Ericsson stoppar sitt
barnarbete i Bangladesh

Svenska Ericsson bryter samarbetet med mobilmast-leverantörer i Bangladesh som kritiseras för barnarbete och urdåliga arbetsvillkor. Detta efter avslöjande reportage som gjorts på uppdrag av SVTs Uppdrag granskning och som sänds nu i kväll.

Den unge pojken Bellal var arbetare på en av fabrikerna och dog när han föll ner i det 460-gradiga zinkbadet. Bilden föreställer Bellals mor med den check hon fick från fabriken om hon skrev på ett kontrakt att fabriken gjort allt för att rädda sonen och var utan skuld. Cirka 22.000 svenska kronor är ett liv värt i Bangladesh.

Den unge pojken Bellal var arbetare på en av fabrikerna och dog när han föll ner i det 460-gradiga zinkbadet. Bilden föreställer Bellals mor med den check hon fick från fabriken om hon skrev på ett kontrakt att fabriken gjort allt för att rädda sonen och var utan skuld. Cirka 22.000 svenska kronor är ett liv värt i Bangladesh.

Syrabadet som arbetarna i fabriken Powertrade i Bangladesh måste klättra över när de varmgalvaniserar delar till mobilmasterna håller 460 grader.

Syrabadet som arbetarna i fabriken Powertrade i Bangladesh måste klättra över när de varmgalvaniserar delar till mobilmasterna håller 460 grader. Foto: Lotte la Cour

Tillverkning av mobilmaster i Powertrades fabrik.

Tillverkning av mobilmaster i Powertrades fabrik. Foto: Lotte la Cour

Svenska Ericsson och norska Telenors produktion av mobilmaster i Asien granskas i kväll onsdag av teve-programmet Uppdrag granskning.

Reportaget visar hur tillverkningen vid bolagens underleverantörer i Bangladesh sker under ”urusla” arbetsförhållanden – och dessutom inkluderar barnarbete.

Det är den danske journalisten Tom Heinemann som har varit i landet och träffat anställda vid fyra fabriker, där man gör mobilmaster åt Ericsson och Telenor.

"Skrämmande arbetsförhållanden"
Trots att jättebolagen har omfattande etiska riktlinjer att följa så sker produktionen ”under urusla villkor med barnarbete, skrämmande arbetsförhållanden och utan hänsyn till miljön, skriver Sveriges Televisions Uppdrag granskning i sin presentation av reportaget.

Enligt DN i dag arbetar ungdomar från 14 år och uppåt vid fabrikerna och skyddsutrustning saknas exempelvis för arbete vid zinkbad som håller 460 grader.

Anställda fick också andningsskydd och hjälmar först när kamerorna tas fram, och sedan tas skydden tillbaka igen.

Ericsson bryter samarbetet
I ett pressmeddelande lovar Ericsson bättring. Man har man tagit fram ett program för att rätta till förhållandena i Bangladesh och inlett en genomgång av samtliga underleverantörer ”i regioner där det finns risk för missförhållanden”.

Ericsson skriver att man brutit samarbetet med de underleverantörer som förekommer i Uppdrag Granskning utom med bolaget Confidence Steel.

”Ericsson har upprättat ett åtgärdsprogram tillsammans med Confidence Steel. Övriga leverantörer kan eventuellt komma att användas igen om de är beredda att vidta åtgärder för att förbättra förhållandena”, skriver Ericsson i sitt pressmeddelande.

Telenor gör som Ericsson
Telenors vd Jon Fredrik Baksaas säger i en kommentar anställda vid deras dotterbolag i Bangladesh Garmeenphone tidigare inspekterat fabrikerna, men att inspektörerna misslyckats med att upptäcka de svåra arbetsförhållandena.

Jon Fredrik Baksaas säger att Telenor varit dåligt på att se till att bolagets etiska regler verkligen följs. Bolaget ska nu vidta åtgärder för att deras underleverantörer av master ska leva upp till bättre standarder.

Se hela programmet i efterhand på Sveriges Television.

Fler artiklar av: Monica Kleja

Annons
Annons

Bloggar som länkar hit

Kommentarer

Senaste inlagd av jan 17 maj 2008 17:44 Sortera: Senaste överst

carl henric svanberg tar sitt förnuft tillfånga

det är lite konstigt att det måste ut i tv först?

Anmäl

bra

Bra att de tar tag i detta. Barn saknar helt enkelt den känsla för kvalité som Ericssons kunder kräver.

