Finland varnar medborgarna för den svenska FRA-lagen

Efter att den svenska FRA-lagen nu klubbats av riksdagen överväger Finlands kommunikationsminister Suvi Lindén att varna medborgarna att de riskerar att bli avlyssnade när de skickar mejl eller telefonerar till utlandet.

På det finska kommunikationsdepartementet säger kommunikationsministerns medarbetare till Ny Teknik att man överväger att ge Kommunikationsverket, Finlands motsvarighet till svenska Post- och telestyrelsen, i uppdrag att varna för läckage i utlandstrafiken.

- Man bör överväga att Kommunikationsverket skulle informera konsumenter och företag att deras kommunikation kan utsättas för sådan lagstiftning utomlands som Finland inte har möjlighet att påverka, skriver de i ett mejl till Ny Teknik.

Varningsstämpel
Och det bekräftas av Mari Herranen, taleskvinna på Kommunikationsverket.

- Vi kommer att överväga behovet av att informera företag och konsumenter då det gäller kommunikation utomlands, säger Mari Herranen till Ny Teknik.

Telia Sonera flyttade hem servrarna
I april flyttade Telia Sonera sina mejlservrar från Sverige till Finland för att inte finländsk inrikeskommunikation skulle riskera att bli avlyssnad av svenska FRA.

Kommunikationsministern har offentligt uttryckt sin tillfredsställelse för att Telia Sonera vidtog sådana säkerhetsåtgärder i våras.

- De inrikesmelj som går via Telia Soneras servrar tar inte längre omvägen via Sverige. Enligt Finlands grundlag §10 bör skyddet av förtrolig information därmed vara säkrad, skriver hennes medarbetare i ett mejl till Ny Teknik på torsdagen.

Kan inte påverka FRA-lagen
Men man är orolig för integritetsskyddet i utlandstrafiken.

- Den teletrafik som går från Finland till utlandet styrs normalt över Bottenviken till Sverige och därifrån vidare ut i världen. Den internationella teletrafiken regleras av den nationella lagstiftningen som gäller i det land som den passerar, skriver det finländska kommunikationspartementet i mejlet till Ny Teknik.

Och här har inte Finland full koll, vilket gör kommunikationsministern orolig.

- Man bör överväga att Kommunikationsverket skulle informera konsumenter och företag att deras kommunikation kan utsättas för sådan lagstiftning utomlands som Finland inte har möjlighet att påverka, skriver hennes medarbetare.

Fler artiklar av: Lars Anders Karlberg

Annons
Annons

Bloggar som länkar hit

Kommentarer

Senaste inlagd av TIMO 25 juni 2008 11:28 Sortera: Senaste överst

FRA

Vem sa att vi lever i ett "fritt" och demokratiskt samhälle??

Övervakning ala Gestapo!

Fy fan...

Anmäl

FRA

Jo.. en sak till.
Ska inte myndigheten börja sprätta upp mina pappersbrev framöver, också??
Det kan ju finnas något "terroristiskt" där också..

Fy fan! igen..

(Nu är jag inte en stolt svensk längre. Man skäms!)

Anmäl

Mann kan alltid hoppas

Att utländska påtryckning från våra grannländer och EU kan få vår verklighetsfrånvända regering att ändra sig i denna fråga. Att en engagerad allmenhet och diverse proffstyckare som varit remissinstanser som SÄPO, Datainspektionen, mfl, har varit ense om att denna lag är inte bara dålig utan helt vansinnig att införa som den nu är uformad. Att ge FRA "carte blance" att spionera på den egna befolkningen i "rättvisans höga namn" är totalt vansinnigt. Att en lag behövs är nog ingen tvekan om, men den behöver utformas tvärt emot hur den är just nu. Att övervaka den egna befolkningen ska lämmnas till Polisen & SÄPO och endast efter domstols godkännande i enskilda fall.

Anmäl

snart glömt..

det tragiska är att snart kommer det här vara glömt och "FRA-lagen" tas för given..
Och vi vaknar upp i ett nytt Sverige..

Anmäl

vad avlyssningen kan innebära för en oskyldig

Redan i min barndom för mer än 20 år sedan fick jag lära mig vad avlyssningen kan innebära för en oskyldig och ej brottsmisstänkt människa och dennes lika oskyldiga vänner. Då var en god vän till min familj under en kort period misstänkt för ett mycket uppmärksammat dubbelmord.

