Finland varnar medborgarna för den svenska FRA-lagen
Av: Lars Anders Karlberg
Publicerad
19 juni 2008 14:45
11 kommentarer
Senaste av TIMO 25 juni 2008 11:28
Efter att den svenska FRA-lagen nu klubbats av riksdagen överväger Finlands kommunikationsminister Suvi Lindén att varna medborgarna att de riskerar att bli avlyssnade när de skickar mejl eller telefonerar till utlandet.
Läs mer
Mer att läsa på Ny Teknik.se
På det finska kommunikationsdepartementet säger kommunikationsministerns medarbetare till Ny Teknik att man överväger att ge Kommunikationsverket, Finlands motsvarighet till svenska Post- och telestyrelsen, i uppdrag att varna för läckage i utlandstrafiken.
- Man bör överväga att Kommunikationsverket skulle informera konsumenter och företag att deras kommunikation kan utsättas för sådan lagstiftning utomlands som Finland inte har möjlighet att påverka, skriver de i ett mejl till Ny Teknik.
Varningsstämpel
Och det bekräftas av Mari Herranen, taleskvinna på Kommunikationsverket.
- Vi kommer att överväga behovet av att informera företag och konsumenter då det gäller kommunikation utomlands, säger Mari Herranen till Ny Teknik.
Telia Sonera flyttade hem servrarna
I april flyttade Telia Sonera sina mejlservrar från Sverige till Finland för
att inte finländsk inrikeskommunikation skulle riskera att bli avlyssnad av
svenska FRA.
Kommunikationsministern har offentligt uttryckt sin tillfredsställelse för att Telia Sonera vidtog sådana säkerhetsåtgärder i våras.
- De inrikesmelj som går via Telia Soneras servrar tar inte längre omvägen via Sverige. Enligt Finlands grundlag §10 bör skyddet av förtrolig information därmed vara säkrad, skriver hennes medarbetare i ett mejl till Ny Teknik på torsdagen.
Kan inte påverka FRA-lagen
Men man är orolig för integritetsskyddet i utlandstrafiken.
- Den teletrafik som går från Finland till utlandet styrs normalt över Bottenviken till Sverige och därifrån vidare ut i världen. Den internationella teletrafiken regleras av den nationella lagstiftningen som gäller i det land som den passerar, skriver det finländska kommunikationspartementet i mejlet till Ny Teknik.
Och här har inte Finland full koll, vilket gör kommunikationsministern orolig.
- Man bör överväga att Kommunikationsverket skulle informera konsumenter och företag att deras kommunikation kan utsättas för sådan lagstiftning utomlands som Finland inte har möjlighet att påverka, skriver hennes medarbetare.
Ny Teknik Jobb
Nyheter/IT & Telekom
- Vill du veta vad som händer på ditt lager ? Krocksensorer registrerar onormala stötar och ger stöd för bra körbeteende för att undvika onödiga reparationskostnader på truckar och pallställ.
- Ny prisvärd värmekamera, 23.500 krKimo instrument lanserar Flir i5. Möjlighet att kostnadsfritt låna för utvärdering.
- AS-i gör säkerhet enkelt.Med AS-i bygger man flexibla skyddssystem som är enkla att modifiera och minimerar kabeldragningen.
- Hur gammal kan enPolyamp DC/DC omvandlare bli? Frågan är om du ska renovera eller köpa en ny?
- FLÖDESVAKTER, -GIVARE OCH FLÖDESBEGRÄNSAREKübler Svenska AB presenterar ett nytt större program på sin nya hemsida.
- Mitecs Produktkatalog 2010 är här !Ta del av vårt produktutbud gällande dataloggning och fjärrövervakning med tillhörande information, bilder och priser.
- Banverket väljer produkter från Westermo.Westermo fick förtroende att leverera vår helt nylanserade Ethernet Extender till världsunik järnvägsinstallation.
- Kabel och kabeltillbehör.Helukabel har ett brett sortiment av maskinkabel, specialkabel, genomföringar och mycket mer. Stort lager - korta leveranstider!
- Plastbussningar och andra detaljer.På Fluorcarbon tillverkar vi era plastdetaljer. Långa som korta serier samt prototyper.
- Kostar ditt system för mycket ?Ta då kontroll över kostnaderna igen. Läs Aberdeen Groups rapport som rankar affärssystemen.
