Gräver guld ur skärmar

Teodora Regetan och Jiaxu Yangs uppdrag är att utvinna väldigt ren indium ur krossade skärmar. Foto: Oscar Mattsson

Gräver guld ur skärmar

Kan skrotade platta skärmar bli framtidens indiumgruva? Forskare vid Chalmers utvecklar en process för att utvinna det åtråvärda ämnet ur krossade skärmar. Intresset från industrin är stort.

Annons
Gräver guld ur skärmar

Tillgång och efterfrågan på Indium i världen. Grafik: Jonas Askergren

Verktyg

Allt mer elektronikskrot strömmar in till landets återvinningsstationer. Allra mest ökar platta skärmar från kasserade datorer och tv-apparater. Från 250 ton 2009 till 15 000 ton 2015 enbart i Sverige, enligt siffror från TCO Development.

Skärmarna klassas som farligt avfall, eftersom det finns kvicksilver i de tunna lysrören i bakgrundsbelysningen. När de skickas till förbränning eller lagring går även en eftertraktad råvara till spillo – den dyra och sällsynta metallen indium.

Det slöseriet ska projektet Håpla stoppa. I samarbetet deltar 15 partner, däribland återvinningsföretagen Stena Technoworld och Hans Anderson Metal, skärmtillverkaren Samsung och CIT Recycling Development, ett dotterbolag till Chalmers Industriteknik.

– Vårt uppdrag är att utveckla en process som utvinner väldigt ren indium ur krossade skärmar. Det finns inte i dag, säger Teodora Retegan på Chalmers institution för kemi- och bioteknik.

Att få loss indium ur skärmens sandwichkonstruktion har varit en stor utmaning. Materialet ingår i genomskinliga elektrodlager som sitter fastlimmade i polarisationsfilter mellan två glasskivor. Teodora Retegan skrapar med nageln i kanten på en av labbets skärmar för att visa hur stadigt det sitter fast.

Efter flera tester har doktoranden Jiaxu Yang funnit ett syrabad som löser problemet. Vilken syra det är avslöjar forskarna inte. Men det lakar effektivt ut indium liksom andra metaller ur skärmkrosset utan att lösa upp för mycket av plasten i polariseringsfiltret. Nästa steg är att skilja ut indiumet med hjälp av vätskeextraktion i två steg.

Jiaxu Yang räknar med att utvinna mellan 80 och 90 procent av det indium som döljer sig i skärmkrosset. Nu är målet att få i gång en pilotprocess på labbet före sommaren.

Sverker Sjölin, på Stena Technoworlds forsknings- och utvecklingsavdelning, tycker att projektet är mycket intressant.

– Vi vill vara beredda när lcd-skärmarna börjar komma in till oss i stora volymer. Än så länge rör det sig inte om några jättemängder, men de ökar stadigt.

Chalmersforskarnas process måste uppfylla en rad krav för att vara intressant för återvinningsbranschen. Den måste klara nya ämnen och smuts som kan dyka upp i krosset. Den måste tåla att pH-värdet varierar och får inte skada miljö eller människor. Och så ska den ge klirr i kassan.

– Vi skulle inte delta i projektet om vi inte trodde att återvinningen kan bli ekonomiskt lönsam. Men det beror naturligtvis även på hur priset på indium utvecklas, säger Sverker Sjölin.

Om pilotprocessen klarar alla kraven tar det flera år innan den kan skalas upp och tas i drift i industriell skala.

Fakta 14 strategiskt viktiga metaller

EU-kommissionen expertgrupp har pekat ut 14 metaller och mineraler som strategiskt viktiga. Där finns följande ämnen: antimon, beryllium, kobolt, flusspat, gallium, germanium, grafit, indium, magnesium, niob och tantal, platinagruppens metaller, sällsynta jordartsmetaller och volfram.

Fakta Indium blir över vid zinkbrytning

Efterfrågan på indium ökar kraftigt och allvarlig brist riskerar att uppstå inom några år.