Trots att vännen blev avskriven från utredningen snabbt, så fortsatte polisen att avlyssna hans telefonsamtal, hans lägenhet och hans närmaste vänner och släktingar. En av hans grannar, en gammal tant, ringde vid två tillfällen i panik till en medlem i min familj och sa att "nu står de där ute med de där antenngrejerna igen!".

När vännen en gång ringde till samma släkting för att prata ut om de problem och otrevligheter som anklagelsen orsakat för honom så sa vännen i skämtsam ton att "Äh, de kan göra vad de vill, jag har ju ändå slängt kniven i sjön". Kort efteråt kallades min släkting in på förhör där polisen hävdade att det fanns ett erkännande! Släktingen förstod ingenting och sa att vännens redan säkerställda alibi redan var utrett och misstanken ju var avskriven.

Polisen hänvisade då till att den misstänkte erkänt att han dumpat mordvapnet efter mordet, vilket släktingen dock förstod var den tidigare referensen till att ha kastat kniven i sjön. Han ifrågasatte såväl avlyssningen som den fula tolkningen - vilket fick polisen att be om ursäkt och välja orden bättre efter det. Att det dessutom avslöjade att min familjs telefon (och därigenom även mina samtal, jag var inte ens 10 år fyllda) var avlyssnad, det var mycket otrevligt för oss alla...

Avlyssningen fortsatte i minst 1,5 år efter att misstanken avskrivits. Idag är en annan person dömd för mordet, men någon ursäkt fick aldrig någon av de som avlyssnades trots att misstanken inte fanns där längre.

Behöver jag säga att kränkningen av de medborgerliga rättigheterna och friheterna som FRA-förslaget innebär, ger mig ett ännu värre obehag än den här gamla upplevelsen?

Man kan hänvisa till hur stor nytta som helst, men man kommer aldrig ifrån det faktum att det är den värsta integritetskränkning folket någonsin utsatts för.

Jag hade hoppats att våra riksdagsledamöter skulle ha lärt något om mänsklighetens historia och röstat nej, att det inte gjorde det visar på att demokratin inte är så stark som flertalet av oss har trot.

Det kommer att leda till bråk, och jag kommer inte att dra mig för att protestera öppet och motarbeta de politiker som röstat fram beslutet.

Någon måtta måste det finnas, och den här gränsen vill jag inte att Sverige ska passera.

Anmäl

Vad trött man blir på allt

Vi som är emot FRA-lagen måste påminna "Svensson" allt som oftast fram till nästa val!
Tyvärr har de flesta väldigt kort minne när det väl gäller. Det enda som inte får hända (i nästa val alltså!) är att SD får fotfäste i RiksDagen. Om jag inte litar på dom nuvarande partierna i RD så är det ännu sämre med SD. Jag kan se framför mig när SD börjar kräva ut uppgifter från alla möjliga (och omöjliga) sökningar som gjorts i antiterrorns namn. Stackars dom som enligt SD inte har "rent mjöl i påsen" eller fel färg, religion mm .

Anmäl

FRA spionerilagen



Vi har gått in i ett spionsystem som DDR kommit ifrån.
Det är emellertid lätt att sabotera FRA helt lagligt.
Om de som har PGP eller annan krypteringsprogram lägger massvis med filer som innehåller krypterad rappakalja för nedladdning (Pirate Bay?) så kan alla bifoga en eller flera krypterade filer med sina vanliga email. Det kommer inte FRA att klara av eftersom de måste dekryptera filen eftersom den KAN innehålla något hemligt.
Enligt uppgifter på nätet kan en PGP krypterad fil kräva några hundra år att dekryptera.
Bifoga iden till läsarna.

Anmäl

Jaha...och?

Det här händer i många länder 'bakom kulisserna' i det dolda, för nationers säkerhet utan att nån jävel vet om det. Sverige valde att köra med öppna kort. Nu vet vi om det och kan vidta åtgärder för det som kryptering av mail och ssl krypterad http trafik etc, är det inte bättre att veta om det än att gå omkring som en ovetande 'god' medborgare?
integritet eller inte, jag bryr mig inte, det är så lätt att ta sig runt avlyssning. Jag antar att detta är det framtida 'Svenska försvaret'...??

Anmäl

Nya Sverige

Välkommen till de nya Moderaternas nya Sverige :P

Anmäl

DDR , Kommunistfasoner

Och FRA kommer inte att missbrukas?
liknande saker har redan missbrukats ,
olaglig avlyssning åsiktsregistrering.
Folk vars familjer har flytt ifrån en totalitär stat ser nu samma mönster här.
Och snart kommer det vara som om dom aldrig flytt..