- Annonsera »
- Se alla annonser »
- FRAMGÅNGSRIK SOM PROJEKTLEDARE.35 000 utbildade. Spjutspets som projektledare. Ett heltäckande utvecklingsprogram för framtidens projektledare. Läs mer om innehållet här:
- Lean Produktutveckling 7,5 hpNy kursstart i januari på Chalmers Industrihögskola. Klicka här för mer information.
- Kundorientera på riktigt !Certifierad process- & verksamhetsutvecklare. Verksamhetsutveckling styrd av kundernas behov. Ny utbildning!
- Tekniska högskolan vid Linköpings universitet !Ny utbildning! Civilingenjör i medicinsk teknik.
- Utveckla nya produkter !Mekatronik suddar ut gränsen mellan maskin data och elektronik och skapar helt nya produkter.
- Utbildning för underhållstekniker.Av de 58 som klarat certifiering till underhållstekniker har 99% genomgått Idhammars utbildning.
- BÄTTRE PROGNOS KAN SÄNKA ELPRISET.Genom att förutse vattentillgången kan elkraftsproduktion styras så att stora prisökningar undviks.
- Lär dig CAD!Anmäl dig till vårens CADkurser nu! Välj bland AutoCAD, Inventor, 3ds MAX, SolidWorks m fl.
- ADVETA TeknikutbildningarEl, elektronik, behörighet, BB2,BB1, AB, automation mm, Stockholm, Göteborg, Malmö Distans/lärarledd
- BiTA – utbildningar inom ITSM, ITIL, MOF och ISO 20000.BiTA erbjuder Sveriges bredaste kursutbud inom IT Service Management, ITIL, MOF och ISO/IEC 20000.
- Skog och träingenjörer får bra jobb !Utbildningen är unik i Sverige just nu med distansmöjligheter och bredden i utbildningen från skog till färdig produkt.
- Skräddarsydda utbildningar i arbetsmiljö......miljö och kvalitet för dig med egna ideer. Mainsys har verktygen att förverkliga dem.
- Lär solenergiteknik!Ettårigt magisterprogram i solel, solvärme/pellets m.m. erbjuds av Högskolan Dalarna.
- Annonsera »









Kommentarer
Senaste inlagd av TIMO 25 juni 2008 11:28 Sortera: Senaste överst
FRA
Vem sa att vi lever i ett "fritt" och demokratiskt samhälle??
Övervakning ala Gestapo!
Fy fan...
FRA
Jo.. en sak till.
Ska inte myndigheten börja sprätta upp mina pappersbrev framöver, också??
Det kan ju finnas något "terroristiskt" där också..
Fy fan! igen..
(Nu är jag inte en stolt svensk längre. Man skäms!)
Mann kan alltid hoppas
Att utländska påtryckning från våra grannländer och EU kan få vår verklighetsfrånvända regering att ändra sig i denna fråga. Att en engagerad allmenhet och diverse proffstyckare som varit remissinstanser som SÄPO, Datainspektionen, mfl, har varit ense om att denna lag är inte bara dålig utan helt vansinnig att införa som den nu är uformad. Att ge FRA "carte blance" att spionera på den egna befolkningen i "rättvisans höga namn" är totalt vansinnigt. Att en lag behövs är nog ingen tvekan om, men den behöver utformas tvärt emot hur den är just nu. Att övervaka den egna befolkningen ska lämmnas till Polisen & SÄPO och endast efter domstols godkännande i enskilda fall.
snart glömt..
det tragiska är att snart kommer det här vara glömt och "FRA-lagen" tas för given..
Och vi vaknar upp i ett nytt Sverige..
vad avlyssningen kan innebära för en oskyldig
Redan i min barndom för mer än 20 år sedan fick jag lära mig vad avlyssningen kan innebära för en oskyldig och ej brottsmisstänkt människa och dennes lika oskyldiga vänner. Då var en god vän till min familj under en kort period misstänkt för ett mycket uppmärksammat dubbelmord.
Trots att vännen blev avskriven från utredningen snabbt, så fortsatte polisen att avlyssna hans telefonsamtal, hans lägenhet och hans närmaste vänner och släktingar. En av hans grannar, en gammal tant, ringde vid två tillfällen i panik till en medlem i min familj och sa att "nu står de där ute med de där antenngrejerna igen!".