Anmäl

Bangladeshi barndom, finns den?

Jag har varit i Bangladesh och det ar inget resmal som jag rekommenderar. Fattigdom overallt och inte mycket att se annat an mansklig slum. Jag sag manniskolik flyta i floden i Dhaka och ingen reagerade pa det. Mest irriterande for en besokare ar att sa manga medborgare under 20-25 ars alder gillar att kasta saker pa "utlanningar", mest sma-sten och harda frukt-karnor. PING! Dar en traff i bakhuvudent - welcome mee friend to Dhaka!
Att avskeda "barn" fran jobb i Bangladesh ar ett exempel pa Vesterlanskt kulturellt "finger-wagging feel-good" oversitteri.

Det finns ingen bardom i Bengal efter fyra fem ar, bara massor av unga manniskor som torstar efter arbete och en fast inkomst. Ericksons unga sparkade arbetare (som ofta ar unga foraldrar fast vi tycker att de ar skall kallas "barn")kommer nu att svalta och med dem deras familjer.

Sverige och Ericsson varnar om sin stolthet, medan manga av deras unga avskedade familjeforsorgare svalter i mansklig fortvivlan.

Anmäl

Börsen kraschar...

Tack vare slavarbetena i dessa länder så lever aktiespararna gott.Hade jobbarna fåt fria fack och rättigheter, hade börsen kraschat.
T.ex. barnen i skolan till 18 år, fria fack,yrkesinspektion. Folket blir rikare men inte slavarna, dessa håller upp rikedommarna.

Anmäl

Blodspengar...

Är girigheten verkligen så bra huvudkudde? Alla ni som har aktier i Ericsson, hur sover ni om natten?

Anmäl

Verkligheten

Går att floskla runt hur mycket som helst om hur hemskt det är, men verkligheten är krass, och de var barnarbete för 100-120 år sedan i europa som gorde området till de stället de är idag. Bangladesh är i samma situation som europa för några hundra år sedan.
Västvärlden tvingar på länder i 3:e världen massor med våra moralregler, de är trots allt upp till dem sjäva att bedömma vad som är rätt och fel, vi ska inte lagstifta i andra länder.

Anmäl

På tal om barnarbete ...

... vem har ansvaret när 9-10-åringar med flera hundra i kassas gån från dörr till dörr i Sverige för att sälja majblommor, föreningslotter och allt annat?

Anmäl

460 gradit vatten

Jag kan ju inte påstå mig vara den mest uppmärksama personen, men 460 gradit vatten? Seriöst? Det vattent jag träffat på brukar avdunsta runt 100 grader i normalt tryck, antar att luftrycket i bangladech inte är mycket högre än i sverige.

På tal om bararbete så var de anstälda på fabriken över 14 år, i sverige är de fullt lagligt att arbeta från man är 13 år (tygre syslor först från 15/16år). Faktum är att jag jobba sjäv (på sommaren) när jag va 14 år.

De här låter som inget annat än rena rama floskeltramset, journalisterna tycker väll de är för jobbigt att leta efter nyheter så de hittar på dem i stället.

Anmäl

Noll trovärdighet

Om journalisten går på en uppgift att nån trillat ner i 460 gradigt vatten så saknas all form av känsla för granskning av källor samt egen rudimentär kunskap i fysik. Kan man lita på att journalisten begripit ens något av vad som han/hon skrivit? Tidigare så har Ny Teknik haft problem med MB, Mbit/s, konvertering mellan km^2 och miles^2 och alla andra upptänkliga enheter som t.o.m en någorlunda vaken högstadieelev klarar av. Ny Teknik har t.o.m mer problem än vissa vanliga dagstidningar. Är det så att SvD tar de (normal)begåvade journalisterna och Ny Teknik mflr får de som bara klarar Babelfishöversättningar från utländska tidningar?

Anmäl

Sorgligt

Det är patetiskt att läsa era jämförelser med "svenskt barnarbete" Tyvärr lever allt för många i väst i en drömvärld utan varken kunskap eller förstånd att ta till sig dessa och liknande nyheter. Tyvärr allt för många...

Anmäl

Jämföra?