Indium spelar en nyckelroll i lcd- och pekskärmar. Metallen ingår i indium-tennoxiden (ITO) i skärmarnas genomskinliga elektroder.

Indium utvinns som en biprodukt vid zinkbrytning. Produktionen domineras av Kina.

Indium finns på EU:s lista över 14 strategiskt viktiga

metaller som unionen behöver importera.

Av: Charlotta von Schultz
Mejla reportern

Ny Tekniks dagliga nyhetsbrev - Teckna nu, kostnadsfritt!

Kommentarer

Det går inte längre att kommentera denna artikel.

3 kommentarer Sortera: Äldsta överst

5
5
Nu visas kommentar 1 - 5 (3)

Startsidan

Han vill få alla att surfa

Han vill få alla att surfa

BILDSPEL. Jan Gulliksen uppmanar alla nätanvändare att hjälpa en icke surfande vän ut på nätet. 11 kommentarer

DEBATT

”Röstfiske bland bakåtsträvare”

”Röstfiske bland bakåtsträvare”

LÄSARKOMMENTARER: ”Konstigt att det skall bli sådant hallå om ganska rimliga prisjusteringar”, skriver en läsare om resonemanget om höjda el- och bensinpriser. En annan tycker Mats Odell sysslar med röstfiske bland bakåtsträvare. 31 kommentarer

”Fick kaffet i vrångstrupen”

”Fick kaffet i vrångstrupen”

Att höja elpriset med tre kronor och bensin- och dieselpriset med en tia skulle innebära ökade kostnader med flera hundra miljarder, per år. 28 kommentarer

”Vi vill gärna ge nya perspektiv och väcka debatt”

Mats Odells reaktion visar att vi gjort rätt nyhetsbedömning, skriver Ny Tekniks Susanna Baltscheffsky. 15 kommentarer

Häng med på en förarlös tur

TV: Häng med på
en förarlös tur

Stockholms tunnelbana ska få 48 nya tåg som kan köras helt utan förare på röda linjen. 18 kommentarer

Första tågen till längsta förarlösa T-banan

Vagnarna till Singapores Down Town Line har levererats. 11 kommentarer

Högst - på 90 dagar

TV: Högst - på 90 dagar

I sommar börjar världens högsta hus att byggas. Det blir 838 meter högt och ska rymma 100 000 människor. 56 kommentarer

Läs mer om skyskrapor

Här på taggsidan finns Ny Tekniks artiklar i ämnet samlade.

Läs mer
Så gör du rätt med restfärger

Så gör du rätt med restfärger

Undrar du också hur du egentligen ska hantera överbliven vattenlöslig färg? Här är svaret. 20 kommentarer

Vad gör du med överbliven vattenlöslig färg?

Se resultatet
  • Häller ut i avloppet 17%
  • Tar den till återvinningen 56%
  • Sparar den 27%
Rösta

Prislappen satt på el-Chevan

Prislappen satt på el-Chevan

Chevrolet meddelar nu priset på den kommande elbilen Chevrolet Spark EV. Bilen kommer att börja säljas i sommar. 20 kommentarer

Annons
Välj rätt Porsche 911

Välj rätt Porsche 911

Porsche vet att kapitalisera på modellnamnet 911 och lanserar nya modellvarianter i snabb följd. Men vad är det egentligen för skillnad mellan 911 GT3 och 911 Turbo?

Klarar den 3d i valfri färg?

Klarar den 3d i valfri färg?

En 3d-skrivare för konsumenter sägs vara först med att producera föremål i valfri färg. Men det finns frågetecken. 23 kommentarer

Testa vad du kan!

Här är Ny Tekniks quiz om 3d-skrivare. Till quizet

Läs mer om 3d-skrivare

Här på taggsidan finns Ny Tekniks artiklar i ämnet samlade.

