visar kapitalismen sitt osunda leverne. Det är ingen skillnad på att snacka i telefon och ladda hem en ljudbok; båda är just "skicka data" eller "streama".
visar kapitalismen sitt osunda leverne. Det är ingen skillnad på att snacka i telefon och ladda hem en ljudbok; båda är just "skicka data" eller "streama".
Jämför två företag: Det ena har en VD som kommenderar vad vinsten skall vara, angett som ett belopp i kronor. Det andra har en VD som fokuserar på att förtjäna kundernas gillande och sedan kollar vad vinsten blev.
Vilket av de två bolagen tror ni finns kvar om tio år?
Nu har äntligen britterna fått nog av allt tjat i mobiltelefoner och och samtalsminuterna har nu för första gången i historien börjat vända nedåt. 2011 minskade mobilsamtalen med en miljard minuter jämfört med året innan. Samma trend är på väg till Sverige, så att försöka höja samtalspriserna är en naturlig reaktion för att inte minska intäkterna!
"...röstsamtal kommer att bli mycket billigare och då måste vi kompensera det med intäkter på data, säger Telias vd Lars Nyberg"
Han låter som en röst ur en monter på monopol-museet!
Eller är det en nyupptäkt naturlag att Telia skall ha ett visst belopp i vinst, oavsett omvärld och egna prestationer, eller vaddå!!!!????
Försägelse?
"Säg att du betalar 300 kronor i månaden till oss så är vår målsättning att du ska fortsätta att betala 300"
- haha, då skulle de ju inte bry sig att ändra det hela!