulo.
Han uppmanar alla företag som anar ugglor i mossen att skicka in en ny ansökan före fredag om de vill ha kvar förturen till sitt företagsnamn eller varumärke.
- Sådana här misstag gagnar enbart domänskojare, säger Jonathan Sulo.