Läs mer
OKQ8 vill sälja ren syntetdiesel

OKQ8 vill sälja
ren syntetdiesel

OKQ8 vill börja sälja ren biobaserad syntetdiesel, som minskar koldioxidutsläppen med 50-90 procent. 81 kommentarer

Nu lovar Volvo IT bättring

Nu lovar Volvo IT bättring

Volvo IT medger till Ny Teknik att företaget har haft stora problem med it-lösningen för Stockholms kommunala skolor. 22 kommentarer

Rapport sågar Volvo IT-avtal i skolor

Dyrt och dåligt - ändå förlängs avtalet. I fyra år har Volvo IT skött it-driften i Stockholm. 7 kommentarer

Stealthplan lyfter vertikalt

TV: Stealthplan lyfter vertikalt

Det amerikanska stridsplanet F-35B har nu visat att det kan starta rakt upp. 46 kommentarer

Har du nobbats av en robot?

Har du nobbats av en robot?

Det är inte säkert att en människa läser din jobbansökan. Det kan vara en robot som sorterar bort den. Trenden med filtreringsverktyg växer när mängden sökande per jobb ökar.

Atomubåtar skrotas

Atomubåtar skrotas

Två av världens största atomubåtar tas ur tjänst och går till skrot. 7 kommentarer

Skeldar nu med dieselmotor

Skeldar nu med dieselmotor

Saabs obemannade helikopter Skeldar har testats i USA och Sverige och visats upp för kunder. Nu har den också fått en dieselmotor. 29 kommentarer

En svensk 
3d-veteran

En svensk
3d-veteran

BILDSPEL. För Magnus René, vd för Arcam, betyder haussen av 3d-skrivare att folk äntligen fattar vad han gör. 9 kommentarer

Höganäs har smygstartat produktionen

Med en egen 3d-skrivare har nu Höganäs startat en småskalig produktion.
– Vi vill gå upp i massproduktion. 3 kommentarer

Stor guide till 3d-skrivare

23 olika modeller presenteras. Billigaste kostar under 5 000 kronor. 2 kommentarer

Vad kan du om 3d-skrivare?

Testa vad du kan om tekniken i Ny Tekniks quiz. Till quizet

Kommer du att köpa en 3D-skrivare under 2013?

Se resultatet
  • Ja 10%
  • Kanske 24%
  • Nej 66%
Rösta

Bränslecellen går på diesel

Bränslecellen går på diesel

Efter många års utveckling har ett Göteborgsföretag en prototyp av sin bränslecell. 28 kommentarer

KALL FUSION
”Värmeproduktion långt utöver den som är möjlig”

”Värmeproduktion långt
utöver den som är möjlig”

En grupp svenska och italienska forskare har testat den kontroversiella energiapparat E-cat och publicerat en rapport. En reaktor förstördes då reaktionen skenade. 385 kommentarer

Satsning hejdad efter test

En grupp svenskar förberedde en investering i E-cat. 298 kommentarer

Läs mer om kall fusion

Här på taggsidan finns Ny Tekniks artiklar i ämnet samlade.

Läs mer

Så djup är nya Kirunagruvan

Så djup är nya Kirunagruvan

GRAFIK. Nu invigs LKAB:s nya huvudnivå i Kirunagruvan. Gruvdriften kan därmed fortsätta i många år. 10 kommentarer

Dubbla jobbet när staden flyttar

GRAFIK. En ny stadskärna ska byggas vid sidan av den gamla i Kiruna. 5 kommentarer

Rc-loken rullar på trots snö och kyla.