Jämföra barnarbete i u-länderna med att sälja majblommor är så korkat att kommentarer inte behövs. 460-gradigt vatten finns inte så det måste blivit någon missuppfattning någonstans troligtvis var det ett zinkbad stackaren föll i. Klart att Ericsson måste göra sig av med leverantörer av detta slag när det avslöjats vilka svin det var. Märk väl man struntade i arbetsmiljön så länge ingen utifrån visste något. Ericssons inspektörer kände naturligtvis till allt detta men valde att blunda eller titta åt ett annat håll.

Anmäl

Bararbete

Bararbete är trots allt en realtiv term, en svensk 13 åring får lagligen arbete, rimligen borde de betraktas som bararbete lika mycket som en bangladechisk 14 åring. Att arbetsituationen är sämre i bangladesh har ju inget med åldern på den som råkar arbeta att göra.
Oavset om de är zinkbad eller vattenbad de pratar om så är de vattenbadet som visas på bilden, och de håller definitivt inte 460grader, någon rimlighet måste de finnas. Om de nu är uppenbart att faktan som finns i artiklen är så bristfällig som den är i detta fallet, kan man fråga sig om de finns någon poäng med att skriva en artikel alls.

I sverige skulle de vara tillåtet för en 15-16åring att göra samma arbete, skilnaden i sverige skulle dock vara att säkerhetsbästämlserna skulle va lite hårdare, dock kan vi notera att de dör folk på svenska arbetsplatser lite då och då med, de uppmärksamas inte hälften så mycket som det här!

Anmäl

Bra?

Bra eller dålig av Eriksson och Telenor? Vet jag inte men det löser inga problem att man slutar samarbeta med dessa företag. Varför? Ju dessa människor behöver jobb för att kunna försörja sin familj. Tycker det vore bättre att dessa företag skulle finna kvar men försöka satsa på att förbättra deras arbetsförhållanden. Att avsluta samarbetet med dessa företag löser inga problem för dessa människor utan förvärrar deras problem.

Anmäl

Korkade Ericsson representanter

Efter att ha sett programmet igår så måste man ju säga att Ericssons representanter måste vara otroligt korkade. Klara man inte av inte av att även vid ett anmält besök se att arbetsmiljön är helt förkastlig så måste man ju vara helt blind och döv. Att som i programmet börja använda hjälm och ansiktsmask vid varmförzinkningen inte mycket att komma med vid en sådan processmed smält metall och syrabad.

Sen är ju diskussionen om 460 gradigt vatten ganska ointressant. Ser man inte den fruktansvärda arbetsmiljön bara för ett fatalt faktafel?!?

Anmäl

Lite mer komplicerat än så

Jag har inte sett programmet ni pratar om. Men det här med barnarbete är mer komplicerat än så. Vi kan inte gå och peka finger och tala om vad dom ska göra i ett annat land som ligger 50-100 år efter oss i utvecklingen. Barnarbete var likadant i sverige på den tiden. Det man borde göra är istället att ställa högre krav på löner och arbetsmiljö.
Varför detta då? Jo i de fattiga länderna finns ingen social väldfärd men samtidigt mängder med föräldralösa barn som måste kunna ta hand om sig själva och ofta även syskon. Dom har bara 3 alternativ för att kunna överleva.
1) Jobba.
2) Sälja sina kroppar eller stjäla
3) Detta är ju inget alternativ men dom kan ju välja att svälta ihjäl oxå.

Och man vill förbjuda det 1:e alternativet. :(

Anmäl

Girigheten skapar dessa problem...

Usla arbetsförhållande som tar kål på arbetaren oavsett ålder kan aldrig försvaras. Givetvis måste de få arbeta för brödfödan, men inte med bekostnad av sjukdom, skador och ett förkortat liv (Särskillt när det är giriga företag etc i bakgrunden). Det är inte frågan om att peka finger utan att räcka ut en hand som gäller.

Anmäl

Det är inte barnarbetet som är problemet...

Att barn arbetar är det väl inget fel på? Vad är alternativet, skolor är det inte alla som får gå i. Dock så skulle storföretagen med enkla och billiga medel införa en mycket bättre arbetsmiljö med skyddsutrustning och säkerhetsföreskrifter.

Anmäl

Inte komlicerat....

Kan inte hålla med om att det är komplicerat problem. Barn ska inte arbeta med dessa typer av arbeten. Speciellt inte med en arbetsmiljö där de riskerar hälsan och det egna livet. Inte vuxna heller för den delen. Hjälp dessa länder så barnen kan gå i skolan istället, det skapar utveckling nog mer långsiktig utveckling.

Anmäl

Sätt barnen i arbete!