När vännen en gång ringde till samma släkting för att prata ut om de problem och otrevligheter som anklagelsen orsakat för honom så sa vännen i skämtsam ton att "Äh, de kan göra vad de vill, jag har ju ändå slängt kniven i sjön". Kort efteråt kallades min släkting in på förhör där polisen hävdade att det fanns ett erkännande! Släktingen förstod ingenting och sa att vännens redan säkerställda alibi redan var utrett och misstanken ju var avskriven.
Polisen hänvisade då till att den misstänkte erkänt att han dumpat mordvapnet efter mordet, vilket släktingen dock förstod var den tidigare referensen till att ha kastat kniven i sjön. Han ifrågasatte såväl avlyssningen som den fula tolkningen - vilket fick polisen att be om ursäkt och välja orden bättre efter det. Att det dessutom avslöjade att min familjs telefon (och därigenom även mina samtal, jag var inte ens 10 år fyllda) var avlyssnad, det var mycket otrevligt för oss alla...
Avlyssningen fortsatte i minst 1,5 år efter att misstanken avskrivits. Idag är en annan person dömd för mordet, men någon ursäkt fick aldrig någon av de som avlyssnades trots att misstanken inte fanns där längre.
Behöver jag säga att kränkningen av de medborgerliga rättigheterna och friheterna som FRA-förslaget innebär, ger mig ett ännu värre obehag än den här gamla upplevelsen?
Man kan hänvisa till hur stor nytta som helst, men man kommer aldrig ifrån det faktum att det är den värsta integritetskränkning folket någonsin utsatts för.
Jag hade hoppats att våra riksdagsledamöter skulle ha lärt något om mänsklighetens historia och röstat nej, att det inte gjorde det visar på att demokratin inte är så stark som flertalet av oss har trot.
Det kommer att leda till bråk, och jag kommer inte att dra mig för att protestera öppet och motarbeta de politiker som röstat fram beslutet.
Någon måtta måste det finnas, och den här gränsen vill jag inte att Sverige ska passera.
Vad trött man blir på allt
Vi som är emot FRA-lagen måste påminna "Svensson" allt som oftast fram till nästa val!
Tyvärr har de flesta väldigt kort minne när det väl gäller. Det enda som inte får hända (i nästa val alltså!) är att SD får fotfäste i RiksDagen. Om jag inte litar på dom nuvarande partierna i RD så är det ännu sämre med SD. Jag kan se framför mig när SD börjar kräva ut uppgifter från alla möjliga (och omöjliga) sökningar som gjorts i antiterrorns namn. Stackars dom som enligt SD inte har "rent mjöl i påsen" eller fel färg, religion mm .
FRA spionerilagen
Vi har gått in i ett spionsystem som DDR kommit ifrån.
Det är emellertid lätt att sabotera FRA helt lagligt.
Om de som har PGP eller annan krypteringsprogram lägger massvis med filer som innehåller krypterad rappakalja för nedladdning (Pirate Bay?) så kan alla bifoga en eller flera krypterade filer med sina vanliga email. Det kommer inte FRA att klara av eftersom de måste dekryptera filen eftersom den KAN innehålla något hemligt.
Enligt uppgifter på nätet kan en PGP krypterad fil kräva några hundra år att dekryptera.
Bifoga iden till läsarna.
Jaha...och?
Det här händer i många länder 'bakom kulisserna' i det dolda, för nationers säkerhet utan att nån jävel vet om det. Sverige valde att köra med öppna kort. Nu vet vi om det och kan vidta åtgärder för det som kryptering av mail och ssl krypterad http trafik etc, är det inte bättre att veta om det än att gå omkring som en ovetande 'god' medborgare?
integritet eller inte, jag bryr mig inte, det är så lätt att ta sig runt avlyssning. Jag antar att detta är det framtida 'Svenska försvaret'...??
Nya Sverige
Välkommen till de nya Moderaternas nya Sverige :P
DDR , Kommunistfasoner
Och FRA kommer inte att missbrukas?
liknande saker har redan missbrukats ,
olaglig avlyssning åsiktsregistrering.
Folk vars familjer har flytt ifrån en totalitär stat ser nu samma mönster här.
Och snart kommer det vara som om dom aldrig flytt..
KOMMUNIKASJONSKONTROLL NOE NYTT?
Alle som sender ukryptert mail og kommuniserer med mobiltelefon kan bli avlyttet og monitorert av en rekke instanser (fiendtlige, kriminelle, snokere) rundt om i cyberspace.
Dette bør alle vite og ta hensyn til hele tiden....