Anmäl

KOMMUNIKASJONSKONTROLL NOE NYTT?

Alle som sender ukryptert mail og kommuniserer med mobiltelefon kan bli avlyttet og monitorert av en rekke instanser (fiendtlige, kriminelle, snokere) rundt om i cyberspace.
Dette bør alle vite og ta hensyn til hele tiden....

Anmäl

Nyheter/IT & Telekom

Peter S Magnusson, forskaren som blev företagare - och miljonär.

Wind River köper svensk supersimulator

Det amerikanska programvaruföretaget Wind River, dotterbolag till Intel, köper svenska systemsimulatorn Simics och dess företag Virtutech för en hemlig summa. (3 kommentarer)

Lyssna på hur det låter i USA

Lyssna på hur
det låter i USA

Nu kan man lyssna på hur det låter i USA. En ny webbtjänst har samlat ljudinspelningar från olika platser som både kan avlyssnas och laddas ner.

Ericsson satsar allt på 4g i Barcelona.

Ericsson kör
4g på fem
olika modem
i Barcelona

Ericssons show i Barcelona nästa vecka handlar om fjärde generationens mobiltelefoni. Ericsson visar upp 4g-modem från fem olika tillverkare. (2 kommentarer)

Tänd ljuset med 
din tankekraft

Tänd ljuset med
din tankekraft

Bestäm färgen på belysningen vid Niagarafallen med dina egna tankar.
Det är ett evenemang vid vinter-OS i Vancouver. (8 kommentarer)

Webbkameran räddade vilsekommen isvandrare

Webbkamera räddade
isvandrare

En kvinna som tittade på en webbkamera såg nödsignaler från en man som irrat bort sig på havsisen.
Det räddade mannens liv. (1 kommentar)

Svårknäckt kod

Låset som biltjuven inte knäcker

Låskoder som är så komplicerade att biltjuven ger upp finns som prototyp. Och problemen med sådana lås är lösta. (49 kommentarer)

EU-domstolen fällde Sverige för utebliven datalagring

EU-domstolen har fällt Sverige för att EU:s direktiv som datalagring inte införts som lag i tid. Justitieminister Beatrice Ask bedömer att ett lagförslag inte kan komma före valet. (16 kommentarer)

Största nanofabriken drar igång

Största nanofabriken
drar igång

Tyska Bayer har invigt en ny fabrik som kan tillverka 200 ton kolnanorör om året. Mest i världen enligt Bayer. (17 kommentarer)

Nya Windows plågas av batteriproblem

Den senaste versionen av Windows har visat sig ha ett svårt fel som drabbar batterierna i bärbara datorer. Microsoft felsöker, men hotas av en svår prestigeförlust. (37 kommentarer)

Voddler tar in 26 nya miljoner

Svenska Voddler – uppstickaren med film via internet – tar in 26 miljoner kronor från Eqvitec Technology Fund III. Dessutom får användarna två nya sätt att nå tjänsten. (5 kommentarer)

Google Earth visar rörliga livebilder

Google Earth visar
rörliga livebilder

Med hjälp av webbkameror kan nu Google Earth visa rörliga bilder från jorden i realtid.

Mobiljätten Symbian nu som öppen källkod

Symbian – världens dominerande operativsystem för datorlika mobiler – finns nu i sin helhet som öppen källkod. Därmed ökar Nokias favorit Symbian sina möjligheter att försvara sig mot Googles Android och Iphone OS. (2 kommentarer)

E.T. hör oss 
inte längre

E.T. hör oss
inte längre

Dagens teknik för att sända radio och tv gör att signalerna inte når ut i rymden.
Då kan inte främmande civilisationer hitta oss. (41 kommentarer)

Youtube sparkar igång IPv6

När Google kopplade på stöd för protokollet IPv6 i videotjänsten Youtube märktes det över hela internet. Det kan bli genomslaget för ersättaren till den dominerande IPv4-tekniken. (3 kommentarer)

Googles mobil får multitouch liksom Iphone

Google förser nu sin mobil Nexus One med möjligheten att styra med flera fingrar – multitouch – en av de mest välbekanta funktionerna hos Iphone. (8 kommentarer)

Hjälp Google med kundsupport för nya mobilen

Google har nu insett att det krävs organiserad kundsupport om man säljer prylar. I en annons söker Google en ansvarig för support på den egna mobilen Nexus One som började säljas efter nyår. (3 kommentarer)

Telias teknikchef: Läsplattan får fart på 4g

Telia Soneras teknikchef Lars Klasson tror att läsplattan blir en av de nya produkter som kommer att locka folk till 4g-näten. (2 kommentarer)

Enkät: Vilka möjligheter ser du med Ipad?