Ericsson är på rätt väg. Det enklast och effektivaste sättet att sänka kostnaderna är just genom att börja anlita mera barnarbetskraft. På det området har Sverige mycket att lära av exemplevis just Bangladesh. Fenomenet kallas globalisering. Svensk industri och svenska industriarbetare får helt enkelt börja anpassa sig till de förhållanden som råder bl a i Asien.

Barnarbetskraft är ett tecken på den unikt höga kompetens som Ericssons högsta ledning besitter. Det är något som borde belönas. Gärna genom att t ex låta fördubbla Svanis bonus. Etik och miljö är som känt bara billigt trams som man turligt nog oftast lyckas få journalisterna att svälja.

Anmäl

Lösningen

Det finns ett mycket enkelt sätt för Ericsson och Telenor att se till att alla deras koder följs: Starta upp egen tillverkning eller bara köpa deras underleverantörer och sen fixa alla problemen.

Men detta skulle förståss göra masterna dyrare och det går ju inte för sig. Plus att DE skulle ju faktiskt vara skyldiga om de bröt mot sina koder. Med underleverantörer kan man bara skylla ifrån sig i all oändlighet.

Att använda sig av underleverantöer som bryter mot lagen med barnarbete/miljöförstörelse med mera görs helt MEDVETET av ericsson och andra! Bara ett smart sätt att ha rent framför egen dörr men samtidigt få alla fördelarna av att inte följa lagarna.

De fina orden från Ericsson och Telenor är just det fina ord. De kommer åka ner dit, få lite fler papper påskrivna om att lagar och koder ska följas (jag säger fler för att det redan finns samma papper redan påskrivna, de bara betyder inget). Dessa papper kommer sen visas upp för den nordiska pressen som ett bevis på att allt kommer fixas. Men man måste vara bra korkad om man tror på att dessa kontrakt kommer vara mindre värdelösa än de som fanns innan. Om kontrakten faktiskt vore värda nått hade de stämt sina underleverantörer för allt de hade och tvingat dem i konkurs (säkert inte svårt då de brutig mot inhemsk lag dessutom), men vem ska då bygga tornen...

Som sagt enda lösningen är att ta över produktionen och fixa till det hela på egen hand.

Anmäl

En sak till

Norska staten är majoritetsägare till telenor, telenor anlitar underleverantörer som utnyttjar barnarbete och förstör miljön.

De borde i programmet ha intervjuat en ansvarig för ägaren, Norska staten och hängt ut dem med. Då kanske åtmindstånne ett huvud rykt eftersom folvalda är lättare att plocka bort än företagsledare.

Anmäl

Ärlig

Om vi är ärliga och lägger skvallerjournalistiken åt sidan så kan vi se att de inte alls är barnarbetet som är felet. Faktum är att de inte ens defingeras som bararbete om någon är fjorton år gammal. Sjäv jobba jag på en verkstad med liknade arbetsuppgifter när jag var 15år, säkerheten var förvisso betydlgit högre, så väl för vuxna som för ungdommar, de hela handlar alltså inte om bararbete (eftersom de är defingerat som personer som är 12 år eller yngre) utan snarare om dåliga arbetsförhållande.

Sedan kan påpekas att när sverige var i samma utvecklingsfas som bangladesh är nu så hade vi betydlgit sämre förhållande än vad de har.

Så sluta tramsa om bararbete och lägg viktpunkten på de riktiga problemen.

Anmäl

Naiva journalister

Ett industriföretag som Ericsson skulle inte anlita någon underleverantör som man inte hade kollat upp först, innan man ingick avtal med företage i Bangladesh. Ericssons inköpsavdelning var garanterat medventa om de miljö- och arbetsförhållanden som rådde på fabrikerna i Bangldesh.

PRISET avgjorde. Money talks. Så är det i företagsvärlden. Man är intresserade av billiga underleverantörer. Miljö- och arbetsförhållanden bryr man sig skit i, annat än i vissa "direktiv" och "policyn" som bara existerar till pappers. Pamfletter som man gärna sedan sticker under näsan på journalister för att de är naiva nog att gå på den bluffen.

Anmäl

även här

Barnarbete har även byggt detta land

Min morbror började jobba på byggen när han var 13 år gammal.. Sedan var han betong-gjutare fram tills pension.. han dog han ett par år senare vid 67 år ålder..