”Inget fel på snöröjningen”

LÄSARKOMMENTARER. Ny Tekniks läsare tycker till om olika lösningar för snöbekämpning för järnvägen. 10 kommentarer

Snöstorm inget hinder i Japan

Japanska snabbtåg håller tiden även när det kommer 125 cm snö på en dag. 78 kommentarer

Därför rasade taket

Därför rasade taket

Taket på Arena Vänersborg var underdimensionerat. Men tingsrätten anser att det främst fanns en annan orsak till raset. 11 kommentarer

De vill bygga superkraftverk

De vill bygga superkraftverk

Tre stora konsortier visar intresse för att 2015 börja bygga vad som kan bli världens största kraftverk. 20 kommentarer

Senaste quizen

Alla våra quiz
Lite för dum för armleden

Lite för dum för armleden

Ny Teknik testat den smarta klockan. 5

Motorcykel för flygnördar

TV: Motorcykel för flygnördar

Här är en mc med ovanlig motor. 8

Rekordpool delar staden

Rekordpool delar staden

Osaka planerar världens längsta bassäng mitt i staden.

Kan du svaret?

Kan du svaret?

TEKNIKFRÅGAN. Kan du besvara frågan om de märkliga problemen i Grangärde? 4

Robyn möter sin robot

Robyn möter sin robot

Popartisten har visat starkt intresse för KTH-projektet.

Test: Här är bästa plattan

Test: Här är bästa plattan

Den nya skärmen är väldigt bekväm att läsa på. 3

Volvo tar hjälp av Mafia

Volvo tar hjälp av Mafia

Biltillverkaren tar efter Ericsson. 2

Rekord för trådlös datatrafik

Rekord för trådlös datatrafik

Dataöverföringen mellan höghusen gick i fiberfart. 5

Stångas mot arktisk is

Stångas mot arktisk is

Finska varvet Arctech har levererat två offshorefartyg som ska brottas med is i Ochotska havet. 2

Mobilen konkurrent på BB

Mobilen konkurrent på BB

Forskare pekar på att mobilen drar uppmärksamheten från den nyfödda. 6

Slutspanat i universum

Slutspanat i universum

Rymdobservatoriet Herschel har slut på kylmedel. 7

Higgs boson förklarat

TV: Higgs boson förklarat

Dr Derek Muller berättar varifrån vår massa kommer. 6

Svenskar populära Marsianer

Svenskar populära Marsianer

Två svenskar är bland de mest populära av de 78000 som vill bosätta sig på Mars. 9

Kläder som andra skinn

TV: Kläder som andra skinn

Teknik förs allt närmare kroppen och integreras med saker vi bär. 6

Så svänger borren i hålet

Så svänger borren i hålet

TEKNIKFRÅGAN. Läsarna vet. 2

Fixa glass med kväve

TV: Fixa glass med kväve

Yaleprofessorn visar hur. 10

"Rymdrobot" över isen

TV: "Rymdrobot" över isen

Nasa lånar rymdteknik för isroboten som släpps iväg på Grönland. 7

Världens segaste knut

Världens segaste knut

Slå en knut på fibern så tål den 25 gånger större belastning. 21

Volframtyg klarar strålning

Volframtyg klarar strålning

Aramidfibrer belagda med volfram kan användas i kläder som skyddar mot radioaktiv strålning. 15

Billig i dubbel mening

Billig i dubbel mening

TEST. Av nya Chromedatorn. 15

Nu får Ikea se upp

TV: Nu får Ikea se upp

Här är möblerna som inte behöver monteras. 8

Skruva i oledlampan

Skruva i oledlampan

Här är oledlampan som har formen av en glödlampa. 32

Proffsmikro för mobilen

TV: Proffsmikro för mobilen

Ett mikroskop som monteras på mobilen förstorar upp till 80 gånger. 3

Ger prognoser via sms

Ger prognoser via sms

Miljoner småbrukare ska få tillgång till väderprognoser från svenska Ignitia. 1

Hur mycket tål röret?

TV: Hur mycket tål röret?

Vad händer när betongcylindern belastas med 700 ton? 7

Håller tummarna snabba

Håller tummarna snabba

Tangentbordet Kalq ökar farten med 34 procent - om du skriver med tummarna. 2

jobb136 st

Annons
Annons

Webbtv-arkiv

Senaste videoklippen

Stridsplan startar vertikalt

Visa alla

Hitta konsulten

Sök bland tusentals konsulter på nya Konsultguiden.se