Flera tungviktare inom media-, telekom- och högskolevärlden ser stora möjligheter med Ipad. Ny Teknik frågade också om de vill ha en. (13 kommentarer)

De ordnar nödsamtal

De ordnar
nödsamtal

Dagen efter jordbävningen på Haiti var den pyttelilla frivilligorganisationen Telekom utan gränser på plats. Med små medel erbjuder den treminuterssamtal åt de drabbade.

klockmobil

Här är nya Dick Tracy-mobilen

LGs mobilklocka GD910 är en Dick Tracy-klocka som landat i verkligheten. Den är kul och välgjord, men tyvärr inte riktigt färdig. (3 kommentarer)

Applegrundaren Steve Jobs och hans senaste baby - Ipad. Klicka för större bild.

Wow vilken tavla, Apple

Förväntningarna var skyhöga när Steve Jobs presenterade Apples senaste skapelse i förra veckan. Frågan är nu om Ipad kan förändra världen eller bara är en förstorad Iphone som ingen vill ha. (20 kommentarer)

3D-radar

3d-radar avslöjar
terroristen direkt

Ett radarsystem som på långt håll avslöjar om någon i en folkhop bär på en sprängladdning. Svenska forskare utvecklar ett nytt system som kan förenkla flygplatskontrollen. (16 kommentarer)

Skeptiker pekar på bristerna

De som är skeptiska till Apples Ipad pekar på en rad saker den inte har, från multitasking till kamera. (4 kommentarer)

Haiti

Mobilföretagen
åker till Haiti

I ruinerna efter en katastrof räddar mobiltelefoner liv. Ericsson och de andra telekomföretagen rycker nu ut till Haiti för att ge räddningsarbetarna utrustningen som krävs. Landets egna nät är nästan helt utplånade.

Nu kan mobilen svara på två nummer

De som går omkring med två mobiler – en privat och en för jobbet – kan nu få in båda simkorten i en mobil. Och ha dem aktiva samtidigt. En ny dualsim-mobil kommer till Sverige i februari. (19 kommentarer)

Med söksystemet Hepkie kan fjällräddarna söka av ett området på 50x60 kilometer per timme och ha en precision i sökandet efter försvunna på så lite som 30cm.

Resqu får pengar till Hepkie

Företaget Resqu i Lund gör en nyemission och får därmed fem miljoner kronor i nytt kapital för att fortsätta utvecklingen av sitt räddningssystem Hepkie. (8 kommentarer)

Miljöeffekterna av cement och betong kan bli gynnsammare med den brittiska metoden. Bilden visar byggnadsarbetare PO Högström som gjuter golv på ett bygge i Huddinge.

Brittisk betong äter CO2

Betong som tillverkas av en ny typ av cement behöver inte vara en fara för klimatet. Den kan bli en koldioxidfällla som absorberar kordioxid, hävdar det brittiska utvecklingsbolaget Novacem. (25 kommentarer)

Tre testar drop in-rekrytering

Tre testar drop in-rekrytering

Jobbaudition och en anställning på fickan redan samma dag. Det fick de tio personer som imponerade mest på arbetsgivaren. (9 kommentarer)

Bredbandsprocessorn i Nexus One är den dyraste enskilda komponenten.

I väntan på att Ipad ska slaktas

Inkråmet i en mobiltelefon eller handdator kostar mellan 170 och 180 dollar. Det gäller även Googles nya mobil Nexus One. Nu väntar alla på att Apples Ipad ska plockas ned och analyseras. (18 kommentarer)

Är detta en förebilden för Ipad eller en enkel Windowskopia?

Många gör anspråk på Ipad

Apples nya läsplatta Ipad fick snabbt problem med upphovsrätten. Japanska Fujitsu har redan en produkt med namnet Ipad och kinesiska Great Loong Bro lanserade redan i höstas en Ipad-look-alike. (25 kommentarer)

Taggar

Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman. Klicka så får du se:

Alla taggar
Annons
Annons

Jobb 90 st

Annons
Information från företag

Ny Teknik Klipp

Tongoys - leksaken vuxna önskar fanns när de var små

Visa alla

Vill du synas med dina klipp här?
Kontakta Jens Ander 0736-257680 eller jens@clipsource.se


Teknik & IT

Ny Teknik i samarbete med Hi Media
Annons