På det hela taget, han var han en mycket bra affär för skattebetalarna…


/ Vila i frid Gösta. jag glömmer dig aldrig…

Anmäl

Pinsamt Ericsson!

Pinsamt att ericsson säger upp avtalet med den där fabriken! Det är klart som faan att de viste om förhållandena där när de anlitade dem. Nu när nyhetsjägarna uppmärksammat att de saknar mask och skor med stålhätta så svarar ericsson med att göra dem arbetslösa!
Skäms!
Ericsson borde istället svarat media med att ursäkta sin "okunskap" och köpt säkerhetsutrustning till dem.
Nu måste de hitta någon fabrik fortfarande okänd för media...

Anmäl

pinsamt ericsson

haller fullstandigt med dig

Anmäl

Nyheter/IT & Telekom

Ny King of Kong

Ny "King of Kong"

Det nya världsrekordet för arkadspelet Donkey Kong är 1 061 700 poäng. Kongkungen heter Hank Chien och är plastikkirurg, matematiker och datorutbildad.

Följ skärmflygarnas färd längs 
Himalaya direkt på webben

Följ skärmflygarnas färd längs
Himalaya direkt på webben

Ett gäng äventyrare skärmflyger just nu längs hela Himalaya. Via Iphones sänder de sina positioner som visas på webbkartor.

Rustar mot pirater

Se upp pirater
- nu kommer Sjöbasis

Det har kostat nära 40 miljoner kronor och tagit tio år att utveckla. I dag invigs Kustbevakningens nya datorsystem Sjöbasis. Via det kommer en rad myndigheter dygnet runt i realtid att kunna övervaka fartygstrafiken runt Sverige. (5 kommentarer)

Nokia söker patent på självladdande mobiler

Nokia har sökt patent på en självladdande mobil som tar vara på rörelseenergin hos mobilens ägare, rapporterar tidningen The Times. (30 kommentarer)

Högprestanda i industridatorn

Högprestanda i industridatorn

Fyra nya industridatorer som kan utrustas med processorn Intel Core i7 lanseras av Siemens för användning i tuff miljö. (5 kommentarer)

Bygg om mobilen till 
en gitarrförstärkare

Mobilen blir en
gitarrförstärkare

Med ett nytt tillbehör är det bara att plugga in gitarren i sin Iphone. (2 kommentarer)

Klart alla i Sverige
ska ha telefon!

PTS ska ordna så att ett tiotal hushåll i Sverige som helt saknar telefoni ska få det. Det har regeringen bestämt. Samtidigt börjar Telia på prov att lägga ner det fasta telenätet. (26 kommentarer)

Kolla nyhetsflöden 
lite mer bildmässigt

Kolla nyhetsflöden
lite mer bildmässigt

Google vill göra nyhetsflöden på webben lite mer tilltalande. De mest populära texterna, illustrationerna och filmerna presenteras som ett bildspel.

Opera Mini 5 klar för Android

Operas lilla webbläsare Mini finns nu i senaste version för mobiler med Googles operativsystem Android. Ännu lyser den med sin frånvaro på Iphone.

Sonys nya spelkontroll är full med sensorer

Sonys nya spelkontroll
är full med sensorer

Playstation Move blir Sonys största satsning på spelkontroller som känner av rörelser i stället för knapptryckningar. Den fullpackad med sensorer och ska vara klar i slutet av året. (7 kommentarer)

Polisen får bugga till 2012

Det behövs mer tid för att analysera hur bra buggning är som metod när polisen ska klara ut brott. Det menar regeringen som i dag föreslår att lagen om hemlig rumsavlyssning förlängs till och med år 2012.

Kartan blir en 
äkta 3d-modell

Kartan blir en
äkta 3d-modell

Med 120 motordriva metallpinnar och en töjbar duk förvandlas 3d-filer till verkliga föremål. (5 kommentarer)

Snart lika snabbt i Stockholm som i Oslo

Nu kan även Ericsson leverera 4g-utrustning som når upp i 100 megabit per sekund. En dubblering mot tidigare. Därmed kan snart näten i Stockholm erbjuda samma fart som i Oslo. Och de här sex städerna får 4g i sommar.

Google: Appar + moln = sant

De som använder Googles nättjänst Google Apps ska nu få tillgång till en massa extraprogram på nya Google Apps Marketplace. De trendiga orden är "appar" – applikationer, och "molntjänst" – tjänster som körs i servrar på nätet.

Poken

Så ersätts visitkortet – del 1

Ny Teknik spanar in it-branschens nya försök att ersätta visitkorten. Först ut är Poken – en liten usb-pryl som man byter kontaktinfo med. (12 kommentarer)

Ephone i Högsta domstolen

Bredbandsoperatören Ephone slåss nu i Högsta domstolen för att slippa avslöja namnet på en abonnent. Samtidigt hoppas man att EU-domstolen ska ge besked om att den svenska Ipredlagen är olaglig. (2 kommentarer)

Cisco CRS-3

Internets hjärta blir
tre gånger snabbare

Cisco lanserade på tisdagen världens snabbaste router – den apparat som skyfflar all internettrafik åt rätt håll, och som är kärnan i Ciscos sortiment. Den nya värstingroutern är tolv gånger snabbare än närmsta konkurrent.

Charles Thacker

Persondatorns uppfinnare prisad

Charles Thacker, mannen bakom den moderna persondatorn och det lokala datanätet, har tilldelats årets Turingpris. Den förnäma utmärkelsen kallas ibland "Nobelpriset i datavetenskap" och prissumman är på 250 000 dollar. (13 kommentarer)

pekskärmen Imo Pivot Touch

Extraskärm överraskande bra

Ny Teknik testar smart usb-lösning som funkar utmärkt för bland annat myskvällar med Twitter.

Direktsändning går på djupet

Skandinaviens första direktsändning av ett tv-program i 3d sker på fredag. Det är på samma gång ett tekniktest, utbildning, träning - och underhållning.

Här är Apples hemliga Iphone-avtal

Mer än 100.000 har accepterat det. Ändå har Apples avtal med programmerare av "appar" till Iphone varit hemligt. Till nu. Och det är ingen måtta på hur Apple styr och ställer med programmerarna. (15 kommentarer)

Jonas Lejon

Ny webbtjänst håller
koll på statliga utgifter

En ny svensk webbtjänst riktar ljuset mot svenska myndigheters utgifter, och på företag som fakturerar staten. En del information är gratis, och mot betalning kan man få utförliga listor över vad olika företag har fakturerat staten. (6 kommentarer)

Minikamera filmar i HD för sportfånar

Minikamera filmar
i HD för sportfånar

En liten videokamera som filmar i HD-kvalitet är specialgjord för tuffa utomhusmiljöer. (6 kommentarer)

Filmtjänsten Voddler uppe igen

Den svenska filmtjänsten Voddler som stängdes för någon vecka sedan efter ett angrepp på spelarprogrammet, är nu öppen igen med ny teknik. (6 kommentarer)

Nokia integrerar mobilen i bilen

Istället för att kolla gps-navigatorn på mobilens skärm ska mobilen driva en integrerad skärm i bilen. Detta och mer därtill tänker Nokia åstadkomma i samarbete med bilelektronikföretaget Alpine.

Sony Ericssons vassaste mobile kommer att säljas som Sonymobiler. Bilden visar nya multimediamobilen Vivaz.

Sony säljer Ericssons smarta mobiler

Sony Ericssons avancerade mobiler kan komma att säljas under varumärket Sony, på vissa marknader. En hemlig källa förklarar varför. (2 kommentarer)

Ipad landar den 3 april

Den tredje april kommer Apple att börja leverera sin pekdator Ipad i USA. Något datum för svensk lansering finns ännu inte. (38 kommentarer)

Ideal pyttetransistor

Ideal pyttetransistor

Nu finns transistorn utan halvledarövergång. Det är irländska fysiker som för första gången lyckats med bedriften, som förutspåtts sedan 1925. (12 kommentarer)

Snacka i mobilen 
utan att det hörs

Snacka i mobilen
utan att det hörs

Med sensorer kan läpprörelser omvandlas till tal. Då kan man prata ljudlöst i mobilen. (10 kommentarer)

Sony planerar Playstation-mobil

Sony känner sig plötsligt hotade av Apple Iphone och planerar nu att utveckla en ny smartphone, skriver Wall Street Journal idag.

Taggar

Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman. Klicka så får du se:

Alla taggar
Annons
Annons

Jobb 124 st

Annons
Information från företag

Ny Teknik Klipp

Hur fungerar moderna solfångare?

Visa alla

Vill du synas med dina klipp här?
Kontakta Jens Ander 0736-257680 eller jens@clipsource.se


Teknik & IT

Ny Teknik i samarbete med Hi Media
Annons